Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo môže naštartovať revolúciu v spoločenských vedách? Big data

10.07.2018 | František Muránsky

Diskusia (3 reakcie)

10.07.2018 | LPB

Objavy prírodovedcov sa dajú použiť na zlo i dobro. Počínajúc ohňom. Ako sa dajú použiť objavy vedcov v spoločenských vedách pre dobro (spoločenské, nie individuálne)? Vzdelávanie, kriminalistika a novinárčina asi nie sú typické spoločenské vedy a akosi ma nenapadá veľa aplikácií pre big data v nich. Sú odkázané hlavne na technické vynálezy Najtypickejší je ten marketing, ekonomika všeobecne, manipulácia más... samé zlo. Tam je koreň zlej prestíže. Máloktorá tlčhuba nekradne. Už len tým, že dostáva plat vlastne za nič.

10.07.2018 | LPB

Programovanie, ktoré im chýba, asi tiež nebude spoločenská veda:-)

13.07.2018 | Libor Bešenyi

Ja si myslim, ze socialne vedy zaziju renesanciu a suhlasim s clankom. Pokroky v oblasti umelej inteligencie sa zastavili tak pred 20 - 30 rokmi. Postupne zistujeme, ze ak sa chceme dostat dalej, potrebujeme prave spolocenske vedy. Machine learning / deep learning funuguju paradne, ale ked ukazete dietatu 3 auta, tak ked uvidi na ceste auto, identifikuje ho. Na takto malej vzorke sa neuronka nenauci ani prd. A tak sa inzinieri pytaju: Ako sa to do frasa ucime my?

Jednoducho AI narazilo na strop a potrebuje pomoct. Spolocenske vedy pravedepodobne su klucom a tak velkym hybatelom vo vyvoji ludstva, az sa mozu prirodovedci zacat cervenat. Umela inteligencia moze byt dalsim evolucnym krkokom ludstva a to veru nie je dopad na jednotlivca a ani na spolocnost, ale na ludstvo samotne. Pocitac, lietadlo, raketa - paradne vynalezy, ale oproti tomu, co mozu spolocenske vedy v kombinacii s technologiou urobit je to slabucky odvarik.

A co bude dalej? Ake otazky nas budu trapit? Napr.: co je to etika? Co je moralne? V kontexte s umelou inteligenciou oprasime Akvinskeho?! Vieme uz teraz nechat stroje sa ucit, ale ucit sa a rozumiet su dve odlisne veci. Cim hlbsie sa posuvame v tejto oblasti, tym castejsie narazame na pojem cit... ako sa vyvinul? Co to je to? Aky to ma na nase myslenie vplyv? A na toto neodpoveda matematika a ani fyzika... Zijeme vo fascinujucej dobe a spolocenske vedy budu hrat prve husle.

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 28
  • Priemerná čítanosť: 1806
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.