Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bude mať raz aj Európa svojich digitálnych gigantov?

05.06.2017 | František Muránsky

Diskusia (4 reakcie)

05.06.2017 | Roman Kanala

Článok dobre vystihol podstatu problému. Európa zlenivela, zviazala si ruky-nohy pracovným právom à la française, ktoré vychádza z triedneho boja z konca 19. storočia, averziou voči podnikateľskému neúspechu a nedostatku rizikového kapitálu.

Na rozdiel od autora nie som optimista: nestačí, aby Európania chceli zmenu, lebo oni ju chcú. Ale v područí molocha z Bruselu sa neúspechy nedajú vyriešiť, oni sa len riešia a riešia tak, aby z toho bola hrôza bez konca. Grécko malo byť z eurozóny vykopnuté, ponechané napospas reštrukturalizácii a znovu prijaté naspäť, keď si urobia domáce úlohy. Namiesto toho sa im obmedzila suverenita, nastolil protektorát a vnútil úsporný program, ktorý je nanič. Taliansko by malo byť vykopnuté zo Schengenu, lebo namiesto ochrany Schengenskej hranice dopravuje muzošov do Európy. Že to ide, ukázalo Španielsko. Stačí systematicky deportovať muzošov. Zlyháva i Frontex, ktorý vykonáva úlohy presne opačné, na aké má mandát - namiesto ochrany Európy robí cestovku a vybavuje žiadosti o azyl. EÚ sa nedokáže zreformovať do tej miery, že radšej riskovala Brexit, ako keby mala ustúpiť v čomkoľvek. Takže vývoj v EÚ ide o zahnívania a stagnácie, nie smerom k liberalizácii a pokroku.

Ako z toho von, ukazuje Švajčiarsko a Brexit: ostať vonku, alebo sa dostať preč z područia bruselských jakobínov. Británia mala najväčšie problémy s povojnovou rekonštrukciou a Nemecko, ktoré bolo prakticky vymazané z mapy, ho rýchlo predbehlo. Vďaka Marshallovmu plánu, Adenauerovmu liberalizmu a nemeckej skromnosti a pracovitosti. Británia upadala, až kým železná lady Thatcher neurobila poriadok s odbormi a nezreformovala zákonník práce. Uhoľné bane konečne skrachovali a dnes je v Británii viac inovatívnych a technologických firiem, ako v zbytku EÚ. Po odchode z EÚ bode môcť ísť ešte ďalej.

Niektoré príklady v článku nie sú dobre citované a overené. Napríklad "šéf veľkej elektrotechnickej firmy Ken Olson" v skutočnosti bol Ken Olsen, zakladateľ počítačovej firmy Digital Equipment Corp. Ale obsahuje dobré postrehy a ako celok je podnetom k zamysleniu sa. Tiež si treba položiť otázku, kde sa nachádza Zlodejsko. Odpoveď: je na tom horšie, ako priemer EÚ a ide úplne nesprávnym smerom.

05.06.2017 | Roman Kanala

Ešte sa vrátim k výroku Kena Olsena na konferencii World Future Society 1977 v Bostone. Olsen vtedy nemyslel na to, že jedného dňa bude telefón počítačom, ktorý svojím výkonom prekoná všetky vtedajšie stroje na svete dokopy. Nemohol vedieť, že počítač bude vo fotoaparáte, v hodinách, v autách, v chladničkách, v hračkách. Preňho počítač bola klimatizovaná miestnosť plná elektroniky (staré mainframy IBM) alebo skriňa veľká ako nábytok, ktorú bolo tiež lepšie chladiť (Digital PDP).

Čo tým myslel, slovami digitálneho historika menom Edgar H. Schein, bola robotická domotika spojená so všemocnou umelou inteligenciou:

"What Olsen [was focusing on was] that in the 1950s and 1960s there existed the notion that the computer not only could but would control all aspects of our lives. Images of the fully computerized home that automatically turned lights on and off and that prepared meals and controlled daily diets were popular. And the fear that computers might, as in the movie 2001: A Space Odyssey, even try to take charge altogether was widely experienced."

http://www.snopes.c...

05.06.2017 | LPB

Zídu sa chalani na ihrisku, že si zahrajú futbal. Dvaja najlepší (vo futbale) si postupne striedavo vyberajú spoluhráčov. Poslední sú iba do počtu.
Chcete vyhrať? Snažíte sa dostať do silnejšieho tímu. Vtedy väčšine nevadí, že kapitán družstva je inak hajzel, bitkár, výtržník. Skrátka skryjete sa za väčšieho psa. Aby ste vyhrali. Aby sa vaša rodina mala lepšie. No a kto je najväčším psom na Zemi? Lebo peniaze (aj špinavé) robia peniaze a vši robia vši. (Príklad: Koľko percent študentov na amerických univerzitách je domácich aspoň z prvého kolena? Kto im je schopný zaplatiť štúdium a nemusí sa zadlžiť?)

Napadla ma taká konšpirácia. Ak Rusi naozaj nejako pomohli Trumpete k víťazstvu (sám neverím), možno to bolo so zámerom, aby to tam za Veľkou mlákou už konečne ktosi poriadne rozdr***. A emigranti sa začali vracať domov. Ešte tak "poupratovať" doma... to je ťažšie ako ovplyvniť cudzie voľby.

05.06.2017 | hulo11

Najnovšie EU zabíja podnikanie cez GDPR. Kým zamestnáš prvého človeka, alebo získaš kontakt na prvého zákazníka, najprv si zaplať špecialistu na ochranu osobných údajov a vypracuj smernice.

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 28
  • Priemerná čítanosť: 1793
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.