Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bitcoin? Nie, to blockchain zmení svet

19.03.2018 | František Muránsky

Diskusia (8 reakcií)

19.03.2018 | LPB

Prečítal som si nadpis a bol som nadšený. Prečítal som si článok a bol som sklamaný. Dúfal som, že sa konečne dozviem, ako to funguje. Ale z troch kratučkých odstavcov, v ktorých je to zhrnuté, som naďalej magor. "všetci túto transakciu môžu skontrolovať" Čo to znamená? A koľko to toho záujemcu bude stáť? Energie, času, peňazí...

Nepochybujem o tom Marxovi. Tiež to bol utopista...

Všetky časti o svetlých zajtrajškoch boli realisticky znegované v posledných riadkoch. Ešteže tak:-)

IKT nám pomáhajú prežiť v stále väčšom chaose (skôr bordeli) a zároveň samy tento chaos pomáhajú zvyšovať.

Napriek výhradám, ďakujem autorovi za zaujímavý článok:-)

19.03.2018 | PaloK

Precital som to cele, a parafrazoval by som to prirovnanim k tvrdeniu, ze HTML spristupnilo pravdive a objektivne informacie sirokym masam ludi vdaka comu novinarske spolocnosti stratili monopol na sirenie informacii a krajiny so svojimi politikmi nemaju ako zavadzat svojich volicov.
Alebo, ze dostupna cena 3D tlaciarni v poslednych rokoch spravila tento pokrytecky svet mierumilovnejsim, pretoze kazdy si doma dokaze vyrobit funkcnu a vysokoucinnu strelnu zbran, vdaka comu nasilne trestne ciny a vyhrazenia nemaju vyznam a uplne vymyzli.

19.03.2018 | skorodochodca

Takže, bitcoin žere elektrinu ... a vďaka tomu sú držitelia bohatí ....
alebo: blockchain vylúči sprostredkovateľov .... hmm ... internet, výrobcu energie, dozor nad internetom a tým politikov ... ap.

19.03.2018 | HlasNaHlas

Z článku som sa dozvedel o niečom, čo sa reálne využíva, hoci to nevidíme. Viem si predstaviť predčasné voľby za cenu pár centov pod dozorom takejto reťaze bločkov alebo model štátu, kde vláda slúži iba na to, aby vykonávala väčšinové príkazy svojich obyvateľov, ktorí budú zasadať každý mesiac prostredníctvom navrhovania a hlasovania cez domáce počítače. Čiže už by sme nemuseli platiť 76 darebákov, ktorí podporujú mafiu, ani 74 poctivejších, ktorí proti nim bojujú. Z budovy parlamentu by sa stal luxusný hotel, ktorý by si na prevádzku zarobil, a nie spotrebovával naše dane. Podobne by to bolo na krajských a mestských alebo aj obecných úrovniach. Ušetrili by sme miliardy. Vládol by každý, kto by vždy napr. 30-ho v mesiaci práve chcel sedieť pri počítači. Ak by sa práve nechcelo menej ako 20 % oprávnených voličov, tak by bolo plénum neschopné uznášania a bežal iba algoritmus na vyberanie daní a vyplácaní dlžných splátok štátu, sociálnych platieb, dohodnutých platov a odmien pre štátnych zamestnancov a dodávateľov služieb atď a pracovalo by sa iba na prechádzajúcich odsúhlasených projektoch, napr, na opravách ciest a pod. Nijaký člen vlády by si nemohol sám sebe naordinovať odmenu. Nikto by bez súhlasu 20 (alebo 30 alebo 100) % voličov nevyplatil odmenu nejakému Jožkovi, čo pre štát robí služby. Vládu štátu (kraja, mesta, obce) by volili občania raz za 4 roky a v prípade že by mnohým vadila, vyslovili by jej nedôveru a zvolili by sa iní ľudia. To by nemuselo trvať dlhšie ako niekoľko minút. To by kládlo nárok na vykonávateľov a kontrolórov vykonaných prác ako aj na políciu a justíciu. Opäť, kto by sa ukázal ako čierna ovca, bol by všeobecným hlasovaním zosadený z vyšetrovania závažných kriminálnych činov v priebehu niekoľkých minút a šmytec. Tých 30 % by mu proste zablokovali účet, nevpustili by ho viac do kancelárie a peniaze za funkciu by začali pretekať na účet čerstvo designovaného nového kandidáta napr. na funkciu policajného prezidenta. Atď.

19.03.2018 | sammy_dlx

Mam otazku: ako konkretne mi blockchain pomoze z transakcneho procesu "vymazat" sprostredkovatela?
Priklad Airbnb: primarny princip Airbnb je predsa matchovnie ponuky a dopytu po kratkodobom byvani. Ako mi teda pomoze blockchain v tom odstranit Airbnb z celeho procesu? Ako si najdem v Parizi byt na kratkodoby prenajom cez Blockchain? Kto mi vrati prachy, ak v danom byte nebude vybava, aka bola prezentovana?
Dakujem za odpoved

20.03.2018 | libertarian

blockchain je technologia, bitcoin je aplikácia.
Autor povýšil technologiu NAD aplikáciu. Tonu železa povýšil NAD kvalitný automobil. A tým vyvolal aj tie zbytočné otázky v diskusii.
Pekný príklad o absurdnosti povýšenia technologia NAD aplikáciu je - nitroglicerín.
Nitroglicerín je podstatou akéhosi strašne dôležitého lieku na srdce. A súčasne je nitroglicerín podstatou dynamitu. Teda - tá istá technológia zachranuje tisíce životov, ale tá istá aj tisíce zabíja.

Podstatou BITCOINU nie je použitá technologia. Podstatou BITCOINU je odstránennie ŠTÁTNEJ moci z fungovania finančných transakcií, aj zo samotnej tvorby penazí. Bitcoin mohol kludne fungovať na inej, ešte neznámej technologii.

Autor- ako programátor - sa zameral na NEpodstatné , a zamlčal podstatné.

20.03.2018 | Sorry jako!!!

autorovi sa to stáva v každom blogu.

20.03.2018 | hulo11

Blokchain je drahý. Aby bol dôveryhodný, potrebuje veľkú sieť počítačov, ktoré počítajú ďalší blok. A aká je motivácia majiteľov tých počítačov, nechať bežať nejaký algoritmus, resp. kúpiť a nechať bežať špecializovaný počítač? Pri Bitcoine je to snaha vyťažiť Bitcoiny + poplatok, ktorý sľúbil zadávateľ transakcie za jej spracovanie. Zatiaľ sa to platí hlavne novovznikajúcimi Bitcoinami, ktoré dostávajú mineri za vyťaženie bloku. Reálnu cenu za transakciu + záujem minerov a poolov o prevádzkovanie siete zistíme, až keď sa vyťažia všetky BTC a všetko sa bude platiť len z transakčných poplatkov.

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 1851
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.