Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Umelá inteligencia nie je taká inteligentná, ako si myslíte

29.05.2018 | František Muránsky

Diskusia (8 reakcií)

29.05.2018 | zakaznik

Nie je dôležité, aká je umelá inteligencia inteligentná. Dôležité je, koľko sa dá od štátu vytiahnuť cez dotácie a štátne zákazky pod zámienkou výskumu a rôznych štúdií na túto tému.

Keď sa minú prachy 370 M€ na "blokčajn" dotačný program EÚ, vymyslíme niečo o umelej inteligencii.

29.05.2018 | LPB

Výborne napísané! Som rád, že autor po čase konečne utlmil svoj optimizmus z predchádzajúcich blogov:-)

Umelá inteligencia je viac-menej móda. Čím väčší, nekritickejší, laik, tým väčšie nadšenie. Rovnako ebilná móda je dnes dávať základné nastavenia v autách do x-tej úrovne menu vstavaného tabletu. Tie moderné preelektronizované autá sú stále nebezpečnejšie. Lenže je to lacnejšie a o to predsa ide, či?

29.05.2018 | martin33

Davat zakladne nastavenia hlboko do menu nie je vysledok inteligencie umelej, ale "inteligencie" ludskej.

29.05.2018 | František Muránsky

Tiez som si vsimol, ze je to nejako pesimisticky napisane. Ja sa snazim byt optimista z dlhodobeho hladiska teda z pohladu staroci, z kratkodobeho pohladu som pesimisticky az az a cim som som starsi tym viac.

29.05.2018 | IvanPe

Autor implicitne prepoklada (optimisticky), ze ludska praca je kreativna, co nahradza pojmom inteligentna, a teda kedze stroje nevedia byt kreativne ani v zakladoch, nevedia nahradit ludsku pracu. Iba doplnit a vytvorit tak nove pracovne zaradenia.
Ale kedze uz tato neinteligentna inteligencia dokaze ovplyvnovat rozhodovacie procesy, napr pripad Facebook a USA volby, ale aj CZ prezidentske volby, je na mieste otazka co je inteligencia.
Ja autorov optimizmus nezdielam, uz to neinteligentne strojove ucenie je dostatocne ...

31.05.2018 | Roman Kanala

To je ako s tým zväčšením hracieho poľa Go z 19x19 na 29x29. Stroj robí kombinatoriálnu optimizáciu a zväčšené hracie pole neúmerne skomplikuje výpočet. Človek robí heuristiku a jeho kognitívna deliberácia vo veľkodimenzionálnom probléme nie je zložitejšia, ako v malej dimenzii, lebo človek nehľadá optimálne riešenie, ale uspokojivé riešenie, aj za cenu toho, že bude mierne suboptimálne.

V Ženeve Ecole Polytechnique Fédérale Lausanne kúpila budovu po farmaceutickej firme Merck Serono a od Konfederácie dostala miliardu na Human Brain Project. Denne im privezú kamión serverov, ktoré maníci inštalujú do rackov a masovo konfigurujú Linux cez Puppet. Cieľom projektu je simulovať neuronálne spojenia v mozgu. Ešte k tomu majú ďaleko.

29.05.2018 | SamuelLw

1. Rezervuje vám AlphaGo hotel ? AlphaGo nie, Google Duplex áno. https://youtu.be/Iu...
2. How smart is today's artificial intelligence ? https://youtu.be/IJ...

31.05.2018 | Pip-boy

Dva názory na jednu tému. Na jednej strane František Muránsky, na druhej Stephen Hawking. Bude to ťažké rozhodovanie!

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 1851
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.