Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomický rast nie je len prázdny konzum

20.02.2018 | František Muránsky

Diskusia (9 reakcií)

20.02.2018 | LPB

Šťastný to človek, čo (je zdravý,) má prácu, čo ho baví (kuk na Profesiu a človek rýchlo vytriezvie) a zároveň uživí, a dokonca i vlastné bývanie bez hypotéky. Taký si bude "rast" určite chváliť. Lenže koľko takých (dnes vo vyspelom svete) je? Chcelo by to porovnať s menej dávnym obdobím. Ono je to dosť nanič, keď si mladý síce môže každý mesiac kúpiť nový mobil, ale jeho bývanie bude (možno) jeho za 30 rokov. Ak sa veľmi uskromní.
Ten rast je veeeľmi nerovnomerne rozdeľovaný. Obrazne povedané, väčšina čaká v úzadí na kosť ohryzenú vyvolenými. Áno, je na nej stále viac mäsa...

20.02.2018 | libertarian

"Ak teda všetci producenti a výrobcovia za jeden rok vyrobia a poskytnú o 3 % viac produktov a služieb, hovoríme, že v danej krajine došlo k 3% nárastu HDP."

NIE.
Ak sa za rok zvýši finančná hodnota vyrobených produktov o 3% , tak sa zvýši HDP o 3 %.
Súčasný rast HDP je HLAVNE o raste finančných tokov.


Ak za jeden rok vyrobia a poskytnú o 3 % viac produktov ALE vo fin. hodnote o 5% menšej, tak dôjde k poklesu HDP.

20.02.2018 | martin33

+++

20.02.2018 | Roman Kanala

Autor správne vystihol krivku obráteného "U" pre vzťah HDP a ochranou životného prostredia. Akonáhle stav spoločnosti ide za púhe prežívanie, ľudia sa začínajú viac starať aj o životné prostredie. Neplatí to všade: Francúzi radi vysypú susedovi na pozemok za kamión stavebné odpadu a v Ardéši dedinčania zasypali krásnu roklinu smeťami. Alebo muzoši i keď zarábajú dobre, budú žiť obklopení odpadkami aj vo Švajčiarsku, lebo je to otázka ich kultúrneho dedičstva.

Autor však v ďalšom texte naznačuje, že rast pre rast je dobrá vec a netreba mu stavať prekážky. Nie je to tak. I tu existuje ona krivka obráteného "U". Ako pri daňovom výbere existuje jalová daň, keď zvyšovanie daňového zaťaženia už nezvýši daňový výber, i pri ekonomickom rozvoji existuje jalový rast, ktorý len reprodukuje súčasný stav bez štrukturálnych zmien. Práve tie posúvajú spoločnosť dopredu, a nie rast HDP.

Mám kamaráta krčmára. Má super fajnovú krčmu, príjemné prostredie, výborné pivo, naučil som ho na whisky a teraz má z dobrého alkoholu tretinu i polovicu denného obratu hodinu pred záverečnou, keď si hostia robia ochutnávky whisky a rumov. Šiel som tam asi po pol roku a má to zatvorené v nedeľu a v pondelok a otvára len popoludní od 17 h. Už nemá zamestnancov, len študentov na 4 hodiny denne a robí si všetko sám. Obrat mu klesol na polovicu, ale on hovorí, že pretože ušetril 150 tisíc na daniach a odvodoch, žije si ako predtým. Mercedes vymenil za Nissan Quashquai a namiesto 1300 platí daň 280 frankov ročne a ušetrí aj na benzíne. Po meste jazdí na skútri a ušetrí. Len mu tam daňováci robia kontroly ako gestapo, lebo sa im nepáči, že im platí menej. Krčma stále ide, ale DHP krajiny kleslo. Kvalita života ostala zachovaná. On sa cíti fajn, má viac času, behá v parku, surfuje po jazere, a že nemá zamestnancov, to mu vôbec nechýba, lebo má menej problémov.

Na tú tému som už napísal viacero blogov i na eTrend.

Regionálna komponenta ekonomickej aktivity je dôležitá, lebo ľudské aktivity sú viazané na teritórium a nemožno ich všetky deteritorializovať. Nanajvýš re-teritorializovať inde. A to aj také silne mobilné aktivity, ako finančné služby, trading, či administratívne sídla nadnárodných spoločností, ktoré migrujú za nižším podnikovým zdanením.

Keď priveľa prosperity znamená problém
Ak je kapacita regiónu prekročená, objaví sa štrukturálna nerovnováha.
03.08.2012
https://blog.etrend...


O rozdiele medzi rastom a rozvojom. Rast, ako sa skrátene nazýva ekonomický rast, prináša zmenu jedného agregovaného parametra HDP. Rozvoj je niečo viac. Rozvoj je zložený z rastu a zo štrukturálnych zmien, ktoré prinášajú novú kvalitu usporiadania spoločnosti.

Rozvoj a rast v konečnom svete
Rast nie je nutnosťou, tou je zmena myslenia.
07.12.2013
https://blog.etrend...


Úvahy o trvalo udržateľnom raste na pozadí žilinizmu a silne suboptimálnej alokácie infraštrukturálnych investícií:

Žilinská diaľnica a trvalo udržateľný rozvoj
Ani mečiaro-slotovská rabovka nebola trvalo udržateľná.
24.03.2017
https://blog.etrend...


O tom, čo všetko je možné na Zlodejsku vtesnať do pojmu "rast", len aby bolo čo zdaniť, je tento text:

Ďalší legislatívny paškvil: miestne poplatky "za rozvoj"
Zákon č. 447/2015 Z. z., čiže "Zákon o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov", platný od 31. 12. 2015, účinný od 1. 11. 2016, je jedným z legislatívnych nepodarkov

20.02.2018 | Roman Kanala

Ďalší legislatívny paškvil: miestne poplatky "za rozvoj"
Zákon č. 447/2015 Z. z., čiže "Zákon o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov", platný od 31. 12. 2015, účinný od 1. 11. 2016, je jedným z legislatívnych nepodarkov
08.11.2016
https://blog.etrend...

20.02.2018 | IvanPe

Sedlacek to myslel tak, ze uz nepotrebujeme pracovat stale viac a viac, ked uz mame svoje potreby uspokojene. Kolko aut potrebujeme, dve, tri, ci staci jedno?
HDP nie je iba sumar poskytnutych sluzieb a vyrobenych tovarov.
Rast HDP sa uz davno netvori len zvysovanim produktivity ci tvorbou vacsieho mnozstva tovarov.
To co popisuje autor je popis minulosti.
Napriklad:
Ak zauctujem kupu Bitcoinov ako ceniny a nasledne ich predam ake HDP som vytvoril, ked Bitcoin nereprezentuje ani tovar ani sluzbu, ale peniaze prebehli a zisk sa vytvoril?
Ak susedovi nartam 4 diery do panelu, ake HDP som vytvoril?
Ak niekomu predam urodu sliviek, ake HDP som vytvoril?
Ak J&T znicia prirodu Tatier o kolko HDP nas obrali tym ze si budeme musiet oddychnut napr v Rakusku?
Ak miesto inflacie stat zacne vyplacat Garantovany prijem (GP) ake HDP vytvoril, ked ten prijem je tvoreny usporami a majetkom tych istych osob, ktorym vyplaca GP?
Niekde to pokryvkava, v zakladnych definiciach.

21.02.2018 | LPB

+
Mňa napadlo také poradenstvo. Ja poradím Tebe za melón, Ty mne potom rovnako...

21.02.2018 | demo50

melón tam a melón späť nie sú 2 melóny HDP, u každého sa počíta do HDP iba pridaná hodnota...

21.02.2018 | IvanPe

No ved hej, ak nemame ziadne naklady, cize na poradenstve sa uz nikto pred nami nepodiela, tak kazdy “melon” je pridana hodnota.

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 27
  • Priemerná čítanosť: 1851
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.