Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudský mozog nie je digitálny počítač

23.10.2018 | František Muránsky

Diskusia (8 reakcií)

23.10.2018 | PaloK

Suhlasim s Vami, ze sucasny pohlad informatikov a sirsej (ne)odbornej verejnosti na mozog je mylny, a ze takyto pristup nepovedie k vyvoju umelej intelignecie porovnatelnej s tou nasou. Jedine, ze by primitivne algoritmy nejakou zvlastnou nahoudou zacali spolu spolupracovat a vytvarat zlozitejsie celky.

"Neexistuje tu žiadny globálny plán, žiadne kľúčové algoritmy, žiaden predpripravený scenár, len neuróny reagujúce na lokálne podmienky. A predsa z tohto chaosu, resp. veľkého množstva ich vzájomných presných interakcií vzniká spontánny samo-organizovaný celok nedostižnej zložitosti a neuveriteľného poriadku."
Rozhodne ale nesuhlasim s takout interpretaciou fungovania nasho mozgu, pretoze tak zlozite spravanie nemoze vznikat SPONTANNE a SAMO ORGANIZOVANIE. My nie sme schopni ani len ZISTIT, nie to este spolahlivo popisat ako funguje nas mozog, zatial sa dohadujeme. Ale dovolime si tvrdit, ze tam je nejaky spontanny celok nedostiznej zlozitosti?

23.10.2018 | František Muránsky

Áno je to len teória, ale jej alternatíva je tá, ktorá hovorí, že na počiatku bol Veľký programátor a tú moderná veda krok za krokom vylučuje. Skúste si prečítať napr. Matt Ridley Evoluce Všeho alebo Richard Dawkins Najväšia show pod slnkom. Ja sám si neviem celkom predstaviť ako funguje samo-organizované správanie, ale o tom je blog, že si vieme predstaviť len veci, ktorým ako tak rozumieme, a tým je dnes digitálny počítač. Zoberte si napríklad termitisko - jednotliví termiti bez toho, že by poznali globálny plán, scenár alebo, že by ich niekto riadil dokážu vybudovať len na základe toho, že dodržujú lokálne jednoduché úlohy celkom zložitý komplex, v ktorom majú vlastné záhrady kde si pestujú potravu a budujú chladiace zariadenia.

24.10.2018 | PaloK

Tých alternatív je viacero, a čím viac zisťujeme o povahe sveta, tým viac si nie sme istí, ktorá alternatíva je tá "správna". Moderná veda sa ponára do obrovského prázdna, v ktorom hľadá svetielko na ďalšie smerovanie, pretože sme uviazli. Ak s Veľkým programátorom narážate na Boha, tak je to nezmysel.
My, nielenže nepoznáme úplnú podstatu sveta (zrejme ju ani nemáme nikdy spoznať), ale ani nevieme presne, ČO má byť tým Bohom, Veľkým programátorom, ako si ho máme interpretovať z dávných textov, takže tieto narážky sú zcestné, a stále dookola dokazujú naše primitívne štádium.

Termity nepoznajúc nejaký globálny poriadok vo svojej ríši, nejaký plán, si žijú svoj život, asi podobne ako ľudia.
Prečo by sme aj my ľudia nemohli byť tie termity. Vo svojej arogantnej nadutosti si myslíme, že poznáme všetko, že všetko máme pod kontrolou svojej vlastnej voľby, ale v skutočnosti, možno nemáme pod kontrolou absolútne nič.

Ja mám teraz rozčítanú knihu "O čase" od Carla Rovelliho. Útla knižočka o povahe času, ktorú si mienim prečitať ešte aspoň dva krát, pretože je to taký mind-blower.

23.10.2018 | Roman Kanala

V Ženeve v bývalej budove farmaceutickej firmy Merck Serono beží už päť rokov európsky "Human Brain Project" https://www.humanbr...

Do projektu má za desať rokov ísť miliarda europeňazí. Napriek hlasovaniu vo februári 2014, v ktorom Švajčiari odhlasovali brzdu voľného pohybu osôb a Brusel odpovedal zmrazením programu Horizont 2020 pre švajčiarske univerzity a výmenného programu Erasmus, jediným pracoviskom na svete, schopným ujať sa projektu takého rozsahu, bola Ecole polytechnique fédérale v Lausanne. Miesto bolo v opustenej budove v Ženeve, tak otvorili detašované pracovisko.

Žiaľ doterajšie výsledky nezodpovedajú očakávaniam. Problém sa ukazuje omnoho zložitejší. Tam sa kupovali servery po kamiónoch, vkladali do rackov, konfigurovali cez Puppet a spájali do obrovského systému DevOps. Výpočtová kapacita je obrovská, ale napriek tomu nestačí. Mozog je ešte komplexnejší.

23.10.2018 | PaloK

Nie je to tak davno, mozno 5 rokov, co som cital clanok nejakych vedcov, ktori nasu uroven AI zhodnotili strucne slovami, ze nase najzlozitejsie systemy, na najobrovskejsich hardwaroch nedosahuju inteligenciu ani len jednoduchych bielkovinovych molekul. Nedokazeme spolahlivo nasimulovat ani len jednu jedinu mensiu molekulu.

Ray Kruzweil ma sice celkom vysoku uspesnost a casovu presnot svojich predpovedi, ale ja som velmi skepticky, pretoze tito vizionari vobec neberu do uvahy aktualnu vojensko-hospodarsku situaciu vo svete. Svetovy konflikt moze uplne zastavit vyvoj, alebo aj dat priestor vzniknut nevidanym technologiam. Ktore uz mozno lezia niekde v suflikoch!!!

23.10.2018 | LPB

Nemyslím, že globálny ekonomický systém je jednoduchší ako náš mozog. Ten systém predsa tvoria aj naše mozgy, takže sú jeho súčasťou a on je nadmnožinou. Či?
Ak dokážeme simulovať neurónové siete pomocou počítačov, pričom tie sa architektúrou na počítače nepodobajú, prečo by sme nemohli simulovať celý organizmus? Aj to samoorganizovanie. Veď je dané len prírodnými zákonmi.
Áno, výkon je, a dlho bude, problém. O mernej spotrebe ani nehovoriac. Ak by sme chceli simulovať miliardu sietí sietí a simulovať tak vývoj organizmov počas milióna rokov za jeden deň, aký asi výkon by sme potrebovali:-)

23.10.2018 | František Muránsky

Ok dajte mi mesiac,dva a skúsim sem dať blog čo budeme potrebovať k tomu, aby sme nasimulovali mozog pomocou súčasných technológií, nie je to jednoduché ako poukazuje pán Kanala v prípade Human Brain Project v Ženeve. Aj keby sa nám mozog podarilo celý zmapovať a nasimulovať rozumeli by sme mu? K tomu by sme potrebovali aj tu druhu časť príbehu a to sú externé podmienky, na ktoré sa mozog (telo) adaptovalo a to je Scifi aj na mňa. Podľa mňa musíme zostúpiť z úrovne bitov nižšie a ísť viac do biológie, chémie a fyziky a stať sa pokornejšími žiakmi "matky prírody" . A od jednoduchých organizmov budovať zložitejšie a zložitejšie. Fyzik R. Feynman to popísal celkom výstižne: "čo nedokážeme vytvoriť tomu nerozumieme".

24.10.2018 | chr

Zatiaľ sa snažíme poznať aspoň HW stránku nášho vedomia . Je to síce dobrý smer , ale len preto , lebo o SW k tomuto HW nemáme nič. Jednak sme ktomu nedospeli a ani sme k tomu ani nezačali postupovať . Zatiaľ sme na úrovni keď porovnávame ako sa chovajú termity a porovnávame to s ľudmí. A aplikujem to na rôzne socialne oblasti oboch živočíchov . Vyzerá to tak , že zatiaľ nevieme ani to čo určuje od akého bodu je hmota živá a do akého je len barionická. Nevieme aký algoritmus určuje toto rozhranie , aké podmienky musia byť splnené aby sa začal odvíjať algoritmus života . A samotný vedci su v tomto smere nejednoznačný . Stačí si prečítať Kauzy od Lea Strobela ( existenciu slova boh, v tomto prípade nahrádzam slovom algoritmus , aby sme boli vedeckejší) . Myslím , že sme začali robiť reverzné inžinierstvo a kým astrofyzici nestanovia a nenájdu jednotiacu silu ( niektorý je nazývajú prasila) vesmíru , tak v tomto obore nepostúpime ďalej. Dnes zápasime s predstavou existencie a neexistencie boha respektíve algoritmu alebo zákona ktorý by zapadal do Darwinovských algoritmov. Máme len čiastkové výsledky , veľmi malého rozsahu v obmendzených oblastiach . A teraz mi niekto povedzte . Trúfne si niekto predpovedať budúcnosť . Ako sa bude vyvijať technologický pokrok. Ako sa bude vybíjať socialne správanie jednotlivca a celej skupiny až po celú rasu. Podľa prírody by tu už minimálne polovica ľudstva nemala byť . Som v tejto oblasti skôr skeptik aj keď celkovo som niekde medzi realistom a optimistom. Čím viac poznatkov máme , tým viac sa celý systém komplikuje a zamotáva. Budem sa držať teda môjho obľubeného hesla " Počkáme a uvidíme"

František Muránsky

František Muránsky
  • Počet článkov: 28
  • Priemerná čítanosť: 1818
  • Priemerná diskutovanosť: 9
  • RSS blogu

O blogu

Som technologický optimista. Chcem prinášať pozitívne správy o vplyve technológií na nás ľudí. Pracujem v oblasti automatizácie ako projektant riadiacich a bezpečnostných systémov pre jadrové a chemické spoločnosti.