Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG František Múčka

Venované pravici: Leziete mi na nervy

17.11.2011 | fero mucka

Fico povie, že proti kríze treba stavať veľa PPP. A čo poviete vy?

 • Tlačiť
 • 24

Pravica dnes rieši veľa štátotvorných vecí. Tou úplne najštátotvornejšou je, že kto napíše viac článkov na tému: Prečo sú všetci ostatní z pomocnej školy.

Hrdinovia!

Slovenským pravicovým politikom úplne uniká, že strácajú kontrolu nad krajinou. Dnes to už na trhoch nefunguje tak, že iba kto spraví kiks, ide z kola von. Dnes je to o tom, že z kola nevypadne (možno) iba ten, kto bude extra trieda.

Čo na to treba? Verejne známy a vzorne dodržiavaný krízový scenár, ktorému všetci uveria. V tomto čase to malo z parlamentu všetko vychádzať ako z mašiny: zákony o boji s dlhom, o novej inštitucionálnej kontrole fiškálneho dozoru, zákon o reforme prvého piliera, normálny rozpočet...

Jasné, idú voľby a toto nie sú práve veci, na ktoré sa bežne dajú nalákať voliči. No za posledných desať rokov tu nebol vhodnejší čas, ako presvedčiť voličov, že krajina na fungovanie potrebuje rozum. Keby ste tomu venovali aspoň polovicu toho času, počas ktorého tu zamorujete verejný priestor svojimi výlevmi...

Fico a jeho expertné duo Počiatek – Kažimír zostali mentálne v dobe, keď aj počas najväčšieho rastu v dejinách Slovenska rozbili verejné financie. Do volieb pôjdu s tým, že sľúbia veľa kilometrov diaľnic z PPP a že skásnu banky a tým pádom bude po všetkých svetových problémoch.

Ako mu chcete čeliť? Tak, že Sulík bude ďalej hlásať svoju makroekonomickú tézu, že krachy na juhu Európy sa Slovenska dotknú nanajvýš zanedbateľným zvýšením úrokových sadzieb? Alebo že Mikloš bude hovoriť, že už nemá na nič mandát a preto nemohol nič spraviť?

Čo vlastne zostalo z reformnej pravice? KDH a Most sa už ani netvária, že vedia, čo sa vo svete deje. Ich najväčšou agendou je krízový manažment zháňania zdrojov pre volebnú kampaň a kompenzácia finančných strát zo skráteného volebného obdobia.

SDKÚ je unavená, defenzívna a nie veľmi dôveryhodná. A nevyzerá na to, že by hľadala silu z vonkajšieho prostredia, aby sa pohla dopredu. Že je na Slovensku jediná, ktorá dokáže ponúknuť konsolidačnú silu rozmerov Mikloš – Tvaroška, je evidentne dosť malý ťahák.

Zásluha SaS je v tom, že sa tu konečne našiel niekto, kto naplno povedal, že Európa smrdí. No čím ďalej tým viac to pripomína len nadávanie v krčme. Taktikou strany sa stalo parazitovanie na problémoch v štýle čím horšie - tým lepšie. Výzvy v štýle zoškrtajte si svoje rezorty, lebo my sme sa vzdali požiadaviek na navyšovanie tých "našich", sú už úplne bleee.

Keď Angela Merkelová v decembri príde s návrhom, aby štáty odovzdali ďalšiu časť kompetencií do Bruselu (Frankfurtu) a dovolili kontrolovať financie kontinentu z centra, bude to zvláštny pocit, ak niekto z pravicových politikov spustí pesničku o potrebe zachovania finančnej nezávislosti Slovenska a o tom, že naša kasa musí zostať v rukách tunajších politikov.

Ak chce pravica presvedčiť, že cesta z problémov vedie cez ňu, musí sa tak aj správať. Že sa viacerí jej potentáti medzi sebou nevedia ani pozdraviť, ešte neznamená, že nemôžu pred verejnosť predstúpiť so spoločným odhodlaním (nebodaj víziou) ako ochrániť Slovensko.

Dopyt po takom niečom bude do marca veľký. Už ide len o to, aby sa vám to dalo uveriť. Lebo inak to tu prevalcuje spomínaná Ficova kampaň „Čím väčšia kríza, tým viac PPP.“

 

 • Tlačiť
 • 24

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

Kalendár sa načítava...