Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG František Múčka

Páni doktori, dobre ste to pokašlali

29.11.2011 | fero mucka

A prosím, nezneužívajte moju prácu na svoje hry

 • Tlačiť
 • 55

Ak chcete legitimizovať svoje výhody, tvárte sa, že bojujete proti strašnému nepriateľovi.

Niečo podobné robia dnes aj lekárski odborári. Pred rokom, pár mesiacov po nástupe novej vlády, som na blogu zverejnil článok Kariéra v zdravotníctve – iba ak s Pentou. Bol o podozreniach, že osoby v exekutíve a kontrolných orgánoch v rezorte zdravotníctva sú v konflikte záujmov. Ďalšie podozrenia – a fakty – pribúdali rýchlo. V júli preto TREND priniesol komplexnejší článok Odvrátená stránka biznisu Penty.

V tom čase začínala aj odborárska show.

V boji za zachovanie status quo v zdravotníctve (pravda, až na platy lekárov, tam o status quo nešlo) si začali lekárske odbory budovať imidž, že hrdinsky bojujú proti finančným žralokom. Lebo tí, keď prídu, všetko ohlodajú a zostane po nich spúšť. Radoví dostali od odborov záplavu katastrofických správ v tomto zmysle, na hlavnú stránku svojho webu si lekárske odbory zavesili tento baner.

loz

Páni doktori, napriek tomu, že by som podľa banera mal chápať vaše kroky, nechápem ich. Pretože mi vôbec neprídu ako zmysluplná alternatíva voči spomínaným pochybným praktikám Penty.

Hovoríte, že hlavnou chorobou zdravotníctva je málo peňazí. V žiadnom zdravotníctve nikde na svete nie je dosť peňazí a ani nemôže byť, keďže ľudia budú vždy chorí a vždy budú na choroby a úrazy zomierať. Preto sa treba pozerať aj na to, ako pracujú peniaze, ktoré už do rezortu idú. Slovenské zdravotníctvo je neefektívne, porovnania s inými štátmi ukazujú, že za peniaze, ktoré tam už dnes idú, mala byť jeho úroveň podstatne vyššia.

Z toho vyplýva, že zdravotníctvo potrebuje niečo iné, než len ďalšie peniaze. Potrebuje rozumnú redukciu siete, potrebuje zjednocovať oddelenia, redukovať dĺžku pobytu v nemocnici, podstatne menej liekov, lepší manažment pacienta a zdravotníckej techniky. A áno, aj iné prerozdelenie marží v poisťovniach či z výnosov putujúcich do farmabiznisu.

Toto si nikto nevymyslel z brucha. Sú to ukazovatele, v ktorých plytváme v porovnaní s krajinami, kde zdravotníctvo funguje lepšie. Nemocničnú sieť, celý koncept kolobehu pacienta treba poriadne prefackať, zmeniť.

Iste, to nemáte robiť vy, ale politici. Tí to občas skúšajú, často veľmi nešťastne. Minister Uhliarik patril tiež k tým menej šťastným pokusom, ako sme viac ráz upozorňovali.

Vy ste sa však rozhodli, že budete s tými, ktorí konzervujú tento stav. Ste proti privatizácii zdravotníctva, ale nebolo vás počuť, keď smotanu z neho odstreďoval Paška, Šutta a Višňanský. Nebolo vás počuť, keď si za mlčanie primári či riaditelia mohli odkrojiť kus koláča za predražené prístroje. Nebolo počuť, že by vás trápilo, že nemocnice nakupujú rožky s „množstevnou prirážkou“, alebo že upratovacie služby vyjdú vo vašich nemocniciach násobne drahšie ako v súkromných.

Ja viem, väčšina lekárov s tým nemá nič spoločné a sama v mnohom dopláca na ten chaos. Že aj im vadia parazitujúci podnikavci, plytvanie či ignorovanie zákonníka práce. Ale, páni doktori, kam ste to cez vašich zástupcov dotiahli?

Nik už nevie, o čo vám vlastne ide. Rezignovali ste na ambíciu byť motivátormi zmeny v zdravotníctve a zredukovali ste svoje požiadavky iba na výšku platov. Že sa vám málilo tristo eur v čase, keď Slovensko nedokáže refinancovať svoj verejný dlh, sa vám bude ešte dlho pripomínať.

Mohli ste zviesť sympatický boj za zlepšenie vašich podmienok a za lepšie zdravotníctvo. Autoritu, ktorú ste mali, ste premrhali na boj za udržanie systému, ktorý je chorý. Pri dosahovaní svojho cieľa drukujete tým politikom, ktorí sa ani nepokúsili o niečo iné, než len uliať si z vašich peňazí.

Preto to nevyzerá, že lídrom vášho odboja ide o fungujúce zdravotníctvo.

 

 • Tlačiť
 • 55

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

Kalendár sa načítava...