Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG František Múčka

Noví ministri: Pre Širokého aj Poóra

19.03.2012 | fero mucka

Čo treba vedieť o Ficových nomináciách

 • Tlačiť
 • 58

Nastávajúci premiér mal od volieb imidž, že pochopil, že krajinu treba spravovať normálne. Preto sme si povedali, že počkáme a nebudeme zapárať, pokiaľ nezačne vyvádzať. Jeho ministerské nominácie slávnostne ukončujú toto obdobie záblesku rozumu. Zostáva len veriť, že niektoré mená pustili von len preto, aby otestovali hranicu, kam ich až verejná mienka pustí.

Začnime soft:

Dušan Čaplovič, školstvo: Vraj má nominácia D. Čaploviča dobrý dôvod. Naše školstvo bolo medzi vojnami na úrovni vyspelého sveta. A on že by o tom mohol najviac vedieť. Veď je historik. No pravdepodobnejšie predsa len bude, že ten rezort dostal za zásluhy. Tak, ako bol za zásluhy podpredsedom vlády pre vedomostnú spoločnosť. Preto sa dá čakať, že presne to, čo vtedy urobil pre vedomostnú spoločnosť, urobí teraz pre školstvo. Veď keď raz bude krajina závisieť od žiakov, ktorí výrazne zaostávajú za rovesníkmi z iných krajín, tomuto ministrovi to už asi bude jedno.

Neprekvapí, ak sa na ministerstvo financií dostane Peter Kažimír. Do povedomia publika sa nedávno zapísal v priamom prenose, kde opakovane tvrdil, že za prvej vlády Fica klesla cena plynu o 90 percent. Ukázalo sa však, že poplietol dáta v tabuľke. Viac o ňom ale vypovedá, že sa to potom snažil hodiť na Štatistický úrad, ktorý v tom bol nevinne. Vo funkcii, ktorá ho čaká, bude musieť urobiť veľa vecí, ktoré väčšina neocení. Už v budúcom roku musí nájsť plus-mínus 1,5 miliardy eur. Pre toho, kto veci rieši výhovorkami, to bude extra ťažké. Ani historicky z toho nevychádza veľmi dobre. Za čias, keď robil štátneho tajomníka Počiatkovi, riešili nepríjemné veci tak, že zamlčali informácie a problém akože nebol.

Teraz už hard:

Zuzana Zvolenská, zdravotníctvo: O tejto dáme začnú všetci vykrikovať, že je tam za Pentu, keďže ešte nedávno pôsobila v Dôvere. Také jednoduché to ale nebude. Do Dôvery sa podľa TRENDU dostala ako nominant akcionára Širokého. Nikto síce oficiálne nepripustí, že Široký stojí za tajomným Prefto Holding, spoluakcionárom Dôvery, ale stavím na to svoju večeru. Penta si jeho pribratím do biznisu pred troma rokmi kúpila pokoj, keď im Ficova vláda šla po krku. Alebo lepšie, keď šla po peniazoch v Dôvere, lebo štátnu poisťovňu VšZP dostal štát do megastraty. Teda, dostala ju tam Zvolenská, niekdajšia riaditeľka VšZP (dnes poisťovňa hospodári so ziskom). Z peňazí, čo chýbali poisťovni a pacientom, mal však niekto veľkú raBronx-Tale-a-bronx-tale-1415736-500-330dosť.

Martin Glvač, ministerstvo spravodlivosti: Dobrý priateľ privatizéra Nafty Gbely Vladimíra Poóra, považovaného za jedného z „akcionárov“ strany. K biznis úspechom Glvača patrí aj kšeft s pozemkami v lukratívnej Čiernej Vode. Netajil sa ani kontaktami s mafiánom Svobodom. K veľkým peniazom sa dostal, keď s Flašíkom vytiahli z banky IRB peniaze za marketingové konzultácie a sankcie mečiarovského typu z neplnenia zmluvy. Samozrejme, nakoniec to cvakal štát, banku bolo treba ozdraviť. V dobre fungujúcej krajine by bol Glvač asi človek, ktorého by riešila justícia, nie on justíciu.

Robert Kaliňák, vnútro + obrana: Známa tvár, takže len jedna poznámka. Je úplne jedno, na ktorom z tých dvoch rezortov skončí, aj tak bude ovládať oba. Už to má odskúšané. Pred pár rokmi ministra obrany zvozila pred svedkami vlastná „sekretárka“, aby ju nechal na pokoji, že má veľa práce s tým, čo jej nakázal jej jediný šéf - minister vnútra. Neprekvapilo by preto, ak by sa na čelo ministerstva obrany dostal niekto ako poslanec Peter Pellegrini. Toho v Smere už používajú ako bieleho koňa na poslanecké návrhy od vedenia strany. A čo je na tej obrane také skvelé? Okrem vlastnej tajnej služby aj to, že do nej Slovensko nalieva oveľa viac peňazí (% HDP), ako Poľsko, Česko či Maďarsko. Dosť často na džanky, ktoré ani nefungujú, ale aspoň sú drahé.

Peter Žiga, životné prostredie: Človek, ktorý sa strane v minulosti osvedčil pre špeciálne operácie na ministerstve hospodárstva ako štátny tajomník. Zveriť mu celý rezort životného prostredia je veľký prejav dôvery, košická vetva strany bude spokojná. Ako na korupciu stvorený environmentálny fond so všetkými zelenými investičnými schémami či kompetencia nechať zastaviť či skomplikovať akúkoľvek významnejšiu stavbu kdekoľvek na Slovensku – také kompetencie umožňujú veľa kreativity. V jeho osobnej anamnéze je aj zápis „kšeftovanie s drevom“. Je to už taká rodinná tradícia, biznis s drevom mali pod palcom ešte za komunistov. Tipujem, že jeden z top ľudí vo vláde, s ktorými si bude rozumieť, bude minister polí a lesov Becík.

Ján Počiatek, ministerstvo výstavby + eurofondy: Kľúčové zistenie z ministerstva dopravy za ostatné dva roky je, že aj Váhostav či Doprastav vedia stavať lacnejšie, ak sa súťaží aspoň trochu normálne. Či to tak bude aj za Počiatka, sa uvidí. On na riešenie problémov veľmi nie je. Keď bol minister financií, úrad ho bavil len v časoch jachtovania, v kríze sa zavrel do fajčiarne na prízemí a nechal veci na samospád.

SMER sa netají, že chce dostať kľúčové eurofondy pod jednu strechu. Počiatkovu strechu. Preto je na mieste aj cynické želanie: Výhrou bude, ak si Počiatek, strana a akcionári urobia zálusk len na tie eurofondy a nepodpíšu nejaké šialené tridsaťročné PPP.titulka trend

Viac o tom, ako to celé bude vyzerať - v aktuálnom TRENDE.


Stanislav Becík, pôdohospodárstvo: Tento rezort má jednu výhodu – novinárom sa nezdá tak atraktívny ako diaľnice či justícia. Ťažili z toho Mostári, môže aj Becík. Ten vie, aké je to ľahké. Keď bol ministrom pôdohospodárstva v 2008 až 2009 ako nominant ĽS-HZDS, ticho sa pozeral napríklad na to, ako sa drancujú štátne lesy (zmluvy na predaj dreva za smiešne ceny na dlhé, dlhé roky).  Pán Becík bude v tomto parťák na pohľadanie.

Jahnátek / Ondruš / Richter, sociálne veci: Sociálne veci by potrebovali niekoho, kto chápe, že treba pomôcť podnikateľom vytvárať miesta. Nie posadnuto kresliť prerozdeľovacie schémy či zakladať sociálne podniky, ktoré na vytvorené miesto zožerú viac, ako dotácie pre automobilky. Nového ministra tiež poteší, že je to veľký rezort so slušným potenciálom pre IT a iné obstarávačky. Nehovoriac o eurofondoch, za ktoré spriaznené firmy naučia sociálne marginalizované spoločenstvá (či aký je ten správny europojem) hľadať na webe porno.

Jahnátek má predsa len oproti teoretikovi Ondrušovi výhodu. Ondruš asi verí, že bez podnikania by bol svet lepší, lebo potom by viac peňazí zostalo ľuďom. Ale Jahnátek vie, že je to niekedy dosť drina, zohnať zákazky, aby bolo na výplaty. Keď sa do problémov a straty dostala Plastika Nitra, bol pri tom ako jej šéf.

Zhrnutie:

Robert Fico sa dušoval, že výber ľudí do vlády bude zodpovedný. Lebo že keď nie, je si vedomý, že ulica mu to môže zrátať. Takže ulica môže začať rátať: gorila+gorila+gorila+...

PS (9.30): Keby niekoho zaujímalo, či sme hodnotili aj terajších ministrov, keď nastupovali, tak tu.

 

 • Tlačiť
 • 58

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

František Múčka

 • Počet článkov: 48
 • Priemerná čítanosť: 11141
 • Priemerná diskutovanosť: 13
 • RSS blogu

O blogu

Zástupca šéfredaktora TRENDU.

Kalendár sa načítava...