Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Fórum nezávislých názorov

Zadlžujúce sa zdravotníctvo bude už aj "vec prezidentská"

31.10.2011 | ForumNN

Prečo sa I. Gašparovič zaujíma o transformáciu nemocníc

 • Tlačiť
 • 0

Pád vlády štátu nie je banálna vec a vždy je sprevádzaný rôznymi významnejšími i menej významnými udalosťami. Čoraz ostrejšie kontúry nadobúdajúca príležitosť uchmatnúť si pre seba časť vplyvu na rozhodovanie o dôležitých veciach prebúdza z letargie i doposiaľ podriemkávajúcich politikov. Odblokúva ostych či opatrnosť, s ktorými doteraz pristupovali k niektorým zásadným otázkam fungovania štátu.

Prezident SR Gašparovič dostal chuť pokecať si s odchádzajúcou vládou o zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Prečo práve teraz? V prvom rade pre spomínané predvolebné uvoľnenie zábran, ale hlavne pre uistenie sa o vektore, ktorým sa mieni v tejto otázke uberať Smer-SD. Toto uistenie prišlo krátko po páde vlády v podobe návrhu exministra zdravotníctva Richarda Rašiho prerokovať zastavenie transformácie v parlamente. O tom, že názorová línia Smeru je prezidentovi viac než blízka, niet pochýb a tento efektný Gašparovičov názorový obrat preto nie je ničím prekvapivým. Ani nie pred rokom totiž sám podpisom novely zdravotníckej legislatívy odobril pokračovanie v transformácii zastavenej na jar roku 2006.

Vlani však situácia vyzerala odlišne. Nezdalo sa, že by Smer mal reálnu moc tieto zmeny zvrátiť a pravda je, že sa ani nešiel pretrhnúť, aby na to potrebnú podporu získal. Konieckoncov, v ešte stále doznievajúcej povolebnej eufórii a vidine štvorročného panovania novej koalície pravicových strán to ani nevyzeralo tak, že transformácia mala byť tým zásadným problémom, na ktorom by bolo treba vyčerpávať si svoju politickú energiu. Zrejme i táto skutočnosť viedla prezidentovu ruku, keď podpisoval novelu zákona o poisťovniach, ktorej súčasťou transformácia bola.

Pomery sa však zmenili. Úmysel zachovať doterajší systém si zobrali za svoj lekárske odbory a aby to nevyzeralo, že im ide iba o viac peňazí na platy, na plytvanie v rezorte a menej roboty, zaradili zastavenie transformácie medzi svoje požiadavky. No hoci v prípade predchádzajúcich troch požiadaviek bola a je možná aspoň diskusia, transformácia sa stala problémom, ktorý v prípade, že sa do bodky nesplní podľa predstáv odborárov, môže reálne ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. A na tú má občan ústavne zaručené právo. Keďže povestného "čierneho Petra" drží vo svojich rukách práve koalícia strán, ktorým sociálne a národne cítiaci a mysliaci prezident nie je príliš naklonený, prečo si škodoradostne nepomädilť ruky a nepokúsiť sa zabiť dve muchy jedno ranou.

Falošná predstava supermana

Prezident Gašparovič tým v prvom rade nepriamo vysloví podporu Smeru a jeho politike zachovania verejného zdravotníctva s ľúbivou ilúziou dostupnosti bezplatnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenska. Zároveň stopnutím transformácie odstráni jedinú prekážku vzájomného dialógu medzi ministerstvom zdravotníctva a predstaviteľmi odborov, čím sa z neho razom stane hrdina a ochranca zdravia a životov občanov. Lákavé. Kto by odolal predstave stať sa supermanom a ešte si „šplhnúť“ u svojho najväčšieho podporovateľa?

Ani prezident republiky však nie je človek neomylný a v tomto prípade nedoceňuje špecifickosť celej situácie. Je zrejme presvedčený, že keď mohlo zdravotníctvo fungovať doposiaľ, nič hrozné sa nestane, ak sa tento stav ešte nejaký čas ponechá nezmenený. Odsudzuje tým však zdravotníctvo na ďalšie roky netransparentnosti, rozkrádania, korupcie a klientelizmu, neefektívnosti a ignorovania kvality a bezpečnosti pacienta, nebotyčného plytvania a z neho vyplývajúceho zadlžovania. Dnes to síce nezaujíma ani jeho, ani Smer, ani odbory a nimi manipulovaných lekárov, a nezaujíma to ani pacientov, ktorí si len chcú uplatniť svoje iluzórne ústavné právo.

Odborom, lekárom ani pacientom, ktorým ide o ich aktuálne záujmy, toto konanie až tak zazlievať nemožno. Ale politici a tým viac prezident by mali preukázať podstatne viac prezieravosti, než len populisticky ustupovať časným požiadavkám, ktoré síce na krátky čas upokoja situáciu, ale zároveň oddialia riešenie tak závažného problému, ako je neefektívne a beztrestne plytvajúce zdravotníctvo s absenciou reálneho hodnotenia kvality a liečebných výsledkov a neznámou úrovňou bezpečnosti pacienta.

Prezident Gašparovič je dnes vo výhode. Neriskuje ohrozenie svojej funkcie a nespraví mu až tak veľa zalobovať za záujmy svojho kľúčového podporovateľa. Aktívnym vstupom do tejto problematiky sa však stáva spoluzodpovedným za všetky dôsledky, ktoré z jeho angažovanosti vyplynú. Kým za stiahnutie výpovedí a návrat lekárov do nemocníc v prípade zastavenia transformácie si zrejme pohladká svoje ego, pokračovanie v súčasnom trende fungovania stále sa zadlžujúceho verejného zdravotníctva bude od tohto času aj jeho vecou. A tá sebavedomie zvyšovať veru nemá prečo. Zostáva len dúfať, že túto komplikovanú situáciu prezident Gašparovič zhodnotí správne nielen v kontexte blížiacich sa volieb, ale aj s ohľadom na potrebu zdravotný systém zreformovať tak, aby aj v dlhodobom horizonte nebol neustálym problémom.

MUDr. Branislav Sepeši, radiačný onkológ a predseda OZ Fórum nezávislých názorov (www.fnn.sk,www.facebook.com/chcemelepsiefungujuce zdravotnictvo) . V súčasnosti pracuje na Onkologickej klinike SZU v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

 

 • Tlačiť
 • 0

Fórum nezávislých názorov

Fórum nezávislých názorov
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3092
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

FNN založili lekári Ladislav Laho, Branislav Sepeši, Peter Kenderessy a Stanislav Janota. Aj tu chcú svojimi článkami vytvárať priestor na diskusiu bez predsudkov, ktorá bude priamo a otvorene pomenovávať problémy v slovenskom zdravotníctve.

Fórum nezávislých názorov

Fórum nezávislých názorov
 • Počet článkov: 11
 • Priemerná čítanosť: 3092
 • Priemerná diskutovanosť: 28
 • RSS blogu

O blogu

FNN založili lekári Ladislav Laho, Branislav Sepeši, Peter Kenderessy a Stanislav Janota. Aj tu chcú svojimi článkami vytvárať priestor na diskusiu bez predsudkov, ktorá bude priamo a otvorene pomenovávať problémy v slovenskom zdravotníctve.

Kalendár sa načítava...