Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekárske odbory opäť zvyšujú napätie v spoločnosti

02.08.2012 | ForumNN

Diskusia (39 reakcií)

02.08.2012 | milanll

2 poznamky laika:

1. Neefektivita v slovenskom zdravotnictve je zrejma a s nou zaroven podiel strajkujucich lekarov na nej.
Stale, moj nazor - ryba smrdi od hlavy.
Bud vedenie statu dokaze zmenit postoje, hodnoty a efektivitu lekarov, alebo to nedokaze.
Manager vsak NIKDE na svete NEMOZE zvalovat chybu na podriadeneho.
VZDY je to chyba managera.

2. Lekari maju na vyssie mzdy pravo.
23 rokov nie je schopny tnto stat zabezpecit prijatelnu zivotnu uroven a adekvatne mnozstvo penazi nielen v tomto rezorte.
Pocas tych 23 rokov sa vsak rozkradli miliardy.
Ked len Penta a Siroky, pomocou Dovery, vytiahli zo zdravotnictva pocas poslednych rokov sumu, ktora by uplne dokazala pokryt sucastne poziadavky lekarov.

Zaver - naozaj sme narodom masochistov, ktori schvalne sklonia hlavy pred svojim nadriadenym v hierarchickom rebricku, nechaju sa dobrovolne bicovat a tyrat a ani nedopraju sami sebe lepsi a dostojnejsi zivot?

02.08.2012 | labudik

konkrétne:
Treba hľadať logiku v tom, kto, čo a prečo píše.
Ono to pre laika vyzerá tak, že MUDr.Sepeši je masochista.
Je lekárom a má vyšší plat aj vdaka lekárom, proti ktorým teraz bojuje a vlastne celý čas bojoval....
O čo mu teda ide?
Jednoducho má bližších ľudí, za ktorých "kope" a od nich mu plynie oveľa viac penazí za jeho "nezávislé názory". Má prepojenie na gorilích politikov a hnusne bohatú PENTU- vid jeho Janota, Uhliarik... a vlastne celá špička KDH, ktorá v munulosti gorilím spôsobom prijatizovala za úplatky pre PENTU a tak drzo okrádala občanov...... Oni doteraz nemôžu stráviť, že s lekármi boj prehrali a prišli o miliardy, lebo 31 nemocníc-skrátim to- jednoducho nemohli lacno privatizovať a pokračovať vo svojich gorilích zvrátenostiach!
Skrátka lekári, ked už pre nič iné, si zaslúžia viac peňazí už len preto, lebo ako jediná skupina ludí v tomto štáte nekecala, ale reálne niečo proti Gorile urobila, ba dokonca po ťažkom boji, boj s Gorilou vyhrala, a tak uchránila obrovský majetok občanov.

02.08.2012 | pkx

To si vystihol presne. Tato skupina ludia vyhrala a uchranila obrovsky majetok obcanov pred tym aby bol minuty efektivnejsie na ucel ktory sluzit ma.
Ked King Kong vyhra nad Gorilou, neni to vitazstvo Davida nad Goliasom ale presne naopak.
Tolko kolko sa rozkradne v zdravotnictve, tolko Penta nezarobi ani nahodou.

02.08.2012 | milanll

Takze tvoj nazor je, ze namiesto naucenia sa riadit statny majetok, mame tento rozpredat takym neschopnym a skorumpovanym zlodejom, ako je Penta a Siroky?
A potom sa im ponizene klamat, dat im do ruk absolutnu moc a nechat si postupne ukradnut cely stat?

02.08.2012 | milanll

pkx:
toto jepresne to myslenie a postoj, ktore robi rozvojove skorumpovane krajiny rozvojovymi a skorumpovanymi.

Alebo je to iba vedome klamanie sameho seba a ospravedlnovanie kradeze vyssimi cielmi?

Pretoze poviem ti jedno - nejde o ziadne vyssie ciele, ziadne efektivnejsie riadenie, ziadne vytvaranie domacej kapitalovej vrstvy.
Je to iba obycajna sprosta kradez.
A vzdy to ta sprosta kradez bola.
Nech si ju ti zucastneni zlodeji vysvetluju akokolvek.

Sialene je vsak to, ze poniektori im na tie ich vysvetlenia naletia a uspokoja sa s nimi.

Ziadny zlodej ti do oci nepovie ze kradne, kazdy sa ti bude snazit najst vyhovorku, ktora ho co najvhodnejsie ospravedlnuje.

02.08.2012 | Tralala2

nepochybne treba prijat BOJ- inak to nikdy neskonci

a recept v podmienkach SR= dovolit platit statnej poistovni iba 6 najvacsich nemocnic, zopar spickovych ustavov a z usetreneho zaplatit spickovych lekarov pracujucich na 3 smeny a kvalitnu zachrannu a dopravnu sluzbu

zvysok sa musi o seba postarat sam = uz na nich cakaju kliniky v Berline (s prichystanymi vilkami zdarma)

02.08.2012 | robert1981

Ako zamestnancovi mi štát už pri výplate zoberie takmer polovicu môjho príjmu a ked chcem minúť zvyšok toho čo si zarobím, tak platím aj z toho čo mi zostane rôzne poplatky a dane, ale je to hlavne 20% DPH na všetko čo spotrebujem. Štát si rôznymi cestičkami vezme drvivú väčšinu toho čo si zarobím. Čo mi tento štát vlastne za to ponúka? Absolútnu katastrofu vo forme nízkeho dôchodku, slabých služieb, školstva a hlavne mizernej zdravotnej starostlivosti. Štát je najhorší vlastník a správca, akého si môžeme predstaviť. Nevie nič, len drať od ľudí peniaze a dávať ich svojim vyvoleným.
U mna si labudik masochista ty, lebo nechaš štát, aby ťa vykorisťoval a ešte mu pri tom tlieskaš a snažíš sa mu dať do ruk ešte viac moci, aby sa gorily mohli ešte viac nabaľovať a z teba sa mohol stať totalny otrok tohto štátu a jeho skorumpovaného systému. LOZ vyhralo boj o platy a svoje požiadavky v oblasti zdravotníctva si presadili. Lekári si určite vyššie platy zaslúžia, ale to čo predviedlo LOZ bolo bohapusté vydieranie a dobre poslúžilo jednej vyvolenej strane v predvolebnom boji.
Inak, gorily nie su len v Pente, su zakorenene všade v systeme. Buducnosťou je slobodny a sebavedomy jednotlivec, ktorému štát čo možno najmenej hádže polená pod nohy.

02.08.2012 | Tralala2

keby ti naozaj stat nic neponukal, plakal by si zufalstvom.
to ze mnohe veci povazujes za samozrejme do takej miery, ze ich ani nevnimas, je ina vec

02.08.2012 | labudik

Ak by to bolo tak, že nás/ temer všetkých občanov/ štát vykorisťuje, tak my by sme síce chudobneli, ALE štát by bohatol.
Ale ono je to tak, že štát nás vykorisťuje a zároveň chudobnie, stále viac sa zadlžuje, musí si požičiavať
lebo financie kdesi stráca cez rozkrádačky
Aké boli najväčšie rozkrádačky? No cez privatizácie, konkrétne cez gorilie privatizácie. Napr v zdravotníctve gorilia PENTA cez účtovný vankúš ukradla 400 mil euro, dalej si berie každoročne zisk v desiatkach mil euro, dalej cez platby svojim početným poliklinikám, nemocniciam, lekárnam, ambulanciam, laboratóriam- ktoré nelze skontrolovať!- lebo si platí z jedného vrecka do druhého /kludne si môže platiť aj za to, čo jej zariadenia neurobia a tak môže prať peniaze/, berie dalšie ťažjé miliony.
čiže čo chceme: slabý štát a silné fin. skuupiny, ktoré ovládajú jeho politikov, tak ako doteraz v gorile?
Alebo silný štát, ktorý dokáže fin. skupiny odstihnúť od neférových ziskov?
A k tomu LOZ-u sa nevyjadruj,,,lebo prvý začal vydierať a drzo chystať megagoriliu privatizáciu 31 nemocníc Uhliarik- pardon Pentliarik-inak ako vydieraním ho nebolo možné zastaviť...

02.08.2012 | PeterVisolajsky

Pán Sepeši, je mi vás úprimne ľúto. Vy asi nemáte veľa priateľov, že? Zo spŕška poloprávd a vyslovených lží vyberám len vašu dedukciu:
Lekári zostávajú po 24/72hodinách práce v špitáli pracovať napriek tomu, že im dobrotivý Zákonník práce umožňuje odísť domov spať/venovať sa rodine/...jednoducho žiť, len preto aby si zarobili... ??? a riaditelia ich pritom tlačia domov si oddýchnuť, ale tí nenažraní lekári, len zostať a zostať...
Naozaj mi je vás ľúto.
O vašej osobe vypovedá i fakt, že natliachete na nejakú osobu hlúposti, voči, ktorým sa daný človek nemôže nijak brániť. vyzývam vás na verjnú diskusiu, anjlepšie v nejakej malej nemocnici, kde riaditeľ vedome porušuje zákona. Poprosím vás ak rozprávate o našom memorande, tak si ho najprv prečítate. prosím i čitateľov tohto článku aby si prečítali naše memorandum a sami usúdia, čo vláda z neho splnila. Vláda splnila naplno len jedinú vec: bola zastavená transformácia nemocníc, nič iné z našich 4požiadaviek nesplnili. A nechápem alebo chápem, prečo nespomínate našu štvrtú požiadavku, za ktorú lekári dávali výpoveď: Adekvátne platby od poisťovní.
Prosím pán Sepeši odpovedzte na jedinú otázku: Odmietli ste januárové a júlové navýšenie vášho platu?
Inak zdravím vašich (asi posledných) kamarátov a sponzorov z Dôvery. Veľa som o vás v BB počul, už vtedy mi vás bolo ľúto. Prajem vám krajší život.

02.08.2012 | labudik

Ak by nemocnice mali dodržiavať zákonník práce, tak by museli naprijímať o dosť viac lekárov, čo sa im samozrejme nechce...ale autor blogu to isto vie-- kedže píše opak, tak vedome klame!
INAK GORILIA VLáDA NESPLNILA NIč!!!
Keby nebolo toľko početných hlasov opozície, tak zákon o zastavení transformácie by nebol schválený!!!!!!!!!!!!!!!
Takisto platy!!!!!!!!!!!
čiže nesplnila nič!!!!!!!
Ešte raz Radičbaba podpísala memorandum. Bolo to po dohode lekárov s lídrami KDH aj SKDú. Ale čo sa stalo?
Keďže títo gorilí politici mali, kedže išlo o miliardy, nože na krku od PENTOmafie, tak samotní lídri týchto strán prikázali svojím poslancom, aby za to čo podpísali, nehlasovali. Sami do poslednej chvíle pre peniaze od PENTY ohrozovali pacientov.
Ano ohrozovali,lebo lekári môžu podať hromadné výpovede, a teda ked boli podané, bola to realita, ktorú brutálne politici ignorovali, tým brutálne sami ohrozili pacientov....
Teda bol to stav, ked podpis posledného bezdomovca mal väčšiu dôveryhodnosť ako podpis premierky Radičovej.
Proste lekári vedeli s akími špinavcami jednajú, a preto sa tak chovali, ako bolo treba.
Napríklad amornálne PN-ky boli len obranou na amorálne vyhlásený protiústanvý núdzový stav, protiústavné núdzové práce.
Čiže do tých amorálností lekárov niekto dotlačil.
Poznáte tu diskutujúci pojem nutná obrana?

03.08.2012 | branislavsepesi

Pán Visolajský, nie je Vám ma ľúto. Tak, ako vám nebolo vlani na jeseň ľúto svojou kampaňou ohroziť zdravie občanov Slovenska kvôli svojim záujmom - vyšším platom bez ponuky akejkoľvek protihodnoty. Ako hovorím, vaša kampaň mala na úroveň zdravotníctva negatívny vplyv. Inými slovami, nič sa nezlepšilo. Svoju ľútosť si, prosím Vás, ušetrite pre pacientov, ktorým sa opäť vyhrážate, že ich neošetríte. Keď už ste taký citlivý človek.
To, že lekári po službách nechodia domov oddychovať, ale ostávajú v práci a kumulujú si náhradné voľno len preto, aby si predĺžili dovolenku, je pravda. Ani polopravda, ani lož. Možno Vás upokojí, keď pripustím, že to snáď nerobia všetci. Za môjho zamestnávateľa ale môžem povedať, že svojim lekárom na oddych po službe podmienky vytvoril. Máte iné informácie, viem, ale to máte vždy, keď sa vám to hodí.
Ak máte pocit, že som na Vás natliachal hlúposti, pokojne sa bráňte. Okrem použitia Vašich vlastných slov, ako Vás citoval portál Aktuálne.sk, som v článku iba vyjadril názor, že Vaša rétorika je identická s Kollárovou. Nie je snáď? Vyhrážate sa opakovaním situácie spred vyše pol roka. Tá situácia bola hrozná. Rozhádaní lekári, stresovaní pacienti. Sám som si, len preto, že mám iný názor a nebojím sa ho prezentovať verejne, užil vtedy dosť, ale o mňa nejde. A Vy chcete tento stav zopakovať? Ste normálny?
Vláda splnila všetky vaše požiadavky. A adekvátne platby od poisťovní nespomínam preto, že nikto, ani Vy, nemá šajnu o tom, čo je to adekvátnosť. Pomerne dlhú dobu sa zaoberám systémami riadenia kvality, bezpečnosťou pacienta i efektivitou, ak dovolíte, aj na medzinárodnej úrovni. A veľmi dobre viem aj to, ako funguje vykazovanie výkonov na poisťovňu a veci s tým súvisiace. Odkazujem Vás, aj čitateľov na svoje články na blogu Sme, ktoré snáď na trochu väčšom priestore objasnia, prečo som presvedčený, že Vaše požiadavky na "adekvátne" platby poisťovní sú neadekvátne a v niektorých prípadoch dokonca podvodné. Som dokonca presvedčený o tom, že keby dokonale fungoval kontroling poisťovní, špitály nedostanú ani to, čo dostávajú. Vaša odborová organizácia neurobila pre efektivitu využívania zdrojov v zdravotníctve zhola nič, iba natŕčate dlaň a pýtate stále ďalšie a ďalšie peniaze. Čo keby ste svoju aktivitu upriamili namiesto vyhrážok aspoň trochu aj týmto smerom?
Do toho, čo som odmietol a čo nie, Vás nič nie je. Ja ani FNN sme mimochodom nikdy netvrdili, že platy v zdravotníctve sú optimálne. Stavali sme sa proti vášmu teroristickému postupu v presadzovaní vašich požiadaviek a tiež proti plošnému zvyšovaniu platov. Kritériá, na základe ktorých sa podľa vás teraz platy určujú, sú nesprávne. Vek a počet atestácií rozhodne nevypovedajú nič o hodnote, ktorú daný lekár spoločnosti prináša. Poznám takých, ktorí v pracovnom čase za bieleho dňa spia alebo pozerajú televízor na inšpekčke, hrajú tenis a dokonca i takých, ktorí sú oficiálne v práci v špitáli a reálne robia na svojej privátnej ambulancii, resp. sú v zahraničí. Práve mnohí z nich najviac kričali za zvyšovanie platov, no o hodnote i práce možno úspešne pochybovať. To ale zrejme neberiete do úvahy, hoci také prípady isto poznáte tiež.
To, či a akých mám priateľov, taktiež nie je Vaša vec, ale keď už máte o mňa takú starosť, môžeme sa sa kamarátiť aj my dvaja. Nemyslím, že by sme si neporozumeli. S Vašim kolegom, banskobystrickým šéfodborárom, som mal tú česť zúčastniť sa dvoch verejných diskusií. Musím povedať, že veľmi kultivovane a že sme sa na mnohých veciach až podivuhodne zhodli. Ale nakoľko v istých zásadných veciach jednoducho nik z nás neustúpi, verejnú diskusiu nateraz nepovažujem za prínosnú. Navyše, ak ju navrhujete v prostredí, ktoré bude a priori drukovať Vám, bez toho, aby malo záujem vôbec vypočuť moje argumenty, nemám záujem. Sebavedomie si, prosím, zvyšujte radšej nejako inak. Môžeme to zvážiť na nejakej neutrálnej pôde, najlepšie tak, aby to počula skôr verejnosť ako lekári, pretože tu ide predovšetkým o verejnosť.
Keď už chcete hovoriť o tom, že ma niekto motivuje, pozrite si, kedy sú datované moje články o efektivite. Niektoré až 4 roky pred vznikom FNN. Moje názory sú moje názory, dospel som k nim sám a nebudem sa Vám ospravedlňovať za to, že sa v niečom podobajú na názory subjektov, proti ktorým brojíte. Verím, že keby sa zhodovali s Vašimi, nepoviete ani slovo. Niekto iný by ale určite povedal, že ma platíte vy. Tak už to chodí. Keď ste si to vzali do hlavy, asi Vám to ťažko z nej niekto vyženie. Dokázať to ale neviete, pravda?
A nakoniec, to čo ste o mne počuli, sú len a len názory. Tiež som o Vás čo-to počul, ale nikdy by som si na základe sprostredkovaných informácií nedovolil Vás ľutovať. Ďakujem Vám za prianie krajšieho života, ale o ten som sa už postaral sám. Každopádne prajem Vám ho aj ja. Hlavne však prajem pokojný život našim pacientom, aby sa už nemuseli báť, že sa opäť stanú rukojemníkmi vo vašich rukách.

03.08.2012 | labudik

Akú protihodnotu ponúkajú a doteraz ponúkali iné profesie, ked sa im zvyšujú-zvyšovali platy? Napr. pravidelne sudcovia, prokurátori---dalej policajti, nebodaj poslanci/ha-ha-ha/, alebo teraz sestry??--
-žeby nič??!!
Lekári zabránili megagorilej privatizácii 31 nemocníc, a na tejto požiadavke trvali, lebo bez nej by žiadne zvyšovanie platov ani nebrali! Lekár vedeli s kým majú dočinenia, dôkazom je aj to, že Uhliarik dostal od nich meno Pentliarik oveľa, oveľa skôr ako sa jednoduchá slovač dozvedela o Gorile.
Na čom ostatné profesie trvajú, ked žiadajú zvyšovanie platov?
Žeby na ničom inom??
...............
Inak pán. Sepeši,VEľMI PODSTATNá VEC!
Už sa vyjadrite, či ste zvýšenie platu odmietol, lebo ak nie, tak je to ako ked niekto "vodu káže a víno pije".
Iné tvrdí o platoch lekárov a iné koná!!
bez tohto vyjadrenia by sa nemalo pokračovať v diskusii....
Lebo skutočného kamaráta pozná človek až vtedy, ked je v ťažkej chvíli, a charakter lekárov sa ukazoval najviac vtedy, ked boli v ťažkých chvíľach---a to bolo zrazu toľko lekárov, čo iné rozprávali a iné konali-ani si neviete predstaviť...

03.08.2012 | branislavsepesi

Milý labudík. Štát nie je schopný manažovať nemocnice. To, že sa s nožom na krku zastavila transformácia, je tragédia a aj preto slovenské zdravotníctvo vyzerá tak ako vyzerá. Keby som mohol hovoriť o situácii na mojom pracovisku, akože nemôžem, veľmi rýchlo by ste pochopili, prečo by ani jeden z mojich kolegov ani slovom nenamietal proti vytvoreniu samostatného ústavu. Vy, odborári i štát si stále myslíte, že len s obrovským objemom peňazí sa dá robiť medicína. Odporúčam vám už po niekoľkýkrát článok Atula Gawandeho v New Yorker "Cost Conundrum" s podtitulom "Costlier care is often worse care". Nie je to nijaký niktoš, podľa jeho odporúčaní WHO vydala a presadzuje v medicíne checklisty. Okrem toho existujú údaje o tom, že rovnakú kvalitu starostlivosti ako v Holandsku (mimochodom pluralitný systém privátnych poisťovní) poskytujú USA za dvojnásobok peňazí a Japonsko je na tom ešte lepšie než Holandsko. Nemocnice-akciovky by dokázali a aj na Slovensku už dokazujú, že kvalitná ZS sa dá robiť aj za podstatne menej, než máte predstavu. A ani nečakajte, že sa tento systém zlepší, kým si štát bude myslieť, že vie všetko najlepšie. Viete, pacientovi je jedno, kto vlastni poskytovateľa ZS, ak mu poskytne kvalitnú ZS. A vám vadí len to, že nejakú tú polikliniku alebo nemocničku nevlastníte vy sám. Isto by ste potom názorovo otočili o 180°.
Rovnako som viazaný mlčanlivosťou, čo sa týka platových záležitostí. Moja komplexná odpoveď je na tejto adrese: http://sepesi.blog.... Platy sa, vážený, dávajú za prácu, nie za štrajkovanie. Mnoho mladých lekárov, ktorých ste označili za judášov, makalo do roztrhania tela, kým ste vy terorizovali obyvateľstvo. Práve tí si zaslúžia vyšší plat. Vaša akcia bola principiálne ZLÁ.
Dopredu Vám oznamujem, že na Vašu adresu je toto moja posledná reakcia. Čítam totiž Vaše vyjadrenia a myslím, že nie ste naklonený počúvať aj iné argumenty. Vaše diskusné príspevky sú rozsiahle, obsahovo síce... No, to je jedno. Prečo nepíšete aj vy regulérne články? A hlavne pod vlastným menom. Energia, ktorú vkladáte do diskusných príspevkov by sa tak využila určite lepšie. Príjemný víkend.

03.08.2012 | sona08

dobry pan Sepesi

myslim, ze stat VIE byt dobry vlastnik a spravovatel.

Pre mna najvacsou hrozbou transformacii je, ze sa totiz meni motivacia na spravu nemocnice. Nie je to plnenie charty ludskych prav, ale je to plnenie penazeniek akcionarov. To je definicia a.s. Ale o tom sme sa uz myslim niekolkokrat bavili a zavisi len od toho, z ktorej strany zacnete problem riesit. Podla mna sa to da aj bez transformacie a pri kupnej sile nasho obyvatelstva v nej vidim mozny pokles dostupnosti pre jeho znacnu cast. Takisto sa bojim obmedzenia prevadzkovania niektorych sluzieb. Bez poriadnej analyzy chorobnosti obyvatelstva a kvantifikovania nutnosti jednotlivych pracovisk a oddeleni je ale tato diskusia velmi hypoteticka.

Chcela som sa vsak opytat na vas nazor na riesenie platov s ktorym prisla madarska vlada - nema na navysenie platov, a tak pacient moze doktorovi zaplatit "sprepitne" po dobre vykonanej praci. Nemyslite, ze by to mohlo tlacit na motivaciu doktorov robit svoju pracu lepsie?

04.08.2012 | Daniel Jankech

Pani Soňa tak nám poskytnite nejaký dôkaz o tom že štát je dobrý vlastník. Ja som sa s tým nikdy v živote nestretol.

08.08.2012 | tono.hajduk

skus sa p. Jankech zamysliet kto na svk a kedy postavil najviac nemocnic (stat alebo sukromnik) skus sa tiez zamysliet nad cenou energii v minulosti a po "vypredaji" pri troche rozmyslania ti mozno napadne par dalsich prikladov.

03.08.2012 | branislavsepesi

A ešte, pán Visolajský, pozdravujem donášača Jožka. Odporúčam nabudúce namiesto vŕtania sa v súkromí názorového oponenta venovať sa radšej cibreniu vyjadrení, aby nedesili verejnosť.

02.08.2012 | Daniel Jankech

Pán Visolajský, absolvent medicíny.

Dôvody prečo sú pomery v zdravotníctve také aké sú, sú ukryté v takých občanoch ako ste Vy. Zdravotníctvo potrebuje privatizáciu, doplatky a konkurenciu. Vy ste tomu surovým spôsobom bránili a nehľadeli ste pre Vašu misu šošovice na zdravie a životy ľudí. Chcete len peniaze ale nechcete konkurenciu a zodpovednosť. Bojíte sa...

Vláda zastavila transformáciu nemocníc, lebo vedela že ste poloblázni schopní nechať umierať ľudí. Ale vyčítam jej to. Chcete vyššie platy, ale nechcete zmenu vo financovaní...

A k tým platbám od poisťovní. Najskôr pán Visolajský treba upchať peňazovody z nemocníc.
V súčasnosti pani ministerka menovala za riaditeľov ľudí ktorí aspoň niektorí sú dôvodne podozriví z podivných kamarátkšeftov. Vy neprotestujete? A to prečo keď chcete viac peňazí???

Nuž a keď už Vám tie platy sľúbili zmenilo sa niečo v pomeroch v zdravotníctve, Čo ste splnili Vy?
Nič, lebo takí ako ste Vy a Váš spolupáchateľ, nikdy nemali záujem o čo najlepšie zdravotníctvo. Vy v princípe ani nemôžete vedieť čo pacienti potrebujú.

Určite nepatrím k obľúbencom pána Sepešiho a jeho rozhľadeným spolupracovníkom, ale ja mám k nemu iný vzťah a vážim si ho.
A ak mi je niekoho ľúto, tak Vás... pán Visolajský, absolvent medicíny.
A ešte pozdrav Vášmu duchovnému otcovi: http://moje.hnonlin...

A keď budete organizovať tú Vašu verejnú diskusiu rád by som sa zúčastnil.
Daniel Jankech

02.08.2012 | labudik

Pán Jankech, ktorý je absolvent ničoho, samozrejme všetkému rozumie..
Nemocnice fungujú tak, že cca 80 svojich prijímov dávajú na platy, zbytok im ostane na na lieky, materiál a podobne--a vlastne poisťovne im neplatia za všetký úkony a /aj/ preto sa zadlžujú, nemajú poriadne na obnovu prístrojov, nieto ešte budov. Tie sú v hroznom stave--ALE TU IDEME HLAVNE UPCHáVAť DIERY.
Ale to, že PENTA za pár rokov ukradne zo zdravotníctva viac peňazí ako je vlastné generovanie dlhu v zdravotníctve v tomto období, tak to mu nevadí..Pán Jankech, chodťe sa prejsť po pobočkách zdravot. poisťovní a potom po budovách nemocníc-- a možno sa vám otvoria oči, a možno zistíte, kde končí zisk a peniaze určené na zdravotníctvo, a kde by končiť určite nemal.
P.S. Ked si človek pozrie vaše blogy a názory na lekárov, tak je jasné, že pre vás slová absolvent medicíny majú hodnotu a zmysel jednej hnusnej nadávky.
Ako liek odporúčam absolvovať štúdium medicíny, a určite by vás tá zakomplexovanosť prešla!

03.08.2012 | Daniel Jankech

Alias labudík.

K vašej reakcii cez víkend. Momentálne som príliš zaneprázdnený na to, aby som dôkladne oponoval Vašim myšlienkam.

04.08.2012 | Daniel Jankech

Tak pán Labudík.

Tak najskôr k tomu upachtiu dier.
Takto totiž vyzerá:
Od 15. novembra 2011 funguje v areáli žilinskej Fakultnej nemocnice multifunkčný urgentný príjem. Nové pracovisko sa vybudovalo v hodnote 13,2 milióna eur, ktoré nemocnica získala z eurofondov, a prispel k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v žilinskom regióne. Základný kameň urgentu položili v roku 2009. Rozpočet na urgent schvaľovalo podľa D. Bekeovej ministerstvo, podpisovala ho aj ona. Pri jeho prezretí sme sa na chvíľu pozastavili nad neštandardným ocenením bežných položiek. Veď posúďte sami. Za jeden nerezový odpadkový kôš, ktorého cena sa na trhu pohybuje okolo 30 eur za najväčší 20-litrový, zaplatila EÚ 199 eur. Mikrovlnná rúra stála 404 eur, klasická rýchlovarná kanvica 123 eur a televízny prijímač 1230 eur. Chladnička s mrazničkou, úplne bežná a bez špeciálnych funkcií figuruje na zozname s cenou 1279 eur, 175-litrová chladnička bola za 1104 eur. Automatická práčka (cena tých drahších sa bežne pohybuje okolo 500 eur) stála 1242 eur za jeden kus. Na urgente ich majú dve. Perličkou pre lekárov je i obyčajná emitná miska, ktorá vraj môže stáť 2-3 eurá, no podľa zoznamu stála vyše 26 eur, či neurologické kladivko za 288 eur. Okrem iného nás zaujala i laserová tlačiareň za 640 eur a ihličková tlačiareň za 1280 eur. Suma za predražené položky sa po spočítaní vyšplhala na vyše 226 tisíc eur."
Zdroj : http://www.zilinsky...

Žiadny normálny podnikateľ či ekonóm by nelial peniaze do nemocníc kde utekajú milióny na predražených nákupoch a službách. Takže najskôr treba upchať diery, potom spraviť audit a predbežnú prognózu koľko naozaj potrebuje hocijaké nemocničné oddelenie na prevádzku, + nejaký zisk navyše.
Tak to chcel mimochodom minister Uhliarik urobiť po transformácii na akciovky. A "múdri" protestujúci tomu zabránili. Okrem toho vybojovali zvýšené náklady na mzdy, ktoré sú na úkor pacienta, čím sa ZS ešte zhoršila.

Najskôr Vám musím ako ekonomickému analfabetovi vysvetliť že zisk sa netvorí sám a automaticky ako si to myslíte, ale treba k tomu iniciatívu, efektivitu a profesionálne riadenie.
Mimochodom práve poisťovne sú dôkazom tohto faktu. Ak by sa zisk generoval v poisťovni automaticky, tak Všzp by musela pravidelne vytvárať zisk a to väčší ako Dôvera. Treba si teda položiť otázku, načo by poisťovne tvorili zisk, ak by im ho niekto zobral. Vy by ste robili napríklad hodinu denne zadarmo?
To len ficoblbci si myslia, že keď znárodnia prosperujúci podnik, tak ten bude generovať zisk a oni z toho niečo budú mať.
40 rokov komunizmu je jasným dôkazom toho že to takto nebude.

Pokiaľ si myslíte že naliatím peňazí do zdravotníctva sa niečo zlepší bez reforiem, tak žiaľ musím opäť tvrdiť že ste ekonomický analfabet.
A ozaj od protestu antiľudí v bielych plášťoch sa čo zmenilo k lepšiemu?

No a k tým posledným slovám:
Pán Labudík, čo vy rozumiete pod pojmom "absolvent medicíny" mi je prakticky jedno. Avšak ja pod tým rozumiem len absolventa medicíny ktorý vychodil medicínu, ale nikdy sa nestal skutočným lekárom. Narozdiel od p. Sepešiho sa pán Visolajský nikdy lekárom nestal a ani sa ním nestane.
A ak hovoríte o zakompelxovanosti, tak s tým som sa stretol predovšetkým u Vašej lekárskej komunity, keďže neuznanie Vášho stavu v lekároch vzbudzuje pocit frustrácie a malosti. Myslím že aktivity p. Visolajského majú práve liečiť tieto pocity.
Prajem pekný deň.

04.08.2012 | labudik

Poviem vám iný príklad, tiež k vzájomnému rozšíreniu rozhladu...
Niekto pre nemocnicu zoženie peniaze z 2% daní na podobné vybudovanie a preinvestovanie do niečoho. Ako z tej svojej záslužnej snahy vytiahne nejaké peniaze? Podobným spôsobom za predražené nákupy samozrejme po dohode z dodávatelom tých tovarov- čiže to je známa vec, je len otázne, ked niekto niečo získa pre nemocnicu- eurofondy či iné peniaze, koľko a akú províziu si za to zaslúži, a aby to nerobil týmto spôsobom
čiže v tomto prípade ako by sa choval súkromík?- nakupoval by sice najlacnejšie, ale o to väčší zisk by si nechal- vytiahol by ho z nemocnice, pac. by aj tak z toho nemal nič
Ale to podstatné:
štát je akože zlý vlastník a ako by sa choval súkromník????
Je iné ked má vlastnú firmu a funguje v normálnom trhovom prostredí- tam bude nakupovať čo najlacnejšie a logicky zisk bude mať tým väčší a logicky si ho nechá!
Ale tu nám ide o pacienta, ktorého nemocnice nefungujú v netrhovom prostredí, čiže ten z toho aj tak nebude mať nič, lebo ten súkromník mu zo svojho lepšieho hospodárenia aj tak pacientovi nič nedá, nebude mať dôvod. Lebo nemocnice nefungujú v trhovom prostredí v drvivej väčšine nemajú konkurenciu, nedostávajú adekvátne platby od poisťovní, zákazník je istý, nebojujú o neho-majú pacientov skôr veľa, nadlimity im poisťovne nepreplácajú, teda čím viac robia, tým viac prerábajú- viac sa zadlžujú..atď,atď
čiže ked to chcem prirovnať, majú skôr postavenie ako mal monopolný SPP- a ten ked chce viac zarobiť, chce dvíhať ceny a ako to robí, musí preukázať regulátorovi zvýšenie svojich nákladov- otázka znie aj ked je to súkromník, je jeho snahou veci robiť- nakupovať najlacnejšie--nerobia aj oni podobné ťahy ako ste vy uviedol/ako sa obklukovou dostať k zisku/, aj ked sú to súkromníci????
ďalšia otázka, tie akciovky podľa Uhliarika--tiež by tam boli nominanti v rozhodujúcom množstve, ktorých menuje minister, tak ako menuje teraz svojich riaditelov, čo by sa zmenilo??? Nič, len to, že by už bol možný vstup fin.skupín /PENTY/ do týchto zariadení- skrátka Pentilarik im to plánoval už do volieb za babku čo najviac popredať.
čiže tieto akciovky by boli rajom pre týchto nominantov, lebo svoje zlé hospodárenie by mohli a by vykrývali predajom častí majetku nemocníc, čo sa doteraz nemohlo, teda akcií nemocníc fin.skupinám, a takto by parazitovali tunelovali a predávali nemocnicu "za babku" PENTE--čiže presne ako v Gorilej privatizácii boli plne uspokojené obidve gorilie strany aj politici aj finanční žraloci!!!
čiže záverom pokial neexistuje v našom zdravotníctve normálne trhové prostredie, tak súkromné vlastníctvo, ktoré by zdravotníctvo ovládalo, tu nemá miesto!!!
Lebo stačí si zobrať podstatu fungovania súkr. poisťovní:
Logicky nič iné ich nezaujíma len zisk a jeho maximalizácia
Ako k nemu dospejú? Tak, že čo najmenej zdrav. starostlivosti preplatiť za pacienta, len o to im ide, žiadnu reálnu konkurenciu medzi sebou nemajú a vôbec ju nevytvárajú
dalej riešte konečne tú ohavnosť, ked jedna fin.skupina ovláda- vlastní Dôveru a doteraz isto a možno aj nadalej ovláda všeob. zdrav. poisťovnu a zároven vlastní početné polikliniky-atď-- aj tu som to popísal:
http://blog.etrend....
Nie je to konflikt záujmov?
čiže v tomto systéme sa deje to, že čím viac je tohto súkromného vlastníka v zdravotníctvce, tým sa viac z neho kradne a Uhliarikove akciovky boli pre toto gorilie kradnutie plánované.
A ešte vám napíšem , k tomu podľa vás zaslúženému zisku poisťovní v dalšom príspevku.

04.08.2012 | labudik

Býva taký argument, že máme tu súkromné poisťovne, ktoré nám poisťujú autá a tiež im idú povinne peniaze od nás a tie fungujú správne-tak aký je rozdiel?
1.nemusíš mať auto, ale zdrav. odvod musíš odvádzať, či chceš alebo nie
To hlavné:
2. poisťovne pri autách MUSIA ti preplatiť celú škodu- podľa zákona- kdežto zdrav. poisťovne nepreplácajú úkony nemocniciam v plnej hodnote a zdravotníctvo sa tým na náš úkor obrovsky zadlžuje- a nakoniec to, čo si oni pri platení nesplnia, platíme v oddlžení zdravotníctva mi periodicky z daní za nich. ALE ONI SI DRZO NECHAJú ZISK! a kolkí ludia ešte visia na poradovníkoch a operácie sa ani nedožijú
3.Zopakujem to najpodstatnejšie. Poisťovne pri autách nevlastnia miliony aut, tak ako Dôvera Penta vlastní mnohé nemocnice, laboratoria, lekárne, ambulancie, polikliniky--KDE SI VLASTNE PLATí Z JEDNéHO VRECKA DO DRUHéHO! JEJ ZARIADENIA SI účTUJú JEJ POISťOVNI úKONY AJ TAKé čO JEJ ZDRAV. ZARIADENIA NEUROBIA- NEDá SA TO SKONTROLOVAť---SKRáTKA TAKTO PERIE PENIAZE, NESKONTROLOVATELNE SI BERIE ZISK VO FORME ZISKU SVOJICH ZDRAVOTNýCH ZARIADENí. CIžE nEPENťáCKYM ZARIADENIA NEPLATIA DOSTATOčNE ALE SVOJIM NADHODNOTENE. To poisťovne pri autách nedokážu.- tie nás vlastne nemajú možnosť okrádať.

A ešte k tomu vašemu argumentu, že KOMUNIZMUS je dôkazom!!
A prečo potom máme vo vyspelých západoeurópskych krajinách početne JEDNU štátnu POISťOVNU a nie súkronmé, alebo v Kanade?, a prečo je v týchto krajinách zákaz zisku týchto poisťovní??
A prečo americké zdravotníctvo, ktoré je najviac súkromné je najhoršie čo do efektivity??= za rovnaké peniaze urobia najmenej výkonov, lebo ich zdravotníctvo je najdrahšie, a ani bohají amíci si ho často nemôžu dovoliť??
dokonca 40 milionov je ich údajne nepoistených, čiže nemajú ani na ich súkromné poisťovne
dám vám aj o tom dôkaz, ked budete chcieť. ...
Inak kto sa stal skutočným lekárom a kto nie- to sú len vaše subjektívne básnické pocity a nie argumenty....

04.08.2012 | Daniel Jankech

Pán Labudík.
Podľa Vašich príspevkoch si o Vás dovolím tvrdiť, že toho o ekonomike veľa neviete. Niektoré Vaše názory sú nesmierne detinské až smiešne.
Vzhľadom k rozsiahlosti Vašich diskusných príspevkov sa vyjadrím len k najpodstatnejším myšlienkam.

Každý súkromník bude maximalizovať svoj zisk čo je normálne a prirodzené. Stačí sa pozrieť na stomatológov. Perfektne vybavené ambulancie, dobrý prístup a platba v hotovosti.Áno, ale zisk sa maximalizuje aj tým, že súkromník investuje do vybavenia, prístrojov, hygieny a pod. Iba tak ten zisk môže maximalizovať. Trh totiž tlačí každého účastníka k čo najlepším službám a to predpokladá aj investíciu do pohodlia pacienta a najmodernejších diagnostických prístrojov. Tam kde trh nefunguje to vyzerá presne tak ako v slovenských nemocniciach. Lebo tam nejde o pacienta...pacient totiž nie sú peniaze v socialistickom systéme. A to je aj o motiváciách a tým evidentne nerozumiete.
.
Trh v zdravotníctve nie je preto, lebo to nechcú neschopní lekári a demagógovia. A tiež politici ktorí z toho ťažia.. Paška a spol...

Pán Labudík ak chcete zlepšiť financovanie zdravotníctva, treba najskôr upchať diery.
Ak chcete menej platiť za kúrenie vo Vašom dome, musíte vymeniť okná a nie čakať že Vám zamestnávateľ zaplatí viac, lebo poviete, že veľa platíte za kúrenie.

Ja samozrejme s akciovkami nesúhlasím, ale je to lepšie ako socialistické zdravotníctvo, lebo vo svojej povahe obmedzujú svojvoľné rozhodovanie monokratického riaditeľa. Osobne som za úplnú privatizáciu celého zdravotníckeho sektora a spoluúčasti pacienta. Len vtedy sa veci pohnú. A zlepšia sa pomery a aj platy.. ale len niektorých lekárov. Niektorí pôjdu na dlažbu...

Áno v niektorých krajinách existuje systém jednej zdravotnej poisťovne. Avšak nie je mi známy prípad že by sa niektorá krajina rozhodla rušiť pluralitný systém poisťovníctva a to dokonca spôsobom ktorý pripomína r. 1948.
A ak spomínate Kanadu či Anglicko, tak sa potom informujte akú kvalitu oproti týmto krajinám poskytuje pluralitný systém ako je napr. vo Śvajčiarsku a porovnávajte.
Ak sa Slovensko má rozhodnúť pre nejaký systém, tak by bolo dobré aby sa rozhodlo pre ten úspešnejší a rešpektovalo analýzy služieb súkromných a štátnej poisťovne. Výsledok bude jednoznačný v prospech súkromných poisťovní. Ale boľševikovi ide o ideológiu, nie o prospech občanov.Preto ste za jednu poisťovňu a aj jeden druh chleba.. len si to celkom neuvedomujete.

Neviem odkiaľ máte informáciu že americké zdravotníctvo je najhoršie. Ja by som také bral. Avšak možno by stálo za to, prečo ho využívajú za ťažké peniaze napríklad občania Kanady a mnohí bohatí ľudia z celého sveta.
Bolo by dobré aby sme sa spýtali, čo by sa stalo, ak by nebolo zdravotné poistenie u nás povinné. Mnohí by jednoducho poistení neboli, lebo by sa na to vykašlali tak ako v USA.
Okrem iného V USA sú podporné zdravotnícke programy pre seniorov a nemajetných. Aj na to tí kapitalisti myslia.
Rozprávky o umierajúcich pacientov ktorí zomreli len preto že nemali pár dolárov na lekára, patria do výbavy súdruhov z roku 1975. Skúste sa nad tým aspoň trochu zamyslieť.
.
Na záver.
Pán Labudík.
O tom kto je lekár, právnik, murár či obchodník rozhodujeme my, užívatelia. Rozhodujeme o tom svojim výberom. Môžete mať súkromnú prax, ale ak Vás nikto nenavštívi, lekár nebudete. To len na margo toho kto je lekár a kto nie.
Pán Visolajský u mňa lekár nie je, a určite by som nedovolil, aby sa čo len dotkol môjho dieťaťa...

Pekný začiatok týždňa...

04.08.2012 | labudik

Pán Jankech.
Nereagoval ste na moje jednotlivé tvrdenia a nijako ste ich nevyvrátil, čiže ťažko je s vami diskutovať tak, že sa držíme jednotlivých jadier problému a diskusiou dôjdeme k tomu, že kto má pravdu- to sa s vami asi nedá....
Teda len k tým vašim tvrdeniam:
Zubári sú iná kapitola, lebo tí si môžu účtovať koľko chcú,koľko trh dovolí- a to OD PACIENTA- zákazníka/ tak ako autoservisy=normálny trh/, čo napr ambulantní internisti či nemocnice nemôžu a nedá sa to- ťažko by si účtovali od babky 2000 E za operáciu- čiže tento princíp sa nedá aplikovať na početné ambulancie, nemocnice a na celé zdravotníctvo!!!.../Inak ten efekt ich voľnosti je aký? Taký, že strašne zdraželi-to len taká poznámka,aj 80 E za plombu- čosi strašné-keby tak podraželi operácie, tak koniec sveta- slováci by si ich vôbec nemohli dovoliť- tak ako v amerike- vid nižšie/-Prečo zdraželi? Aj preto, že odborná,lekárska robota,ak ju ohodnotí trh je veľmi drahá...
Takže už ste priznal,že trh v zdravotníctve nie je.
a poviem vám, že ani nemôže byť! Prečo?.Lebo to by ste musel mať v regione napr dve nemocnice s rovnakými oddeleniami-atď,atď, dá sa povedať, vedľa seba, kde by si pacient vyberal, že do ktorej pôjde-ale má to podmienku-museli by sa vedieť uživiť obe! A na to slováci jednoducho nemajú! Nedá sa to.
čiže k tým dieram, kedže tu nie je trh, tak tie isté diery využije aj súkromník, len s tým rozdielom, že možno ešte drzejšie a brutálnejšie, tak ako to urobila Dôvera s využitím takzvaného účtovného vankúša ukradla z našich zdrav. daní stovky mil euro- to len ako príklad...
Pán Jankech- ste skutočný laik v zdravotníctve a nerozumiete mu
to vaše tvrdenie:
"Osobne som za úplnú privatizáciu celého zdravotníckeho sektora a spoluúčasti pacienta."- je vlastne tvrdenie, že ste za čistý americký systém, ktorý v európe nemá obdobu a nikde ho nechcú-všade majú verejný systém zdravotníctva!
tu vám dám odkaz, pozrite si to, aby sa vám otvorili oči:

http://www.mojevide...
tu to video horšie štartuje, ale je k tomu popis:
http://www.celostni...

Komercia a výlučne súkromné vlastníctvo, po transformácii a predaji vlastne všetkých nemocníc na slovensku / toto nemá nikde v európe obdobu! /neodvratne k tomuto americkému systému musia viest.. Napr. žiadna súkromná poisťovna na slovensku vám nepoistí už raz zaplavenú chalupu proti povodni.. ked sa to udeje aj so zdrav. diagnózami/ jednotlivými chorobami pacintov napr cukrovka apodobne/ tak to bude KATASTROFA. Ved celkovo ani bohatí amíci si to nemôžu dovoliť. Nie to ešte slovenskí šmejdi.

P.S:Pán Visolajský je lekár a lekárskej roboty vo svojom zamestnaní má dosť, vy mu nechýbate-- a ked si laik vašeho typu povie, je Visolajský nie je lekár, no tak vaše presvedčenie vám nikto nevezme,
Lebo ked sa spytate, sto ludí čo ho poznajú, tak vám povedia, že Visolajský je lekár, a ked sa spýtajú stoprvého- teda vás, tak vy odpoviete, že nie je! To už zaváňa schizofréniou.

05.08.2012 | Daniel Jankech

Pán Labudík.
Len stručne, diskusia s Vami je únavná.
Nerozumiete ani základom ekonomiky od ktorého sa odvíjajú všetky finančné procesy nielen v zdravotníctve.

Ja samozrejme netvrdím že v zdravotníctve je trh, ale moje snahy vedú k tomu aby tam trh vznikol.

Všade vo vyspelej Európe pacienti doplácajú za ZS, čo by pomohlo aj nám aj napriek tomu že sú poistení.
Nemusíte sa obávať že babka nebude mať 2000 eur na operáciu, lebo bude poistená. Pod pojmom trh v zdravotníctve nevnímam platby keš za všetko ako to tu interpretujete.

Pán Visolajský pôsobí ako súkromný lekár v prostredí, ktoré je silno regulované. Fungovanie v takomto prostredí je pomerne ľahké.
Ak by boli vytvorené podmienky na vznik ambulanci napr. bez poisťovne a to pre všetkých, vtedy by zažal skutočný boj o zákazníka a tam by sa oveľa viac mohol zviditeľniť úspech, alebo neúspech p. Visolajského.

05.08.2012 | labudik

Pán Jankech
Vaše úlisné nekonečné vyjadrovania k ničomu nevedú.
Jasne ste sa vyjadrili:
"Osobne som za úplnú privatizáciu celého zdravotníckeho sektora"
Jasne som vám ukázal k čomu by to viedlo, k čistému americkému systému, a že vaša predstava je zvrátená, a v Európe nemá obodobu, tak ako sú zvrátení gorilí politici, ktorí sú presne takí istí, ako tí v mnou predkladanom videu!
Vy ste si to video vôbec nepozreli, len trepete dookola nezmysly! Máte predstavu nejakého kríženca súkromného amerického zdravotníctva na verejných princípoch zdravotníctva, čo sa nedá.
Však aj v amerike exituje poistenie a ludia neplatia všetko na keš a len doplácajú-ale rozhodujúce sú princípy fungovania!
Pozrite si to video konečne!!!!!!!!!
trepete stále dve na tri--dôkaz zubári fungujú v pohode na keš, nie sú vôbec regulovaní a aký boj o zákazníka???
Jasne som vám ukázal, ako ich práca brutálne zdražela!
Už sa spamätajte!

05.08.2012 | Daniel Jankech

Pán Labudík. Vy nemáte ani najmenšiu predstavu čo treba urobiť aby bolo zdravotníctvo efektívne a slúžiace pacientovi tak aby aj ten lekár bol spokojný so svojim platom.

Platby stomatológom odzrkadľujú reálne náklady na ZS a sú vysoké. To že zdražela je len zdanie, a iba preto lebo sa platí takmer všetko keš. Ale mohli by sme porovnávať napríklad koľko dostáva pán Visolajský za svojich pacientov od poisťovne + nejaký ten doplatok. To by ste potom možno získali inú predstavu. Možno by ste zistili že aj tam je ZS drahá.., ale skutočné náklady nie sú viditeľné preto, lebo ich pacient priamo neplatí. Možno by sme mohli adekvátne znížiť platby do poisťovní a nechať všetkých platiť keš. Pacient by o nič neprišiel a trh by nám poskytol takú kvalitu ako teraz poskytujú zubní lekári.

Vy máte v hlave len socialistický guľáš a môžete nám ponúknuť iba také riešenia aké ponúka Fico. Zadlžovanie, tunelovanie a mizériu.
.
Ešte malý poznatok. Chodím k súkromnej zubárke, taktiež moja manželka a deti. Jej práca je vynikajúca,taktiež sestry. Vynikajúca komunikácia, perfektné informácie, dobrá práca.
Mám autistické dieťa a ak dokázala pani doktorka jednať s mojim chlapcom tak perfektne, že si dal urobiť zuby tak klobúk dole. Áno zaplatili sme a veľmi radi. Za dobrú prácu si každý zaslúži adekvátnu odmenu.A nebolo to 80 eur za plombu, ale podstatne menej.
Ale mizerní štátni lekári by to "zadarmo" nikdy nedokázali, lebo všetko je tak trochu aj o motiváciách, čo je základ ekonomiky. Preto túžime po takom zdravotníctve kde je motiváciou zisk, aj lekára, avšak za jasných pravidiel. A hovorím o platbách, nie úplatkoch.

05.08.2012 | labudik

Pán Jankech!
S vami sa baviť, to je ako s babou na trhu--aj tá si melie dookola tú svoju akože perfektnú klebetu...
čiže nekecajte dookola,ale argumentujte, argumentačne vyvracajte moje tvrdenia-ale to vy neviete, neviete argumentačne dsikutovať na úrovni
Prepáčte ale fakt diskutujete ako predavač, ako predavač na trhu...
Pekne vás prosím len o jedno--ak sa chcete názorovo posunúť-MY NEMUSíME SPOLU DISKUTOVAť- STAčí LEN JEDNO---
POZRITE SI TO VIDEO!!!!-ASPON 10-15 MINúT Z NEHO!!
A otvoria sa vám oči, to vám garantujem!!!!!

06.08.2012 | Daniel Jankech

Pán Labudík.
Ja predsa argumentujem, ale pre Vás nebude nikdy žiaden argument dostatočne silný aby Vás presvedčil.

06.08.2012 | labudik

Pán Jankech.
Pozrite si to video už KONEčNE, aspon časť a vyjadrite sa!!
A určite pochopíte o čom hovorím, nebudeme sa musieť vôbec sporiť.
http://www.celostni...

05.08.2012 | PeterVisolajsky

Pár poznámok na záver:
1. Zaujímavosť - pozrite si tri osoby Fóra nezávislých názorov - jeden z nich sa zhodou okolností objavila v Gorile a po verejnom tlaku musel po prevalení Gorily odstúpiť z vedenia nemocnice MV a.s. - nemo si vygúglite... Sponzorov FNN som už spomínal... Vtáka poznáš po perí...

3. Pán Sepeši - NAVÝŠENÝ PLAT ZOBRAL po tom, čo jeho kolegovia dali výpoveď a on ich kritizoval....(Visolajský:" Zobral ste navýšenie platu podľa memoranda? Citujem : Sepeši: " Do toho, čo som odmietol a čo nie, Vás nič nie je. Ja ani FNN sme mimochodom nikdy netvrdili, že platy v zdravotníctve sú optimálne." To je jasná vizitka vás pán Sepeši, to už nepotrebuje komentár... Stačilo ak by ste miesto tohto balíčku lží a nepochopení reality, napísali len toto. kritizujete LOZ, kritizujete, že lekári si platy vydobyli výpoveďami, ale pritom ten vydobytý plat ste uslintane schmatol .... no neviem takéto charaktery sa len tak nevidia. Ste naozaj výnimočný!

4. Pán Sepeši, Jozefa si veľmi vážim, pre vašu nemocnicu urobil viac ako ktorýkoľvek riaditeľ, ale nezabúdajte, ja šéfujem najsilnejšej odborovej organizácii na Slovensku, tak si nemyslite, že nepoznám osobne aspoň 100 lekárov v Bystrici. Ale ako som už napísal, o vašej osobe plne vypovedá moja 3. poznámka

5. A na koniec, vážení diskutéri, pána Jankecha, frustrovaného predajcu rybárskeho náradia, ktorému niekto v zdravotníctve asi ublížil, prosím berme s rezervou. Aj človeku čo má chrípku sa nečudujeme, že kašle....

6. Pán Sepeši, ak to s tými nadčasmi lekárov myslíte naozaj vážne (podľa mňa to vážne nemôžete myslieť) Tak sa prosím choďte spýtať do najbližšej nemocnice lekárov, prečo pracujú 72hodín v kuse a pre srandu im skúste povedať to vaše vysvetlenie - o tom ako to robia preto aby mali viac náhradného voľna, garantujem vám, že tí lekári popadajú od smiechu! Skúste napr. Lučenec, alebo Brezno.....

Všetkým prajem veľa zdravia!

05.08.2012 | Daniel Jankech

Teraz k Vám pán Visolajský.

Skúsim k bodu 5 v ktorom si tak trochu odporujú dve Vaše myšlienky. Mám z toho pocit pán Visolajský, že je vo Vás čosi dvojkoľajné. Citujem:
"A na koniec, vážení diskutéri, pána Jankecha, frustrovaného predajcu rybárskeho náradia, ktorému niekto v zdravotníctve asi ublížil, prosím berme s rezervou. Aj človeku čo má chrípku sa nečudujeme, že kašle…."

Pán Visolajský, skúste vstúpiť do ringu ak ste chlap. A nevykríkajte spoza plota ostatným aký som ja frustrovaný človek. Nemajte obavu, každý si môže urobiť o mne obraz podľa mojich blogov, publikácií a aj diskusných príspevkov. Ja som priamy človek, s kritickými príspevkami oslovujem priamo autorov.

K tej mojej frustrácii: (Áno občas mám taký pocit, ako majú bežne takí ľudia, ktorí sa za niečo angažujú, čo je celkom prirodzené.. vy také pocity nemáte? )
Naozaj som frustrovaný,alebo skôr znechutený napríklad z toho, že za 20 rokov spravilo zdravotníctvo síce pokrok(veľa sme Vás s manželkou naučili:-) ale je to málo oproti našim očakávaniam.
- Som znechutený aj z ďalších vecí. Napríklad zo zastavenia transformácie nemocníc a teda aj zastavenia reforierm. Tiež mám pocit frustrácie z toho, že bývalá vláda ustupovala Vašim nemorálnym požiadavkám. Som znechutený aj z toho, že ak moja rodina potrebuje pomoc, na to aby dostala zdravotnú starostlivosť podľa zákona, musím najímať právnikov. Naposledy ma to stálo 230 eur. Mohol by som tu vypisovať do večera...

Ale možno by Vám pán Violajský pomohlo ak by ste namiesto obrazu v tom zrkadle ktorý ste zbadali po výjdení našich publikácii akceptovali a snažili sa ho zmeniť. Maliar nemôže za to ako vyzerá jeho objekt.
Nuž ale pán Visolajský, aké to je keď trendy v medicíne nedokážu určovať lekári, ale ich určila 20 ročná krajčírka s 22 ročným robotníkom za strojom. Vývoj nám dal 100% za pravdu. Asi ponižujúce však. Chápem Vás že nás preto nemáte radi.
Dalo by sa tu ešte o mnohom pán Visolajský, ale nechcem tu sedieť celú nedeľu. Idem dnes na pstruhy.. super relax:))

A ozaj rád sa tu s Vami o hocičom porozpráva. Snáď by ste sa nebáli vstúpiť do ringu s predajcom rybárskeho náradia:)))
Peknú nedeľu p. Visolajský.

05.08.2012 | r rey

Neskutocna znozka somarin...

tito novodobi postkomunisticky kapitalisti ako sudruh autor by si mohli konecne uvedomit, ze za ZDRAVOTNU STAROSTLIVOST ZODPOVEDA POSKYTOVATEL, a STAT, a nie nejaki lekari!!! ked budu lekari prijemcovia dani a odvodov, tak potom sudruh autor mozte co i len spomenut nejaku zodpovednost lekarov za zdravotnu starostlivost!!!

toto je naozaj neuveritelna DRZOST A AROGANTNOST co autor predvadza! poistovne beru peniaze na zdravotnu starostlivosti, tak kto ju ma asi tak zabezpecit a kto je zodpovedny???

inak by ma este zaujimalo, ze kde su tie desattisice ukrajincov??? kde pracuju??? preco tu nie su??? vlada ma casu a casu, moze tych zlych odborarov pekne potichu nahradzat... moze zrusit sluzby a prijat tych ukrajincov, vsak ked prejde na smennu prevadzku miesto sluzieb, tak mozno aj usetria nemocnice, a ked su na hraniciach tie tabory lekarov, ktori na nic ine necakaju, len kedy ich pustime k nam, tak na co vlada caka???

tie somariny so zakonnikom prace sa uz naozaj ani neoplati pocuvat...
zamestnanci chcu pracovat, a to aj zadarmo!!! ja naozaj netusim co to tu tento sudruh chce komu nahovorit...
nehovoriac o tom, ze castokrat sa praca nevykazuje ako praca, ale len ako "pohotovost" dokonca "pohotovost doma"!!!!!! tento clovek je totalne mimo, totalne... existuju nemocnice, kde primar ARO musi sluzit ob den, a to tak, ze jeden den je v praci 32h a druhy je na telefone...
samozrejme ze niekedy v prvom stvrtroku vycerpa nadcasove hodiny na cely rok, a tak sa to riesi druhou zmluvou, alebo tym, ze sa tvaria vsetci ze nie je v praci ale doma...

sudruh autor tiez asi nepostrehol, ze odbory vsade na svete bojuju za platy zamestnancov, a podmienky stali tak, ze bud bude plat vyssi, ale pracovat zamestnanci nebudu, nic navyse sa neponukalo, na osviezenie pamate... neviem, tento sudruj je z toho mozno zaskoceny... no ale nech sa teda odskoci... nie kazdy je ziveny Pentou, niekto sa zivi aj poctivou pracou lekara...

sudruh autor tiez asi nepostrehol, ze uloha manazovat zdravotnictvo ma manazment, a nie odborari a lekari:))) odborari su LEN na to, aby bojovali za prava zamestnancov, najma za ich plat... budicek z cias ROH sudruzenko:))

05.08.2012 | labudik

On /sudruzenko/ vám na to odpovie tak, že však oni chceli zdravotníctvo zlepšovať, ale lekári- odborári im to nedovolili..
Nedovolili preto, lebo tie spôsoby a ciele, ktoré presadzoval Uhliarik-Pentliarik boli gorilie. Neboli v prospech pacienta, ale fin.skupín a politikov, kde podpatení politici chceli zapredať naše verejné zdravotníctvo, tak ako sa to stalo v Amerike- vid to video!
Skutočne ten, kto si pozrie toto video,pochopí základnú a najpodstatnejšiu podstatu zdravotníctva ako takého, a ked toto pochopí, ostatné sú len podružné veci
ešte raz odkaz na to video!
http://www.celostni...
P.S: Pozrite sa za koho kope a s kým chce riadiť zdravotníctvo pán Sepeši a jeho celé FNN
http://fnn.sk/archi...
je tam vtedajší zástupca súkr. zdrav. poisťovne Union Filko, a traja ludia prepojení na PENTU a to: riaditel penťáckeho zdrav. zariadenia Procare a poslanec Kalist, finančný riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Radomír Vereš a samozrejme ich blízky človek tiež prudko -asi najviac prepojený, PENTOU podchytený Uhliarik- pardon Pentliarik.
čiže FNN je na strane týchto ludí a teda PENTY. Prečo?
No lebo samo je od PENTY platené za ich "nezávislé názory"

10.08.2012 | Motylx

Argumentovat dokumentom manipulatora M.Moorea je dobry tah. Prehladaj aj videa inych manipulatorov a konspiratorov. Alebo nie. Pozrite si par dielov Fantomasa a uvolnite sa. Tam sa to podobnymi technikami len tak hemzi. Možno tam prameni

11.08.2012 | labudik

Argumentovať tak, že niekoho označím za manipulátora, pričom nepoviem ani jednu vec v čom nemá pravdu a samozrejme to ani nezdokumentujem-to nie je len manipulátorstvo ale drzosť.
čiže netreba kecať, ale nech sa páči, ukáž mi videá či iné akože relevantné dôkazy iných, čo tvrdia opak a zároveň to má oporu v reálnych faktoch, tak ako u Moorea
to že napr Francúzke zdravotníctvo je v rebríčku zdrav. systémov top a USA je daleko,daleko za ním je jednoznačné,dám tu aj dôkaz ak bude treba-čiže otázka na manipulátora na precvičenie IQ: prečo je to tak, ked američania dávajú na hlavu obrovské peniaze na zdravotnú starostlivosť??
P.S: Fantomasa si pozeraj ty, pravdepodobne ti to niečo dá, mne určite nič!

12.08.2012 | antitotalia

Len niekoľko upresnení. Štát v zmysle zákona nezodpovedá za zdravotnú starostlivosť, R. Zajac to zrušil. Podľa legislatívy platnej a účinnej od 2005 sú za dostupnosť a nepretržitosť zdravotnej starostlivosti zodpovedné zdravotné poisťovne a.s. Preto bolo absolútne zvrátené, keď štát vyhlásil núdzový stav a poslal na lekárov policajtov; v právnom štáte by v zmysle zákona mal poslať policajtov do zdravotných poisťovní a následne mali byť vyvodené právne konzekvencie voči rozhodujúcim osobám v predstavenstvách, valných zhromaždeniach a dozorných radách zdravot. poisťovní, pretože to ony k 1.12.2012 brutálnym spôsobom porušili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, a to zabezpečiť nepretržitosť a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Už len jedna poznámka, podľa všetkého bloger pochádza z FN B. Bystrica. Takže určite má informácie o koľko sa zvýšili príjmy ich Srdcovocievneho ústavu, keď sa transformoval na a.s. a osamostatnil; pretože tam tkvie to údajne zlepšené hospodárenie po transformácii kardiovaskulárnych ústavov na a.s.

Fórum nezávislých názorov

Fórum nezávislých názorov
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 3075
  • Priemerná diskutovanosť: 28
  • RSS blogu

O blogu

FNN založili lekári Ladislav Laho, Branislav Sepeši, Peter Kenderessy a Stanislav Janota. Aj tu chcú svojimi článkami vytvárať priestor na diskusiu bez predsudkov, ktorá bude priamo a otvorene pomenovávať problémy v slovenskom zdravotníctve.