Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kľúčové udalosti v zdravotníctve počas vlády I. Radičovej

09.03.2012 | ForumNN

Diskusia (12 reakcií)

10.03.2012 | PeterVisolajsky

Pán doktor, prosím zverejnite kto financuje Fórum nezávislých názorov! Aby tieto vaše články mali väčšiu váhu. A bolo by to i korektné. Apropo, a myslím, že to súvisí i s vašimi financiami, jeden z z vás - pán Janota sa spomína v Gorile.... Svedomie neumlčíte! Pravda zvíťazí!

11.03.2012 | branislavsepesi

K prvej vete, pán Visolajský: Na otázku, ktorú kladiete, sme odpovedali už mnohokrát (rozhlasová diskusná relácia, tlačové konferencie, printové i elektronické médiá), takže odporúčam trochu širší záber pri získavaní odpovedí na svoje otázky než len www.loz.sk. Ale aby som Vám to uľahčil, odporúčam navštíviť stránku www.fnn.sk (čo si asi bude z Vašej vyžadovať isté sebazaprenie), kde v rubrike "naša misia" nájdete výročnú správu za rok 2011 so žiadanými informácimi. Myslím, že údaje, ktoré sú tam uvedené a sú overiteľné, budú aj dostatočne korektné.
Mimochodom, váhu článku určujú informácie v ňom uvedenené, ale tie sú pre Vás, zdá sa, až na druhom mieste.
Pokiaľ ide o kauzu Gorila, odpoviem Vám parafrázou veľkého protektora vášho LOZu šéfa Smeru-SD pána Fica, ktorý v kauze Gorila figuruje podstatne zásadnejším spôsobom, než pán Janota: "Neťahajte FNN do kauzy Gorila, FNN vtedy ani neexistovalo."
A na záver: Po dvoch jesenných mesiacoch minulého roka, počas ktorých ste milióny slovenských občanov vystavovali neistote a strachu o vlastne zdravie či dokonca životy zrejme máte s umlčiavaním vlastného svedomia isto nemalé skúsenosti práve Vy a celé LOZ. Oceňujem Vašu starosť o naše svedomie, ale zároveň Vám dávam úprimnú radu ešte predtým sa vysporiadať s tým vaším. Strach pacientov od začiatku októbra do minimálne polovice decembra 2011 za to istotne stojí.
Rád s Vami aspoň v jednom súhlasím. Pravda nakoniec skutočne zvíťazí. Ale možno budeme obaja vypliešťať oči, kde sa skrývala.

11.03.2012 | sona08

k prvej odpovedi - relevantna odpoved
k druhej odpovedi - to, ze vtedy fnn neexistovalo, neznamena, ze okolnosti, ktore sa spominaju v spise nepresahuju obdobie odpocuvania, a ze stretavanie a aktivity podobne, ako su tie spominane v spise skoncili aj koncom odpocuvania. Vase pokracovanie odpovede, tym ako spominate Fica a odbory (inak zaujimave, najviac odbory vo volbach prispievaju SDKU a SaS - pomerne) a strajk ukazuje, ze relevantnu odpoved na druhu cast komentara pana Visolajskeho nemate a davate mu svojou odpovedou iba zadostucinenie, ze ani vy ste si nie isty "nezavislostou" zaujmu pana Janotu na projekte fnn.

12.03.2012 | branislavsepesi

Milá sona08!
Parafrázou Ficovho výroku som nič nenaznačil. Ale zdá sa, že verejnosti, ktorá je podľa všetkého viac sociálnodemokraticky orientovaná, takéto vyjadrenie s ohľadom na volebné výsledky Smeru viac než stačilo. Nemal som preto najmenší dôvod domnievať sa, že podpredsedovi LOZu, ktorého názorovú platformu ako odborárskeho združenia za inú ako sociálnodemokratickú (radšej by som úprimne použil iný výraz) považovať nemožno, by takýto dôvod "viac než nestačil").
Veľmi nerád by som skĺzaval do debát o pánovi Janotovi a jeho aktivitách pred augustom a septembrom 2011, kedy FNN odštartovalo svoju činnosť. Nie som jeho hovorca, a ako predseda FNN, ktorého je členom jeho činnosť v združení nemám ani najmenší dôvod spochybňovať, skôr naopak. FNN sa zaoberá zdravotníctvom - opäť odkazujem na stránku www.fnn.sk, kde je všetko detailne popísané - a jeho akékoľvek spojenie so záležitosťami, ktoré sú predmetom vyšetrovania v kauze Gorila, kategoricky odmietam.
Okrem toho, k vypracovaniu tejto analýzy som bol oslovený personálne ja. Veľmi by ma potešilo, keby sa táto diskusia pomaly začala uberať smerom k obsahu článku. Toto je totiž naša stará bolesť: Nie je podstatné, čo sa v článku hovorí, ale či náhodou autora neviedli k napísaniu nejaké zištné motivácie. Neviedli!

12.03.2012 | sona08

kedze sa vas clanok, ako v uvode spominate, tyka skor principov PVV v oblasti zdravotnictva, nie je sa velmi o com bavit. Chvalite principy - suhlasim - a upozornujete ne nedostatky - suhlasim. Podla mna je to triezva analyza, kde sa sutredujete na veci, ktore vy povazujete za krucialne z PVV a pohladu cielu, ktory si vlada v tejto oblasti stanovila.

Vase nazory na transformaciu pozname, takze tam nie je co dodat.

Mna skor mrzi, ze sa malo venujete systemu poistenia, ktory je podla mojho nazoru krucialnym clankom v zdravotnictve, kedze spravuje financie "poistencov".

12.03.2012 | bosorka

Podiel výdavkov na lieky z celkového objemu financií na ZS na Slovensku od roku 2004 stále KLESÁ. Pozrite si, prosim, napr. OECD data frequently asked questions -sú voľne dostupné. Za rok 2011 (údaje z roku 2009) klesli na 26,6 % celkových výdakov na zdravotníctvo (napr. oproti r.2002 ked to bolo 37 %). A to tu nebudem rozvíjať rôzne metodologické nuansy, pre ktoré by to perconto mohlo byť ešte nižšie.
Treba ešte zdôrazniť, že do roku 2009 sa nepremietlo cenové referencovanie, takze údaje OECD za rok 2010 budú s vysokou pravdepodobnosťou ešte nižšie.
Podla údajov NCZI sa u receptových liekov nijako výrazne nemení ani spotreba liekov v počtoch balení od r. 2008 do 2Q 2011 osciluje okolo 23-24 mil balení áQ. Stabilizované sú aj výdavky poisťovní za úhrady. Jediné, čo rastie preukázateľne a zjavne, sú doplatky pacientov.Z nedostupnosti liekov profitujú len zdravotné poisťovne, ktoré vďaka nižším cenám následne šetria aj na ich úhradách= úspory však nepremietnu do zníženia doplatkov pacientov, ale použijú ich inak. Dúfam, že aspoň čiastočne aj na inovatívne lieky.A samozrejme ešte rôzni šmelinári, ktorí lieky vykupujú z lekární a prevážajú za hranice.
Vaše úvahy o liekovej politike teda plávajú ako obvykle na vode.
Srdečne pozdravujem a dodávam, že ja nie som Sona08

12.03.2012 | branislavsepesi

Viete, milá bosorka, písať článok, ktorý sa bude aspoň trochu dať čítať a to nielen úplným laikom ale aj odbornou verejnosťou by nemal byť riešením matematických slovných úloh. To svojho času robil pre dámy v chemlonových čapiciach veľmi pôsobivo Vladimír Mečiar. Máte samozrejme svoje čísla, ja mám zase svoje a ak chcete zbytočne strácať čas, môžeme sa baviť o tom, čie sú pravdivejšie. Tá voda, na ktorej plávajú moje úvahy o liekovej politike, sa volá štatistika. Tým, že ste sem prihodili zopár ďalších čísiel, ste tú vodu akurát trochu rozvírili, ale pevninu ste neobjavili. A mimochodom, neviem, či ste spozorovali, ale v niektorých prípadoch sa dokonca zhodujeme. Takže, hádam sa poďme sústrediť skôr na to, čo v najbližších dňoch a mesiacoch bude zdravotníctvo potrebovať ako najnutnejšie. Aby, ak si náhodou budúci minister túto diskusiu prečíta, našiel v nej namiesto hašetrenia aspoň zopár dobrých inšpirácií! Hm? Šlo by to?

12.03.2012 | branislavsepesi

na upresnenie: bolo viacero vecí, ktorých som sa chcel ešte dotknúť, ale mal som pomerne obmedzený priestor. Ale nebojte sa, sona08, s písaním som ešte neskončil a isto bude ešte mnoho príležitostí podebatovať aj o iných kauzách, ktoré sa za obdobie vládnutia IR udiali. A niektoré dosť zásadné
Inak, bez podlizovania, vás si dovolím považovať asi za jediného konštruktívneho diskutéra v týchto debatách, lebo mám pocit, že sa Vám stále darí udržiavať si od vecí istý odstup, byť skrátka nad vecou. Sám mám s tým veľmi často problém a viem aké je to ťažké. Ale opäť opakujem, s Vami sa mi diskutuje dobre.

13.03.2012 | bosorka

Milý pá doktor Sepéši,
ja som svoje štatistické ZDROJE uviedla. Aké sú tie Vaše?

13.03.2012 | branislavsepesi

OECD, NCZI, ŠÚKL, ÚDZS a MZ SR. Asi to bude pre Vás ťažko uveriteľné, ale sú to mnohokrát také isté zdroje ako tie Vaše. Podstatná je ich interpretácia. Preto hovorím, že mojim cieľom nebolo víriť vodu v článku, ktorý mal pre zabezpečenie aspoň elementárnej čítanosti obmedzený rozsah, číslami, ktoré laikovi nič nepovedia. Naozaj sa poďme baviť radšej o nejakých vecných problémoch než o tom, koho štatistika luže viac a ktorá menej. Nech sem nahodíme hoci aj 20 čísiel, nič to nezmení na pravde, že babka pojedá liek s jednou účinnou látkou ale dvoma obchodnými názvami od dvoch lekárov vlastne 2x denne. A keď poviem v článku, že s preskripciou sa neurobilo prakticky nič, načo nám je Vaša štatistika?

13.03.2012 | PeterVisolajsky

Podľa veľkosti a nekonkrétnosti vašej odpovede, pán doktor vidno, že som trafil do čierneho....

Tak ja to zhrniem do jednej vety: Najväčší "odborní" odporcovia LOZ počas našej kampane za záchranu slovenského zdravotníctva - proti privatizácii nemocníc, boli Ineko a FNN = LOZ nechcelo aby nemocnice a zdravotníctvo sprivatizovala gorilia finančná skupina, ktorá je zhodou okolností i sponzorom FNN a Ineka - voľne dostupné info (napr. SME). (Zabudol som na HPI, ale tí majú rovnakého sponzora) Toť vše!
(jeden z troch členov FNN - pán Janota musel pre Gorilu odstúpiť zo svojho postu v predstavenstve Nemocnice MO a.s.) Náhody!

A k tým invektívam :
Kde ste bol VY keď sa v r. 2006-2010 rozkrádalo zdravotníctvo? Ja a Kolár sme sedeli u Rašiho a hovorili sme mu to isté, čo Uhliarikovi... Za Uhliarika sme pochopili, že rokovať nestačí....
Pozrite si čo sa dialo v tej dobe v NR nemocnici - jediný, kto sa vtedy ozýval bol LOZ! (.týždeň 2008: Marazmus v Nitre) Mimochodom ja som pravicový volič.

PS: LOZ spravilo doteraz proti korupcii a politikárčeniu v zdravotníctve viac ako spraví FNN za 100rokov.

A čo sa týka farmabiznisu, nehospodárnosti a plytvaniu v zdravotníctve - to je už iná téma, ale nijako to a.s. nevyriešia. A hlavne preto, lebo tieto tri problémy sa týkajú predovšetkým ambulantnej sféry a nie nemocníc. Osobne si myslím, že málo krajín EU dokáže tak lacno a pritom s podobnými výsledkami ošetrovať a liečiť pacientov v nemocniciach ako SK vo svojich fakultných nemocniciach.
Prajem veľa zdravia. Pravda zvíťazí!

15.03.2012 | branislavsepesi

Neviem, do čoho ste, pán doktor, trafil, ale vzhľadom na to, že viem, kam ste mierili, si buďte radšej istý, že to nebolo tam, kde ste trafiť chceli. V prvom rade nerozumiem, čo myslíte tou nekonkrétnosťou. V prvej reakcii (mimochodom úplne od podstaty článku) ste použili 6 viet. Na každú jednu z nich ste dostali kokrétnu odpoveď. Takže lož č.1. Pokiaľ ide o Vaše "zhrnutie do jednej vety". Cieľom vlády I. Radičovej bola transformácia nemocníc, pričom nemocnice by ostali v majetku štátu ako štátne akciovky. Nikto nehovoril o nijakej privatizácii. Takže lož č.2 Na doplnenie: LOZ zámerne vyvolávalo paniku tým, že JEDINÉ hovorilo o privatizácii a vlastne bojovalo proti niečomu, čo ani nemalo existovať. Pokračujme ďalej! Dal som Vám k dispozícii výročnú správu činnosti FNN za rok 2011, ale asi ste sa do nej ani nepozreli, keď stále meliete o tom, že FNN financuje nejaká finančná skupina. Nefinancuje. Lož č.3. Dr. Janota vzhľadom na to, že jeho meno bolo v spise Gorila spomenuté požiadal o uvolnenie z funkcie, čo viacerí hodnotili ako veľmi pozitívne gesto. Nie je pravda, že "musel" odstúpiť. Lož č.4.
V roku 2006 som sa, s dovolením, pripravoval na špecializačnú skúšku a venoval som sa svojej hlavnej pracovnej činnosti radiačnej onkológii. Minimálne od roku 2007 a intenzívnejšie v rokoch 2009 a 2010 som publikoval pomerne slušný počet prác o efektivite zdravotníctva o nebotyčnom plytvaní v bežnej medicínskej praxi. Články sú dostupné na mojom blogu (vygoogliť nebude problém), v Zdravotníckych novinách, SME, Právo a manažment v zdravotníctve, Hospodárskych novinách. Rozhodne som nezaháľal, ale kým Vy ste sa sústredili na schôdzovanie u ministrov a rozprávanie o rozkrádaní (asi ste príliš úspešní neboli, svedčí o tom časopis Trend, ktorý priniesol napr. celkom dobrý článok o pofidérnom nákupe lineárnych urýchľovačov), ja som sa sústredil na upozorňovanie na to, že financie rozhadzujeme nehoráznym spôsobom i my sami - lekári. Zjednodušene povedané, to čo ste vy nazvali "reálnymi" nákladmi na zdravotnú starostlivosť, ja nazývam z väčšej časti plytvaním. Je mi jasné, že o mojich aktivitách neviete, jednotlivec sa presadzuje ťažko. Práve preto vzniklo FNN a ajhľa, odrazu počuť aj iný názor, než odborársky. A tým sa dostávam k tým invektívam. Tak totiž nazývate iný názor na "výpoveďovú kauzu", ktorý FNN prezentuje. Nie je to nič prekvapivé. Lekári, ktorí výpovede nepodali si príkoria zo strany Vašich kolegov užili dosť. To si nevymýšľam, môžete sa prísť kedykoľvek opýtať. Okrem toho Vašu nátlakovú vydieračskú akciu odsúdili milióny Slovákov, takže aké invektívy? jednoducho to tak je. Zmierte sa s tým, že povesť lekárskeho stavu ste v očiach verejnosti úplne degradovali.
A už len krátko: Transformáciu nemocníc na obchodnú spoločnosť ja osobne považujem za KĽÚČOVÚ PODMIENKU zastavenia plytvania v zdravotníctve. Od prevratu ja osobne viem iba o 2 riaditeľoch príspevkových organizácii, ktorí svoje špitály nazdĺžili (lenže to boli OSOBNOSTI). Táto debata by bola nadlho, takže tu radšej skončím. Dovolím si Vás však týmto oficiálne pozvať na II.ročník Banskobystrických inšpirácií, ktoré sa uskutočnia na prelome nov. a dec. 2012 v hoteli Kaskády pri BB. Myslím, že tam si nájdeme priestor na predebatovanie sporných otázok, hoci po skúsenostiach z diskusií s vaším kolegom Jozefom Balážom z BB môžem povedať, že sme našli až prekvapivo mnoho spoločných názorov. Nech sa darí,pán doktor.

Fórum nezávislých názorov

Fórum nezávislých názorov
  • Počet článkov: 11
  • Priemerná čítanosť: 3093
  • Priemerná diskutovanosť: 28
  • RSS blogu

O blogu

FNN založili lekári Ladislav Laho, Branislav Sepeši, Peter Kenderessy a Stanislav Janota. Aj tu chcú svojimi článkami vytvárať priestor na diskusiu bez predsudkov, ktorá bude priamo a otvorene pomenovávať problémy v slovenskom zdravotníctve.