Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Euroval, krízové dieťa musí vyrásť

29.11.2018 | Eva Goncalves

Diskusia (4 reakcie)

30.11.2018 | zakaznik

Spájať Grécko a slovné spojenie "cesta k úspechu" môže len od sveta odtrhnutý úradník.
A k takýmto mimozemšťanom idú vaše dane...

30.11.2018 | LPB

Ďalší kvalifikovaný kandidát na ministra financií. Katastrofa.

30.11.2018 | Niless

Pani generalna riaditelka...."Súčasný stav hospodárskeho cyklu nám dáva možnosť poučiť sa z krízy"

Myslite? ani v tom najvacsom marazme kedy sa je kaša najhorucejšia a je priestor sa neurobili tie najvažnejšie kroky, ktore by predstavovali poucenie sa z krizy ako v EU tak ani na SR. Smeraci uz par rokov v kikirikaju o vyrovnanom rozpocte, ten mal byt uz niekedy 2017 alebo 2018. A podla mna nebude ani v 2019 lebo to bude rok pred volbami, a tej socialnej hmote nikdy nebude blizke setrenie a hospodarne nakladanie s financiami.

Apropo aky je dovod sekcie medzinarodnych vztahov na ministerrstve financii? Chapem to u Lajcaka, dokonca chapem to este aj u polnohospodarov kedze Taliani tu robia dost velke čoro-moro ale u Kazimira?


30.11.2018 | Roman Kanala

V článku je problematických tvrdení viacero. Pripomína to potemkinovskú propagandu, keď sa čierne nesmie nazvať čiernym, tak sa to nejak okecá, akože "nik nemôže pochybovať, že nebiela nie je nutne čierna".

"Opodstatnenosť vzniku a fungovania ESM neradno podceňovať."
V skutočnosti ide o porušenie Maastrichtu v bode "no bailout".

"nevieme s určitosťou povedať, v akom stave by bola eurozóna ... , pokiaľ by jednotlivé krajiny skrachovali a opustili by spoločnú menu" -
Ak by Grécko namiesto "zachraňovania" postihol poctivý bankrot, bolo by na tom lepšie, lebo by sa vyčistili vzťahy a mohlo by pokračovať s novou drachmou. Takto je to hrôza bez konca, obrovské zadĺženie, z ktorého nebude možné sa dostať, lebo uťahovaním opasku sa nevyriešila príčina gréckeho krachu. Ktorou je diferenciál produktivity práce oproti Nemecku a severským krajinám. Grécko nerastie a ani nemôže, lebo na to jednoducho nemá. Dve, možno tri generácie budú hľadať cesty, ako oživiť ekonomiku, lebo bez toho oživenia sa dlh nedá splatiť.

"samotná existencia ESM hraničí s podkopávaním základného pravidla hospodárskej politiky EÚ ... no bailout" -
Nie hraničí, ale priamo s ním koliduje vo viacerých prípadoch: Portugalsko, Španielsko, Grécko. Záchrana Írska je o inom, lebo tam šlo o krízu likvidity, nie o krízu solventnosti.

"... viesť tak k chybnému oceňovaniu rizík a lacnému financovaniu dlhu, ktorý sa postupne stáva neúnosným."
Čo sa stalo po prijatí prasačích krajín (PIGS - Portugal, Italy, Greece, Spain), z ktorých minimálne dve (Grécko a Taliansko) vstupové kritériá nikdy nesplnili? Prasačie krajiny mali šancu vyriešiť svoje dlhy, lebo úrokové miery boli zrazu nízke, nebrali do úvahy riziká podľa krajín, ale riadili sa rizikom rovným Nemecku, ktoré bolo motorom meny.

Ako tú šancu využili? Nijak, nabrali si nové úvery nie na zvýšenie ekonomického outputu, ale na spotrebu a radovánky. Načo sú Španielsku diaľnice, letiská a letoviská v takom obrovskom rozsahu, ako tam boli postavené? Nanič. Letiská zívajú prázdnotou, apartmány takisto. Bublina spľasla, úvery sa stali nedobytnými, úrok-neúrok.

"Dnes však môžeme povedať, že toto riešenie (ESM) bolo nutné pre zachovanie relatívnej finančnej stability v eurozóne."

Nie, nebolo nutné. Šlo to aj inak, lepšie. Nechať skrachovať Grécko a mať ho ako odstrašujúci príklad pre ostatné prasačie krajiny. Zároveň ako pokusné myši v labáku, čo sa stane po opustení eura. Takto boli Gréci ako pokusné myši v labáku, kde sa urobil gigantický pokus socíkovsky rozdeliť straty na ostatných a zisky ponechať bankám, ktoré prijímali riziká, ktoré sa ukázali nebyť rizikami.

Ukázať palicu by bolo dobré aj pre Frúzov, ktorí Maastricht veselo pošliapavajú od samého začiatku, hoci to boli oni, kto ostatných k euru dotlačil. Nemecko vydierali pri zjednotení, že musí byť euro, inak nebude zjednotenie. A že všetky finančné posty musia mať Frúzi. A tak sa aj stalo: MMF mal Strauss-Kahn, teraz Lagarde. Finančníka EU robí Pierre Moscovici, predtým 2 roky finančník v Ayraultovej vláde a predtým 4 roky eurohujer v Jospinovej vláde.

"Dieťa krízy musí vyrásť v plnohodnotnú inštitúciu a súčasť architektúry Hospodárskej a menovej únie."
Ale to snáď nie. Liečiť neduh tak, že sa neduh uzákoní a urobí novou normalitou.

Eva Goncalvesová

Eva Goncalvesová
  • Počet článkov: 1
  • Priemerná čítanosť: 629
  • Priemerná diskutovanosť: 4
  • RSS blogu

O blogu

 Autorka blogu je generálnou riaditeľkou sekcie medzinárodných vzťahov na Ministerstve financií. Blog prezentuje názory autora, ktoré nemusia nevyhnutne odzrkadľovať oficiálne názory Ministerstva financií SR. Cieľom blogu je podnecovať a zlepšovať odbornú diskusiu v oblasti európskej ekonomickej politiky. Citácie textu by sa preto mali odkazovať na autora týchto názorov (nie MF SR).