Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súčasná vláda zničila dlhodobú stabilitu verejných financií – Slovensko na chvoste Európy

26.02.2020 | Eugen Jurzyca

Diskusia (19 reakcií)

26.02.2020 | €€€

Ved opozične strany tvrdia, že ked sa nebude kradnuť bude na všetko dosť penazi.

Tak nekradnite a bude penazi dosť na všetko !!!

26.02.2020 | cimro

presne tak,Juryca asi nepozerá televizne debaty našich top odborníkov.Tam to lieta,miliarda hore dole.

26.02.2020 | Roman Kanala

Posladná nádej, že to prezidentka nepodpíše a nový parlament neschváli.

27.02.2020 | TiCs

Ďakujem p. Jurzyca za kvalifikovaný blog s kvantitatívnymi faktorgrafickými dátami. Takto si predstavujem high-level analýzu. Bohužiaľ, väčšine obyvateľov sú nejaké big-data a makroekonomické parametre absolútne ukradnuté.

27.02.2020 | €€€

Sas nejde o bežnych a chudobnych ludi.Tym ide len o to, že čim viac ušetria na dôchodcoch, tym viac pridaju tym svojim podnikatelom, manažerom a firmam.Zvyšoku je bla bla bla pre naivnych ludi.

27.02.2020 | Roman Kanala

Firmy vytvárajú hodnoty. Dôchodcovia, dunčovia, darmošľapi v štátnej správe a čečva ich prežierajú. Čečva, červená čvarga.

27.02.2020 | salamoon

tak preco nejdete aj s p. Jurzycom do firiem a len prezierate ?

27.02.2020 | €€€

Nie firmy ale ich zamestnanci vytvaraju hodnoty .Firmy len zneuživaju zamestnancov pre svoje obohatenie.

28.02.2020 | Roman Kanala

Firma bez zamestnancov je mŕtva schránka. Zamestnanec bez firmy je nezamestnaný.

29.02.2020 | rarasok

Velmi sebakriticky prispevok od cloveka plateneho z mojich dani. To sa nevidi kazdy den. Dobry zaciatok a teraz prejst k dalsim krokom. Odmietnut statne peniaze a zhanat financie len v sukrom sektore.

27.02.2020 | TiCs

Aká má tvoja reakcia súvis s tým, čo som napísal v príspevku?

28.02.2020 | Vlado_13

bez snahy spochybniť súčasný napätý stav verejných financií a potreby zodpovedne posudzovať navrhované a schválené opatrenia

big-data a makroekonomické parametre sú často používané na rôzne analýzy a tvrdenia, závery, ku ktorým nebývajú priložené dôkazy , nejaký prepočet, ktorý by ich (tvrdenia, závery) potvrdil
podobne je to aj v tomto prípade, keď dôsledok 2,7 mld. na dôchodkový systém nie je podložený ničím, len sa prejudikuje na základe textu IFP
ak správne chápem poďakovanie, tak máte dostatočne jasno a viete vysvetli ako by mal vzniknúť dôsledok 2,7 mld. aj ako by sa mal prejaviť v súvislosti s dôchodkovým stropom, a to každoročne práve o takú hodnotu
mne nie sú ukradnuté ani big-data, ani makroekonomické parametre, a napriek tomu potreboval by som úplne jednoduchý výklad, lebo ten "prepočet" vo vzťahu k HDP mi silne pripomína známu techniku: kto neverí, je to jeho chyba

rovnako aj tvrdenie o potrebe 6,7 mld. každoročne až do nekonečna mi pripomína záver rozprávky:
milé deti, a žili spolu šťastne, až pokiaľ neumreli
alebo známe heslo z plagátov a transparentov:
na večné časy a nikdy inak

nespochybňujem, že p. Jurzyca je dobrý ekonóm, ale predsalen, čo je veľa, toho je príliš
možno máte ekonomické vzdelanie a možno nie
čo myslíte,
a) ak by sa ten fetiš zvaný HDP menil medziročne o 1, 2 či viac %, malo by to vplyv na sumu potrebnú k vybalansovaniu verejných financií? ak áno, tak aký?
b) ak by trh práce zaznamenal odchýlky medziročne o 2, 3 či viac %, malo by to vplyv na sumu potrebnú k vybalansovaniu verejných financií? ak áno, tak aký?
c) ak budú rásť príjmy FO i PO medziročne o 2, 3 či viac %, bude to mať vplyv na sumu potrebnú k vybalansovaniu verejných financií? ak áno, tak aký?

k tomu všetkému si dovolím ešte dve otázky
ak patríte k milovníkom big-dát a makroekonomických parametrov, čo si myslíte o vývoji zadlžovania domácností a firiem, jeho vplyve na (ne)stabilitu verejných financií, resp. potrebe?
v porovnaní s opatreniami schválenými NR je to väčšie či menšie nebezpečenstvo, ak zoberiete do úvahy, že tempo rastu už dlhšie predbieha vývoj HDP a hrubého disponibilného príjmu domácností?
01.03.2020 | skorodochodca

Nevidím započítaný príjem z tých 423 tisíc ... aspoň DPH 20%, čo je cca 70 tisíc .. zo zvyšku 353 tisíc je cca 1/2 na vstupy a 1/2 ba ľudskú prácu z ktorej je cca 1/2 ako odcidy a dane, teda ďaľších cca 80 tisíc ... takže realny náklad je cca 265 tisíc eur. A to pri rozpočte cca 20mld robí zhoršenie výrazne nižšie, než píše expert ....

27.02.2020 | salamoon

"vláda zničila stabilitu dôchodkového systému zavedením dôchodkového stropu a minimálneho dôchodku"

tu ste znicili vy privatizaciou dochodkov / zavedenim 9% druheho piliera.. vlada jeho stabilitu znicila tym, ze to uplne nezrusila.. minimalny dochodok je len dasli dosledok politiky vas vsetkych ponovembrovych "reformatorov", kedze suma pod 300e sa ani neda nazvat dochodkom.. to, ze viaceri zivnostnici (casto povolania, kt. by ani nemali byt zivnostnici, ale zamestnanci) si odvadzaju na dochodok z minima su tiez pravicove recepty a tato vlada (ako zial tiez pravicova a podnikatelska) ani s tymto systemovym nezmyslom a obchadzanim nic neurobila..

27.02.2020 | mi__to

Uz je moratorium, uz to nechaj tak.

27.02.2020 | salamoon

reagoval by som rovnako hociktory iny den.. moratorium aj "volby" idu mimo mna..

27.02.2020 | €€€

Vraj je demokracia.Demokracia vlada väčšiny.Len nerozumiem prečo na dôchodku 70% dôchodcov doplaca na 30% menšinu nadpriemere prijmovych dôchodcov ?

28.02.2020 | Roman Kanala

Lebo čečva, červená čvarga. Prečo existujú výsluhové dôchodky? Prečo sú dôchodky vyplácané komunistickým funkcionárom, represívnym zložkám, armáde? Čespráci a eštébáci sa smejú svojim obetiam.

01.03.2020 | skorodochodca

Hm ... Kanala ... a prečo tej dôc hodcovskej čečve nezrušiť odvody a dane, ak pracuje? Mám 65 a pracujem pre zahraničnú súkrombú firmu a za rok zaplatím na odvodoch a daniach viac, než je môj a nanželkin dôchodok spoku.
Asi si proti, lebo treba financovať tvoj rozpočet a plat ...

Eugen Jurzyca

Eugen Jurzyca
  • Počet článkov: 32
  • Priemerná čítanosť: 4062
  • Priemerná diskutovanosť: 11
  • RSS blogu

O blogu

Eugen Jurzyca, poslanec Európskeho parlamentu a tímlíder SaS pre verejné financie. Blog najmä o ekonomických problémoch Slovenska a verejných financiách.