Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prieskum agentúry Focus: takmer 70 % firiem preferuje centralizované obstarávanie telekomunikačných služieb

23.08.2018 | Emil Fitoš

Diskusia (10 reakcií)

24.08.2018 | Roman Kanala

Blog prezidenta IT asociácie je vyše pol dňa nedostupný, lebo URL k článku bol zmršený. Rozkošné.
blog.etrend.sk/emil-fitos/https://blog.etrend.sk/e­mil-fitos/prieskum-agentury-focus-itas.html

Potom sa upatlá prieskum: "Agentúra FOCUS pre IT Asociáciu Slovenska zrealizovala telefonický prieskum na vybranej vzorke spoločností" - kľúčové je "na vybranej vzorke spoločností". To znamená subjektivitu už pri výbere vzorky a kritériá výberu nie sú zverejnené.

Vzorka N=36 je tak malá, že sa na nej dá robiť len deskriptívna štatistika. Prípadne nejaké testy štatistických hypotéz, ak by sa zbierali nejaké užitočné premenné. Skúmať vzťah preferencie/poloha, alebo preferencie/branž nemá veľký význam. Zato preferencie/vlastné IT kapacity by bol zaujímavejší vzťah.

Z čítania mám silný dojem, že ide o pseudovedecké ospravedlnenie centralizovaného nákupu pre Edunet. Spôsob nákupu bol vnútený direktívne zhora.

Mám zato, že by školám mala byť ponechaná možnosť nakupovať centrálne, ale s možnosťou vybrať si iného providéra, ak si myslia, že to výhodnejšie. Lacnejšie, technicky jednoduchšie, či výkonnejšie riešenie. Nik nepozná miestne problémy v školách lepšie, ako školy samotné.

27.08.2018 | Emil Fitoš

Dobrý deň, pán Kanala,

za piatkovú dočasnú nedostupnosť blogu sa ospravedlňujem, išlo o chybnú URL, ale do pár hodín bola chyba odstránená.

Čo sa týka Vašich pripomienok:
Schválne som sa vyhol tomu, aby som hovoril o "reprezentatívnom prieskume", keďže takáto vzorka by na to nepostačovala. Súhlasím s vami, že všeobecne poňatý prieskum medzi regionálne pôsobiacimi firmami a inštitúciami vie poukázať na existenciu spektra názorov, ale nedokáže dať odpovede na špecifiká rezortu školstva. Dôležité je, aby si sadli naozaj špičkoví experti a dostali jasné zadanie. A o to mi ide v prvom rade. Nevylučujem, že experti budú pre svoje rozhodnutia vyžadovať konzultácie s poskytovateľmi, analýzy technologických trendov, odhady nárastu dát súvisiacich s digitálnym vzdelávacím obsahom a iné prieskumy.

27.08.2018 | Roman Kanala

Dobrý deň, pán Fitoš.

Mne nevadí, že existuje spektrum názorov na potreby a zadanie. Ono to zadanie môže byť definované hoci minimalistické pre tých, ktorí nevedia, čo chcú. To je častý prípad pri problémoch IT.

Vadí mi, že štát nehanebne plytvá na super drahé riešenie, kde budú drahé switche manažované na diaľku a možno nejaké VLAN a VPN, a podchytenie trendov, no školy chcú len a len dobré pripojenie a fireval, kde bude blokovaný port 25 smtp, aby nebolo možné rozosielať spam, a pár ďalších citlivých portov. Tam, kde nemajú na kúrenie, netreba super internet.

Nuž a Vy prídete s prieskumom, kde nie sú premenné ako vlastné IT kapacity, či veľkosť firmy či jej obrat, ktoré by mohli poslúžiť ako proxy premenné pre schopnosť ufinancovať nejaké pokročilé veci, ale je tam len oblasť podnikania a lokalita. Predpokladám, že žiadna z tých firiem nebola škola. A potom sa extrapolujú skúsenosti súkromných firiem do inštitucionálneho prostredia, ktoré je podkapitalizované a zanedbané ako zo strany ľudských zdrojov, tak i techniky. Asi v prieskume nebudete mať firmu chudobnú ako kostolná myš, či ešte horšie, chudobnú ako slovenská škola. Takže výsledok prieskumu sa nedá transponovať na školy.

Áno, pri vzdelávaní na diaľku už nemusia stačiť statické HTML stránky ako pred 20 rokmi. ľudia chcú obrázky, deti ich chcú veľa a chcú aj videá a interaktívny obsah. Ale ani na to netreba ani Avaya, Juniper, Fortinet ani Cisco. Stačí nejaký lacný 48 portový manažovateľný switch, nejaký firewall a hlavne lokálny provider s optickým vláknom blízko k BGP, nech tam je malá latencia. A WiFi s WPA a jedným učiteľom, ktorý bude meniť heslá každý polrok. Prípadne firewall môže byť u lokálneho providera pod SLA s monitoringom a reportmi riaditeľovi školy. A providera nech si vyberie škola sama. V Rožňave free-zona.sk ponúka hoci aj giga optickú linku. 100 Mbit za 16 Eur mesačne.

Centrálne zaobstarávanie by mala byť len možnosť, no nie povinnosť vnútená príkazom zhora. Len by sa mala predpísať jedna jediná podmienka: SLA dohodnuté individuálne musí byť lacnejšie, ako centrálne zaobstaraná varianta a musí spĺňať nejaké predpísané minimum technických parametrov, disponibility a záruky. A mnohé školy si radšej vezmú hotovosť a budú si to organizovať samé.

Chápem, že nebudete doporučovať riešenia, ktoré idú proti Vašim obchodným záujmom. Ale napísať akože odborný text, ktorý je zakrytou reklamou, to na eTrende neprejde. Tu sme silne kritickí voči ľuďom, ktorí rozchytkali miliardu a idú na ďalšiu, a výsledkom je MS-DOS Slovensko.sk.

24.08.2018 | OliWer1

Pán Fitoš, mali by ste brať príklad z Kaliňáka, Gašpara a tej hávede okolo nich, oni majú (takmer) vždy dobrú stretégiu, ako prečkať fuck-upy. Vy by ste urobili najlepšie, keby ste neblogovali, lebo takto zbytočne picháte paličkou do už zaschnutého lajna, čo iba generuje intenzívny smrad.
Ľudia, ktorí nie sú blbí (aj laici), sa už rozkukali dostatočne na to, aby Vám zožrali túto siláž, čo tu produkujete. Masírovať verejnú mienku ste mali pred spustením www.slovensko.sk čokoľvek po tejto lehote je kontraproduktívne. Viem, nebol čas, bolo treba fakturovať a vymyšľať, čo fakturovať.
Najlepšie by bolo, keby sa celá vaša asociácia aj s členmi zdvihla, zobrala so sebou Kaliňáka, Kalisakovú, Gašpara a tú ostatnú háveď a odleleti by ste na Melmac, kde by ste mohli ďalej skúšať robiť školácke weby za miliardy.

27.08.2018 | IvanPe

Robim v telco skoro 20 rokov a zodpovedne prehlasujem, ze tvrdenie pana Fitosa nie je pravda. Mozno by sa dalo povedat, ze 70% clenov asociacie by radi obstaravali centralne, ale vseobecne to isto neplati. Su lokalni telco operatori ktori su na tom technologicky kvalitou porovnatelne ako velki hraci, pricom sa velki hraci na nich nechytaju ani cenou ani dostupnostou a sluzbami. Preto centralne nakupuju iba ! tie firmy, ktore su bud nadnarodne alebo nevedia zrealizovat obstaravanie lebo nepoznaju trh. A preto vacsinou nakupuju drahsie akoby nakupovali ... (nech si kazdy domysli).

27.08.2018 | Emil Fitoš

Pozdravujem, Ivan, v prieskume sa nevyjadrovali členovia ITAS, ale náhodne oslovené spoločnosti.

28.08.2018 | IvanPe

Pan Fitos, oslovil som nahodne 36 firiem a 30% z nich prederuju centralne obstaravanie. Zo skolskych zariadeni (dlhorocna skusenost zo spoluprace so Sanet-om) centralne nechce obstaravat ziadna, ktora spolupracuje s lokalnymi poskytovatelmi, pristup k internetu si hradi zo ZRPS. Ostatne to riesia formou rozhodnutia zriadovatela, pretoze nemaju nikoho kto by im pripojenie obstaral.
A tak si centralni obstaravatelia vymysleli centralnu dodavku telco sluzieb s parametrami, ktore mozu splnit iba regulovani operatori. Teda aj ceny su regulovane. Tak nechapem pan Fitos ako moze zistenie Focusu na vzorke 36 firiem mat akykolvek vplyv na centralne obstaravanie v skolstve, lebo na ostatne firmy to volyv nema urcite.
Ivan Petras

28.08.2018 | Roman Kanala

A ja sa čudujem aj Focusu, lebo teraz vyzerajú ako nedoukovia a ušmudlaní psíci. Vedeli o tom, že sa výsledky prieskumu budú extrapolovať na školy a že budú vystavení verejnému výsmechu?

28.08.2018 | hulo11

Myslím, že prieskum je zaujímavý, ale nie relevantný, školy nie sú podobné pobočkám firiem. Firma/centrála zdieľa s pobočkami dáta a služby. Školy sú samostatné jednotky a nezdieľajú medzi sebou nič. Nieje potrebné, aby sa jednotne pripájali na nejakú VPN. Ak dokáže ministerstvo dohodnúť s telko zaujímavý tarif, tak sa školy samé pohrnú k spoločnému riešeniu, nebude im nutné nič nariaďovať a prikazovať.

28.08.2018 | Roman Kanala

Veď hej, ale potom by sa neryžovalo z predražených komponentov a preplateného tarifu.

Emil Fitoš

Emil Fitoš
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 799
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

IT sektoru sa venujem celý svoj profesionálny život. Pôsobil som v spoločnosti Siemens Business Services ako riaditeľ pre verejný sektor, zdravotníctvo a dopravu. Tri roky som zastával pozíciu generálneho riaditeľa Atos Česká republika & Slovensko. Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS), najväčšieho slovenského profesijného združenia domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v oblasti informačných a komunikačných technológií. Som absolventom Stavebnej fakulty STU so špecializáciou na Automatizované systémy riadenia. Stál som pri vzniku prvého archívu elektronických dokumentov, použiteľných pre právne účely, zakladal som portál Občan.sk a vyvíjal systém platieb prostredníctvom mobilných telefónov. V súčasnosti pôsobím v odvetví rizikového kapitálu a zaoberám sa investíciami do rozvíjajúcich sa firiem, napríklad v oblasti Internet of Things alebo virtuálnej reality.