Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potrebujeme rušiť rodné čísla?

09.07.2019 | Emil Fitoš

Diskusia (12 reakcií)

09.07.2019 | Roman Kanala

Po mimulých blogoch autora, pri ktorých sa mi bičak vo vačku otváral, som bol zvedavý, čo včuľ. Či sa vymedzi voči rapani Kali2-Saková, ktorá akoby zaspala dobu a myslí si, že je stále v keši a analógu, ako povedal feši.

Prvý problém je skratka BIFO a SIFO, ktoré nie sú definované a rozdiel medzi nimi nie je uvedený.

"ako sa bude nasadzovanie SIFO koordinovať s inými IT projektmi" - nuž nijak, lebo nejde o projekt, ktorý sa snaží poskytnúť úžitkovú hodnotu, ale ide o to, ako vyplieskať peniaze tajne pod stolom, lebo Robo so Strapatým sú hladní a chcú papať.

"Chceme alebo nechceme sťažiť prepájanie údajov o fyzických osobách, ktoré štát eviduje v rozličných registroch? Hovoríme napríklad o údajoch o majetku v kombinácii so zdravotnými údajmi."

Ale fúj. Štát nemá čo strkať nos do zdravotných údajov. Ešte menej ich smie spárovať s registrami a katastrami. To je návod mafiám, ako identifikovať zdravotne slabšie chorľavé osoby. Aj Penta je mafia. Ak ITAS je mafia.

10.07.2019 | chr

Jednoducho a jasne " NEPOTREBUJEME "

10.07.2019 | procesbb

neda sa nic robit. prachy z eu sa uz ukradli akoze na sw pre mv a tak teraz rychlo treba zakon aby olaf nevybavil kaliftakovi a spol rovnaku dovolenku ako tym dvom vypatlancom zo slopackej narodnej straky.

10.07.2019 | risototh

Mne ako ITeckarovy je srdecne u ... ze sa da zistit pohlavie a vek z RC. Beztak to ma 95% userov vystavene na FB, a s ovela citlivejsimi informaciami...
Skor by ma zaujimala konkretne implementacia toho SIFO (cistica potrubi...). Akoze babicka vyfasuje obdobu RC - BIFO, a potom co, USB kluc alebo A4ku s celou nosou SIFO stringov, pre kazdy prdr... urad jeden? To je akoze krok vpred? Ci ako si to mam predstavit? Predpokladam, ze aj tak bude na koniec niekde nejake ulozisko, kde tieto BIFO <-> SIFO relacie budu ulozene. Takze na co to vsetko?

11.07.2019 | martin33

Predpokladam, ze to bude nejaky typ hashu, kde bude moze jednoznacne vytvorit relaciu BIFO->SIFO (teda z jedinecneho BIFO sa vytvori stale to iste jedinecne SIFO) ale naopak to mozne nebude. Pricom pre kazdy sektor sa pouzije mierne modifikovana hashovacia funkcia (alebo parameter funkcie), teda si nebudu moct sektorove databazy parovat "svoje" SIFO, lebo ten isty obcan bude mat v kazdom sektore ine SIFO.
Teda napriklad moje BIFO bude 1234 ale ked pridem na danovy urad a ukazem im obciansky (kde bude BIFO napisane) tak oni ho zadaju do aplikacie a ta im vygeneruje SIFO napriklad 5678 a pod tymto klucom budu vsetky udaje o mne (BIFO v DB ulozene nebude). Ak ale pridem napriklad na kataster, ktory je pod ministerstvom vnutra, tak z toho isteho BIFO 1234 sa im vygeneruje SIFO trebars 8235 a vsetky udaje o mne budu pod tymto klucom.
Teda ak niekto ukradne databazu z danoveho uradu a zaroven databazu z katastra, tak si nebude moc sparovat napriklad prijmy a vlastnictvo nehnutelnosti, lebo v kazdej databaze bude ten isty clovek ulozeny pod inym klucom. Samotne BIFO, z ktoreho sa daju vygenerovat vsetky SIFO bude len v jednej databaze - register obyvatelstva, ktora by mala byt velmi dobre zabezpecena.

12.07.2019 | IvanPe

To co popisujete ale netreba znova vymyslat a programovat a dodavat a platit, uz to bezi pri e obcianskych a napr aj e zdravi.
Takze odpoved z naspisu znie:
Nepotrebujeme, rodne cisla nelsuzia k ziadnemu ucelu, ktory by krajina chcela v buducnosti riesit.

12.07.2019 | martin33

Nie som si isty, ci je to takto implementovane. Tipnem si, ze kazda statna databaza dnes obsahuje priamo rodne cisla. E-obcianske je technologia sluziaca na iny ucel - implementacia elektronickeho podpisu a bezpecnej elektronickej komunikacie obcan-urad, ale ako identifikator obcana sa tam stale pouziva rodne cislo.
Myslienka zaviest BIFO a SIFO je sice zaujimava a z dlhodobeho hladiska aj potrebna (v buducnosti budu problemy s duplicitou RC) , ale dnes nas naozaj trapia ovela dolezitejsie problemy, kam by mali ist peniaze.

12.07.2019 | chronos88sk

Prd usb, cip pod kozu ;)

12.07.2019 | viteoo

Bloger sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie

15.07.2019 | atko

A najlepsi na tom bude ze struktura dat bude nasledovna:
B(S)IFO, -- ultra super hash tajne
Meno, -- varchar 100
Priezvisko, -- varchar 100
RodnePriezvisko, -- varchar 100
Adresa, -- varchar 100
ScanPodpisuPNG
....

19.07.2019 | chr

Som zvedavý či niekoho zavrú do basy , keď sa moje identifikačné údaje bifo a hifi objavia vo firme , ktorá predáva bambusové ponožky a budú mi každý mesiac volať a bude zjavné , že vedia o mne všetko. Presne tak , ako to je teraz. Takže načo to je ,keď sa vždy nájde niekto na všetkých úrovniach kto zobchoduje moje personálne údaj , nech majú akýkoľvek stupeň utajenia.

11.08.2019 | Roman Kanala

Prečo štátne IT nefunguje …. a ani nemôže?
Marek Antal, Blog Denník N, 7. augusta 2019 11:04
https://dennikn.sk/...

"... Orgán riadenia je povinný poskytovať súčinnosť a informácie pre štatistiky. To je všetko? Štatistiky? Určuje štandardy, ktoré sú na úrovni detailov. Teda určuje aké majú byť v spoločnom dome vypínače a koberce, ale kde majú byť dvere, a ako sa majú otvárať, to nenájdete. Teda neexistujú štandardy na úrovni dát a aplikácií. Takzvaná centrálna architektúra neexistuje."

"... chce od nich, aby mali pravidelne kontrolu svojho kotla, neurčuje im akého, pravidelne poupratovali a vyvetrali a môžu si na to najať koho chcú. A keď si chcú pristavať ďalšiu izbičku, alebo tunel, je to na nich. Musia mať ale stratégiu."

- Neexistuje centrálna autorita so zodpovednosťou.
- Neexistuje jasný master plan
- Decentralizácia a multiplicita

Emil Fitoš

Emil Fitoš
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 796
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

IT sektoru sa venujem celý svoj profesionálny život. Pôsobil som v spoločnosti Siemens Business Services ako riaditeľ pre verejný sektor, zdravotníctvo a dopravu. Tri roky som zastával pozíciu generálneho riaditeľa Atos Česká republika & Slovensko. Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS), najväčšieho slovenského profesijného združenia domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v oblasti informačných a komunikačných technológií. Som absolventom Stavebnej fakulty STU so špecializáciou na Automatizované systémy riadenia. Stál som pri vzniku prvého archívu elektronických dokumentov, použiteľných pre právne účely, zakladal som portál Občan.sk a vyvíjal systém platieb prostredníctvom mobilných telefónov. V súčasnosti pôsobím v odvetví rizikového kapitálu a zaoberám sa investíciami do rozvíjajúcich sa firiem, napríklad v oblasti Internet of Things alebo virtuálnej reality.