Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nechceme, aby sa kvôli servisným zmluvám zosypalo štátne IT

11.01.2019 | Emil Fitoš

Diskusia (12 reakcií)

11.01.2019 | Roman Kanala

Popísaný proces je jednou z možností, pokiaľ je dogmou outsourcing. Druhou možnosťou je začať s budovaním vlastných kapacít, aby štát riešil svoju informatiku sám.

Každé z riešení má svoje úskalia. Externé firmy musia mať odborné kapacity a bezpečnostnú previerku. Vnútorné kapacity musia byť dostatočne zaplatené a posty sa nesmú stať úložiskami pre Jahnátkov a Lubyové, ktorí v lepšom prípade budú len papať, v horšom prípade škodiť.

11.01.2019 | martin33

Pokial je sucastou dodavky statneho informacneho systemy aj na mieru vyrobeny software, tak tento software by mal byt zo zakona dodavany pod otvorenou licenciou a so zverejnenym zdrojovym kodom, aby bolo mozne tento software neskor udrziavat aj inymi subjektami ako povodny dodavatel.

11.01.2019 | Roman Kanala

V štátnej správe by mal byť len otvorený software. Žiaden MS-DOS, žiadne proprietárne riešenia. Monopol vedie k predraženiu.

11.01.2019 | martin33

V principe suhlasim, ja som pisal ale hlavne o tom, ked sa software vyraba na mieru tam sa da otvorena licencia pouzit aj vtedy, ak sa v rieseni pouziva aj proprietarny software.

13.01.2019 | alf1

tragicke nepochopenie...
ucelom dodavok it systemov na sk nie je ich akasi "funkcnost". ale podiel z fakturovanej ciastky.
ak je ciel splneny, na nicom ostatnom uz nezalezi. klasicka je ten polotovar slovensko.sk.

13.01.2019 | martin33

V IT robim viac ako 20 rokov, vratane prace pre velke IT korporacie a dobre viem, ako to dodavkami IT systemov pre stat "chodi". Napriek tomu som idealista a dufam, ze raz bude funkcnost a servisovatelnost za primeranu cenu pri statnych IT systemoch prvotnym kriteriom.

13.01.2019 | alf1

no, "raz" mozno ano. to sa nazyva viera. a ustava nam tu predsa zarucuje slobodu nabozenskeho vyznania. akehokolvek. :-)))

14.01.2019 | peter fodrek

Ale veď formálne to tak je

web o OSS Generálneho riaditeľstva pre iínformtaiku EÚ

Slovakia ‘should reinvigorate its open source push’

14/12/2018

In the Slovak Republic, public services turn to open source software only because of highly-motivated innovation champions in their organisation. Outside of these, open source is not commonly considered, a government official told the European Commission’s Open Source Observatory.

Hope for a renewed push is vested in the Agency for Network and Electronic Services (NASES), which in January will become part of the Deputy Prime Minister’s Office for Investments and Informatization.

In 2016 and 2017, the government committed to do more with open source, saying that by 2020 some 40 % of public services should use this type of software. In 2017, the republic agreed on measures to get rid of IT vendor lock-in.
https://joinup.ec.e...

Tu ide o iné, ten istý web

DK: 25,000 hospital staff Copenhagen region to use open source office suite

18/08/2011
Even a single user of the proprietary office suite would force the group to purchase licences for all fifteen thousand desktop PCs. "We have spoken to the proprietary vendor about this for over a year, and they acknowledge the problem."
https://joinup.ec.e...

A takto chcú cez štát -s ktorým musia občania a firmy komunikovať- donútiť občanov a firmy používať konkrétny SW konkrétneho výrobcu. To sa ITAS-u páči a zmena stavu sa im nepáči..


11.01.2019 | atko

Jadrom návrhu je postup, pri ktorom sa v priebehu prvého roka s pôvodným dodávateľom dohodne vypracovanie kompletnej dokumentácie k informačnému systému, v druhom roku prebehne súťaž a v treťom roku bude prebiehať súbežná prevádzka, na ktorej budú participovať pôvodný dodávateľ spoločne s novým dodávateľom.

Kto prebral a akceptoval systém bez komplexnej dokumentácie? To znamená že zo štátnych peňazí máme zaplatiť ešte raz niečo čo malo byť základnou súčasťou dodávky?

Systémy na zákazku sa vždy musia dodávať objednávateľovi zo zdrojovým kódom a komplexnou dokumentáciou: High level design, low level design, prevádzková a api dokumentácia, užívateľská dokumentácia. Bez tohto mi nikto nikdy systém neakceptoval. To že na úrovni objednávateľa nemajú ľudí, ktorí by dokázali zhodnotiť či dostali dokumentáciu v reálnej použiteľnej podobe alebo iba znôšku skopírovaných textov z internetu je tiež veľký problém. Pokiaľ to odberateľ nie je schopný z zhodnotiť na trhu existuje mnoho nezávislých ľudí a malých spoločností, ktoré za reálne náklady dokážu túto úlohu realizovať a donútiť tak dodávateľov dodať relevantné dokumenty a funkčný zdrojový kód.
Osobne som riešil takéto služby a u niektorí dodávatelia mi nevedia prísť na meno, pretože to nakoniec museli dodať reálne dokumenty. To čo sa raz objaví v oficiálnom zápise tobôž so znaleckou pečiatkou to už sa dnes ťažko dáva von.

12.01.2019 | OliWer1

Dobre, takže už vidíme posun - asociácia si uvedomuje, že nebude možné dojiť štát donekonečna bez toho, aby tu bola revolúcia a ľudia nezačali vešať manažérov združených v združení na kandelábre. Takže teraz pracujeme s tým, že treba ešte podojiť štát 3-4 roky cez servisné zmluvy.
Všetci vieme, kde je Počiatok problému - keby neboli vo funkciách fetujúci mafiáni, neboli by ani kšefty pre asociáciu, kedy sa vyfakturuje hodina seniora a urobí to študent IT za sadzbu juniora (pretože presne tak vyzerá eGovernment). Rozumiem tomu, že súkromné spoločnosti nebudú nič robiť zadarmo a ten, kto ich mal dotlačiť do open source riešení a odozvdania kompletnej dokumentácie bol vlastne spolupáchateľom. Trochu sa však divím, či aspoň niektorým členom asociácie nevadí, že sú v odbornej aj laickej verejnosti vnímaní ako dojiči peňazí a fušeri IT.

14.01.2019 | peter fodrek

dnes som skoro odpadol

Štát chce prilákať Slovákov informatikov z Británie
TASR 14.01.2019 12:09
https://spravy.prav...

14.01.2019 | martin33

Najvacsi vtip:
"Sú zvyknutí pracovať na zmeny, čo je ich výhoda, lebo u nás sa často ťažko hľadajú ľudia ochotní takto robiť.“"

Emil Fitoš

Emil Fitoš
  • Počet článkov: 8
  • Priemerná čítanosť: 702
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

IT sektoru sa venujem celý svoj profesionálny život. Pôsobil som v spoločnosti Siemens Business Services ako riaditeľ pre verejný sektor, zdravotníctvo a dopravu. Tri roky som zastával pozíciu generálneho riaditeľa Atos Česká republika & Slovensko. Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS), najväčšieho slovenského profesijného združenia domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v oblasti informačných a komunikačných technológií. Som absolventom Stavebnej fakulty STU so špecializáciou na Automatizované systémy riadenia. Stál som pri vzniku prvého archívu elektronických dokumentov, použiteľných pre právne účely, zakladal som portál Občan.sk a vyvíjal systém platieb prostredníctvom mobilných telefónov. V súčasnosti pôsobím v odvetví rizikového kapitálu a zaoberám sa investíciami do rozvíjajúcich sa firiem, napríklad v oblasti Internet of Things alebo virtuálnej reality.