Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koronavírus: Členovia ITAS sú k dispozícii na zabezpečenie bezporuchovej prevádzky IT na Slovensku

19.03.2020 | Emil Fitoš

Diskusia (5 reakcií)

20.03.2020 | Roman Kanala

Hehehe, koronavírus ako marketingová pomôcka. V Česku sa prihlásili hackeri a nadšenci, že budú robiť zadarmo. Už v minulosti tam robili hackatlony, na ktorých za víkend vytvorili riešenia konkurujúce štátnym. A ktoré boli lepšie, Open Source a ZADARMO.

20.03.2020 | peter fodrek

Pozor
Open Source != Free Software == Free as Free Speach Software != Free as Free Beer Software

Open source je zadarmo a so zárukou len pre dostatočne schopných, pre nedostatočne schopných nie je Open source zadarmo. aj keď komerčný open source lacnejší ako komerčný proprietárny softvér.


Aj keď toto vyhlásenie je de facto vyhlásenie Pro-Microsoft lobistov


20.03.2020 | Roman Kanala

MS-DOSovia sú polomozgy a preto sa riešenia MS-DOS zakladajú na klikodrómoch. Ako pred 30 rokmi nekompetentní papaláši kupovali IBM, lebo nik im nebude zazlievať, ak to nebude fungovať, je to predsa IBM, tak dnes sa kupuje MS-DOS z rovnakého dôvodu.

Predstavte si, že máte mailový server. Beží tam DNS, aby to bolo rýchle, kvôli blacklistom, aby bola rýchla odpoveď. Transportný agent je postfix, lebo sa dá dobre konfigurovať, alebo exim, lebo príde s Debianom a netreba ho konfigurovať. Alebo hoci staručký sendmail pre masochistov. Na zbieranie mailov cez POP3 či IMAP nejaký dovecot, a na filtrovanie spamassassin alebo mailcleaner. Identifikácia z LDAP, lebo udržiavať textové súbory je veľa roboty. Niekto to musel dať dokopy, aby to všetko fungovalo, žiadny klik klik a hotovo. A ak to nefunguje, tak sa jeho hlavu znesú hromy blesky.

Tak je lepšie nakúpiť MS-DOS, ktorý pri záťaži kolabuje a neustále to treba reštartovať, lebo záplaty. Namiesto LDAP bude MS-DOS Active Directory, namiesto mailu bude MS-DOS Útlak. Vyzerá to, že sa to len dá dokopy a funguje. Na prevádzku netreba odborníkov, stačia polomozgy, a sú aj lacnejší. V skutočnosti to nikdy nebude poriadne fungovať. Stačí pár spamov a server spadne. Nevadí, stačí reštartovať. Tak sa reštartuje dvadsaťkrát denne. Na koho sa znesú hromy blesky? Na nikoho. Veď všetci vedia, že MS-DOS je šmejd a nikdy nebude poriadne fungovať. Ale sú tam prachy. Firma Linux nedáva bakšiš.

Podobne to bude s databázami, alebo cloudom. Keď sa MS-DOS zmocnil hotmailu, prvé bolo, že zrušil FreeBSD a dal tam svoj Útlak. Hneď to prestalo fungovať, tak sa vrátili pod FreeBSD a hľadali, prečo Unix funguje. Podobne aj s cloudom. Bez hanby používajú BSD. Dajú na to vyleštený interface a predaj frčí. Ako ficomarketing.

Prečo na Zlodejsku nie je Open Source? Firma Linux nedáva bakšiš.

21.03.2020 | Roman Kanala

Koronavírus odhalil nekvalitné online učivo. Ministri školstva ho nakúpili za desiatky miliónov eur
Tomáš Nejedlý, Trend 20.03.2020, 19:50
https://www.etrend....

23.03.2020 | Roman Kanala

Hulvátska firma Sygič ryžuje na koronavíruse. Posledné relikty darebáckeho fašoboľševického zlepenca im sprisahanecky priklepli zakázku, hoci riešenie zadarmo už existuje.


Štát si od Sygiča objednal aplikáciu na boj s koronavírusom. Podobná však už funguje
Takmer rovnakú pod názvom Zostaň Zdravý totiž vytvoril aj tím lekárov. Už minulý týždeň ju bezplatne ponúkal kompetentným úradom, avšak bez úspechu.
Eva Frantová, Pravda Kali & Bejby 23.03.2020 09:51
https://ekonomika.p...

Emil Fitoš

Emil Fitoš
  • Počet článkov: 9
  • Priemerná čítanosť: 750
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

IT sektoru sa venujem celý svoj profesionálny život. Pôsobil som v spoločnosti Siemens Business Services ako riaditeľ pre verejný sektor, zdravotníctvo a dopravu. Tri roky som zastával pozíciu generálneho riaditeľa Atos Česká republika & Slovensko. Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS), najväčšieho slovenského profesijného združenia domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v oblasti informačných a komunikačných technológií. Som absolventom Stavebnej fakulty STU so špecializáciou na Automatizované systémy riadenia. Stál som pri vzniku prvého archívu elektronických dokumentov, použiteľných pre právne účely, zakladal som portál Občan.sk a vyvíjal systém platieb prostredníctvom mobilných telefónov. V súčasnosti pôsobím v odvetví rizikového kapitálu a zaoberám sa investíciami do rozvíjajúcich sa firiem, napríklad v oblasti Internet of Things alebo virtuálnej reality.