Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Elena Májeková

Treba zakryť kauzy v zdravotníctve. Nový útok na Union zdravotnú poisťovňu teraz prišiel vhod.

16.11.2015 | Elena Majekova

 • Tlačiť
 • 2

V poslednom období sa objavilo niekoľko škandálov v rôznych oblastiach zdravotníctva (napríklad predražené CTčka, vrtuľníky, netransparentné zmluvy s rodinnými príbuznými...). Namiesto snahy o riešenie situácie, ktorú, podľa mňa, dokáže vyriešiť jedine dôsledné presadenie transparentného prístupu do každej zložky zdravotníctva, sa niekto snaží odpútavať pozornosť od káuz. A tak znovu (už po x-tý raz v posledných troch rokoch) atakuje Union zdravotnú poisťovňu.

Prvým krokom bolo úmyselné odkladanie MR a CT vyšetrení našich poistencov v Trenčíne, a to nielen bez ekonomického dôvodu, ale s klamstvom na perách. Zdravotnícke zariadenie ľuďom tvrdilo, že sme si neobjednali dostatočný objem ošetrení a keďže vyšetrenia nadobjem sa im neoplatí robiť, musia ľudí odložiť. Pritom Union ZP hradí za CT a MR vyšetrenia v Trenčíne najvyššiu cenu zo všetkých zdravotných poisťovní a objemy vyšetrení v danom čase poskytovateľ ani zďaleka nevyčerpal.

Teraz prišiel na rad denník Pravda. Union zdravotná poisťovňa je na titulnej strane obvinená, že pri nás ako jedinej „problematickej“ poisťovni musia nemocnice odkladať hospitalizácie pacientov na začiatok roka. Cielené zneisťovanie našich poistencov nie je ničím novým – zažívame ho každý rok v júni a septembri. Tentoraz ale denník Pravda šliapol poriadne vedľa – v karikatúre nás obvinil, že „v rámci zachovania zisku“ sa cielene meníme na pohrebnú službu. Aj keď ide o satiru a nadsázku, je to nehorázne obvinenie. Aké je ale realita? Našou úlohou ako zdravotnej poisťovne je nakladať s obmedzenými zdrojmi v zdravotníctve tak, aby sa využívali čo najefektívnejšie na prevenciu a liečenie. V nemocniciach si podľa počtu poistencov zazmluvňujeme objemy, nezväzujeme im však ruky schvaľovaním každej operácie, ale dávame priestor na plánovanie. U nás má nemocnica úplnú istotu, že za každý zákrok dostane zaplatené podľa zmluvy. Samozrejme, ak dochádza k prekračovaniu objemov z rôznych príčin, nemocnice majú u nás vždy dvere otvorené pre rokovania o úprave objemov. To, že náš systém funguje, jednoznačne dokazuje dlhodobo najnižší počet ľudí čakajúcich na operáciu. Union ZP má 10-násobne menej poistencov na čakacích listinách ako štátna poisťovňa (samozrejme v prepočte na počet poistencov).

Primárnou úlohou nemocníc je liečiť. Nemocnica je povinná bezodkladne poskytnúť zdravotnú starostlivosť každému poistencovi, komu hrozí zhoršenie zdravotného stavu. Volá sa to neodkladná zdravotná starostlivosť a nemocnica ju musí poskytnúť – ako hovorí názov – neodkladne (a bez ohľadu na zmluvu s poisťovňou). Na odložené hospitalizácie v nemocniciach z článku Pravdy sa detailne pozrieme, avšak som presvedčená, že aspoň pri časti z nich odklad ide proti základnej lekárskej povinnosti. To je smutný obraz politikárčenia v našom zdravotníctve, ktoré sa robí na úkor pacienta – rukojemníka.

Union ZP, na rozdiel od ostatných aktérov, má v zdravotníctve iba jedinú aktivitu – zdravotnú poisťovňu. Jediné, na čo sa sústreďujeme, sú ľudia a ich zdravie. Niekomu prekáža, že neúnavne presadzujeme transparentnosť a dodržiavanie princípov a nemáme žiadne škandály. To je očividne niekomu tŕňom v oku a opätovne sa snaží očierniť nás. Je nám ľúto, že túto energiu radšej nevenujú krokom, ktoré by skutočne zlepšili slovenské zdravotníctvo. My sa o to v rámci našich možností každopádne budeme snažiť aj naďalej.

 • Tlačiť
 • 2

Tagy zdravotníctvo, korupcia, Union

Elena Májeková

Elena Májeková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1949
 • Priemerná diskutovanosť: 20
 • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Elena Májeková

Elena Májeková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1949
 • Priemerná diskutovanosť: 20
 • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Kalendár sa načítava...