Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Minimálna sieť - staronová hrozba pre kvalitu v zdravotníctve

10.03.2017 | Elena Majekova

Diskusia (10 reakcií)

10.03.2017 | libertarian

Lekárska starostlivosť v SR pri porovnaní s pomermi na "západe" , ale aj napr. v Izraeli - je KATASTROFÁLNA. Návšteva ambulancie je horor, ktorý motivuje k samoliečiteľstvu - pretože niekoľkohodinové sedenie pred ambulanciou , a to po niekoľkotýždňovom pred-objednaní je doslova o život. A to mám skúsenosti z tretieho najväčšieho mesta v SR.
To, čo pacient absolvuje vo svete za tri hodiny - to v SR trvá mesiac alebo dlhšie.

Hľadanie vinníka medzi štát - poisťovne - lekári je iba dôkazom, že zodpovednosť nie je na NIKOM. Jedine pacient je ZODPOVEDNÝ za presné a včasné platenie zdrav. ODVODOV. Inak by šiel do basy. Tu omluva nie je možná.

10.03.2017 | Elena Majekova

Dobrý deň, ďakujem za váš názor. Slovenské zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje mnohé zmeny, aby sa v ňom zapchali čierne diery a financie skutočne smerovali na efektívnu liečbu. My v Unione voláme dlhodobo po transparentnosti a meraní kvality a efektivity a odmeňovaní podľa výsledkov liečby, a nie formálnych kritérií ako je napr. ukončenie hospitalizácie. Veľkou prekážkou rastu kvality a lepšieho prístupu k pacientom je aj minimálna sieť. Už tá dnešná je problematická a nepomáha zvyšovať kvalitu a návrh jej "prenesenia" na okresy podľa mňa situáciu môže ďalej zhoršiť.
Zmeniť situáciu nie je nemožné: treba na strane štátu vôľu k týmto (často aj nepopulárnym) krokom, diskusiu so všetkými stakeholdrami a postupné úpravy systému. My sme pripravení diskutovať, máme mnoho inšpirácie zo zahraničia, ako by veci mohli fungovať lepšie. Verím, že tak, ako sa už podarilo naštartovať niektoré zmeny (ktoré budú prinášať výsledky v budúcnosti), bude ministerstvo pokračovať aj v ďalších užitočných krokoch.

10.03.2017 | libertarian

Ten šialený stav v predraženom zdravotníctve je podľa mna spôsobený tým, že tá trojica štát - poisťovne - lekári , NEMAJÚ MOTIVÁCIU na zlepšenie ani na zlacnenie. A pacient je doslova bezmocný - on nerozhoduje O NIČOM. Všetkým záleží na zvýšení zdrav. odvodov - okrem občana.

Aby som bol aj konštruktívny -
Jediné fungujúce riešenie považujem :
1. Zrušenie povinného zdrav. poistenia a odvodov
2. Umožniť DOBROVOLNÉ zmluvné poistenie absolutne bez diktátu štátu. Zjednodušene - na princípoch terajšieho dobrovolného havárijného poistenia aut.

A totálne liberalizovať obchod s liekami.

Samozrejme - toto politici nepovolia - lebo musia ovčanom dávať pocit, že iba oni ich zachránia. Takže diskusia je iba taká pivná.11.03.2017 | Andrej_sk

Ja osobne si myslim, ze povinne poistenie by malo byt, ale mal by to byt dokazatelny najnizsi standard. To jest jasne definivane a meratelne co je v tom kryte. Potom by mali byt dobrovolne pripoistenia.
Ja najvacsi problem vidim v NEODBORNOM a NESYSTEMOVOM zasahovani statu do zdravotnictva, do vedenia nemocnic a do poistovnictva. Situacia v zdravotnictve by sa diametralne zmenila, keby boli zdravotnicke zariadenia, samozrejme tie statne, zodpovedne za ekonomike vysledky a zaroven aby boli ich lekarske vykony patricne ohodnotene a preplatene poistovnami.
Detaily su na dlhu story, tak sa nimi nebudem zaoberat.
Ale neverim, ze na svete neexistuje jeden jediny stat, ktory v dlhodobom meradle vykazuje uspokojive vysledky v zdravotnictve, ta preco neimportujeme ich system, ale stale vymyslame. Idealne to nebude nikdy, ale to co je tu uz pripomina africke krajiny.
Co napr take Holandsko?

11.03.2017 | Roman Kanala

Ako pri autách existuje povinné základné poistenie a dobrovoľné havarijné pripoistenie, aj v zdravotnej poistke je na Švajčiarsku povinnosť poistiť sa a potom doplnkové poisté. Rozdiel oproti socíku na Francúzsku po francúzsky je ten, že tam nie je zdravotné poistenie, ale zdravotná daň a vyberá ju štát. Švajčiarske poistenie je súkromné. Síce povinné, ale človek si sám vyberie poisťovňu a rozsah poistenia. A funguje to.

11.03.2017 | libertarian

"Ako pri autách existuje povinné základné poistenie a ...."

To povinné u aut nemá z hľadiska ÚČELU analogiu v zdravotnom poistení. Takže načo spomínať.
Vo Francii je socík, takže .....

13.03.2017 | hulo11

Za vybranú(a pomerne veľkú) skupinu obyvateľov teraz platí "poistné" štát. Ty by si to rozpustil a nech si platí každý(!) sám? Kto poistí dôchodcu užívajúceho každý deň za hrsť drahých liekov, alebo dieťa, ktoré sa narodí s postihnutím, alebo s chorobou? Taká detská cukrovka, alebo nefunkčná štítna žľaza sa nedá diagnostikovať pred narodením...

13.03.2017 | Elena Majekova

Môžem hovoriť iba za našu poisťovňu. Môžem vás uistiť, že my máme absolútnu motiváciu objednávať pre ľudí efektívnu a zároveň kvalitnú liečbu. Z know-how našej matky vieme, že sa to dá, len systém vyžaduje niektoré principiálne zmeny. Jednou zo zásadných zmien je napr. zrušenie minimálnej siete.
Neberiem vám váš názor na možné riešenia. To, čo navrhujete - čiže 100% dobrovoľnosť a nulovú solidaritu - však ide zásadne proti princípom zdravotníctva v Európe a, naopak, smeruje k americkému modelu bez Obamacare. Pritom v Európe je hneď niekoľko štátov, ktoré fungujú na solidárnom základe (ktorý je podľa mňa nevyhnutný) a dokážu liečiť efektívne a moderne. Napríklad Holandsko je dlhodobo oceňované ako krajina s celosvetovo najlepším zdravotníctvom. My v Unione sa snažíme učiť z pozitív aj chýb tohto systému a prinášať ich do diskusie na Slovensku. A veríme, že v diskusii s ministerstvom dokážeme slovenskú systém posunúť k lepšiemu.

13.03.2017 | hulo11

Mne sa ten nápad s minimálnou sieťou pozdáva. Ak je v jednom okrese dosť špecialistov a v druhom chýbajú, nezazmluvnením niektorých v prvom okrese a ponúknutím zmluvy v tom druhom ich môže poisťovňa motivovať k poskytovaniu služieb tam, kde chýbajú.

Myslím si, že poisťovni odvádzam dosť peňazí, aby mi mala povinnosť zabezpečiť lekára. Tak, ako mám nárok na spádového obvoďáka. V rámci slobodnej voľby lekára si môžem vybrať iného, ale ak sa s nikým iným nedohodnem, spádový ma musí prijať. Je to priveľký komfort, aby bol tento v rámci okresu? Nemyslím. Dôchodcovia(ale hoci aj mamičky s deťmi) majú aj teraz problém dostať sa k lekárovi špecialistovi z dediny do okresného mesta. Pošlete ich na celodenný výlet s dvoma prestupmi autobusom do iného okresu, pretože tam je podľa poisťovne lepší odborník? A ideálne ak, vyrazí prvým ranným autobusom, ale kým s prestupmi šťastne dorazí do cieľa, zistí, že poradovník je už na daný deň naplnený, môže skúsiť šťastie zajtra...
Kto má možnosť, sadne do auta a ide za lepším odborníkom(hoci ďalej) už teraz. Ide o dostupnosť pre tých, ktorí takú možnosť nemajú. Alebo možno nie je rozdiel v kvalite až taký, aby mi stál za to cestovanie a celodennú absenciu v práci, nechajte ale rozhodnutie na mne, nie na úradníkovi v centrále poisťovne.

17.03.2017 | Elena Majekova

Dobrý deň, ďakujem ta príspevok do diskusie. Princíp "špecialista v každom okrese" by bol v poriadku, ak by naň boli vytvorené podmienky. Čiže dostatok lekárov v daných odbornostiach z univerzít, ktorí aj chcú ostať na Slovensku. Oba predpoklady, žiaľ, dnes vôbec neplatia. Ak zákon určí dnes takúto povinnosť, pravdepodobne to skončí dvoma scenármi: do najmenej atraktívnych okresov nastúpia menej kvalitní lekári (to ohrozí kvalitu starostlivosti) alebo bude Slovensko musieť otvoriť dvere lekárom z východu. Presne ste pomenovali situáciu: človek chce radšej cestovať za lepším špecialistom ako ísť k horšiemu špecialistovi, ktorého má "pri dome". Rozdiel v kvalite medzi poskytovateľmi vie byť, žiaľ, veľmi veľký. Našou dlhodobou snahou je zvýšiť kvalitu presne opačným postupom: zrušiť minimálnu sieť, a tým umožniť, aby poskytovatelia (nemocnice, lekári špecialisti, ambulancie...) súťažili o pacienta kvalitou. Zo skúsenosti zo štátov s najlepším zdravotníctvom (napr. Holandsko) jasne vyplýva, že stanovením minimálnych štandardov a otvorenou súťažou na trhu sú nekvalitní poskytovatelia vytlačení von zo systému, resp. motivovaní zlepšovať sa a udržať v zmluvnom vzťahu s poisťovňami. Toto je cesta, ktorá by určite prospela aj slovenskému zdravotníctvu, o tom som presvedčená.

Elena Májeková

Elena Májeková
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1948
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.