Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cesta ku kvalitnejšiemu zdravotníctvu vedie cez pripoistenie

17.08.2016 | Elena Majekova

Diskusia (100 reakcií)

17.08.2016 | Roman Kanala

Hmmm.

Anamnéza (doplnené): socík, totáč, plyšák, znovu socík, zdravotníctvo financované z odvodov.

Diagnóza (podľa autorky): dve smrteľné choroby, neefektivita a problematickej kvalita.

Terapia (podľa autorky, citujúc autority): oddeliť základnú časť financovanú z hanebných odvodov a doplnkovú časť financovanú súkromným pripoistením.

1. príklad: neefektívne podniky (pardón, nemocnice) financované rovnako, ako dobré. Riešenie (navrhované autorkou): umožniť poisťovniam vyberať si, koho budú zazmluvňovať.

2. príklad: umelé navyšovanie výkonov nemocníc cez nepotrebné hospitalizácie a úkony, aby sa vytiahli prostriedky z poisťovní. Riešenie (navrhované autorkou): znovu to isté.

Záver (stále podľa autorky): štát musí nastaviť podmienky tak, aby vznikla na trhu dostatočná konkurencia a poisťovne ponúkli ľuďom na výber pripoistenie podľa ich individuálnych potrieb.

Lenže pozor, konkurencia áno, ale nie konkurencia riadená prerozdeľovňami výpalného, ktoré sa nazývajú poisťovňami. Konkurencia nie je o tom, kto sa ako zapáči poisťovni a tá mu zazmluvní úkony. Konkurencia je o tom, koho si vyberie zákazník.

Záver (stále podľa autorky): [pripoistením] dáme ľuďom motiváciu starať sa o svoje zdravie.

Nie. Pripoistením dáte ľuďom pocit, že môžu konzumovať viac lekárskych služieb a produktov. Ak chcete ľudí motivovať starať sa o zdravie, a tým znižovať globálne agregované náklady systému, cesta vedie cez participáciu zákazníka na nákladoch. Napríklad 10 % spoluúčasť na nákladoch do nejakého limitu, aby človeka autohavária či infarkt nezruinovali, ale aby si rozmyslel, či chce k doktorovi kvôli každej boľačke.

Ak je tovar úplne zadarmo, vedie to k prehnanej spotrebe. Ak si niektorí priplatia formou abonentky, majú pocit, že môžu, lebo si priplatili. Až keď je participácia podľa ceny tovaru, až potom to motivuje k nižšej spotrebe.

Samozrejme konečným cieľom bude zrušiť zdravotné odvody, zrušiť celú tú drahú a neúčinnú prerozdeľovaciu mašinériu a nechať zákazníka, aby si kúpil poistný produkt od ozajstnej poisťovne. Ako pre auto či pre domácnosť.

17.08.2016 | libertarian

Hmmm. .....
Pekne si to napísal. To nie je iba nejaký "názor" , to je globálna štúdia SPRAVNEHO rozvoja financovania zdravotníctva.

Ktorú však nikdy politici neprijmú, pretože by stopla miliardové zlodejiny im a ich kamošom.
Je smutné, že tie tvoje slová neboli napísané PRIAMO V BLOGU pani členky predstavenstva a riaditeľky sekcie -ktorá má takéto témy v popise práce. Zdá sa , že terajšia kur*váren vyhovuje všetkým : politikom, lekárom, poisťovniam, výrobcom liekov, ........ iba pacientom nie. A práve tí pacienti tomu hov*no rozumejú, a se*rú na to.
Takže sa nič nezmení.


20.08.2016 | mba

Niekedy mam pocit, ze Slovaci prestali kriticky rozmyslat, mat svoju hrdost, vediet sa ozvat a hlavne NEKRADNUT, BYT POCTIVY.

Problem SK zdravotnictva nie je v peniazoch, ale v poctivosti. Ciste poistne principy v zdravotnictve vedu iba k modernej genocide. Som zdravy, mam peniaze, vyhral som, nemam peniaze, nemam zdravie, mozem cakat na sudny den....

Za byvaleho Ceskoslovenska bolo zdravotnictvo jedno z najlepsich na svete. Neboli trhove principy, ceny regulovane, v kazdom malom meste nemocnica.

Dnes nic nefunguje. Netreba sa cudovat, ked tu Penta vytiahne zo zdravotnictva 400 mil. eur, tam Paska bacuje s kamosmi, predavaju sa predrazene CT, lieky sa vyvazaju, ziskove casti zdravotnictva privatizuju, stratove socializuju...a BA dnes nema jednu solidnu komplexnu nemocnicu na urovni.

Recept je jednoduchy: na zaciatok staci zastavit kradnutie a vyciciavanie nasich penazi. To vsak nezaruci trh, ale moralka a odvaha....

20.08.2016 | IvanPe

Kradnutie skonci spolu s chudobou. A ta skonci ked stat prestane byt mafianom a bude podporovat schopnych a makajucich. Dokial to bude naopak dovtedy budu vsetky zlozky na ktore ma dosah na pokraji krachu. A je jedno ci sa do statneho IT naleje 1mld alebo 100mld, lebo statne.
Iba vtedy bude dobre ked kazdy kto tvori pridanu hodnotu bude bohaty.

20.08.2016 | mba

Kradnu jak bohati, tak chudobni. Kradnutie nie je o vyske vladtneho konta, ale o charaktere a miere spolocenskej tolerancie kradezi. Slovakom je jedno, ze ich Penta okrada. Keby nie, uz vcera by boli plne ulice a Hascak v Belize alebo v Leopoldove. Za komunistov mozno aj pod fialkami....

20.08.2016 | IvanPe

Su dva druhy zlodejov:
1. ludia so slabou volou, ktori ked maju prilezitost a trest je v porovnani s profitom nizky
2. ludia, ktorych je zlodejina cielom obzivy a su presvedceni ze kradne kazdy
Ten prvy typ skonci ked strata napriklad prijmu ako trest bude vacsia ako korist. Pri plate 3000€ by bola hlupost kradnut kukuricu za 30€ lebo trest je strata platu. Ale pri plate 350€ to moze byt vecou prezitia.
Ten druhy typ neskoci nikdy a treba ho vypatrat a zavriet do basy. Tento typ organizuje skupiny ludi rovnakeho zmyslania za ucel spolocneho postupu. Zvycajne su ti ludia charakterizovani nizsou schopnostou empatie a vybornym hereckym prejavom. Napr Prochazka sice splana prvu podmienku (empatie) ale v druhej je tazky amater.
Tieto typy nehodno davat do jedneho vreca! A uz vobec nie vreco zovseobecnovat.

17.08.2016 | Elena Majekova

Dobrý deň, ďakujem za názor. Pripoistenie je participácia na nákladoch, o ktorej hovoríte: človek si z vlastného čistého príjmu platí balík rizík podľa svojho výberu, ktorý ho (napríklad - závisí od nastavenia) chráni do istého limitu pri bežných úkonoch, ale zároveň aj pred likvidačnými nákladmi (napríklad pri poškodení zubov pri autohavárii a nutnosti totálnej rekonštrukcie). Samozrejme, do pripoistenia môže byť vyčlenená iba taká starostlivosť, ktorá neoslabuje solidaritu a umožňuje človeku znižovať si náklady starostlivosťou o svoje zdravie. Preto príklad zuby: ak sa staráte o svoje zuby, stačí vám kúpiť si lacnejšie pripoistenie s nižšou poistnou sumou. Pripoistenie - ako ukazuje úspešný príklad Holandska - nie je jeden produkt pre všetkých, ale množstvo variánt pre rôzne cieľové skupiny podľa ich potrieb a očakávaní, s rôznou cenu a krytím.

Opustiť solidárny systém v zdravotníctve podľa mňa nie je možné. Riziká tohto kroku sú príliš vysoké, stačí sa pozrieť na úroveň zdravotnej ochrany obyvateľstva v štátoch bez akéhokoľvek solidárneho systému. Čo je treba urobiť je zvýšiť efektivitu a transparentnosť (a tým pádom aj kontrolu ) celého systému. To v sebe obnáša aj odstránenie obmedzení, ktoré bránia skutočne konkurencii, a tým pádom aj vyššej kvalite. Napríklad veľkou prekážkou je minimálna sieť. Ak by neexistovala, tak by poisťovne na konci dňa kontrahovali na konkrétny zákrok vždy najlepšieho poskytovateľa podľa verejne známych kritérií a zvyšovali postupne úroveň kvality celej starostlivosti, A, o tom som presvedčená, súbežne by sa znižovali náklady.

17.08.2016 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky zdravotný systém funguje. Je síce drahý, ale je solidárny a nie dvojrýchlostný ako na Americku. Alebo na Zlodejsku, kde papaláši majú lepší štandard.

Dosahuje sa to tak, že poistenie je naozaj poistením a nie zdravotnou daňou. Je plne súkromné a štát robí len regulátora, ale nie hráča na trhu. Poisťovne majú zákaz zisku, ale to je z historických dôvodov, lebo pôvodne pred 150 rokmi boli zdravotné poisťovne len v obci alebo v doline a organizoval ich farár, notár alebo učiteľ. Poisťovňa i všetci aktéri majú povinnosť kontraktu. To znamená žiadne zazmluvňovanie, ale musia obchodovať s každým, kto má licenciu na zdravotnom trhu.

Solidarita je v rámci kantónov, čo sú malé suverénne štátiky, z ktorých je Švajčiarsko poskladané. Je ich 26. Všade sú iné tarify. Najvyššie v Ženeve, lebo to je malý mestský štátik, silne premedikalizovaný. Mesačná sadzba pre dospelého je okolo 400 až 500 frankov, čo je zhruba to isté v eurách (1.10 ku 1 CHF/EUR). Solidarita je veková (lebo sú len skupiny deti, adolescenti do 26 a dospelí nad 26 rokov), z hľadiska zdravotného stavu (rovnako platia zdraví a chorí) a kantonálna (lebo všetci v rámci kantónu platia v danej poisťovni rovnaké poistné).

Solidarita na Švajčiarsku po švajčiarsky neznamená nezodpovednosť, ani hradenie všetkých nákladov všetkými ako na Zlodejsku po zlodejsky. Solidarita znamená, že všetci znášajú náklady zhruba rovnako. Namiesto plošného rozsýpania peňazí ten, kto má ťažkosti platiť, môže požiadať o kantonálnu pomoc pre zdravotné poistenie, príspevok na bývanie, atď. Ak je na tom naozaj zle, tak mu ho poskytnú a môže nakupovať potraviny za pár centimov v obchodoch sociálnych spolkov ako Caritas.

Participácia pacienta je 10% pri chorobe a nula pri úraze, lebo za ten človek nemôže. Prvých asi 500 frankov je na ťarchu pacienta. Maximálne zaplatí na participácii ročne 700, čo znamená 7000 Frs nákladov plus 500 na ťarchu pacienta. Inak povedané, keď niekto už zaplatil tých 500 Frs na 100% zo svojho vrecka a 700 Frs na 10%, už má do konca roka zdravotnú starostlivosť hradenú. To sa môže stať pri havárii. Pôrod je hradený len osobám s trvalým pobytom, aby nebol pôrodný turizmus.

Dá sa dokúpiť doplnkové poistenie, a to je zas poistenie a nie daň. Z toho sa hradí napríklad súkromná izba s TV a WiFi, súkromná klinika, alternatívna medecína a pod.

Zuby sa nepreplácajú vôbec, lebo to je drahé a každý nech je zodpovedný sám za seba.

Už som o tom veľa písal tu na eTrende:
http://blog.etrend....

Je fajn, že aj na Zlodejsku ostala ešte aspoň jedna súkromná poisťovňa. Ale musíte si uvedomiť, že tiež nie ste poisťovňa, len prerozdeľovňa výpalného.

17.08.2016 | Michal Rybárik

Paci sa mi idea, ze stat ma trh (v zdravotnictve) iba regulovat, nema na nom zaroven aj sutazit, a ze zaroven vsetci ucastnici tohto trhu maju povinnost kontraktu (poistovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti). Podobny princip mame na Slovensku (preneseny tusim z europskej legislativy) v telekomunikaciach, v oblasti telefonnych sluzieb. Aby sa mohol kazdy kazdemu dovolat bez ohladu na to, akeho poskytovatela kto pouziva, telekomunikacne firmy musia povinne zo zakona vyhoviet kazdej ziadosti inej telekomunikacnej firmy o prepojenie sieti (t.j. povinnost kontraktu), a stat zaroven pri tomto povinnom kontrakte posobi ako regulator (urcil velkoobchodne ceny zakladnych sluzieb, ktore su nevyhnutne na to, aby to cele fungovalo). Sutaz potom prebieha hlavne v orientacii na zakaznika, maloobchodnych cenach, v kvalite sluzieb, atd. Tento model ma logiku a je funkcny, a keby sa take nieco malo zaviest do Slovenskeho zdravotnictva, urcite by to nebolo na skodu. (I ked par slovami v zakone sa da dodrbat vsetko..)

18.08.2016 | Roman Kanala

Presne tak. Trh je definovaný ako miesto, kde sa stretávajú predávajúci a zákazníci za účelom potenciálnej transakcie, ak sa dohodnú na cene a množstve tovaru. To znamená, že obe strany musia mať slobodu výberu či áno alebo nie uzavrú transakciu, koľko tovaru a za akú cenu. Akonáhle je tam prostredník, už to nie je trh. Akonáhle tretia entita začne určovať, s kým smie zákazník uzavrieť kontrakt, už to nie je trh.

Trh so zdravotnými službami existuje vtedy, ak zákazník (pacient) a poskytovatelia zdravotných služieb majú priamy kontakt a priamy kontrakt. Zdravotná poisťovňa potom len preplatí zákazníkovi (pacientovi) účelne vynaložené náklady. Nemá čo určovať, kde si ich zákazník nakúpi.

Nízke ceny a dobrú kvalitu zabezpečí konkurencia na strane ponuky. Akonáhle nie je konkurencia, ceny rastú a kvalita ide dolu.

18.08.2016 | IvanPe

Zamyslel som sa nad metaforou prostrednika:
Dal som ruku pred seba, vystrcil prostrednik a hovorim si: "ten Roman ma pravdu stat ako prostrednik tam naozaj je".
Taky: "mach sat".

18.08.2016 | Roman Kanala

Áno, "prostredník" je bohemizmus. Obvykle som citlivý, ak sa používajú české slová v slovenčine, a teraz som to urobil sám.

Správne som mal napísať "sprostredkovateľ". Voľný trh znamená slobodný výber zmluvného vzťahu zo strany zákazníka bez nanúteného sprostredkovateľa.

17.08.2016 | libertarian

Elena Majekova :

"Opustiť solidárny systém v zdravotníctve podľa mňa nie je možné."

- Pokial pracujuci platia nepriamo poistné za NEpracujucich, tak je tým NEpracujucim vlastne zbytočné vstávať v noci o 6 hodine a ísť namáhavo pracovať. Trošku žrádla im zaplatia v dávkach, a tak majú celý pekný slnečný deň iba pre seba a svoje radosti.
Problém nastane, ked sa takto rozhodne žiť 60% populácie, a akosi nebude dosť prachov na socialistické dávky. Potom začne byť veselo.....
Doteraz všetkým STRAŠNE záleží na blahobyte socialne (ne)potrebných . Kedy začne záležať na ľudoch, ktorí sa živia sami a ešte živia tých socialne (ne)potrebných ???

17.08.2016 | tomi444a

takze ked chcete byt transparentny zverejnite kolko platite nemocniciam za ich vykony a kolko dostavate od poistencov ja som za to aby ste ukazali kolko si nechavate toto co tu tarate by vam v zahranici nikdy nepreslo to len tu na slovensku mozte takto tarat

17.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem za názor. Naše účtovné závierky sú transparentne zverejnené na webe, nájdete tam všetky čísla. Ak vás to zaujíma, zvyšovanie nákladov a znižovanie príjmov v poslednom období nás dostalo do straty. Union bola prvá poisťovňa. ktorá priniesla na slovenslú trh benefity nad rámec zákona a začala podporovať prevenciu, sme radi, že sa nášho príkladu chytili aj ďalší.

17.08.2016 | tomi444a

jasne ze zaujima dajte linku na zmluvy s nemocnicami kolko im realne zaplatite a kolko dostanete od poistencov

17.08.2016 | tomi444a

zverejnite kolko platite nemocniciam a kolko dostavete od poistencov

17.08.2016 | tomi444a

preco ked ste v strate neodovzdate poistencov statu ale sa este sudite o nevyplatene zisky aku to ma logiku preco klamete by so mrad vedel

17.08.2016 | tomi444a

Achmea podľa denníka Sme pôvodne žiadala odškodné až 64,7 milióna eur, hoci prvýkrát vykázala zisk až v roku 2011 a to bolo vtedy 9 miliónov eur. Achmea predložila arbitrom viacero metodík výpočtu odškodnenia. Tribunál si nakoniec vybral cestu náhrady úrokových nákladov, ktoré mala Achmea v súvislosti s financovaním poisťovne Union počas štvorročného zákazu.

17.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem, že nám fandíte. My v Unione sa snažíme prispieť k zmene systému na Slovensku tak, aby bol funkčnejší a reálne prinášal výsledky. Nie je to ľahké, ale rozhodne to nevzdávame. Inšpirácia zo zahraničia je rozhodne niečo, čo Slovensku môže ušetriť zbytočné "slepé uličky" pri zmenách systému a veci urýchliť. Samozrejme, nič sa z jedného štátu do druhého nedá preniesť 1:1. Podobne ako píšete o švajčiarskych špecifikách, aj holandský systém - hodnotený EHCI (Euro Health Consumer Index) dlhodobo ako najlepší na svete - má svoje nuansy, ktoré sa u nás nedajú uplatniť. Ale to, čo sme si z neho zobrali a snažíme sa to aplikovať do zmien na Slovensku, je transparentnosť na každej úrovni, v každej časti systému. Lebo len ak bude systém transparentný, je možné hodnotiť kvalitu a podľa nej motivovať poskytovateľov k lepšej starostlivosti.
Príkladom je zazmluvňovanie: my si nemyslíme, že má na konkurenčnom trhu existovať povinnosť zazmluvnenia každého poskytovateľa. Naopak, keďže poisťovňa má zodpovednosť za zabezpečenie patričnej starostlivosti, musí mať možnosť hodnotiť kvalitu, porovnávať a zazmluvňovať kvalitných poskytovateľov. Len v takom prípade sa "oddelí zrno od pliev", na čom získa v prvom rade človek. Hovorím samozrejme o našej pozícii, teda pozícii poisťovne, ktorá nemá v zdravotníctve iné obchodné záujmy ako zdravotné poistenie. V Holandsku tento systém výborne funguje, jediné, čo v tomto smere robí štát, je nastavenie benchmarkov, aby meranie kvality bolo porovnateľné pre celý trh.

17.08.2016 | libertarian

Vy v Unione nám fandíte ??? Komu "nám"?
My si platíme poriadne veľké výpalné v odvodoch, a ked sme potom chorí, tak nám odkážu, že sme si mali platiť ešte jedne poistenie, pripoistenie. V zdravotníctve sa rozkradnú miliardy, a my to máme sanovať druhým poistným !!!

Ja by som sa veľmi rád pripoistil , keby to základné poistenie bolo zrušené.

Viem, že moje predstavy o zdrav. poistení neprijme ŽIADNY politik, a ani 80% ovčanov, ktorí su presvedčení, že dnes majú liečenie zadarmo. Málokto registruje akési odvody na výplatnej páske. Keby ľudia vedeli, koľko platia mesačne za liečenie, tak by možno už bolo povstanie.

17.08.2016 | libertarian

"Samozrejme, nič sa z jedného štátu do druhého nedá preniesť 1:1. "

- Samozrejme, že sa dá.
A jedine tak to môže fungovať.

Ak prenesiete motor zo špičkového auta, kolesá zo špičkového bicykla, karosériu z bohovského fúrika a prevodovku z najlepšieho autobusu, tak po zmontovaní je to dobré iba do šrotu.

To vaše tvrdenie je dobré iba na ospravedlnenie tej tunajšej kur*várne.

17.08.2016 | tomi444a

preco klamete doslova a do pismena preco davate limity nemocniciam a nezaplatite vsetky vykony preco si hned na zaciatku vyberiete zisk toto je podla vas kvalita kolko percent plati holandan z 1500e platu mesacne 33e alebo kolko a kolko plati slovak s platu 600e 150e alebo kolko presne preco je to nasobok toho holandskeho o kaej kvalite to hovorite ked kcete kvalitu preco neivestujete do nemocnic miliony preco tieto bludy co tu pisete si laskavo odpustite su to klamstva

17.08.2016 | Elena Majekova

Dobrý deň, ďakujem za príspevok do diskusie. Ak vás to zaujíma, Union je za svoje pôsobenie na Slovensku v celkovej strate v miliónoch eur. Rozhodne to nie sme my, kto by si niekde vyberal zisk.
Ak hovoríme o kvalite zdravotníctva, nie je o to liatí peňazí do systému. Určite poznáte príklad s deravým vedrom: hocikoľko do neho nalejete, stále bude prázdne. Ak sa má zvýšiť kvalita zdravotníctva, je potrebné urobiť mnoho zásadných zmien. Základná je transparentnosť: nastaviť meranie kvality, určiť spravodlivú cenu za výkon, nastaviť hospodárenie nemocníc, zapchať diery v podobe predražených nákupov. Tieto opatrenia správne identifikovalo aj ministerstvo zdravotníctva v analýze Hodnota za peniaze.
Ak vás zaujímajú odvody Holanďanov, možno vás prekvapím informáciou, že platia mesačne oveľa menej ako my aj napriek vyššej mzde. Prečo? Jednou z príčin je práve transparentnosť, indexovanie cien. A takisto pripoistenie, kde si ľudia vyberajú, ktoré riziká chcú mať kryté a podľa toho majú rôznu výšku poistného.

17.08.2016 | tomi444a

Slovensko prehralo 22 miliónov eur za Ficov zákaz zisku poisťovní
Vlastník zdravotnej poisťovne Union vyhral arbitráž za Ficov zákaz zisku.Čítajte viac: http://ekonomika.sm...

17.08.2016 | tomi444a

vytiahli ste zo zdravotneho poistenia 22 milionov a je vam malo ako sa vam to podarilo mi vysvetlite a v roku 2013 ste mali zisk 9 milionov a je va mto malo

17.08.2016 | tomi444a

ked neviete podnikat skoncte ale neziadajte navysovat dane ktore vam nepatria lenze vam sa oplati zaplatit menej nemocniciam ako vyberiete to je cele mne nerozpravajte rozpravky ja nemam iba zakladnu skolu zverejnite zmluvy kolko platite nemocniciam a kolko ste vybrali na poisteni

17.08.2016 | tomi444a

v roku 2013 ste mali zisk 6 605 329 EUR ktore ste vytiahli zo zdravotnehop positenia a previedli ste do divident pekne

8.1. Použitie zisku za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
Bežné účtovné obdobie – výsledok hospodárenia
UZP k 31.12.2014 vykázala výsledok hospodárenia stratu vo výške -8 926 459 EUR.
O rozdelení výsledku hospodárenia za účtovné obdobie od 1.1.2014 do 31.12.2014 vo výške -8 926 459
EUR rozhodne valné zhromaždenie.
Návrh štatutárneho orgánu valnému zhromaždeniu je takýto:
- na prevod straty do neuhradených strát minulých rokov vo výške -8 926 459 EUR.
Bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie
UZP k 31.12.2013 vykázala výsledok hospodárenia zisk vo výške 6 605 329 EUR. Akcionár spoločnosti na
svojom 28. riadnom valnom zhromaždení konanom dňa 19.6.2014 rozhodol:
- o rozdelení výsledku hospodárenia za účtovné obdobie od 1.1.2013 do 31.12.2013 na prevod zisku do
nerozdeleného zisku minulých rokov vo výške 6 605 329
- o vyplatení dividend akcionárovi z nerozdeleného zisku roku 2012 vo výške 11 178 781 EUR

17.08.2016 | tomi444a

za rok ste navisili prevadzkobňve naklady o milion eur to sa vam ako podarilo
Členenie výsledku hospodárenia (v EUR) Bežné účtovné obdobie
Bezprostredne predchádzajúce
účtovné obdobie
Verejné zdravotné poistenie -4 213 012 -10 067 206
Prevádzková činnosť 2 436 576 1 140 747
Spolu -1 776 436 - 8 926 459

17.08.2016 | tomi444a

zverejnite pravdu kolko davate nemocniciam na zmluvach pekne to zverejnite aby slovaci videli co robite z ich peniazmi a este kcete viacej ja by som vam nedal ani 1e

17.08.2016 | Roman Kanala

Dobrý deň pani Majeková, citujem z Vášho diskusného príspevku:

"Naopak, keďže poisťovňa má zodpovednosť za zabezpečenie patričnej starostlivosti, musí mať možnosť hodnotiť kvalitu, porovnávať a zazmluvňovať kvalitných poskytovateľov. Len v takom prípade sa "oddelí zrno od pliev", na čom získa v prvom rade človek. Hovorím samozrejme o našej pozícii, teda pozícii poisťovne, ktorá nemá v zdravotníctve iné obchodné záujmy ako zdravotné poistenie."

Na Švajčiarsku po švajčiarsky si na zazmluvnenie nevyberá poisťovňa, lebo to je súkromná firma a nemožno jej zveriť takú úlohu, nakoľko jej cieľom je zisk a nie fair-play na trhu. Zazmluvnenie vyberá štát prostredníctvom udeľovania licencie na výkon profesie v zdravotných službách: nemocnice, kliniky, laboratóriá, lekárne, výrobcovia liečiv.

Akonáhle majú licenciu na výkon profesie od štátu, znamená to, že sú dosť dobrí pre súkromné firmy. Tie, ak chcú podnikať, majú povinnosť zmluvy s každým, kto má licenciu.

Štátna komisia nemá komerčné záujmy, reprezentuje len verejný záujem. Tak jej licencie sú vieryhodné a musia byť rešpektované. Sú prípady, že niekto licenciu stratí, ale to je veľmi vzácne. Musí ísť o veľké pochybenie. Už aj spochybnenie kompetencií uberá zákazníkov. Na Švajčiarsku po švajčiarsky si zdravotníka alebo nemocnicu vyberá zákazník, a nie zazmluvnená poisťovňa. Poisťovní je niekoľko desiatok (okolo 70) a zariadení poskytujúcich zdravotné služby niekoľko desiatok tisíc. A všetko funguje.

18.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem za hodnotný príspevok do diskusie. Súhlasím s tým, že benchmark na meranie kvality musí byť určený v konsenze medzi poisťovňami, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti pod dohľadom štátu. To je nespochybniteľné, pretože štandard musí byť jeden. Ak by sa štandard naviazal na prísne licencovanie a prehodnocovanie licencií, bolo by v poriadku ponechať zazmluvňovanie poskytovateľ centrálne. Na Slovensku sme však od tohto systému ďaleko vzdialení. Funguje tu fixne stanovená minimálna sieť, pri ktorej sa nijako nehodnotí kvalita, iba poisťovňa má povinnosť poskytovateľa zazmluvniť. Dopláca na to pacient, pretože mnohí poskytovatelia nemajú žiadnu motiváciu zvyšovať kvalitu a snažiť sa fungovať efektívnejšie. Podľa nás lahšie dosiahnuteľným medzikrokom je stanovenie centrálneho benchmarku a ponechanie poisťovni voľné ruky vo výbere poskytovateľov, samozrejme tak, aby mala regionálne zabezpečené pokrytie zdravotnej starostlivosti pre svojich klientov. Samozrejme, to všetko pod kontrolou štátu. Tento systém sa v Holandsku osvedčil: poisťovne permanentne sledujú kľúčové ukazovatele, dáta sú voľne prístupné na trhu, poskytovatelia sa vzájomne porovnávajú a doťahujú k vyššej kvalite, ohodnotenie je založené aj na parametre kvality.
Nesúhlasím s vašim názorom, že poisťovňa má pred očami len zisk, čo má ísť proti záujmom človeka. Naopak, pre poisťovňu - ak nemá v systéme iné záujmy, ale robí iba poisťovanie - je zisk iba základný motivátor existencie (rovnako ako pre človeka, ktorý funguje preto, aby dosiahol zisk, t.j. zárobok). Súhlasíme s tým, že zisk by mal byť sociálne zodpovedný, čiže nemal by byť tvorený na úkor poskytovateľov ani poistencov. Poisťovňa, ktorá robí čisto iba poisťovanie, sa maximálne snaží zefektívniť fungovanie zdravotníctva, aby pokryla svoje náklady a dosiahla sociálne zodpovedný zisk. To znamená, že sa snaží zo systému odstrániť neefektivitu, čiže dostupné financie využívať lepšie pre človeka, odhaliť čierne diery, kadiaľ zbytočne utekajú zo zdravotníctva financie.

18.08.2016 | Roman Kanala

Ten rozdiel so Švajčiarskom je daný tým, že švajčiarske zdravotné poistenie sa vyvíjalo 200 rokov a začalo ako iniciatíva zdola. Postupne pokrylo celú krajinu a v 1890 ľud v referende súhlasil, aby ho Konfederácia legislatívne regulovala. V 1899 bol prijatý prvý federálny zákon o zdravotnom poistení, ale bol zamietnutý v referende v 1900. Až druhý legislatívny pokus z 1911 bol v referende prijatý v 1912. V platnosti od 1914, napriek viacerým pokusom systém reformovať, bola len jedna významná zmena v 1964.

Odvtedy je tiež ťažké čokoľvek meniť. Napríklad Zákon o materskom poistení v 1987 bol v tom istom roku zamietnutý v referende. Komisia štyroch expertov predložila návrh zmien v 1991, parlament ich schválil v 1994, do platnosti vstúpili v 1996. Dôležitou zmenou bolo, že zdravotné poistenie sa po 100 rokoch stalo povinným pre všetkých obyvateľov krajiny.

Jednotná zdravotná poisťovňa bola zamietnutá v referende 11. marca 2007 a potom znova 28. septembra 2014. O tom píšem v blogu tu: http://blog.etrend....

Na Zlodejsku treba organizovať prechod od systému štátnej prozreteľnosti k súkromnému poisteniu a nejde to bez problémov. Tie nie sú v možnosti ľudu zavrhnúť vládny projekt, ak sa ho nepodarí dobre odkomunikovať a presvedčiť o jeho užitočnosti. Naopak, problémy sú v odtrhnutosti politickej triedy od ľudu. Politická trieda si môže nerušene presadzovať svoje záujmy, a neskôr už klientelisticky záujmy oligarchov.

Čo sa urobilo zle. Podľa môjho názoru sa nemala Pente dovoliť fúzia poisťovní a nemala sa dovoliť vertikálna integrácia celého reťazca poisťovní, nemocníc a lekární. Všeobecná mala byť privatizovaná a zdravotné odvody sa mali zmeniť na poistné. To by vytvorilo taký tlak na efektivitu, že by mnoho nemocníc šlo pod vodu. Samozrejme, tých štátnych, lebo v súkromných rukách sú nemocnice lepšie spravované. Zároveň by sa namiesto "minimálnej siete" mala zaviesť všeobecná povinnosť kontraktu a kvalita by bola kontrolovaná nejakou nezávislou entitou.

Zas narážame na zlodejské špecifiká na Zlodejsku. Ak by orgán kontroly bol štátny, bol by politický, viď dnešný Úrad dohľadu. Ak by to bol orgán stavovský, tak by hrozilo, že sa profesia odtrhne z reťaze, ako právnici. Pozrite, čo urobila sudcovská, prokurátorská, advokátska, exekútorská samospráva. Pelechy, válovy, mafie, nástroje legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Ako rozmetať tieto právnické mafie teraz, keď zapustili korene? Nuž a ako sa hovorí, rozdiel medzi pytulom JUDr a MUDr je ten, že JUDr znamená nenažrané prasa, kým MUDr znamená nenažrané prasa. Ukážku lekárskej etiky sme videli pri lekárskom štrajku, keď potopili zdravotné sestry a vyhandlovali si válov len pre seba...

Toto by mohol prelomiť ľud, ale ľud nedozrel na zodpovedné rozhodnutia v priamej demokracii. Na Zlodejsku rozhodovať v referende o daniach a odvodoch, no neviem, neviem.

18.08.2016 | Elena Majekova

Vďaka za zaujímavé informácie. Súhlasím, že vertikálna integrácia akéhokoľvek poskytovateľa v zdravotníctve deformuje celý systém a v konečnom dôsledku veľmi sťažuje to, aby sa stal transparentným. Platí to na strane štátu, aj na strane súkromných investorov. Pretože krížové dotácie, prelievanie peňazí, zvýhodňovanie "vlastných" firiem voči konkurencii pri nastavovaní podmienok - to všetko bráni systému, aby sa dokázal vyčistiť a efektívne fungovať.

18.08.2016 | tomi444a

vysvetlite mi ako sa vy starate o efektivitu ked iba prerozdelujete dan ktoru kazdy m,usi zaplatit a ako zlepsujete zdravotnu strostlivost tym ze ste prisli nato ze vam patri 64 milionov z dani ako strata zisku o com to tu rozpravate vy pracujete s danami a nerobite absolutne nic nepostavili ste jeden pavilon ani jednu nemocnicu za minuly rok podla uctovnej uzavierky ste mali stratu 1.7 miliona a o 1.3 miliona viacej ste dali na prevdazkovu cinnost povedzte mi co vy prevadzkujete mate nejaku nemocnicu zato ste mohli zaplatiti rok jednej nemocici vsetky naklady a vy ste si nakupili co auta pocitace alebo co presne

17.08.2016 | tomi444a

neskutocne vytahujete z ludi rocne tisice euro za zdravotne poistenie a este je vam malo penta vytiahne 400 milionov a union bohvie kolko a aj tak malo kde je konkurencia preco sa plati vsade rovnako kde je konkurencna sutaz alebo dalsie firmy bolo by vas porusit to je jedine riesenie tychto pseudo poistovny ktorym platime dane

17.08.2016 | libertarian

Omyl, tomi444a :
"neskutocne vytahujete z ludi rocne tisice euro za zdravotne poistenie"

Oni nevyťahuju ani halier. Spýtaj sa mzdovej účtovníčky - prečo ti sťahuje prachy na odvody . Povie ti, že to prikazuje ZÁKON schválený parlamentom našim milovaným, našimi zvolenými politikmi.

Poisťovne iba robia tú otrocku prácu, presúvaju prachy medzi jednotlivými zlodejmi, na príkaz milovaných politikov.

Je žalostné, že ľudia nevidia skutočných lupičov, ale iba tých ktorí zabezpečuju dopravu lupu.

17.08.2016 | Michal Rybárik

+

18.08.2016 | IvanPe

+

18.08.2016 | tomi444a

mili liberatian uz pri doprave lupu sa strati aspon podla vypoctu unionu 64 milionov

Achmea podľa denníka Sme pôvodne žiadala odškodné až 64,7 milióna eur, hoci prvýkrát vykázala zisk až v roku 2011 a to bolo vtedy 9 miliónov eur. Achmea predložila arbitrom viacero metodík výpočtu odškodnenia. Tribunál si nakoniec vybral cestu náhrady úrokových nákladov, ktoré mala Achmea v súvislosti s financovaním poisťovne Union počas štvorročného zákazu.

17.08.2016 | tomi444a

clovek co zaraba 600e zaplati okolo 120-150e mesacne zdraovtne odvody z platy ktore idu poistovni ktora potom urobi s nemocnicou zmluvu za taku cenu ktora im vyhovuje a hend ma zisk to su limity a tam je pes zakopany tie zisky totiz okradaju nemocnice ktore proste nedostanu to co dostat maju toto je asi len to aby sme okrem dani platili daco aj nemocniciam ktora to nezvladaju lenze to neriesi nic je to cele odrb a nefunguje to a ani fungovat nebude treba bud uplne zrusit poistovne alebo pustit normlanu konkurenciu tie dve sukromne niesu konkurencia iba vytahuju peniaze zo systemu to je vsetko v zahrnaici som platil 10percnt odvody z platu a 35e zdravotne poistenie ako je toto mozne ze tam to funguje tam a na slovensku nefunguje nic a positenie zdravotne je obrovske ako je to mozne

17.08.2016 | Michal Rybárik

Ako je to mozne? Pretoze Don Pavol si postavil velku vilu, teta Anka zabezpecila vnucata, ziadny skutok sa nikde nestal, atd. Keby sa odlievalo bokom len nejakych 10%, vsetko by fungovalo, ale s jedlom rastie chut, a preslo to do fazy morbidneho obžerstva, ked uz sa toho odlieva tolko, ze uz kvoli tomu pada system na hubu. Tak preto.

17.08.2016 | Daniel Jankech

Cesta ku kvalitnejšej ZS vedie cez privatizáciu zdravotníckych zariadení a aj poisťovní.
Toť vsjo.

18.08.2016 | tomi444a

a toto mas skade ze to vedie cez privatizaciu uz teraz platis 1500e rocne za positenie sukromnej poistovni potom ides do sukromnej nemocnice a nakoniec do sukromnej lekarne a sme tam kde sme cesta vedie cez nekradnutie a vratenie setkych poisencov statu a znizenie zdravotnich odvodov alebo ich uplnemu zruseniu a mozno nejakemu pripoisteiu za 3-33e max ako je to vsade vo vyspelom svete kde sa nekradne kde si bol v zahranici ze takto taras ja som v zahranici z platu 3000e platim celkove odvody mesie kao na slovensku ten co zaraba 600e a mam poitsku v statnej positovni za 35e a mozem sa tebe daniel jankech iba smiat aky si sprosty ze platis minimalne 1500e rocne a mas stoho prd ja za tych 35e mam specialne sluzby preco si ty nesprivatyzujes svoj byt a neplatis nejakej firme najomne tak 500-1000e aby si mohla odvadzat zisky pozri ak mas vela penazi kludne odvadzaj celu vyplatu ja s tym suhlasim

18.08.2016 | Daniel Jankech

tomi444a - netykáme si.

Tam kde platíte nižšie odvody je stanovený základný balík ZP ktoré z tohto poistenia platíte. A samozrejme ak idete k lekárovi, tak všetko čo je mimo tento balík zaplatíte, alebo zaplatí poisťovňa z Vášho pripoistenia.

Je jasné a zrejmé, že skutočné hospodárenie a kvalita predpokladá vlastníka. Štát u mňa vlastník nie je a ani nebude, keďže všetko čo kedy štát vlastnil fungovalo zle a museli sme sa zvyčajne na to skladať z vlastného vercka v podobe daní. O mizerných službách sa ani nedá hovoriť.

Východisko vidím v privatizácii VŠZP a aj zdravotníckych zariadení. Stanovení základného balíka zdravotného poistenia s tým, že nad tento balík si budete buď priplácať, alebo sa pripoistite.
A tak to potom bude fungovať ako v štáte kde pracujete.

Samozrejme to predpokladá nejaké nastavenie pravidiel zo strany štátu, napríklad väčšiu právnu silu a ochranu pacientov a pod.

18.08.2016 | tomi444a

to ze u teba vlatnik stat nieje to je len a len tvoj problem stat vlastnik je a a aj bude lebo este mi povec kto bude platit za nezamestanych deti a dochodcov hadam nie ty povytahovat ceresnicky zo zdravotneho poistenia moze iba idiot jasne zeby si to rad sprivaticoval tak dobre kludne si mozes zobrat vsetkych nezamestannych deti a dochodcov a posielat to miesto pracujucich slovakov na ucet statu ale tu asi tvoje prispevky koncia ty chces iba privatizovat zisky straty by si uz nerad riesil sak ale to je presne podnikatelske premyslanie ja ziej mv state kde vsetko vlastni stat a ziej sa tu perfektne ty zijes na slovensku a nevies co skorej zaplatit a pritom mas setko sukromne banky positovne lektrarne telekomunikacie tak sa prosim ta preber netaraj tu totalne bludy a prestan tarat nezmysli o privatizacii ktora na slovnesku dopadlo uplnym fiaskom

18.08.2016 | Daniel Jankech

Správajte sa slušne drzý diskutér tomi444A ktorý to má riadne pomotané v hlavičke. Netykáme si, s ľuďmi Vašej mentálenj skupiny si tykať nezvyknem.

Najskôr k valstníctvu:
Vlastník je ten ktorý sa správa zodpovedne a so všetkými povinnosťami čo v súčasnosti štát nerobí. To je Vaša ideologická mantra že štát je skutočný vlastník. Ak by bol, tety Anky a ani predražené c-tečka by tu neboli.

Pri privatizácii poisťovne a vytvorení skutočného trhu sa pre tých čo hovoríte zmení iba kvalita,( ale keďže o tom viete asi nula, tak tu splietate voloviny) ktorá by mala prii správnom nastavení byť lepšia.

Zrejme nemáte rád podnikateľov preto chcete chudobu a biedu pre seba a aj pre nich. Sloboda, rovnosť, bieda však.
Tam kde existuje funkčný trh prosperujú len tí najlepší a tvoria zaslúžený zisk umom a iniciatívou, bez ktorého to nejde. Naopak, teraz prosperujú zlodeji. Ale vy to tak chcete.

Zisk by tvorili poisťovne predovšetkým v pripojistení nad základný balík ZS, ale ťažko to vysvetliť ekonomickému analfabetovi, ktorý o tom nič nevie.

Privatizácia na Slovensku, ba dokonca aj tá Mečiarova vytvorila trh a prosperitu. Obzvlášť úspešná a predovšetkým nesmierne prospešná bola privatizácia bánk. Bez nej by bola na Slovensku situácia ako v Bielorusku či na Ukrajine.
Ak sa chcete rozprávať o privatizácii, je dobré o nej niečo vedieť a nie tu vykríkať krčmové frázy naozaj jednoduchých ľudí, ktorých znalosti ekonomiky končia pri nákupe zemiakov.

18.08.2016 | tomi444a

ano je tu uplny ekonomicky zazrak banky positovne zarbaju miliony a prelivaju to do zahranicia a platy ich zamestnancov su velmi silno pod 1000e to je fakt uplne zazracne a napriklad v takom irsku kde vlastni vsetko stat ako su banky zdravotne poistovne elktina telekomunikacie je podpora 800e no tak pan podnikatel preco neplatite svojim zamestnancom 2000e plat preco je vam vela dat aj 400e boze ani som nevedel ze tu mame ekonomicky zazrak vdaka za otvorenie oci dano

18.08.2016 | Daniel Jankech

Nie som pre Vás dano.

So ziskom si môže robiť každý čo chce aj ja si s ním robím čo chcem. Koľko zarábajú banky mi je jedno pokiaľ mám ľahký prístup k úverom ktoré viem zhodnotiť. V dobe štátnych bánk na Slovensku bežný živnostník nedostal ani ho...o. a strata bán bola 100 milárd korún ( takou sumou ich musel štát sanovať aby ľudia neprišli o úspory. Ten štát bol figliar spravil v bankách dlh 100 milárd .. dobrý vlastník...
Koľko zarábajú bankoví úradníci ma netrápi. Ak si myslia že majú na väčší plat, nech sa páči môžu podnikať a zarábať aj miliardy.
Takže v írsku nie sú súkromné banky. To je mi novina.
Ale nech. Skúste si nájsť nejakú tabuľku HDP ( alebo životnej úrovne ) za socíku a dnes voči krajinám kde nebol komunizmus. Ale ani to Vás asi neosvieti, keďže je jasné že všetky bývalé socialistické štáty stále zaostávajú za tými ostatnými.. čím to asi bude však...

19.08.2016 | tomi444a

o akom zisku hovoris o tom ze vyberies dan a odpocitas si 20percent zisk + 20percent naklady a ostane vratis do zdravotnictva toto je podla teba podnikanie ukaz mi jeden stat kde to takto z dani funguje .netrapi ta kolko zarabaju uradnici v banke ktory z 800e platia 180e zdravotne poistenie vies je mi jasne ze robis pre nejaku positovnu lebo klames pretoze otot nieje kapitalizmus ze zarobim 800e a dalsich 800e zoberies stat a stoho 180e si zoberie positovna ktora nespravio nic iba si zoberie svoj zisk a prevadzkove naklady toto je podla teba kapitalizmus asi ti danko musim vysvetlit co je to kapitalizmus a to je to ze zarobim 1600e s toho dam 10 percent statu a pokial mam zaujem sa poistim i jednej z 5poistovni za 33e to je kapitalizmus mili danko a nie toto co mame na slovensku tak sa prosim ta preber zo sna v ktorom zijes a choj si kupit tie zemiaky o ktorych snivas

19.08.2016 | tomi444a

v irsku su statne banky aib a irish bank lebo tam jeden macher presne takto rokradal zdravotne poistenie a skoncil v base a prisiel o cely majetok narozdiel od slovenska ak poznas anglo - irish bank vies dobre o co m hovorim maju tam statne banky ktore musel prevzat stat lebo zacali davat pozicky ktore ale uz nemal kto vracat a to prosim pekne boli sukromne banky nie statne ktore si preveria ci vobec mas peniaze nie ako na slovensku ze daju kazdemu a potom to konci exekuaciami co sa tyka plynu elektriny telekomunikacii zdravotnictva vsetko je statne plat minimlany je 1600e a socialka je 1000e mesacne takze mi povec kde je kapitalizmus ci na slovensku alebo v irsku

18.08.2016 | tomi444a

sukromna firma pokial ma zisky tak je vsetko v piradku akonahle pride krach kto to zaplati slovak ale podnikatel ktory poprevadza penaize do danoveho raja tych 400 milionov to je co preco to nedali do nemocnic a na vykrytie dlhov v zdravotnictve to iste achmea 22milionov vytihala zo slovenska len tak smahnutim ruky preco zato ze prerozdeluje dane za to zobrala acjema 22 milioopnov toto je podla teba podnikanie prestan prosim ta trepat povec mi zaco si achmea vysudila 22 milionov zato ze prerozdeluje dan to je podla teba podnikanie robis si srandu

18.08.2016 | tomi444a

penta tvrdila ze si prenajme nemocnice a ze bude vsetko v poriadku v zdravotnictve ze bude hospodarit dobre vysledok je aky hospodaria rovnako ako stat pretoze inak by nepytali este viacej na poplatkoch co s toho vypliva jedina vec je im to co povytahuju zo zdravotnictva malo chceli by viacej tak pokial chces platit este viacej odvody ako su teraz 50 percent kludne ale to sme asi najsprostejsi v europe lebo take odvody ako platime na slovensku sa neplatia nikde ani len v rusku cesta je jasna zrusit zdravotne positovne ktore nerobia nic iba prerozdeluju dane ktore platime a ked uz dat nejake pripoitenie ale maximalna vyska 50e takze k vyplate dostanes 100e ked nebudes platit tieto zdravotne odvody ak ed dojdu aj ine firme a nie toto co tu mame a maju setci rovnake ceny tak moze vzniknut konkurencia a moze to bit aj menej ako 50e mesacne tak je to vsade vo svete len tu slvoak plati 1500e rozne zdravotne odvody a aj tak je to malo kolko by chceli rocne 2000-3000 plu poplatky poistovne su tu koli zisku neinvestuju do nemocnic ako by investovat mali ako by to robil stat keby mal setkych positenocov ako je to v kamade anglicku irsku francuzku tu sa iba vybera dan ktora je obrovska

18.08.2016 | tomi444a

Zamestnanec Zamestnávateľ
Sociálne poistenie
1,4% /1,4%
Nemocenské poistenie €12,60 (379,59 Sk) €12,60 (379,59 Sk)
4,0% /14,0%
Starobné poistenie €36,00 (1 084,54 Sk) €126,00 (3 795,88 Sk)
3,0% /3,0%
Invalidné poistenie €27,00 (813,40 Sk) €27,00 (813,40 Sk)
1,0% /1,0%
Poistenie v nezamestnanosti €9,00 (271,13 Sk) €9,00 (271,13 Sk)
0% /0,3%
Garančný fond €2,20 (66,28 Sk)
0% /4,8%
Rezervný fond €42,70 (1 286,38 Sk)
0% /0,8%
Úrazové poistenie €7,20 (216,91 Sk)
9,4% /25,2%
Sociálna poisťovňa - spolu €84,60 (2 548,66 Sk) €226,70 (6 829,56 Sk)
4,0% /10,0%
Zdravotné poistenie €36,00 (1 084,54 Sk) €90,00 (2 711,34 Sk)
13,4% /35,2%
Odvody spolu €120,60 (3 633,20 Sk) €316,70 (9 540,90 Sk)
(hrubá mzda - odvody - 316,94)
Základ dane €462,46 (13 931,94 Sk)
19%
Daň z príjmu €87,87 (2 647,17 Sk)
Čistá mzda €691,53 (20 833 Sk)

18.08.2016 | Pavol Čižmárik

Neviem, či tento typ promo lobingu na blogoch majú títo zástupcovia aktérov na trhu v popise práce alebo nie, v každom prípade to veľmi pripomína situáciu spred 13 rokov, keď manažéri DSS písali články o neudržateľnosti dôchodkového systému a o tom, ako konkurencia v druhom pilieri zabezpečí budúcim dôchodcom blahobyt.

Ako to dopadlo, ked sa systém nastavil podľa predstáv jedného z aktérov trhu, nemusím na tomto mieste rozoberať.

História sa opakuje.

Dnes ide v pomere k výkonu do zdravotníctva z našich peňazí cez povinný odvodový peňazovod viac peňazí, ako v okolitých krajinách. Že je výsledok taký aký je - príčina je jasná - bezbrehé rozkrádanie, a to nielen toho, čo je štátne, rozkrádaním je aj legalizácia rozkrádania privatizáciou výnosných činností v zdravotníctve.

Kedže sa zdá, že s tým nikto nepohne a súkromní aktéri na trhu sa nedostávajú k maržiam, aké by chceli, tak to skúšajú okľukou.

Preložené do reči ľudu, ak dnes na pár výnimiek za odvody dostávajú poistenci všetko čo treba (hoci kvôli rozkrádaniu veľmi neefektívne), zvlášť, ak ide o naozaj vážne veci, tak to treba zmeniť. Ľud za svoje nezmenené odvody dostane ešte menej (to je ten základný balík starostlivosti) a za to, čo dostával teraz v rámci odvodov a štandardu, bude po novom platiť v nadstavbe, kde bude vládnuť konkurencia podľa predstáv blogerky.

"Skúsenosti zo zahraničia pritom ukazujú, že ak sa poisťovniam ponechá možnosť hodnotiť efektívnosť a kvalitu poskytovateľov v jednotlivých špecializáciách a podľa toho ich zazmluvňovať, v dôsledku konkurencie na trhu postupne vzrastie kvalita pre pacienta."

Ešte dnes ma mrazí, keď si spomeniem na kamenné ksichty Zajaca a Pažitného, ako predstavovali svoju cestu trhu v zdravotníctve spôsobom: pacient budeš platiť ako doteraz a keď ti bude treba operáciu chrbtice, zavoláš do poisťovne (cit. Kanala: prerozdeľovne výpalného) a oni ťa budú manazovať, kde si tú operáciu dáš urobiť - pretože ONI VEDIA LEPŠIE, ako TY, PACIENT, KTOREHO SA TO TYKA A KTORY PONESIE VSETKY NASLEDKY TEJTO VOLBY, kde taku operaciu urobia najvyhodnejsie.

Brrrr.

Kanalu alebo libertariana na vás, potvory nenažrané, ako ministra zdravotníctva!

18.08.2016 | IvanPe

+

18.08.2016 | tomi444a

masp ravdu oni si prostre myslia ze prerozdelovat dane je podniakanie a vytvorit s toho zisk 64 milionov je uplne normalne potom peniaze chybaju tam kde ist maju zdravotnictvo nieje byznys a nikdy nebol

18.08.2016 | ataman

Psy stekaju a karavana ide dalej.

18.08.2016 | tomi444a

ani nie o chvilu bude velmi vela dochodcov vsysteme preto by este radi povyberali co sa da lebo o 10 rokov uz nebudu mat skae vybrat potom to daju statu lebo ziaden sukromik nebude dotovat stratu povyberaju co sa da kym sa da a potom to zaplatis aj tak ty

18.08.2016 | sona08

proti pripoisteniu nemam nic, ani proti definovaniu zakladneho balika. Ale odmietam, aby mi poskytovatela vyberala poistovna! Chcem jasne vidiet, kolko moj vykon stoji, a ako to poistovna riesi.

rovnako, ak pristupime k tymto krokom, je nutne zmenit filozofiu povinnych zdravotnych odvodov. Ich prerozdelovanie by mali spravovat regionalne neziskovky zriadene pod statnym dozorom a nemali by sa odvijat od vysky platu, ale mala by to byt fixna suma pre kazdeho.

18.08.2016 | Roman Kanala

Presne toto žiadajú komunisti a socialisti vo Švajčiarsku. Ľavicové riešenie je etatizovať, lebo štát eliminuje duplicitu administratívnych nákladov a náklady na systém budú nižšie.

Pravicové riešenie je naopak čo najviac sa priblížiť dokonalému trhu: čo najviac hráčov, priamy kontakt zmluvných strán, zákazník si vyberá poisťovňu, lekára, lekáreň. Náklady na systém sú nižšie v konkurenčnom prostredí, lebo v štátnej správe nie je tlak na efektivitu a štát dokáže všetko, ale systematicky je drahší a menej kvalitný, ako súkromný sektor.

Švajčiari v referendách odmietajú ľavicovú jednotnú zdravotnú poisťovňu či už s odvodmi (solidárne poistné podľa ekonomickej schopnosti = odvody) alebo s poistným (jednotná poistná sadzba v celej krajine).

18.08.2016 | salamoon

"Náklady na systém sú nižšie v konkurenčnom prostredí"

a preto su zdravotnictva US, Svajciarska, Holandska najdrahsie v zap. svete...navyse, to najdrahsie v US je vo vseobecnosti zaroven jedno z najmenej kvalitnych/dostupnych/efektivnych

okrem toho, zdravie a ludsky zivot nie su tovar..a ani vo Svajciarsku nefunguje vas dokonaly trh, kedze system je aj tam regulovany statom a ma svoje pravidla, vratane produkcie zisku..vo vasom dokonalom trhu by sa vaznejsie chori povalovali po uliciach, utulkoch alebo zomierali v 30tke ako v stredoveku

----------------------

"lebo v štátnej správe nie je tlak na efektivitu a štát dokáže všetko, ale systematicky je drahší a menej kvalitný, ako súkromný sektor."

tak preco pracujete v statnom sektore, a nie sukromnom ?

18.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem za názor. Nemáte pravdu pri zdravotníctve Holandska - patrí k najlacnejším celosvetovo, a zároveň k najlepším (http://www.healthpowerhouse.com/en/news/euro-heal­th-consumer-index-2015/, podobne výsledky za predchádzajúce roky). Na zdravotníctvo - očistené o dlhodobú starostlivosť ako súčasť sociálneho zabezpečenia - idú 4% HDP. A keďže je aj štruktúrou veľmi podobné slovenskému systému, je v ňom podľa nás veľa inšpirácie, ktorá sa dá aplikovať na Slovensku.

18.08.2016 | salamoon

to bola reakcia na R. Kanalu, nie na vas, ale ked ste uz napisali, tak sa vas chcem opytat, kde ste zobrali tie 4%, kedze to je utopicke cislo a myslim, ze ste sa kdesi pomylili...podla udajov OECD islo v Holandsku v 2015 na healthcare 10,8% HDP, vo Svajciarsku 11,5%, v US 16,9%, na Slovensku 7%
http://www.oecd.org...

inak viete, ze takmer sto tisic Holandanov kazdy rok vyhlada zdravotnu starostlivost zahranici (Lux, Bel, Ger) ?.. ked je to taky najsuper system na vsetko, nemalo by to byt naopak, ze ludia z okolitych Benelux krajin chodia vo vacsom pocte opacnym smerom, teda do Holandska ?

"Dutch patients who seek medical treatment abroad rather than going to Dutch hospitals, cite the shorter waiting times, higher quality and lower prices as the main reasons for doing so."

http://www.iamexpat...

18.08.2016 | Elena Majekova

To je chybná metodika OECD, ktorá porovnáva hrušky s jablkami. Holandsko má cez 6% HDP výdavky na dlhodobú sociálnu starostlivosť (cure) a 4% na zdravotníctvo (care). Faktom je, že náklady na sociálnu starostlivosť im pomerne prudko rastú a Holandsko v tomto smere musí pristúpiť na reformy.
Euro Health Consumer Index od Powerhouse berie do uvahy aj hodnotenie ludi z danej krajiny, preto sa považuje za najvýpovednejší rebríček kvality zdravotných systémov. A v nom je Holandsko dlhodobo na čele. Samozrejme, asi v každom systéme sú špecifické dôvody na nákup niektorých výkonov v zahraničí. Keďže článok neuvádza diagnózy, je možné, že časť turistiky sa týka výkonov mimo základného poistenia, napríklad zubov (ktoré sú v Holandsku v pripoistení). Faktom ale je, že cca 80% Holanďanov (cez 13 milionov) má na tento účel pripoistenie a 82 500 podľa článku cestuje do zahraničia za lacnejšou starostlivosťou.

18.08.2016 | Roman Kanala

Švajčiarsky systém je drahý, lebo neexistuje brzda vo forme vylučovania, kvót, či kontingentov ako na Zlodejsku. Neexistuje, aby 27. deň v mesiaci doktor zavrel ordináciu, lebo vyčerpal kvótu. Nemocnice si rad zaradom kupujú CT s vysokým rozlíšením a magnetickú rezonanciu s najsilnejším magnetom na svete a super-hyper rýchly analyzér krvi a všetko možné a nemožné. Môj doktor má roentgen, taký klasický, nie CT, ale má ho a musel ho kúpiť a zaplatiť. Tiež analyzér krvi a EKG. Švajčiarsky systém je rovnostársky a solidárny. Ak má nemocnica možnosť pomôcť, pomôže rovnako bohatému a chudobnému. 90% aj tak hradí poisťovňa. Bez diskriminácie, bez limitov. A tak náklady rastú každý rok o pár percent. Kedysi pred 30 rokmi som platil 250 mesačne, dnes už cez 500.

Americký systém je drahší, lebo je dvojrýchlostný. Jeden pre chudobu, druhý pre bohatých. Bohatí majú prístup do zariadení, aké vidíte len vo filmoch. Aj vo Švajčiarsku sú kliniky pre superboháčov. Genolier je ako luxusný hotel a chodia tam filmové hviezdy na botox a expresnú odtučňovaciu kúru. Poisťovňa to neprepláca. Ani kozmetické operácie, ani odstraňovanie tetovania neprepláca. Nepreplatí ani pôrod Afričankám, musia platiť v hotovosti. Podobne poistenci len so základným poistením idú na spoločnú izbu 6 pacientov a len tí, ktorí majú dodatkové poistenie alebo si priplatia z vlastného vrecka, tí môžu dostať súkromnú izbu s vlastnou telkou a wifinou.

Ale na Americku to ide omnoho ďalej. Onkologická klinika v Stanforde je extra trieda. Videl som ju len zvonku, inak som o nej len čítal. Tam operovali Steveho Jobsa. Cedar Sinai v Los Angeles je vyhľadávaným miestom pre pacientov, ktorých v Európe nevedeli liečiť - ako Johnny Hallyday. Títo pacienti platia z vlastného vrecka a vyžadujú iný štandard, ako bežní ľudia. To sa počíta do štatistík rovnako, ako osemtisíc vakcín po 2 doláre pre černošské deti. Ale Rudolf Schuster, ten si Innsbruck nechal preplatiť z poisťovne. Socík.

18.08.2016 | sona08

ale ono to nemoze byt uplne ponechane na trh, kedze v zdravotnictve sa spotrebitelske subjekty chovaju inak ako v beznom kapitalistickom prostredi. Zatialco najvacsi spotrebitelia na trhu su ti, co prostriedkami disponuju a tak su pre poskytovatelov najzaujimavejsi, na zdravotnom trhu je to opacne. Najvacsi spotrebitelia su spravidla ti, co disponuju najmensim objemom rostriedkov, lebo kvoli chorobe su neschopny si prostriedky zaobstarat. A najnakladnejsie operacie su nepredvidatelne a akutne, takze vyber poskytovatela casto mozny nie je.

Tam to potom zavisi do akej skupiny spotrebitelov zdr. starostlivosti spadate. Pokial s bavime o beznych nenarocnych ukonoch, kde mate cas na vyber poskytovatela, tam je sukromny sektor a trh efektivnejsi, ale pokial sa bavime najma o akutnej liecbe, tam je vyhodnejsie pre spotrebitela statne prostredie a to z jedineho dovodu: urcite ho dostane. Je narocne a podla mna aj konfliktne zaviazat sukromny sektor aby vykonaval ukony na pacientoch, ktory si nemozu dovolit narocnu liecbu, bez toho, aby im stat poskytol garanciu preplatenia. A to vie urobit jedine tak, ze ma urcitu cast zdrojov pod kontrolov.

18.08.2016 | Roman Kanala

To je len také rozumkovanie, fakty hovoria presný opak. Pri súrnej potrebe zákroku nie je zárukou disponibility štát. Naopak, kde je zdravotníctvo štátne, tam sa čaká - Anglicko, Francúzsko, Maďarsko, Zlodejsko. Kapacity sú poddimenzované, lebo je nedostatočné financovanie a zlá alokácia zdrojov. Optimálnu alokáciu prináša trh i čo sa týka kapacít, i cien.

V bývalom sovietskom bloku je tiež trh, ktorý tvoria úplatky. To je slobodné rozhodnutie ľudí, či dať, či nedať, a koľko. A podľa toho bude žiť alebo zomrie.

18.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem za príspevok do diskusie. Máte pravdu v tom, že základ systému musí ostať solidárny. Jeden príklad: krytie nákladov závažných chorôb s dlhodobým liečením (napr. rakovina) je nad možnosti 99% obyvateľstva každej európskej krajiny, nielen Slovenska. Sem solidarita skrátka patrí. Trh sem ale napriek tomu patrí: pretože len konkurencia a transparentné informácie môžu zabezpečiť, že sa liečba neúmerne nepredraží, zbytočne nepredĺži, že sa nebudú robiť úkony navyše. V opačnej situácii - ktorú žiaľ máme dnes pri minimálnej sieti nemocníc - sa napríklad stane, že počet hospitalizovaných pacientov v rovnakej nemocnici náhle dvojnásobne stúpne oproti dlhodobému priemeru (pri porovnaní rovnakých diagnóz). Dôvodom je žiaľ systém, ktorý umožňuje predpísať viac liečby, ako treba, a tým pádom zvýšiť príjem.
Súkromný sektor sa v transparentnom zdravotníctve musí riadiť rovnakými pravidlami pre všetkých. To znamená, keď je v rokovaní všetkých aktérov stanovené kritérium kvality a stanovená cena výkonu, tak ho dostane rovnako zaplatený súkromný aj štátny poskytovateľ. Tú cenu poskytovateľ dostane na základe zazmluvnenia, samozrejme.

18.08.2016 | libertarian

Elena Majekova :
citujem :

"krytie nákladov závažných chorôb s dlhodobým liečením (napr. rakovina) je nad možnosti 99% obyvateľstva každej európskej krajiny, nielen Slovenska. Sem solidarita skrátka patrí."

Je to neuveritelné, že vy ako členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti nerozlišujete ELEMENTÁRNE pojmy !!! Problém, ktorý popisujete v citovanej vete je vyriešený v princípoch poisťovníctva : všetci platia rovnako, a čerpá na krytie poistnej udalosti ten, kto je náhodne poškodený. Toto nie je o solidarite, to je princíp odškodnenia v poisťovníctve !!!!! Takže nik neplatí CELKOVÉ náklady na drahé liečenie, platí iba poistnu sumu. Štat zaviedol NÁSILNÚ tzv. "solidaritu" tým, že niektorí sú poistení za maličké alebo žiadne poistné platby. A iní musia zákonite platiť ZA NICH poistné platby.

18.08.2016 | Roman Kanala

Problém s odvodmi je, že štát neplatí. Zamestnanci v súkromnom sektore a živnostníci platia. A sme doma.

Jednou z výhod poistenia formou poistného, a nie odvodov, je platba poistného poistencom a nie jeho zamestnávateľom. Každý platí. Dieťa, študent, dospelý, zamestnaný, nezamestnaný, dôchodca. Ak poistenec nezaplatí, platba bude vymáhaná od poistenca. Nie od zamestnávateľa. Skúste niečo vymáhať od štátu. Ako hovorieva Fico: "chcete si to rozdať so štátom? nech sa páči".

18.08.2016 | Elena Majekova

Teoreticky by to podľa vášho opisu fungovalo - individuálne dobrovoľné poistenie rizík, poisťovňa uhrádza poistnú udalosť. Reálne v Európe - a to je môj argument - takýto systém v posledných dvoch storočiach vo vyspelých krajinách nikde nefungoval a je viac ako vylúčené, aby ho zrazu nejaký štát zaviedol. Rešpektujem váš svetonázor, ktorý výstižne vyjadruje váš nick, ale ja som presvedčená, že základom zdravotného systému musí byť solidarita a solidárne "skladanie sa" do spoločného balíka na zabezpečenie kľúčovej zdravotnej starostlivosti. Ale aj tento princíp stále ponecháva veľké možnosti vyčleniť časti starostlivosti do poistných balíkov, kde si človek dobrovoľne vyberá pre seba ten najvhodnejší.

18.08.2016 | Roman Kanala

Švajčiarsko.

19.08.2016 | tomi444a

takze preferujete korupciu vsetci budu platit dan a len ty co si doplatia budu dostavat nadstandart podal vasich slov "základom zdravotného systému musí byť solidarita a solidárne "skladanie sa" do spoločného balíka na zabezpečenie kľúčovej zdravotnej starostlivosti. Ale aj tento princíp stále ponecháva veľké možnosti vyčleniť časti starostlivosti do poistných balíkov, kde si človek dobrovoľne vyberá pre seba ten najvhodnejší." a co deti dochodcovia nezamestnani co snimi spravime tych posleme kam je to neuveritelne co tu verejne prezentujete je to korupcia pacient priplat si a dostanes viacej a ten co neplati nic taky novorodenec alebo dochodca bude mat zaklad lebo neplati fakt uzasne len zabudate ze kazdy uz teraz plati velmi vela kazdy jeden co pracuje plati uz teraz 100e minimalne a ten co bude cakat za tym co si priplati fakt neskutocne iba hlupak sa pripoisti ked nedostane nic navyse kolko mate vlastnych nemocnic a kolko mate specialnych poliklinik nulu ak dobre pocitam a kde ich poslete niekde kde je vsetko lacne a hned ho vybavia lebo nemaju ani poriadne vybavenie priplatim si ak ma budem moct chodit do rakuska na vysetrenie a tam aj chodit lezat do nemocnice ale to nechete sakze takze o com je toto vase kvakanie je to o nicom ako stale takze ako vsetci co si priplatia budu chodit do rakuska na vysetrenia a operacie o tom sa bavime

19.08.2016 | libertarian

Elena Majekova :
citujem :
"Teoreticky by to podľa vášho opisu fungovalo - individuálne dobrovoľné poistenie rizík, poisťovňa uhrádza poistnú udalosť. Reálne v Európe - a to je môj argument - takýto systém v posledných dvoch storočiach vo vyspelých krajinách nikde nefungoval a je viac ako vylúčené, aby ho zrazu nejaký štát zaviedol. "

- tento systém je KLASICKÝ systém poisťovníctva, a FUNGUJE celosvetovo, aj keď nie vždy v poisťovníctve zdravotníctva. Nie je ŽIADNY argument, prečo by nefungoval vo financovaní zdravotníctva.
To, že " je viac ako vylúčené, aby ho zrazu nejaký štát zaviedol. " - to je fakt, ktorý dokazuje, že politici majú iné ciele, ako riešiť zdravotníctvo. Majú ciele korumpovať voličov.
Ten terajší systém skrachuje URČITE, a brániť ho - to je cesta do pekla.

19.08.2016 | IvanPe

Co sa stale hadate o poisteni v zdravotnictve?!
Zdravotne poistenie je dan platena zdravotnym poistovniam, ktore s nim narabaju podla zakona.
A preto sa tu niekto snazi o akesi pripoistenie, aby aspon nieco naplnalo poslanie z nazvu firmy: poistovna.
Lebo zatial to je iba rozdelovna!

19.08.2016 | libertarian

IvanPe :

Lebo zatial to je iba rozdelovna! A práve pre to zlodejské rozdelovanie, ktoré má formu rozdelovania lupu, je to zdravotníctvo v pr*deli.
A preto sa tu niekto snazi o akesi pripoistenie, aby bolo toho lupu viac.

18.08.2016 | Elena Majekova

Ďakujem za názor. Poisťovňa vám nechce prikazovať, ku ktorému poskytovateľovi máte ísť. Ale úlohou poisťovne by malo byť - za tým si plne stojím - aby hodnotila kvalitu poskytovateľov podľa objektívnych kritérií a mala právomoc nezazmluvniť nekvalitných poskytovateľov. Tým pádom, aby ste si vyberali iba z poskytovateľov, ktorí spĺňajú kvalitatívny štandard. Samozrejme, DRG dáta o tom, koľko výkon stojí a ako to poisťovňa rieši, musia byť verejne dostupné.
Čo sa týka odvodov, existujú veľmi rozdielne modely v Európe. Ani jeden z nich sa však nemôže vyhnúť solidárnemu základu, pretože náročné výkonov nikdy nemôže závisieť od výšky platu. To, čo je podstatné je, že v systéme treba vytvoriť silnejší tlak na individuálnu zodpovednosť za zdravie. Pretože to je krok, ktorý sa vo vyspelých systémoch osvedčil ako brzda na zvyšujúce sa výdavky a zároveň to je spôsob, ako môže mať každý človek poplatky a extra náklady pod kontrolou.

18.08.2016 | Roman Kanala

Viaceré švajčiarske poisťovne ponúkajú výrazné zľavy, ak poistenec akceptuje obmedzenie podobné tomu, aké je praktikované na Zlodejsku s minimálnou sieťou a zazmluvňovaním podľa ľubovôle poisťovne. Hovorí sa tomu HMO. Je definovaná sieť lekárov a nemocníc, kam pacient môže ísť. Tí požívajú priazeň onej poisťovne. Ak by pacient šiel inam, nepreplatia mu náklady. Ale je to lacnejšie.

18.08.2016 | hulo11

Ako píše Kanala aj Čižmárik, nechajte na pacienta, nech sa rozhodne. Ide o jeho zdravie a platíte jeho peniazmi. Ak VÚC, alebo ministerstvo, alebo ký čert odobrí pôsobenie lekára/zariadenia, tak musí dosahovať nejaký minimálny štandard a tak by ho poisťovňa mala zazmluvniť.
V záujme poisťovní by malo byť, aby sa konečne dotiahol systém DRG a poisťovňa platila za rovnaký výkon všetkým poskytovateľom rovnako. Tým by sa mal systém prečistiť od nekvalitných a neefektívnych poskytovateľov. Či?

A veru mi tento nápad s pripoistením smrdí. Proste neverím, že by mi s oklieštením diagnóz a úkonov plne platených zo zákonného poistenia kleslo aj poistné.

18.08.2016 | Elena Majekova

Systém DRG treba dotiahnuť, ale tým potreba zmien nekončí. Pretože DRG samo osebe nijako nemeria kvalitu. Treba najmä zvyšovať efektivitu, pretože inak zdravotníctvo ostane kde je - poskytovatelia budú hromadiť nové dlhy a zároveň sa kvalita nezmení. Až vtedy sa trh očistí od nekvalitných poskytovateľov.
Pripoistenie: podľa štatistík človek z vlastného vrecka priemerne dopláca ročne 300 eur z vlastného. Ale ak sa vám napr. pokazí chrup a potrebujete korunky/mostíky/nové zuby, náklady vám zrazu skočia o stovky eur vyššie. Pripoistenie vám za pevnú poistnú sumu uhradí náklady do limitu a zároveň vykryje riziko nečakaných veľkých výdavkov. A ak by sme napr. zuby kompletne vyčlenili do pripoistenia, logicky v systéme ostane viac financií na iné diagnózy. Samozrejme, znovu to treba spojiť s lepšou efektivitou a kontrolou, tým pádom by to štát mal zohľadniť v nižšom poistnom odvode.

19.08.2016 | hulo11

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom kvalita? Teda kvalita poskytovateľov zdrav. starostlivosti...

Dostanú plusové body za čistú čakáreň, dostatok lavičiek na sedenie a televízor v čakárni? Alebo za organizáciu práce tak, že stačí jedna lavička, lebo viac ľudí sa v čakárni nestretne?

Teraz vážne, pod slovo "kvalita" sa dá schovať čokoľvek, čo chcete hodnotiť a ako?

18.08.2016 | sona08

smiem sa opytat od kedy sa na Slovensku zrusilo zazmluvnovanie poskytovatelov? Nieco mi uniklo? To ze poistovna si vyberie sporestredkovatelov zdravotnej starostlivosti, s ktorymi uzatvori zmluvu nie je nic ine ako nutenie poistenca ist k urcitemu sprostredkovatelovi.

Kto urcuje objektivne kriteria? Ake su? Mate ich niekde zverejnene v nejakej konkretnej a kvantitativnej forme ako aj dovody preco ste nezazmluvnili niektoreho zo sprostredkovatelov? Hovorite o trasparentnosti a spoluzodpovednosti, ale to su len PR bubliny.

Pochybujem, ze najvacsim problemom slovenskeho zdravotnictva su pacienti a ich zivotne rozhodnutia. Skor si myslim, ze jeho najvacsim problemom su ludia, ktori sa na pacientoch chcu zakazdu cenu prizivit.

18.08.2016 | Elena Majekova

V Unione sme začali s pilotným systémom hodnotenia kvality poskytovateľov pre naše interné potreby. Sme presvedčení, že na úrovni systému (štátu) by sa časom mali zaviesť objektívne kritériá hodnotenia kvality. Výsledkom bude, že si reálne budete vyberať, do ktorej nemocnice sa pôjdete dať operovať.
My si myslíme, že v každom sektore - aj v zdravotníctve - má každý právo na sociálne zodpovedný zisk, čiže odmenu za svoju činnosť. To znamená, že nejde na úkor poskytovateľov ani ľudí-poistencov.

18.08.2016 | tomi444a

socialne zodpovedny zisk za co zato ze vezmete dan a potom si zoberiete peniaze ktore maju ist do nemocnice to je podla vas socialne zodpovedny ziska za co potom si aj stat moze brat socialne zodpovedny zisk za vyberanie dani co mi unika co robite okrem toho ze prerozdelujete peniaze a snazite sa usetrit na nemocniciach fakt kludne mi vysvetlite aku davate pridanu hodnotu co robite pre nemocnice okrem toho ze si odkrojite peniaze ktore maju ist na zdravotnu starostlivost takto podnikat dokaze kazdy kolko pavilonov ste postavili kolko nemocnic ste postavili ani jednu co je to socialne zodpovedny zisk

18.08.2016 | tomi444a

1 to co vyberate nieje poistenie ale dan
2vobec nefungujete v konkurencnom prostredi a nefungujete ako zdrvotna poistovna ale ako vyberac dani
3 zmluvy ktore mate s nemocnicami nepokryvaju vsetky naklady pytam sa preco ked ste poistovna
4 preco nesetrite naklady poistencov a neznizujete im poistne ako je to v zahranici ptvy rok sa plati plna suma dalsi uz podla toho kolko sa usetri a tym padom sa plati menej a tym mozte konkurovta inym poistovniam ze budete vyberat menej aha lenze nemozte lebo vy nevyberate poistne ale dan
5preco neinvestujete do poistovni nestavate poavilony alebo aj cele nemocnice ktore by setrili peniaze ako vy chcete
6 ked chcete pripoistenie kto bude platiit za novorodencov dochodcov nezmestnaych a dlhodobo chorych ludi
7 kolko programov mate uz teraz pre ludi ktory jednoznacne necerpaju zidane poistne ale len platia

18.08.2016 | tomi444a

Pacientska asociácia poukazuje na to, že slovenskí pacienti už teraz doplácajú za svoju zdravotnú starostlivosť nadpriemerne. "Ohrozujeme dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre seniorov, zdravotne ťažko postihnutých, rodiny s deťmi a sociálne slabšie skupiny obyvateľov. Pre túto skupinu ľudí aj desať eur navyše predstavuje veľkú finančnú záťaž," skonštatovala Kafková. Dodatočné peniaze v rezorte majú byť potrebné aj na liečbu zriedkavých chorôb či investície na modernizáciu nemocníc.

19.08.2016 | tomi444a

za tie roky co vyberate dane ste ani jednemu poistencovi neznizili poistne ani jednej nemocnici ste nepostavili pavilon iba ste povyberali dane a to co ste nedali nemocniciam lebo ste si nastavili zmluvy tak aby ste si pdoal vasich vypostov chceli povyberat 64 milionov z odvodov toto je co sa podniaknie a tie drity o kvalite hovorte niekomu inemu mna nezaujamju ukazte jedno euro ktore ste dali navyse nemocniciam a pomohli im a jedno euro ktore ste usetrili ludom tak ze nemuseli platit za 600e 150e mesacne poistne a ja vam mam verit ze chcete viacej a co za to spravite ked za 10rokov ste nesprvili nic kedhcete podnikat nech sem pustia konkurenciu zo zahranicia aby vas polozili a poslali do zabudnutia ste obycajny zl.... a ni ine a tieto blogy su iba vysmechom slovakom ako sa im za ich vlastne peniaze skerite do ksichtu

18.08.2016 | tomi444a

jediny vysledok toto pre teba bude ze ak budes mat deti zaplatis sama aj za ne takze ked kces mat 3 deti zapltis 3x tolko alebo kto to zaplati hadam si nemyslis ze poistovna a tvojim starim rodivom to kto zaplati zas a bude musiet platit aj im kedze dochodky na slovensku su malicke uvedomujes si ze nic sa nezlepsi iba budes cvakat

18.08.2016 | tomi444a

svajciari si mozu dovolit odmietat lebo predavacka v lidli ma 3500e mesacne a pre nu zapltit 50e je nic a aj ked si na davkach dostanes velek peniaze povec mi kto to zaplati toto pripoistenie nezamestnanym detom dochodcom a dlhodobo chorym ludom zasa len stat a zasa budu vecsie dane a odvody

19.08.2016 | Vlasko

Milan mas novy nick ? 3500 Eur predavacka v Lidly nema nikde na svete

19.08.2016 | Roman Kanala

V Ženeve ich má. Švajčiarsky Lídl dobrovoľne platí celofiremnú minimálnu mzdu 4000 frankov. To je asi 3600 Eur. Plus mínus stovka - dve podľa okamžitého výmenného kurzu.

Ale to je len detail. Dôležité je, že predavačka v Lídli rovnako ako riaditeľ banky, ak sú poistení v tej istej poisťovni, platia to isté poistné. Riaditeľ banky sa pravdepodobne pripoistil a platí o stovku mesačne viac. Ale nie päťnásobok vynútený akože odvody.

19.08.2016 | tomi444a

to sa im snazim vysvetlit ze toto nieje kapitalizmus co tu mame ale ako vidis neda sa bude klamat a kradnut a nazvu to kapitalizmom nespravia nic iba si vytiahnu zdravotnu dan a este im je aj to malo a chceli by este viacej povedia ako oni tazko pracuju a podobne drizrty nerobia nic iba si vyplacaju zisk zato ze prerozdeluju peniaze fakt smutne ale realne a este by chceli viacej za nic ubohe nechcu ani konkurenciu ani znizvoat poistne len zisk a pri tych platoch ako su na slovensku je to ubohe nech konecne zacnu pekne setrit a znizovat poistne a vracet peniaze alebo aspon stavat nemocnice a nove oddelenia ale to nie budu slubovat svajciarke platy dochodky staroslivost dvojnasobne platy kto tomu este veri pytam sa prihlaste sa kto rymto podvodnikom este veri

21.08.2016 | mba

Vas system funguje iba ked ste zdravy, a to v podstate straca zmysel. V USA uz na to Obama prisiel, Vy chcete opakovat jeho chyby. Vo Svajci bude fungovat vsetko, lebo ide o velmi bohatu krajinu, s malo obyvatelmi, aj ked aj to sa moze zmenit, ak EU naozaj zacne tlacit na dane a transparentne bankovnictvo...i

18.08.2016 | salamoon

Komunisti ak ma pamat neklame, robili zdravotnu starostlivost za plus minus 4,5% HDP. A okrem samotnej zdravotnej starostlivosti tu cosi novovybudovane po nich v kazdom regione aj ostalo. Nikdy nie dost napapanym kapitalistickym akcionarskym gagorom, ked date 8,10% (alebo hoc aj 17, 18 % ako v najsukromnejsom/najneefektivnejsom US zdravotnictve) stale im nebude dost. A to za 25r. nie su schopni postavit ani jednu novu vacsiu nemocnicu sluziacu celej verejnosti, pricom si do tych povodnych nosime este aj toaletny papier. Alebo ako sa stalo v nejakej penta-nemocnici, kde vyberali poplatok za pouzivanie elektrickej zastrcky.

Pripoistovanie v systeme, kde je v kazdom jeho clanku mozne vytahovat zisk, a kde je taka vertikalna struktura vlastnictva aka je (navyse pri slov. mzdach/dochodkoch), je len dalsim testovanim, ako dostatocne sa podarilo slov. plebs zdebilizovat.

18.08.2016 | IvanPe

Kedze za bolsevika (od 52 do 89) rastla populacia o cca milion ludi rychlesie ako v okolitych krajinach, co malo za nasledok ovela viac platiacich ako poberatelov zdrav sluzieb, predpokladam ze mas uz zamiesane aspon na 300tis novorodencov. Lebo v opacnom propade sa ta bolsevicka pyramida smejdov ruca ako domcek z karat.
Ale pockaj, musis pridat dalsich 160 tisic co odisli z krajiny za prvy kvartal tohto roka, pridaj este 20tisic studentov, z ktorych sa vrati len zlomok a nezabudni ani na dalsich plariacich co odidu v tomto volebnom obdobi plus v obdobiach buducich. Drz sa, budes pri solidarnom plodeni potrebovat. Za tykanie sa ospravedlnujem, ale nedokazem reagovat na take hluposti inak ako neuctivo.

18.08.2016 | tomi444a

mas uplnu pravdu povec mi kto bude platit za novorodencov dochodcov dlhodobo chorych a nezamestnanych to pripoistenie lebo ja fakt neviem ak oto chcu realizovat to pripoistenie jasne budu to ziadat od statu alebo od zivitela rodiny ktory bude bud platit celej rodine a to nebude 33e ale 133e preco su slovaci taky naivny a ked pride niekto a povie dostanete svajciarske dochodky zadarmo tak prve co ich napadne ze to asi budu pravda nie nebude uz teraz sa plati vela a toto je iba navysovanie penazi s ktoreho kcu navysit zisk keby investovali do nemocnic peniaze a mali by siet sukromnych nemocnic ktore nu noli high tech mozno by som im nejakych 5e navyse dal ale ukazali jedine prenajali nemocnice a nespravili nic pokracuju v tom co robili kto uz tomu veri ze tu neico zmenia ja teda nie

18.08.2016 | salamoon

mala oprava..s tymi 4,5% dokonca este prestrelil.. v r. 1990 islo na zdravotnictvo 3,8 % HDP, cize sa da predpokladat, ze v rokoch predtym to bolo podobne prip. este o cosi menej..

18.08.2016 | tomi444a

nerobia nic ine len vykrdaju zdravotnictvo to je vsetko a este kricia chytte zlodeja to je vsetko kazdy normalny nech od nich uteka

20.08.2016 | tomi444a

BRATISLAVA - Žena chcela mať o seba v košickej nemocnici dobre postarané. Tak si zaplatila za nadštandardné služby. Čo však nečakala, bola kvalita za jej peniaze. Okrem prístupu ju doslova dorazilo, čo mala skonzumovať na raňajky. Zážitok ju vytočil natoľko, že sa so svojím príbehom rozhodla vyjsť na verejnosť.http://www.topky.sk...

Elena Májeková

Elena Májeková
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1946
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.