Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Balíček poslednej pomoci pre slovenské zdravotníctvo?

21.12.2015 | Elena Majekova

Diskusia (5 reakcií)

23.12.2015 | Ivana House

Rakúsko a Dansko podla OECD Health at a Glance 2015 dávajú až o cca 130% viac financií na zdravotníctvo ako SR. Nemecko dáva o 140% viac. Na popredných miestach správy OECD Health at a Glance 2015 v rámci krajín EÚ skončilo Švajčiarsko (6 325 USD) a Nórsko (5862 USD), ktoré dávajú v porovnaní so Slovenskom o vyše 200% financií na zdravotníctvo viac. Priemer OECD je 3 453 USD. Slovensko dáva 2010 USD, čo je necelých 42% pod priemerom OECD. Slovensko tak zaostávalo výdavkami na jedného obyvateľa za priemerom o 1443 USD.

Slovensko má jeden z najhorších preventívnych programov. Patria nám prvé priečky v srdcovocievnych a onkologických ochoreniach podľa správy OECD 2015. V rámci krajín EÚ28 máme takmer najnižšiu priemernú dĺžku života.

Slovensko je len treťou krajinou, ktorá má pluralitný systém zdravotníctva s možnosťou tvorby zisku (Švajčiarsko, Holandsko, Slovensko). Len v troch krajinách (Slovensko, Švajčiarsko a Holandsko) z 29 analyzovaných umožňuje legislatíva možnosť tvorby zisku z verejného zdravotného poistenia. Unitárny systém (jedna zdravotná poisťovňa) má 16 krajín a pluralitný systém bez možnosti tvorby zisku 10 krajín.

V počte zdravotných sestier na 1000 obyvateľov patrí podľa OECD 2015 Slovensku takmer najnižšia priečka - 5,8 (2013) Rakúsko 7,9 (2013) Nemecko 13,0 (2013) Dánsko 16,3 (2013). Priemer OECD je 9,1. V prepočte chýba na Slovensku cca 15.000 zdravotných sestier.

Od tzv. „Zajacovej reformy" zdravotníctva uplynulo viac ako desať rokov. Pacienti v roku 2002 neboli spokojní so zdravotníckym systémom, uviedli v prieskume Eurobarometer. Spokojnosť Slovákov s kvalitou zdravotnej starostlivosti oproti Eurobarometru z roku 2002 po reformách klesala.

Poskytovatelia každoročne ošetria viac pacientov, ako si poisťovne objednali - ide o tzv. nadlimitné výkony, ktoré poskytovatelia vykázali, poisťovne uznali, ale neuhradili. Za 8 rokov išlo o neuhradené výkony v celkovej výške 546 mil. eur.

Podľa informácií Sociálnej poisťovne dlhy sledovaných zdravotníckych zariadení ako v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva, tak aj v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC, miest a obcí, majú rastúci trend a ich celková výška k ultimu januára tohto roka dosiahla bezmála 123 miliónov eur. Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam eviduje Sociálna poisťovňa k 31. januáru 2015 pohľadávky vo výške 38,814 milióna eur, čo predstavuje 31,6 % z celkového objemu pohľadávok voči všetkým sledovaným zdravotníckym zariadeniam. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa pohľadávky voči týmto zdravotníckym zariadeniam zvýšili o 384 300 eur.

Z troch zdravotných poisťovní na našom trhu mala v uplynulých šiestich rokoch najvyšší zisk z povinných zdravotných odvodov ZP Dôvera - 621 mil. eur. Najviac si z poisťovní vyplatili jej majitelia – skupina Penta a cyperská spoločnosť Prefto Holding Limited. Zisk súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera sa vlani prepadol o desiatky miliónov eur. Minulý rok ukončila hospodárenie s plusom 2,25 milióna eur. Paradoxne sieť nemocníc SVET ZDRAVIA patriaca taktiež finančnej skupine Penta v roku 2014 zvýšila zisk o neuveriteľných 3061% na 7,4 mil. eur a tržby jej narástli o 659% na 36,8 mil. eur.

Deficit medzi príjmami a výdavkami sa každoročne zväčšuje, čoho dôsledkom je nárast zadlženosti zdravotníckych zariadení. V roku 2009 dostali nemocnice 130 mil. € a v roku 2011 boli štátne nemocnice oddlžené za 300 mil. eur. V rezorte zdravotníctva celkový dlh (záväzky po lehote splatnosti) podľa údajov MZ SR k 31.12.2014 predstavoval výšku 436 mil. eur (štátne nemocnice + regionálne nemocnice).

Podľa OECD (2015) má Slovensko vysoký podiel priamych platieb obyvateľstva na celkových zdrojoch zdravotníctva. Podľa aktuálnej štatistiky predstavujú priame platby slovenských domácnosti približne 26% na celkových zdrojoch zdravotníctva. Výdavky českých domácnosti predstavujú 16%. Priemer krajín OECD je 19%. 

25.12.2015 | alf1

nezelaj si, aby tento stat daval na "zdravotnictvo" o 140% viac... ono totiz - "davat na zdravotnictvo" tu treba chapat ako frazu, formu. v ziadnom pripade nie ako obsah.
v pomeroch tejto gubernie by to totiz neznamenalo, ze ty budes mat co len o 10% lepsiu starostlivost. ale to, ze v rukach a na uctoch tunelarov, skonci prinajmensom dvojnasobok dnesnych lupov. uvediem trochu za vlasy pritiahnuty, avsak na zamyslenie priklad: v devatdesiatych rokoch sa platili celkove odvody (spolu sp + zp), v rozmedzi od 200 do 400 korun, podla vyberu. A STACILO!
isteze je ina doba a ine ceny. ale co take podstatne sa pre pacienta odvtedy zmenilo? okrem toho, ze vtedajsie spitaly este viac schatrali a personal je casto este viac nadrapeny a neochotny. na konci 90-tych rokov stalo zp stale 420 korun mesacne v minime. a stale stacilo. a dnes je to v prepocte takmer 2000 korun len zp - a nestaci... a co teda este chces, dalsie zvysovanie odvodov?
pre teba to bude znamenat len najmenej dvojnasobne zvysenie odvodov a dani. skutocny prijemca by v tomto stave nebol zakaznik/ pacient, ale takato chatra:
http://orsr.sk/hlad...+&MENO=Pavol&SID=0&T=f0

25.12.2015 | Roman Kanala

Presne tak, na Zlodejsku nejde o objem prostriedkov, ale o zlý systém. Všetko rozkradnú komunisti.

Porovnanie so Švajčiarskom je len v pojmoch, ktoré sú rovnaké, ale podstata je iná. Švajčiarske zdravotné poistenie je poistenie s poistným, ktoré sa odvíja od poistených úkonov. Zlodejsko má odvody, čo je forma dane, lebo závisí na výške príjmu, nie na poistených úkonoch. Teda nemá poisťovne, ale prerozdeľovne odvodov.

23.12.2015 | libertarian

Budme vďační slovenským nemocniciam za to, že ešte vôbec niekoho liečia. Veď by vôbec nemuseli.
Slovenské nemocnice NEPOTREBUJÚ pacientov. Pacienti ich iba obťažujú a zdržujú ich pri pití kávy.

Slovenské nemocnice dostanú od poisťovní všetky peniaze, ktoré ľudia POVINNE musia platiť poisťovniam (okrem peňazí určených pre samotné poisťovne). Lekári dávajú pacientom neustále najavo, že pacient je zbytočný. Pacient je potrebný iba na to, aby platil odvody.
Pekne to vidieť na čiste súkromných lekároch, nenapojených na poisťovne. Títo sa idú potrhať o pacientov. Títo lekári vidia, že pacient im prinesie peniaze.
Všetko nariekanie o kvalite nemocníc je zbytočné - pokiaľ budú nemocnice napojené na peňazovod OBČAN- POISŤOVŇA- NEMOCNICA. Občan MUSÍ PLATIŤ , a ďalej tie prachy idú samé. Žiadajme ZRUŠENIE povinného poistenia - a začnú sa diať zázraky.

24.12.2015 | Motylx

Nie občan poisťovňa nemocnica.
Občan štát nemocnica.
Občan poisťovňa nemocnica by bolo ok.
Inak súhlas, samozrejme.
Ľuďom to tuším nikdy nedocvakne.
Príjemné sviatky.

Elena Májeková

Elena Májeková
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1949
  • Priemerná diskutovanosť: 20
  • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.