Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Elena Májeková

Balíček poslednej pomoci pre slovenské zdravotníctvo?

21.12.2015 | Elena Majekova

 • Tlačiť
 • 5

Minulý týždeň sa bežnému človeku mohlo na chvíľu zdať, že po ďalšom škandále (Národný onkologický ústav) je tu konečne dobrá správa v zdravotníctve: najväčšia – štátna – zdravotná poisťovňa sa veľkoryso rozhodla rozdávať svojim poistencom balíčky prvej potreby (základné hygienické potreby pre pobyt v nemocnici). Zatiaľ ide iba o pilotný projekt v dvoch nemocniciach: Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky a Nemocnici Sv. Michala v Bratislave. Pokiaľ sa projekt osvedčí, balíčky sa majú rozdávať vo veľkom. Na prvý pohľad na tejto myšlienke nie je nič zlé. V realite však tento krok vyvoláva závažnú otázku: V akom stave je slovenské zdravotníctvo, ak musí štátna poisťovňa ponúkať svojim poistencom „balíčky prvej potreby do nemocníc“, a to dokonca aj do úplne novootvorenej nemocnice v Bratislave, ktorá má určovať moderný, európsky štandard? Sú tieto balíčky naozaj balíkmi prvej potreby, alebo skôr posledným zvonením pre nutnú reformu slovenského zdravotníctva?

Všetko začína a končí pri rozpočte. Veľa hlasov tvrdí, že ten pre zdravotníctvo je poddimenzovaný. Preto údajne nezostáva ani na také základné veci ako toaletný papier pre každého pacienta v nemocnici. Je to ale naozaj tak, alebo sa peniaze len neefektívne míňajú?

Po odpoveď, žiaľ, nemusíme ísť príliš ďaleko – stačí sa pozrieť na predražené nákupy CT prístrojov či prihrávanie predražených zákaziek. Ak by sa s týmito peniazmi hospodárilo efektívnejšie a transparentnejšie a v centre pozornosti by bol naozaj pacient, nebolo by treba vymýšľať žiadne balíčky prvej potreby.

Efektívne využívanie zdrojov v zdravotníctve však nie je to jediné, prečo nemôžeme prijať zaužívaný zvyk, že si pacienti musia do nemocnice všetko doniesť. Ak naozaj myslíme na zdravie pacienta, prvoradá je jeho bezpečnosť. Ako môže akákoľvek nemocnica vyžadovať od pacienta, aby si doniesol napríklad príbor a umýval si ho v umývadle, ak naozaj chce spĺňať striktné hygienické normy? Už len z pohľadu základných nemocničných hygienických štandardov by sa nemocnica v rámci pobytu pacienta prirodzene mala postarať o celý obsah balíčka prvej potreby.

Ak to zhrniem, balíčky prvej potreby zakrývajú väčšie a principiálnejšie problémy zdravotníctva – akým je napríklad využívanie existujúcich finančných zdrojov. Pripomína mi to tak trochu Andersenovu rozprávku Cisárove nové šaty. Cisár si majestátne vykračuje a ponúka svojim poddaným balíčky prvej potreby ako extra službu. My však vidíme, že cisár je nahý. Balíček prvej potreby je v skutočnosti volaním slovenského zdravotníctva o pomoc. Ja dúfam, že sa nájde vôľa na diskusiu o dôležitých zmenách a krokoch na ich realizáciu, aby to nebola pomoc úplne posledná...

 • Tlačiť
 • 5

Tagy Union, zdravotníctvo, rozpočet, CT

Elena Májeková

Elena Májeková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1949
 • Priemerná diskutovanosť: 20
 • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Elena Májeková

Elena Májeková
 • Počet článkov: 7
 • Priemerná čítanosť: 1949
 • Priemerná diskutovanosť: 20
 • RSS blogu

O blogu

Som členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Kalendár sa načítava...