Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

...oslovujem Vás ako headhunter…

01.02.2018 | Dušan Elko

Diskusia (17 reakcií)

01.02.2018 | martin33

Pracujem ako IT specialista viac ako 20 rokov. Vacsina komunikacii s headhuntermi skonci hned potom, ako mu poslem moj standartny manday rate :-)

01.02.2018 | tin

Komunikujes naozaj s headhuntermi alebo su to zamestnanci personalnych agentur?

03.02.2018 | martin33

Tak ako nerozlisujem, ci ma v obchode obsluhuje "predavacka" alebo "asistentka predaja", rovnako nerozlisujem ci ma oslovuje "headhunter" alebo "personalny agent".
Ak to chodi ako kacka a kvavka ako kacka, tak to pre mna je jednoducho kacka.

01.02.2018 | Marek111

myslim, ze ten clovek reagoval takto, lebo ma skusenost s headhuntermi.
headhunteri jednoducho nevedia hladat odborne profesie. nerozumeju im a nevedia posudit kvalifikaciu uchadzaca. potom to vyzera presne, ako je popisane v blogu - nahodne hladanie a oslovovanie hocikoho, koho profil na linkedine sedi aspon trochu so zadanim.

na druhu stranu, tie spolocnosti (manazment), ktore vyuziju headhuntera na hladanie odbornej pozicie tomu rozumeju asi tak ako headhunteri.

01.02.2018 | skorodochodca

Zvyčajne preto si ich najímajú.
Problém headhuntera je, že nie je odborne zdatný - ináč by pracoval v odbornej profesii. Málokedy pozná detailne požadované zručnosti ... občas nepoznajú ani prostredie, v ktorom sa práca má vykonávať.
Nedávno som mal rozhovor so zástupcom firmy, ktorá hľadala advisora pre plynové turbíny .... niekoho skúsenejšieho, než mali byť zaškolení pracovníci dodávateľskej firmy (GE) .... a sme sa nedohodli, pretože byť lepší znamená prihlásiť sa za technika u dodávateľa za lepší honorár ....
Predsa advisor nerieši technický problém, ale zrovnáva dosiahnuté namerané veličiny s projektovanými v dohodnutých podmienkach .... ak sa nezhodujú, dáva "radu" zákazníkovi ....

01.02.2018 | shaggy

Asi tak, ako píšu kolegovia nado mnou. Headhunteri v oblasti IT sú v 99% čisté zlo. Neodborní, neschopní.
Človek má napísané, že ovláda JavaScript a oni mu pošlú ponuku na Javu.
Linked-in - nerozumiem, prečo si ma pridávajú ako človeka, s ktorým pracovali, ktorého poznajú. O tom predsa tá sieť je a ak si dobre pamätám, voľakedy to bolo zakázané (lebo si mali platiť za to, že ma môžu kontaktovať).
A hlavne - neuvedomujú si, s akou skupinou ľudí pracujú. My naozaj nie sme roboši (bez urážky), ktorí sú odkázaní na akúkoľvek prácu. Pre mňa je napr. dôležité, kde sa tá firma nachádza a v akej oblasti robí. Chápem, že nemôžu prezradiť klienta, pre ktorého hľadajú človeka (inak by boli zbytoční). Ale ak napr. v Bratislave nevedia uviesť ani len mestskú časť, v ktorej sa firma nachádza, tak sa s nimi odmietam baviť. Nepôjdem robiť do jednej z tých IT veľkovýrobní pri Avione, ktoré len vedia cucať zo štátneho rozpočtu.

Takže ľudskosť sa stratila tam, kde sa u nich stratila ochota pohnúť viac, než jedným prstom a dať nám pridanú hodnotu.

01.02.2018 | martin33

Ak sa clovek pohybuje v IT prostredi v Bratislave viac rokov, ma prehlad ake systemy, aplikacie pouzivaju jednotlive firmy a pozna aj firemnu kulturu v tych firmach lebo s nimi spolupracoval, dokaze uhadnut na 80% zadavatela pracovnej ponuky uz z poziadaviek na pracovne miesto.
Suhlasim, ze headhunteri su neprofesionalni, napriklad uz tym, ze zatajuju jednu z najdolezitejsich informacii - platovy rozsah na danej pozicii, pricom v civilizovanym krajinach je vacsinou uvedeny uz v prvotnej informacii o danej pracovnej ponuke.
Ked mi headhunter posle v Linkedin poziadavku na pridanie medzi kontakty, okamzite to hlasim ako spam. V Linkedin si udrziavam len tych ludi, s ktorymi som realne spolupracoval.

01.02.2018 | shaggy

Možno v tvojej oblasti, ak si nejaký Java/.NET developer (bože, len nech tu Kanala nezačne vypisovať o MS-DOS).
Ja som web developer a tých firiem je neporovnateľne viac + taký javascript developer má presah aj mimo webu (mobilné aplikácie a pod.). Tam sa niekedy ťažko dá uhádnuť firma, o ktorú ide.
Na LinkedIn som ich tiež nahlasoval ako spam, po redizajne tam vidím už iba možnosť, že toho človeka nepoznám, ale nie nahlásiť ako spam.

02.02.2018 | martin33

Ano, robim v oblasti infrastruktury enterprise systemov - Unix, LAN, SAN, storage, backup, Java EE appservre...tam je toho menej ako v oblasti web developmentu.

01.02.2018 | noblesa

Je velmi vtipne, ako HR ludia apeluju na ludskost, ked v dobe konjunktury drankaju bezplatne kontakty, ale sucasne v akomkolvek inom obdobi nepovazuju za ludske ani len vyrozumiet neuspesnych kandidatov na nejake miesto, ze neboli uspesni. Karma je zdarma, referencie nie.

01.02.2018 | tin

Drankanie kontaktov? V clanku je uvedene "kludne posunte info". Neviem kde tam vidite drankanie kontaktu, z mojej skusenosti to znamena: Informacia o tom, ze je obsadzovana takato pozicia s takymito parametrami nie je tajna, a ak nahodou viete o niekom, kto takuto pracu hlada, kludne mu o nej povedzte/preposlite informacie, ktore ste dostali.

01.02.2018 | gejza77

Ktosi veľmi múdry raz povedal: "Veľkosť človeka spočíva v tom, že namiesto každého cudzieho slova dokáže nájsť primeraný výraz v rodnom jazyku." ..... rozhodne by som veľmi ocenil, ak by bol článok napísaný v zrozumiteľnej slovenskej podobe ...

02.02.2018 | schmidke

Fňuk-fňuk. http://lmgtfy.com/?...

02.02.2018 | HlasNaHlas

dojímavé

02.02.2018 | Dušan Elko

Ďakujem za reakcie, ktore mi len potvrdzujú priepastné rozdiely v kvalite recruiterskej/náborovej branži.
Keďže reagujúci nemajú priamu skúsenosť či už so mnou, alebo s mojimi kolegami, nemôžem im zazlievať tón ich reakcie.

Treba rozlišovať medzi recruitmentom a headhuntingom. Sám som bol volakedy na druhej strane ako kandidát a na vlastnej koži zažíval pristup agentúr. Preto som niekedy možno až neprimerane náročný na prácu svojich kolegov hlavne smerom ku kandidátom. A to bol aj dôvod, prečo som požiadal Zuzku o tento článok, lebo si stojím za každým jedným slovom ktoré napísala. Či už sa jedná o vzťah Headhunter-Klient, alebo Headhunter-Kandidát, vždy sa u nás jedná o partnerský vzťah.

03.02.2018 | shaggy

A aký je teda rozdiel medzi recruitmentom a headhuntingom? Lebo z tej osoby v článku som nemal pocit, že je headhunter.

05.02.2018 | Dušan Elko

Rozdiel je v celom súbore parametrov, počnúc metodikou, povahou pozícií, profilom konzultanta a mnoho ďalších. Je to pomerne komplexná téma ktorú tu nechcem rozoberať, ale kto má záujem, rad vysvetlím osobne.

Dušan Elko

Dušan Elko
  • Počet článkov: 5
  • Priemerná čítanosť: 1846
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Som headhunter, nadšenec so širším pohľadom na realitu života chápajúci ľudské zdroje ako multidisciplínu. Rozhodol som sa písať tento blog, lebo niekedy veci príliš komplikujeme a pre stromy nevidíme les.