Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Dominik Orfánus

Zabitý čas, zabité peniaze

07.12.2010 | orfi

Zamestnanci denne dve hodiny zo svojho pracovného času premrhajú

 • Tlačiť
 • 0

Dnes som hneď zrána zabíjal čas na zabitycas.sk. Jednoducho mi teasingová kampaň nedala sa na túto stránku nepozrieť, pretože ma téma zabitého času s pribúdajúcimi sviečkami na narodeninovej torte zaujíma stále viac. Potešenie z toho, že niekto – okrem guruov time managementu - postavil biznis plán na tom, že pomôže ľuďom so zabitým časom, sa ukázalo ako prehnané. Nešlo o nič viac, ako reklamu na novú internetovú banku z rodiny Raiffeisen. Ale prinútila ma sa trocha zamyslieť nad plytvaním času a najmä jeho ekonomickým pozadím.

Veď čas vládne. Nie sebe, ale iným. Svoje obete nehľadá, získava všetkých a bez rozdielu veku. Nečaká, že sa mu ľudia prispôsobia, pretože ráta s tým, že mu všetci podľahnú. Každý ho chce získať, nikto ho nechce stratiť. A pritom, efektívne hospodárenie s ním závisí jedine od každého zvlášť. Ako ho však ušetriť?

Požierač času

Prikrádajú sa potichu. Začínajú skoro ráno a sledujú naše kroky celý deň. Neskoré vstávanie, zápchy pri ceste do práce, meškanie na stretnutia, boj so záplavou elektronickej a inej pošty alebo nevinné konverzácie s kolegami. Maratón, ktorý beháme každý deň. Výsledok však vo väčšine prípadov nestojí za reč. Požierači času sú silnejší.

Americký Texas Transportation Institute vlani zistil, že v meste Denver sa ročne premrhá 1,24 miliardy amerických dolárov v podobe času a benzínu v dôsledku upchatých ciest (Bratislava sa pravdepodobne k tejto sume blíži z diaľky, za to veľmi rýchlo). Zápchy spôsobujú meškania v termínoch, neefektívne využívanie pracovného času a zmeny v organizácii práce.

Ako zamestnanci či podnikatelia meškáme a systém zlyháva. Paradoxne, napríklad syndróm večného nestíhania získava na popularite aj bez reklamy. Scenár, ktorý nám víri hlavou sa opakuje.

Priemerný Američan podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti America Online a Salary.com priznal, že ak neráta obednú prestávku, tak denne „zabije“ so svojho osemhodinového pracovného času zhruba 2,09 hodiny. Zamestnávatelia tak ročne minú 759 miliárd dolárov na platy za prácu, ktorá vykonaná nebola.

Strata času môže byť tiež neefektívne pracovné stretnutia vo firmách. Mnohokrát, neplnia účel.  Americkí autori napríklad vyrátali, že až vyše dve tretiny ľudí si myslí, že stretnutia tohto typu nie sú produktívne. Nízku produktivitu spôsobuje podľa nich napríklad nadpráca, neskoré začiatky a nepripravenosť stretnutí, vymýšľanie nových tém a nesústredenosť.

Ako šetriť

„Hlúpy verí každému slovu, ale opatrný šetrí kroky svoje,“ poúčal v minulosti kráľ Šalamún. Slová, ktoré platia dodnes. Tlak, ktorí pociťujeme stratou času, má však jediné riešenie. Jeho šetrenie a určenie si priorít. Výskumy dokázali, že za „zabíjanie“ času v práci napríklad nie sú vždy zodpovední len zamestnanci. Veľakrát chýba motivácia a práca.

Najefektívnejším time managementovým programom na svete je How to master your time od Briana Tracyho. Vo svojej knihe Ako zjesť žabu hovorí o tom, že pokiaľ je človek schopný určiť si počas dňa priority, ušetrí 10 až 20 percent svojho času. A má na to aj jednoduchý návod: Nasledujúci deň plánuje vždy vopred. Napíše si, čo má urobiť a následne určí úlohám priority – od A do...tuším E. A-čka sú najurgentnejšie úlohy, kde hrozí, že si spôsobíte ich nevykonaním škodu (v najlepšom prípade finančnú), B-čka sú menej urgentné veci, ktoré ak nespravíte, vznikne škoda niekomu inému a nie vám, C-čka sú naliehavé úlohy, ktoré však nevadí, ak by boli vykonané aj o deň neskôr, D-čka sú neurgentné úlohy, ktoré keď nespravíte, nič sa nestane, ale ak ich stihnete, poteší vás to. A E-čka sú zbytočné, nepotrebné úlohy, ktoré však spravíte preto, lebo chcete niekoho či seba potešiť. Ak máte v danej kategórií veľa úloh, už si ich stačí očíslovať od 1 po....nekonečno. A každý deň začať presne podľa poradia a nenechať sa vyrušiť až dokiaľ nebudú všetky A-čka hotové. Takéto plánovanie deň dopredu zaberie maximálne päť minút a ušetrí..... to si musím ešte overiť na vlastnej koži, či skutočne tých 10-20%. A jedna dôležitá vec: Dôležité je vedieť povedať „nie“. Dôvera zaväzuje, ale aj priťahuje. Využiť ju je na mieste v prípade väčších úloh.

Šetriť s časom sa oplatí. Produktivitu práce však zvyšuje aj odreagovanie. Podľa jedného z prieskumov napríklad surfovanie na internete počas pracovnej doby je prínosné. Dokazujú to aj údaje z austrálskeho výskumu, podľa ktorého zamestnanci, ktorí sa venujú v rozumnej miere surfovaniu, sú produktívnejší o zhruba deväť percent.

Ešte zopár zaujímavosti z oblasti „požierania“ času:

* zbytočné náklady na meetingy v amerických firmách predstavujú približne 37 miliárd amerických dolárov každý rok (U.S. Bureau of Labor Statistics)

* organizácie stratia ročne napríklad 1.250 dolárov na jedného zamestnanca, pretože sa venuje spamovej pošte v práci

* o 1.800 dolárov ročne príde napríklad firma vďaka zbytočným e-mailom od kolegov, o zhruba 2.100 až 4.100 dolárov kvôli zlému písomnému oznámeniu

* zamestnanci sa v priemere 36 minút denne v práci venujú osobným veciam

 

 • Tlačiť
 • 0

Dominik Orfánus

Dominik Orfánus
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2289
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Dominik Orfánus

Dominik Orfánus
 • Počet článkov: 3
 • Priemerná čítanosť: 2289
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Reportér TRENDU.

Kalendár sa načítava...