Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Váhostav a DPH rukojemníci

23.04.2015 | Dobroslav Štica

Diskusia (4 reakcie)

24.04.2015 | Lukos

U Váhostavu sa však nejedná len o DPH, ale o celé zneužitie "práva" silnejšieho.
Do zmluvy o dielo dával poddodávateľom splatnosť Fa 60 - 90 dní. Fakturačný deň bol kolo 25-teho nasledujúci mesiac a na vyjadrenie k FA mal týždeň, teda ak bola Fa správna (bez chyby), začal plynúť termín splatenia až nasledujúci mesiac po jej vystavení. V konečnom dôsledku musel mať poddodávateľ peniaze na DPH, mzdy a materiál dopredu na 120 - 150 dní (4 - 5 mesiacov). O zálohách nepripúšťal Váhostav debatu, jeho maximálny ústupok bol v tom, že materiál nakupoval on a poddodávateľ teda realizoval dielo z materialu objednávateľa. Mzdy a ostatné réžie plus DPH na takmer pol roka dopredu bola starosť podnikateľa.
Bola teda zmluva podpísaná bez vzájomne nevýhodných podmienok? Áno, poddodávateľ ju nemusel podpísať, ak robotu nepotreboval, či?

24.04.2015 | IvanPe

Pan Bloger, skuste este domysliet dosledky takehoto spravania sa statu voci svojim obcanom. Prosim v dvoch rovinach: ako ziskavaju popisany subdodavatelia peniaze na financovanie statu a suvislost s vratkami DPH (inak hlavny dovod preco bol dany rezim v eu zavedeny.
A druha rovina: kultura a podnikatelske prostredie a vplyv statu na drobnych, malych a strednych podnikatelov ako vzory pre uspech a tvorbu hodnot. Pohlad na zneuzivanie monopolneho postavenia statu vo vztahu k daniam a odvodom a vynutenym platbam, ktore sa do statistik umyselne nedostanu.
Dakujem.

24.04.2015 | od A do Z

Kollárové návrhy nemôžu prejsť z podstaty že je to opozičný poslanec ,to sa deje od čias Mečiara. Smer si Kollárov návrh osvojí a do troch mesiacoch ho predloží do parlamentu ako návrh z dielne Smeru a bude aj opozíciou prijatý.

Skúsim ešte jedno porovnanie Z Čechmi ,ale nie dph ale dane z príjmu .ČR pri vyrovnaní dane napr. dane keď vrátila zo závislej činnosti (mzda)mala tak isto sankčný úrok určený z omeškania .Na Slovensku to nebolo,neviem či už teraz je.

27.04.2015 | Roman Kanala

Blog sa mi obsahovo páči, ale jazykovo je to katastrofa. Kedysi slovenčinu prznili len tu a tam nejaké bohemizmy. Dnes už aj nemecké slovné spojenia, ako rečnícka otázka na konci vety: "či?" - z nemeckého "oder?". Ale hlavne poangličtené prívlastky zoradené pred popisovaným slovom. V našom prípade:
DPH rukojemníci
o DPH súvislosti
podľa európskej DPH smernice
v zmysle európskej DPH legislatívy

Ale až tak zlé to nie je, lebo občas sa objaví aj slovné spojenie správne po slovensky, hoci možnosť prznenia jazyka tam je tiež:
Otázka platenia DPH
článok 90 Smernice o DPH
novela zákona o DPH
v téme zadržamých nadmerných odpočtov DPH
platcov DPH

Dobroslav Štica

Dobroslav Štica
  • Počet článkov: 13
  • Priemerná čítanosť: 3621
  • Priemerná diskutovanosť: 8
  • RSS blogu

O blogu

Na svojom blogu sa chcem vyjadrovať najmä k daňovym témam - oblasti, ktorej sa profesne venujem tretinu svojho života, oblasti, ktorá sa bezprostredne a podstatne týka každého z nás, oblasti pre laikov často málo zrozumiteľnej, oblasti, ktorej sa poslednú dobu venuje viac mediálneho priestoru a napriek tomu sa povie málo. Tak preto...