Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Dobroslav Štica

Váhostav a DPH rukojemníci

23.04.2015 | Dobroslav Štica

Kedy prestane štát poškodzovať veriteľov dlžníkov v konkurze a reštrukturalizácii?

 • Tlačiť
 • 4

Podľa pôvodného reštrukturalizačného plánu to pri Váhostave vyzeralo tak, že živnostníci a iní nezabezpečení veritelia dostanú zaplatené za svoju robotu mínus 5%. Nepresne sa hovorilo, že budú v strate 5%, ale byť v strate 5% a dostať zaplatené mínus 5% sú diametrálne odlišné situácie. Mínus 5% mala mať na svedomí DPHčka, ktorú museli odviesť štátu už pri dodaní svojej roboty, aj keď nemali za ňu zaplatené. Vlastne aj číslo mínus 5% je nesprávne, keďže 20% DPH odviedli štátu zo základu dane a od Váhostavu mali dostať 15% z hodnoty celej prihlásenej pohľadávky vrátane DPH. V tomto blogu nejde však o drobné nepresnosti, ale o DPH súvislosti.

Otázka platenia DPH až po zaplatení faktúry bola na stole dlho predtým ako som na túto tému v januári 2014 napísal blog “Dokedy budú malí a strední podnikatelia nútení platiť DPH zo svojho?”. Upozorňoval som, že okrem Čechov a Grékov majú tento režim už úplne všade v EÚ, a že už včera bolo neskoro ho zaviesť aj u nás. Od 14. apríla je v medzirezortnom pripomienkovom konaní návrh novely zákona o DPH, ktorým sa táto možnosť u nás zavedie – od roku 2016. Pre niekoho až po funuse, mnohým však do budúcna môže zmena pomôcť. Aj keď možnosť odvádzať DPH až po úhrade faktúry má byť obmedzená len pre tých, čo majú ročný obrat do 75 000 eur (pričom európska DPH smernica zvolený režim umožňuje až do obratu 500 000 eur), lepšie ako nič – možno hranica obratu časom vzrastie, keď sa režim osvedčí, nebude sa zneužívať a vychytajú sa úvodne muchy.

Takže po 2015-tom už mínus X% kvôli DPH nehrozí? Nie tak celkom. Čo tí, ktorí majú ročný obrat nad 75 000 eur alebo tí, ktorí jednoducho na režim platenia DPH po úhrade faktúry neprejdú? Ako dopadnú pri ďalšom konkurze alebo reštrukturalizácii?

Najskôr trochu všeobecne k DPHčke. Ako som už písal v inom blogu, DPH sme našťastie nevymysleli my, ale Nemci pred takmer 100 rokmi. DPH má určité princípy, na ktorých jej fungovanie stojí - medzi tie základné patrí, že by mala byť vyberaná zo spotreby a pre podnikateľa by mala byť neutrálna. Takže čo si mechanizmus fungovania DPH myslí o situácii, keď váš odberateľ krachne, nezaplatí, ale DPH ste už odviedli do štátneho rozpočtu?

Nemusíte ani byť daňový expert, úplne jasne vám to povie článok 90 Smernice o DPH: „1. V prípade zrušenia, odmietnutia, úplného alebo čiastočného nezaplatenia alebo v prípade zníženia ceny po dodaní sa základ dane primerane zníži za podmienok stanovených členskými štátmi. 2. V prípade úplného alebo čiastočného nezaplatenia sa členské štáty môžu odchýliť od ustanovenia odseku 1.

Takže podľa európskej DPH smernice, keď vám odberateľ nezaplatí, tak si znížite pôvodný základ dane, a DPH ktorú ste už odviedli štátu si vypýtate naspäť. Prečo by predsa kvôli tomu, že dlžník nezaplatí mal trpieť dodávateľ, pre ktorého má byť DPH z princípu neutrálna? Bohužiaľ, Slovensko so svojim často krát žalostným prístupom ku kvalite daňového prostredia, využíva výnimku umožnenú smernicou v bode 2 uvedeného článku a hovorí , že keď dlžník nezaplatí, tak aj nezaplatená DPH je len problémom dodávateľa, ale nie problémom štátu – berie si tak dodávateľa vyslovene ako rukojemníka.

Treba povedať, že je opäť len zopár štátov v EÚ, ktoré sa správajú rovnako. S kým sme v tomto “elitnom klube“? Nuž, už tradične a samozrejme s Gréckom, tiež neprekvapí, že s Maďarskom a napokon aj s Rumunskom, Bulharskom, Estónskom a Chorvátskom. Všetkých zvyšných 21 členských krajín EÚ v nejakej forme umožňuje pýtať si zaplatenú DPH od štátu späť, ak odberateľ nezaplatí (najmä ak je nezaplatenie výsledkom konkurzu či reštrukturalizácie).

Keď už teraz narýchlo v skrátenom legislatívnom konaní riešime zamedzenie poškodzovania veriteľov rámci konkurzného a reštrukturalizačného konania, a to novelou viac než celej desiatky zákonov vrátane Obchodného zákonníka a Zákona o konkurze a reštrukturalizácii, čo keby sa štát pridal k zvyšným 21 členským štátom EÚ a prestal poškodzovať veriteľov vyberaním nezaplatenej DPH? Napokon, ako som už písal, novela zákona o DPH je práve v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Keď sme už pri téme DPH a novely zákona aktuálne v pripomienkovom konaní, nadviažem na svoj posledný blog „Podnikateľom patria úroky zo zadržaných nadmerných odpočtov DPH“. Jozef Kollár skutočne prišiel s návrhom zmeny, ktorú som popísal v blogu, a ktorá by podnikateľom priniesla milióny eur ročne, ktoré im spravodlivo patria v zmysle európskej DPH legislatívy. Bohužiaľ, jeho pozmeňovací návrh v parlamente neprešiel. To sa dalo pri opozičnom návrhu čakať, ale že novinári k tomu pro-podnikateľskému návrhu nenapísali ani mäkké F ma celkom zamrzelo, najmä keď sa predtým rochnili v téme zadržamých nadmerných odpočtov DPH. O skutočnom riešení necítia potrebu informovať.

Nebol to však výstrel úplne do prázdna. Minister Kažimír k tomuto návrhu povedal: „Pán poslanec Kollár, dve veľmi vážne témy: doba kontroly a úročenie zadržaných nadmerných odpočtov. Súhlasím s tým, že trend európsky sa začína hýbať tým smerom, že budeme musieť nejakým spôsobom úročiť nejaký typ vratky, ktorá je, ktorá bude zadržaná. Takisto vám v tomto momente dávam právo ma s touto témou konfrontovať celý zvyšok tohto roku (pozn. DŠ - 2014) a nájdeme odpoveď na túto tému.“

Pán Kažimír, rok 2014 kedy ste boli konfrontovaný s touto témou je preč. Sľúbili ste, že nájdete odpoveď na túto tému - ani v pripravovanej novele zákona o DPH, ktorá má platiť od roku 2016 však žiadne riešenie nevidím. Dokedy teda budeme na toto čakať? Až bude pre ďalších podnikateľov, platcov DPH, po funuse? Nie je to pritom až také namáhavé – stačí skopírovať už predložený návrh.


dobroslav.stica@gmail.com

 • Tlačiť
 • 4

Dobroslav Štica

Dobroslav Štica
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 3621
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Na svojom blogu sa chcem vyjadrovať najmä k daňovym témam - oblasti, ktorej sa profesne venujem tretinu svojho života, oblasti, ktorá sa bezprostredne a podstatne týka každého z nás, oblasti pre laikov často málo zrozumiteľnej, oblasti, ktorej sa poslednú dobu venuje viac mediálneho priestoru a napriek tomu sa povie málo. Tak preto...

Dobroslav Štica

Dobroslav Štica
 • Počet článkov: 13
 • Priemerná čítanosť: 3621
 • Priemerná diskutovanosť: 8
 • RSS blogu

O blogu

Na svojom blogu sa chcem vyjadrovať najmä k daňovym témam - oblasti, ktorej sa profesne venujem tretinu svojho života, oblasti, ktorá sa bezprostredne a podstatne týka každého z nás, oblasti pre laikov často málo zrozumiteľnej, oblasti, ktorej sa poslednú dobu venuje viac mediálneho priestoru a napriek tomu sa povie málo. Tak preto...

Kalendár sa načítava...