Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Byrokrati a ty

16.09.2011 | PalinkoS

Diskusia (11 reakcií)

16.09.2011 | grgo

Prvé dva tieto blogy od tohto šialenca som odignoroval, považoval som to za nejaký nemiestny vtip. Začínam si však mysliet, že niekto v redakcii (pán Suďa?) to myslí vážne a skutočne týmto blábolom verí. Takže pár otázok:

1) Je Rakúska Teória Hospodárskeho Cyklu to, čo si Trend myslí o fungovaní ekonomiky?
2) Je Trend za znovuzavedenie zavedenie zlatého štandardu?
3) Čo sledujete tým, že dávate priestor Detlevovi v tomto blogu? Chcete rozvinúť diskusiu okolo týchto bodov? Kto bude zastupovať pána Detleva pri argumentácii? Je diskusia vôbec cieľom človeka čo tieto bláboly prekladá a tu zverejňuje?

16.09.2011 | Pavol Suďa

TREND je pluralitne medium, blogy si na nasom webe moze zriadit ktokolvek, kto dodrziava nase pravidla. Nazory sa tu objavuju rozne, nie s kazdym - ciastocne ci v plnom rozsahu - ma ci musi TREND suhlasit. Aj redakcia TRENDU je pluralitna, rozni redaktori/reporteri maju rozne nazory. Preco chcete, aby TREND zaujimal nejake jednotne stanovisko k vasim otazkam? Mozem ich akurat zodpovedat ja, sam za seba. P. Suda, sefredaktor

16.09.2011 | grgo

Preklady zahraničného blogera sú tu novinkou. Takže tu určite musela zohrať rolu nejaká osobná sympatia alebo názor. Ak to bolo tak, že vás Detlev oslovil s tým, že by si chcel na Trende zriadiť blog tak sa ospravedlňujem, toto právo by som mu uberať nechcel. Ale ak to bolo naopak, teda že ste ho o to požiadal TREND, tak to potom znamená, že vyjadruje vaše názory.

Potom je na mieste otázka, prečo v rámci plurality neprekladáte iné blogy? Tylera Cowena, Nicka Rowa, Paula Krugmana, Brada DeLonga, Marka Thomu, Scota Summnera alebo dokonca aj takého Billa Mitchella? Každý z nich je kvalitou úplne niekde, a je celkom možné že by vám na to dali zvolenie. A na rozdiel od rakúskych výlevov, by to skutočne prispelo pluralite diskusie. Lebo keď má Slovensko niečoho prebytok, tak sú to pomýlený libertariáni/zlatí fanatici - čo je zrejme vedľajší produkt PR kampane nadávie F.A Hayeka a im podoným "Think" tankom.

16.09.2011 | Pavol Suďa

Ja som na Schlichtera narazil na WSJ.com, odkial som prevzal jeho prvy blog a so suhlasom Wall Street Journal a autora som ho prelozil a publikoval v blogerskej sekcii eTrend.sk. Na zaklade nasej dalsej komunikacie, v ktorej D. Schlichter ponukol moznost publikovat u nas aj jeho dalsie veci, ktore ma osobne velmi bavia (aj ked nie so vsetkym suhlasim), v prekladani blogov pokracujeme. Robim to vo svojom volnom case a zadarmo.


Ak mate, pan Grgo, cas a chut, mozte autorov, ktorych ste spomenuli, prekladat Vy. eTrend.sk ich bez problemov v blogerskej sekcii uverejni. Vlastny blog si mozete zalozit aj Vy osobne, my budeme iba radi.


A ak Vas Schlichterove blogy nebavia, necitajte ich. Akurat, ze su na nasom webe celkom popularne. Ak Vam chyba moznost diskutovat priamo s nim, linku poznate, ak viete po anglicky, mozte sa na jeho webe pokojne pohadat.

Ja som kriticke nazory z diskusii v ostatnych dvoch blogoch Detlevovi zhrnul do mailu a poziadal ho, aby na ne v nasledujucich blogoch reagoval; vratane vysvetlenia preco a ako treba podla neho prejst na zlaty standard. Slubil, ze tak coskoro urobi.

16.09.2011 | ivansml

Co sa tyka nazoru Trendu, pod prelozenym clankom je:

"Server eTrend.sk publikuje preklad do slovenčiny so súhlasom autora."

Kedze ziadny iny podpis nikde nie je, vyvolava to zdanie ze ide o "oficialnu" aktivitu Trendu. Prislo by mi korektnejsie keby sa dany redaktor pod preklad podpisal, a potom by bolo jasne ze ide o jeho osobnu iniciativu.

Dalej, mne napriklad nevadi ze ide o rakusku ekonomiu, vadi mi ze tieto clanky nemaju ziadnu uroven, neponukaju ziadny argument nad ktorym by sa dalo zamysliet ci diskutovat, ale vkuse iba opakuju presvedcenie autora podfarbene expresivnymi a populistickymi vyrazmi. To ze Trend dava miesto na titulke webu aj takejto lacnej propagande mi pride trochu zvlastne.

Som zvedavy ci by napriklad Trend uverejnoval na titulke aj odkazy na laviciarske blogy podobnej urovne, plne zlostnej kritiky neoliberalizmu, utokov na praviciarov kupenych velkym biznisom a nareku nad vykoristovanim pracujucich. Tipol by som si ze asi nie.

16.09.2011 | Pavol Suďa

doplnil som poslednu vetu v Schlichterovych blogoch nasledovne, dufam, ze vas to uspokoji:

Článok vyšiel na blogu PaperMoneyCollapse.com. Publikované so súhlasom autora. Preklad Pavol Suďa.

PS: ak sa nejaki laviciari budu chciet prezentovat, v nasej blogerskej sekcii su im dvere otvorene

16.09.2011 | grgo

This. Zrejme nie som jediný, ktorý si tento blog interpretoval ako aktivitu Trendu. A súhlasím s vami aj v ostatnom. Ani ja nemám nič proti diskusi o ABCT, jednu veľmi dlhú som dávnejšie mal s userom MartinTT tu: http://ekonomika.et...

A máte pravdu aj v tom, že tento článok je veľmi zlý argumentačne. Ak si hi pozriete, všetky argumenty sú postavené na pocitoch. Všetci by mali vedieť, že tlačenie peňazí je zlé, že zlato je super, že sme mali umelo nízke úroky. Len jedna veta ako ukážka

"Že sa USA nachádzajú v nezvratnej fiškálnej pasci smrti, si zrejme nevyžaduje väčšie vysvetľovanie: poldruha biliónové deficity kam len oko dohliadne."

Toto je argumentačný klenot, ktorý sa stále opakuje. Mohol by som povedať (ako vždy keď to spomenie pán Suďa) o rekordne nízkych úrokoch na americké dlhopisy, najnižšie za posledné desaťročia - "kam len oko dohlidne". Ake kto som ja, však Detlev povedal, že toto "si už nevyžaduje ďalšie vysvetľovanie". Tak to asi musí byť pravda.

16.09.2011 | Braňo

Ake dooobre Detleeev, uz dooost, my si vsetci kupime tu tvoju knizku, fakt, slubujem, len uz prestan blogovat, prosiiim...

16.09.2011 | Rudolf3

Výborný článok.Je dôležité publikovať takéto články ľudí z finančnej praxe. Fanatickí zástancovia učenia lorda Keynesa ako aj úplatní (rozumej štátom platení) akademici tak majú možnosť vidieť, že reálna prax potvrdzuje neudržateľnosť monetaristických a keynesianskych teoretických bludov. Samozrejme politické elity s armádou byrokratických prisluhovačov budú zanovito robiť všetko preto, aby Ponziho schéma súčasných dlhov založená na systéme frakčného bankovníctva a fiat peňazí sa ešte nejaký čas udržala, pretože keď sa systém zrúti, tak prídu prinajmenšom o svoje válovy.

16.09.2011 | Tibor

Presne tak. Aj ja oceňujem, že aj v Trende publikujú aj niečo iné, ako krugmanove "stimulovať, stimulovať, stimulovať"

19.09.2011 | salamoon

"Najväčšie ekonomiky sveta podkopali desaťročia zvyšovania daní, regulácie a redistribúcie."

zaujimave, ze ja som v globali v posl. desatrociach (aj na svk) pozoroval presny opak..znizovanie dani, deregulacie (nielen financne), liberalizaciu, rozne free trade agreementy, privatizaciu, zmensovanie redistribucie....co uz, kazdy mame zrejme zo svojho kopca iny vyhlad

http://visualizinge...
http://www.aei.org/...

Detlev S. Schlichter

Detlev S. Schlichter
  • Počet článkov: 6
  • Priemerná čítanosť: 3459
  • Priemerná diskutovanosť: 36
  • RSS blogu

O blogu

Britský finančník, ktorý sa venuje rakúskej ekonómii. Takmer 20 rokov pracoval vo finančníctve ako portfólio manažér, napríklad aj v Merrill Lynch a JP Morgan.