Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Referendum fail

19.09.2010 | DanoSkorica

Diskusia (4 reakcie)

20.09.2010 | Ivan Kahanec

moj nazor je taky, ze by kvorum nemalo byt ziadne a podmienka na vyhlasenie referenda by sa mala zvysit len mierne. Preco mierne? Pretoze dolezity je samotny vysledok referenda a nie to, kolko ludi da podpis na nejaky harok.
V sucasnosti je uplne nesmyselne, aby bolo kvorum na referendum 50%, ak volby do NR SR s omnoho vacsim dopadom na spolocnost maju ucast len o par percent vyssiu.
Zrusenim kvora sa dosiahne vyssia ucast. Navyse, vsetci ti, ktori nesli hlasovat v referende predsa svojou neucastou vyjadrili volu ponechat rozhodnutie na tych, ktori k urnam pristupili. tak sa to berie pri volbach do NR SR a tak by sa to malo brat aj pri referende.

20.09.2010 | cpa

Hranica 50% je ťažko prekonateľná, nie nadarmo existuje pravidlo 20/80, napr. 20% ľudí produkuje 80% HDP, atď. Okrem toho, nedávno niekde som čítal, že podobne je to aj so zodpovednosťou ... preberať zodpovednosť v spoločenstve ľudí je paradoxne ochotných tiež len 20% ľudí. To v podstate korešponduje s účasťou na väčšine takýchto hlasovaní, hranica 50% je preto skutočne tak trochu vysnená hranica. Napriek tomu, u tohto referenda bolo jasné, že žiadna politická strana ho nechce, lebo siaha do ich "záujmov". SaS nevynímaje, ta prim predviedla, že tu minireklamnú kampaň urobila len preto, aby sa nepovedalo. Hold, Slovensko ...

PS: Paradoxne č. 2, nižšia hranica by priniesla vyššiu účasť, lebo hrozba, že 20% prehlasuje zvyšných 80% je motivujúcejšia, ako vedieť, že 50% aj tak nikdy nebude...

21.09.2010 | skorodochodca

Vaše 20% kvórum je demokratický nezmysel a nebezpečná hra s reálnou demokraciou. Podľa takého kľúča by sme parlamentarizmus už nemali.
Čo by bránilo Ficovi pri takom referendovo-demokratickom kľúči požiadať referendom o vyhlásenie predčasných volieb? Veď nespokojných občanov okrem jeho voličov máme dosť. A hneď po voľbách by sulíkovci vyhlásili ďalšie referendum o predčasných voľbách ... a takto dookola.
Už dlho tvrdím, že prívrženci SaS majú veľmi blízko k totalitárstvu. Tým, že nezažili socializmus, nevedia porovnávať a nevedia oceniť súčasný skutočne demokratický systém. Každú chvíľu túžia niekoho obmedzovať, vytlačiť z demokratického diania, diskvalifikovať - a to len podľa ich vlastných totalitárno-elitárskych kritérií.
Napr. jedno z ich kritérií: Členovia SaS nemajú medzi sebou bývalých komunistov a eštébákov. To si dnes fakt myslíte, že do strany išli len samí blbci a neschopní ľudia?

20.09.2010 | LPB

Vidím, že páni ešte nikdy nezbierali podpisy...
Zaujímalo by ma, čo na referende stojí 7 melónov. Mohlo by sa konať vždy spolu s voľbami, s ľubovoľným počtom otázok, pod ktoré by sa podpísalo minimálne 50 tisíc voličov.

Daniel Škorica

Daniel Škorica
  • Počet článkov: 7
  • Priemerná čítanosť: 1839
  • Priemerná diskutovanosť: 6
  • RSS blogu

O blogu

Pracujem ako projektový asistent v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnost. Popri tom študujem na Ústave verejnej politiky a ekonómie UK. Profesijne sa venujem hlavne školstvu a sociálnym veciam z ekonomických perspektív.