Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Primum non nocere est. (Neškodiť!)

27.10.2011 | Daniel Jankech

Diskusia (52 reakcií)

27.10.2011 | trotter

Buď lekári štrajkujú za niečo, čo ako spoločnosť považujeme za dobré, v tom prípade im treba vyhovieť. Alebo štrajkujú za niečo, čo za dobré nepovažujeme, potom ich treba presvedčiť o tom, že nezdieľame ich názor a ak ani potom neustúpia, tak holt, treba ich vymeniť.

Nech sa na to ale pozerám akokoľvek, nevidím v tom štrajku žiadne negatíva. Buď sa lekári snažia zachrániť zdravotníctvo, alebo máme jedinečnú šancu zbaviť sa ich.
Navyše, ak 2), na trh by sa dostalo množstvo lekárov, čo by predsa malo podnietiť podnikateľov k budovaniu súkromných stredísk, a zároveň by to prinútilo lekárov trošku zamakať. Jedine, že by sa v kuchyni varilo niečo, o čom nevieme (*cough* Penta *cough*)

27.10.2011 | Samuel B.

Dobry postreh, keby som bol Penta tak chudacikov lekarov podporujem, asi by som to aj nechal zorganizovat.
Asi nieje nic lepsie pre biznis ako ked sa preplatena a statom dotovana konkurencia (citaj statne nemocnice) zdekuje z (casti) trhu ;)
Ehm, vlastne Kollar je tiez sukromnik nie ??? Genialny tah Mr. Kollar, bud obmedzi konkurenciu alebo bude za hrdinu a zachova sucasny stav, ktory ticho toleruje polosukromne aktivity sukromnych lekarov v statnych nemocniciach.

27.10.2011 | trotter

Práve naopak, Pente sa to nemôže páčiť, lebo takto by mohla vzniknúť reálna konkurencia. Ak by kúpila nemocnice pretransformované na akciovky aj s lekármi, tak získava vaľkú výhodu ako "incumbent", lebo už kupuje nemocnicu aj s trhom (a zase Slovensko nie je až také veľké, aby uživilo viac nemocníc). Inak povedané, získa všetky výhody štátneho monopolu, ibaže na tom budú môcť zarábať. A nemusí sa jednať o Pentu, ktokoľvek, kto kúpi štátnu nemocnicu, de facto sprivatizuje štátny monopol.

27.10.2011 | Samuel B.

Ak to beriete z tohoto pohladu, tak potom nieje lacnejsie a jednoduchsie kupit zdecimovanu (kanibalizovanu) nemocnicu ako fungujucu ?
Okrem toho, myslim ze konkurencia v tomto obore vznika dost tazko (vysoke vstupne naklady), no a lekari ktory by boli dost schopny na to aby sa zosukromnili su uz sukromnici...
Hmm, no obidva pohlady maju nieco do seba ako uzasne konspiracne teorie ;-)

28.10.2011 | trotter

Súhlas, konkurencia vzniká ťažko, preto by jej vznik malo podporiť, že štátny monopol zatvára prevádzky. Ak je našim cieľom trh v zdravotníctve, tak hromadná výpoveď lekárov mal byť náš mokrý sen. Ale z nejakého dôvodu nie je.

30.10.2011 | eExcel

Slovenských lekárov nie je efektívne sa zbaviť. Je potrebné donútiť ich robiť to, čo je prospešné pre spoločnosť a k čomu sa zaviazali a za čo berú plat a úplat. Nie to, čo sa sami rozhodli robiť - číry osobný prospech bez protihodnoty.
Lekár nie je viac ako vodič bagra. Dokonca ani mentálne. Proste len ich donútiť robiť to čo majú robiť. To je úloha systému, ktorý nebol modifikovaný tak, aby zdravotníctvo neriadili lekári - lekári sú tí poslední, ktorí majú k tomu kompetencie. Ak bolo niečo v dejinách ľudstva dokázané, tak to, že lekári nie sú schopní riadiť - čokoľvek.

27.10.2011 | grgo

Ak by som mal zostručníť celý blog, tak je to o tom že lekári čo dávaju výpoveď (a hlavne gynekolóvia po 45ke) sú všetko neľudský a necitlivý komunisti, ktorí po revolúcii obrátili kabát a teraz v rozpore s hipokratovou prísahou vydierajú verejnosť aby si mohli ďalej mastiť svoje skorumpované vrecká na úkor predpotopného socialistického zdravotníctva.

Vídíte - ani som na to nepotreboval celý článok. Ani neviem čo k tomu dodať, lebo k takýmto výrokom sa snáď ani nedá diskutovať. Slovami klasika, dá sa s tým nesúhlasiť, ale to je tak všetko čo sa s tým dá robiť. Takže záverom iba želám autorovi že želám príjemný pobyt vo svojom čiernobielom svete.

27.10.2011 | salamoon

aj ked mi akosi usla pointa dalsieho (uz aj na tomto fore pomaly tradicne) osobneho, emotivneho (mozno uceloveho) blogu zrejme v aktualnej suvislosti s lekarskymi poziadavkami, rad by som sa opytal

kedze som sa k tomu nikde nedostal, mohli by ste mi dodatocne prelinkovat nejake data (urcite nieco mate po vasom dlhorocnom zaujme o problematiku), kt. by naznacovali, ze korupcia vo vztahu lekar-pacient na svk je podstatne horsia ako korupcia medzi podnikatelmi, manazermi, politikmi, sudcami, policajtmi, duchovnymi a dalsimi spolocensk. skupinami ? dakujem

PS..tymto linkom vase silne "krestansky" a "pro-trhovo" orientovane srdce zaroven, zrejme nepotesim..ale ak dovolite volne naznacim jeho obsah....v US v r. 2005 skrachovalo 2mil. ludi, v r. 2009 odhadom 1,5 mil, z toho vyse 60% pripada na osobne bankroty spojene s neschopnostou uhradit zdrav. vydavky napriek poisteniu..vacsina zo zbankrotovanych boli ludia so strednym a vyssim vzdelanim vlastniaci dom , cize prislusnici strednych vrstiev....zelam aj nadalej vela sil vo vasom vnutornom boji s vlastnou (slovenskou) mentalitou a potlacani kontrarevolucie
http://articles.cnn...

27.10.2011 | Daniel Jankech

Tu je link, ale ak sa posnažíte, tak nájdete iste viac: http://www.transpar... TIS
..................................................­..........
Môj článok nerieši financovanie zdravotníctva, ale ak to chcete počuť, som za privatizáciu väčšiny zdravotníckych zariadení.

27.10.2011 | jozefbalaz

To fakt pustíte takýto blog na svoje stránky?
Kto pribudne najbližšie, Ivo Benda s témou o Vesmírnych ľuďoch?

27.10.2011 | Daniel Jankech

Priznám sa, že som bol zvedavý kedy niekto z dotknutých pridá reakciu tohto tipu, - ktorá nemá argumentáciu......atď.

Tak skúste oponovať p. Baláž a argumentovať, ak sa domnievate že sa v niečom mýlim. Rád sa s Vami o tom pozhováram.

28.10.2011 | ibisen2

pretože vy naozaj musíte byť platený agent tých síl, ktoré rozkladajú túto spoločnosť. Takže držte sa hesla: NEŠKODIŤ.

28.10.2011 | buzgo

Naozaj si pán Jankech myslíte, že sa 2 a pol tisíc lekárov na Slovensku náhle zbláznilo? A s nimi aj ďalších pár tisíc sympatizujúcich kolegov? Skúste hlbšiu analýzu. Alebo viete čo? Radšej už nie.

28.10.2011 | Daniel Jankech

skúsim ešte raz
Protest: je o spolčení sa jednej profesie, ktorí v mene dosiahnutia vlastného šťastia vydierajú spoločnosť ochromením celého systému, čo môžu urobiť len preto, lebo z podstaty svojej činnosti majú moc takpovediac brania rukojemníkov. Verejnosť ani politika túto morálnu neprijateľnosť nevnímajú.
--------------------------------------------------­----------
Nie, 2500 lekárov sa nezbláznilo. To som nikdy netvrdil. Ba naopak, sú chladne vypočítaví a odtrhnutí od osudov svojich pacientov.
Organizovaným, zákerným a podlým spôsobom sa dožadujú svojich sebeckých cieľov porušovaním elementárnych humanistických princípov a medicínskeho sľubu.
Ich konanie považujem jednoducho za obludné, ale nie prekvapujúce.

28.10.2011 | grgo

Tomuto nerozumiem, v podstate je to iba znovuzopakovanie trotterovej otázky na začiatku blogu - ak sú protestujúci lekári také monštrá a teroristi, prečo ich nenechať odísť? Však by ste mali skákať od radosti nad jedinečnou šancou zbaviť sa komunistických parazitov čo sú pricicaný na socialistivké zdravotníctvo.

Ja nepredpokladám, že vaša manželka chodí napríklad ku gynekológovi nad 45 rokov, to by podľa vašej logiky automaticky podporovalq korupčníkov a zlodejov. Takto národu aspoň umožníte konečne začať budovať zdravotníctvo s lepším základom, nie?

28.10.2011 | Daniel Jankech

Keď nechcete rozumieť, tak nerozumiete.

28.10.2011 | PaloK

Tak nám tu pán Jankech vysvetlite, zdôvodnite a podložte nejakými faktami (aspoň štatistiky) svoje postoje. Vy tu len vyhlasujete svoj dosť emotívny negatívny postoj voči protestujúcim lekárom a akékoľvek protiargumenty odbíjate detinskými frázičkami.

28.10.2011 | Daniel Jankech

Neviem aké fakty potrebujete k dovolávania sa naplnenia medicínskeho sľubu,či poznania elementárnych morálnych zásad. Skúste objasniť.
Tiež objasnite čo pokladáte za detinské frázičky. Nie je to náhodou dovolávania sa dodržiavania sľubov ktoré lekári po skončení dávali? To pokladáte za detinské frázičky?

30.10.2011 | eExcel

Ak sú pokladníčky v Lídli také monštrá, prečo ich nenechať odísť? Táto otázka je absurdná rovnako, ako tá o lekároch. Pokladníčky je treba - preto nie je efektívne niekoho nechať ísť. Stačí im nastaviť pravidlá, dohliadať na ich dodržiavanie, a promptne a účinne trestať ich nedodržiavanie. Samozrejme, kto chce, nech ide. Aký je rozdiel medzi pokladníčkami z lídla a slovenskými lekármi? Pretrváva tu nejaký pocit o ich vysokej hodnote, z čoho sa implicitne pretráváva v stave domnienky, že nie je potrebné im prikazovať čo majú a nemajú robiť. 20 rokov totálne dokázalo, že je nutné im prikazovať čo a ako majú robiť, ako pokladníčkam v lídli.
Ako konštatoval Pažitný - slovenské zdravotníctvo držia v rukách lekári, dodávam, že je to hlavná príčina jeho 20 ročnej stagnácie. Je to absurdné rovnako, ako keby lídl riadili pokladníčky. Tie sú tam na robotu a nič viac, rovnako ako lekári v zdravotníctve.

30.10.2011 | trotter

Ja Vám nerozumiem (asi si sedím na vedení). Treba teda lekárov, alebo nie? Je dobré, že podávajú výpovede, alebo nie? Nechcem si totiž domýšľať niečo, čo ste nepovedali.

30.10.2011 | eExcel

Lekárov aj pokladníčky v lídli je treba. Ale nie v pozícii ovládania zdr. systému akýmkoľvek spôsobom, ale v pozícii zamestnanaca, ktorému povedia, čo má robiť a budú ho dôsledne kontrolovať a trestať za porušovanie pokynov.
Či je dobre, že dávajú výpovede? Je to predovšetkým srandovné. V súčasnej dobe nie sú schopní zakryť, že im nejde o peniaze - tých majú dosť, ale o to, aby udržali zdravotníctvo v bordeli (štátnom vlastníctve), ktorý im umožňuje mať vysoké príjmy za nízku kvalitu práce.

30.10.2011 | trotter

Tak ale, keď sú lekári v takej pozícii, ako vravíte, tak je dobré, že dali výpovede a odchádzajú sami a môžeme ich nahradiť novými lekármi, ktorí v takej pozícii nebudú, či nie?

Nech sa na to pozerám, ako sa na to pozerám, výpovede lekárov sú win-win. Buď upriamili pozornosť na závažný problém v zdravotníctve, alebo sú rozmaznaná banda a máme jedinečnú šancu poslať ich kade-ľahšie.

28.10.2011 | buzgo

Hm, tušil som to... Ale aj tak ďakujem za odpoveď.

28.10.2011 | helhub

Pán Jankech, tento Váš blog mi pripomína taký prvomájový prejav za socializmu. Já poravoverný a jediný mám právo hodnotiť, posudzovať a odsudzovať bez akýchkoľvek faktov a hovorím len aby som niečo povedal.Zaujímate sa o politiku, ekonomiku, zdravotníctvo, ale ovládate niečo poriadne do hĺbky, aby ste sa k tomu mohol relevabtne vyjadriť? Z toho, čo ste napísal, asi nie. Z mojich detí budú dvaja lekári. Je mi ľúto, že sa každý pomaly cíti povolaný hodnotiť tú profesiu bez základných znalostí.

28.10.2011 | Daniel Jankech

Podobne ako PaloviK:
Neviem aké fakty potrebujete k dovolávaniu sa naplnenia medicínskeho sľubu,či poznania elementárnych morálnych zásad. Skúste objasniť. K tomu snáď diplom nepotrebujeme, aklebo áno?
Skúste tiež nejako konkrétnejšie poukázať na moju povrchnosť, ak nejdem do hĺbky. Otázkou znie: Rozoznáte povrchnosť od hĺbavejšieho postoja?
Tiež neviem aké špeciálne znalosti by mal človek mať aby podľa Vás mohol hodnotiť etickú úroveň lekárov, či ich schopnosti liečiť. Podľa môjho názoru stačí otvorená myseľ, empátia, elementárne právne vedomie a zdravý rozum.

Vašim deťom prajem veľa úspechov v štúdiu a súdruh Kollár a ďalší vydierači nech sú im odstrašujúcim príkladom.

28.10.2011 | slovnik

V tomto štáte nič nefunguje, tak prečo by mala fungovať aj táto diskusia o tak závažnom probléme. Štát, ktorý nekontrolovane prispieva na zdravotníctvo a pridám aj školstvo nie je štátom, alebo ani neviem pomenovať inštitúciu ktorá to tu riadi od 9. k 5. Dostalo sa to na úroveň šmeliny. Dobre, alebo lepšie bude ak tu bude viac lekárov ako doktorov a viac pedagógov ako učiteľov. Bohužiaľ, ale v spoločnosti, kde je totálna absencia morálky to tak skoro nebude.

29.10.2011 | ibisen2

V Šolzenicinovom Súostroví GULAG je popísaná scéna, kde v idúcom vlaku sa rozprávajú dvaja muži.Prvý je Solženicin, druhý nejaký profesor. " Na našom vidieku je veľká bieda" hovorí prvý. " To preto, lebo ľudia nevedia hospodáriť", odpovedá druhý. " Ale obchody sú prázdne, niet tovaru", zase ten prvý. " Na vine sú záškodníci , ktorí škodia a škodia", odpovedá druhý. " No nemôže byť tovaru, keď systém zlikvidoval výrobcov ", zdôvodňuje prvý. " Chyba je v ľuďoch, že nezvládajú distribúciu" zase ten druhý. Ten rozhovor je dlhší a odporúčam si ho( aj celú knihu) prečítať. Súčasťou state knihy je aj skvelá analýza profilu profesora. A táto akoby uliata sadne na nášho Danielka. Môžte mu rozprávať všetci, čo chcete, on si bude húsť svoje, podobne, ako ten profesor vo vlaku. Proste je to typ osobnosti, ktorá je príliš tupá, aby vedela zdôvodniť svoje názory, na ktoré, pravda, každý má nárok. Všímam si jeho články už dlhšiu dobu a je to podľa mňa znôška tupostí a hlúpostí. Nanešťastie takýchto ľudí je viac a aby toho nebolo dosť, sú na miestach, kde ovplyvňujú spoločenský život celého národa. Súčasná situácia v spoločnosti je len logickým dôsledkom konania týchto ľudí.

29.10.2011 | Daniel Jankech

Na veľa ste sa nezmohli.
Váš príspevok o mne nehovorí nič, ale veľa o Vás.
Napríklad o neschopnosti argumentovať, o netolerancii k názorom iných, o neschopnosti alebo slabosti ich vôbec vnímať a pochopiť. Ale tiež aj o Vašej nevychovanosti, nedostatku taktu a aj o pocitoch zakomplexovanosti a frustrácie.

Ak ste lekár tak som Vám svojim článkom len nastavil zrkadlo. Obraz je škaredý? Je mi ľúto, za to už fakt nemôžem.

PS. Nabudúce skúste do svojho príspevku pridať viac vážnosti a menej negatívnych emócií.

29.10.2011 | PaloK

Podľa mňa je amorálne, keď štát prikazuje ľuďom platiť zdravotné odvody a dovolí ulievať časť z týchto odvodov ako čistý príjem pre súkromné firmy. Tiež je podľa mňa amorálne, keď ústavný súd zakáže štátu zakázať zdravotnej poisťovni zisk, ale pritom tej zdravotnej poisťovni neprikáže vybrané peniaze investovať do systému. Tiež je amorálne, že občan nemá absolútne žiadnu možnosť voľby. Podobne ako s 2.pilierom.

Vám nevadí, že každý mesiac posielate peniaze na súkromný účet bez akejkoľvek šance, že za to dostanenete službu? Čo keby sme sprivatizovali vyberanie daní? Alebo políciu? To by bolo podľa vás tiež v poriadku však? Načo predsa živiť staré skorumpované komunistické štruktúry...

Podľa mňa je amorálne, keď milióny ľudí s prepáčením 40 rokov serú na svoje zdravie, ak keď začnú mať problémy, očakávajú od lekárov zázraky a navyše zadarmo. Taktiež je podľa mňa amorálne, že namiesto do vzdelávania svojich detí a zdravotnej starostlivosti, radšej platíme hokejový štadión súkromnému klubu, chceme futbalový štadión lebo Slovensko hrá predsa bohovský futbal a môžem pokračovať.

Čo ste vyštudovali, keď si dovolíte dehonestovať prácu absolventov jednej z najťažších škôl, z priamou zodpovednosťou za váš život a pozastavovať sa nad tým, že žiadajú vyšší plat a radikálne systémové zmeny v tom bordeli, ktorý nám zaviedla modrácka aj fico vláda? Politológiu? Ekonómiu?
Podľa môjho úsudku a vaších blogov vám chýba širší pohľad na vec, pretože vo svojej zarytej presvedčenosti o vlastnej pravde a nejakému pocitu krivdy z čias komunizmu nie ste ochotný sa pozrieť na vec z iných pohľadov. Tento váš blog je buď úplny výkrik do tmy, ale len ďalší začiatok masírovania verejnosti pred chystanými zmenami v zdravotníctve.

A viete čo, keď ste tak nespokojný so slovenskými lekármi a zdravotníctvom?
VRÁŤTE ŠTÁTU PENIAZE ZA VŠETKU ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ, KTORÚ VÁM POSKYTOL OD MOMENTU VÁŠHO POČATIA. Až potom môžte kydať na koho chete.

29.10.2011 | Daniel Jankech

1.Nevidím nič nemorálne na tom, ak účastníci trhu profitujú zo služby, ktorú poskytujú. Každý učastník trhu má právo na zisk ktorý vyplýva z miery vzácnosti poskytovaného produktu.
Ústavný súd rozhodol správne. Pravidlá hry sa počas hry jednoducho nemenia a ani vtredy, ak by sa niekomu zdali nespravodlivé.
-Avšk faktom je, že reforma zdravotníctva v tejto oblasti nebola dokončená.
-Občan má naozaj obmedzenú možnosť voľby, avšak len kôli príliš regulovanému trhu.
-Mne samozrejme vadí že za svoju platbu dostávam mizerné zdravotnícke služby, ale to nie je len problém zdravotných poisťovní. A celý svoj dospelý život bojujem za to, aby to bolo iné. Vám sa to však nepáči.
2. K tomu zdraviu. Áno, nie je fér ak ľudia ktorým na zdraví nezáleží a zničia si ho sami žiadajú solidaritu od tých čo majú iný postoj. Ale to treba riešiť doplatkami a stanovením štandardu, nadštandardu a platby za takéto diagnózy. Avšak je to nepopulárne. Verím že by ste súhlasili.
Súhlasím s tým, že je prednejšie myslieť na zdravotnícku osvetu a financovanie zdravotníctva ako na futbalové štadióny.

3.Neviem ako dehonestifikujem prácu absolventov medicíny tým, že sa dovolávam ich sľubu, ktorý dali po skončení školy. Prosím ako ich dehonestifikujem? Ten sĺub má etickú a aj právnu vážnosť, preto chcem len dôstojnosť tých ktorí ho dali.

To že žiadajú vyšší plat mi v princípe nevadí. To že chcú dodržiavanie zákonníka práce osobne podporujem. Nechcem aby ma operoval lekár po 30 hodinách služby. To že chcú systémové zmeny chápem potiaľ, pokiaľ ich nepopierajú snahou o ich zastavenie. Trocha schizofrenické, ale nech.
Avšak nepodporujem a tvrdo prostestujem proti tomu aby si brali ako rukojemníka život a zdravie pacienta. To je proste nehoráznosť.

Apropo vzdelanie.
Štúdium medicíny ja osobne pokladám za najťažšie. Dôvod prostý. Len zriedkakedy, takmer výnimočne sa stretnem s absolventom, ktorý ho zvládol. Preto sa v mojich knihách málo píše o lekároch ale viac o absolventoch. Nemýľte si potvrdenie o návšteve školy so vzdelaním. A nemýľte si inetligenciu, ľudskosť a morálku so vzdelaním. Vzdelanie tieto atribúty neprináša.. nedajú sa naučiť. Ale bolo by to na dlhšie.

Na vec sa nechcem pozerať zo širšieho pohľadu, lebo chcete po mne relativizovanie morálky a hľadanie výhovoriek. Spôsob protestu lekárov ohrozuje moju rodinu,deti, manželku, rodičov,súrodencov, priateľov a spoločnosť. Takýto spôsob protestu je jednoducho vydieraním a terorizmom bez kúska zľutovania na tými, ktorí budú ako pacienti v ohrození.
Hanba

Neviem prečo ma vyzývate na vrátenie peňazí za niečo, čo som nespotreboval. Som viac prispievateľ, ako spotrebiteľ.
Okrem iného som sa osobne pokúsil sponzorovať Žilinskú nemocnicu, ale odmietli ma. Takí sú už socialistickí lekári... z môjho sponzorského daru by im totiž nič nekvaplo.

Teším sa na ďalšiu diskusiu s Vami, skúste prosím vecnejšie.
Pekný večer.

29.10.2011 | bolsevyk

Vraj :"Pravidlá hry sa počas hry jednoducho nemenia ..." Môžete zabrániť zmenám v zákonniku práce ohľadom odchodného? Nie? O čom tu točíte? Takže poisťovne majú právo na zisk, zrušíme oddelenia v nemocniciach, presunieme liečbu na budúci rok. Všetko je OK a to čo sa neminulo je náš zisk. Že niekto čaká na úkon aj dva roky ( a netvrďte, že takí nie sú, lebo sú) nikoho neser.e. Jeden sa vahovára na druhého a pacient má lietať medzi poisťovňou a lekárom. Potom zrušme zdravotné odvody, nehovorme o solidarite zdrvých s chorými, bielch s cigáňmi, ...

29.10.2011 | Daniel Jankech

Len stručne.
Právny systém väčšiny európskych štátov je postavený na určitej postupnosti v rámci vyššej a nižšej právnej sily.
Najvyššie sú ústavné zákony.
Potom sú zákony prijaté parlamentom
A potom nasledujú vyhlášky , kódexy, charty atď..., ktoré však musia byť kompatibilné s ústavou či vyššími právnymi normamai.

Pravidlá hry boli pozmenené zákonom ktorý mal nižšiu právnu silu ako ústavný zákon. Preto prestal mať účinnosť rozhodnutím ústavného súdu.
Pokiaľ bude zákonník práce pozmenený spôsobom ktorý má nižšiu právnu silu ako zákon ústavný, nemôže byť zmenený.
A preto zmena zákonníka práce je v poriadku, aspoň potiaľ, pokiaľ o ňom z iniciatívy niekoho nerozhodne o pozastavení jeho ustanovení.

Dúfam že som Vám to vysvetli dostatočne zrozumiteľne.

29.10.2011 | Ondrej Sukeľ

Len dúfam, pán Jankech, že nie ste právnik...

29.10.2011 | Daniel Jankech

A podobne.
Dúfam že ani Vy:)

29.10.2011 | Ondrej Sukeľ

Čo je to "dehonestifikovať"?

Akú právnu vážnosť má spomínaný sľub?

29.10.2011 | Daniel Jankech

V akom zmysle nemá?

29.10.2011 | Daniel Jankech

Dehonestovať.. či podobné slovné zvraty znamenajú ponížiť, znížiť, uraziť.
To asi predsa viete.. ale v tejto súvislosti, ak sa niekto verejne zaviaže dodržiavať nejaké pravidlá a povie to pred desiatkami svedkov a potom to odmieta v rámci svojho osobného prospechu dodržiavať, dehonestuje - ponižuje svoju osobu, a ak ide o záväzok v rámci skupinu, ponižuje celú skupinu.
Zmluvy sa majú dodrživať, stačí dôkaz že existujú....

30.10.2011 | PaloK

"Na vec sa nechcem pozerať zo širšieho pohľadu, lebo chcete po mne relativizovanie morálky a hľadanie výhovoriek."

Ešte to aj sám priznávate. Vy proste apriori odmietate iný pohľad na vec, pretože by mohol byť iný ako je ten váš. Relativizovanie morálky? Takže tá vaša morálka tá správna, však?
Ostatne, o vašej morálke veľa vypovedá to, že vám nevadí, že nejaký súkromník si z vašich daní sťahuje podiel len preto, že vy ste povinní tie dane platiť. Miera vzácnosti poskytovaného produktu? To ešte uvidíte aká vzácna bude dostupná lekárska služba, keď sa dovŕši to čo Penta a iní začali.

Takže podľa vás lekáry nemajú právo neplniť svoju Hypokratovu prísahu. Ohrozujú životy pacientov. A čo takí politici alebo vojaci, ktorí sa dali na iné cesty... ?A čo takí politici a komunálni poslanci, ktorí vás a mňa denno denne okrádajú a zadlžujú aj moje nenarodené deti? Oni môžu byť sviniari však? Ale lekári nie, tí musia držať hubu a slúžiť, pretože to sľúbili.

Zo zdravotnej starostlivosti ste nič nespotrebovali? To trdíte celkom vážne? S vami je akákoľvek diskusia celkom zbytočná pretože vy NECHCETE diskutovať, chcete len dokola vyhlasovať svoju pravdu, to isté, furt dokola. Namiesto riešenia príčin problémov, vy poukazujete len na dôsledky a so svojou dvojitou morálkou to komentujete. Také blogy môžte písať u SMEtiarov, v Trende sa očakáva text k veci, popis problémov a návrh riešení. Teda to, čo sa učí na väčšine VŠ.

30.10.2011 | Daniel Jankech

Dovolím si najskôr túto myšlienku k realizácií ktorej sa lekári hlásia:
"Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím."

Aký iný pohľad na vec odo mňa chcete, ak len volám po tom k čomu sa lekári zaviazali? Iný nemôže existovať a ak existuje, tak len taký, ktorý pre porušenie tohto sľubu hľadá ospravdlnenie.
Pokladám sa za zásadového človeka a preto pre ospravedlňovanie porušenia sľubu ktorý vedie k ohrozovaniu života a zdravia občanov naozaj nemám a ani nebudem mať pochopenie.
.
Dovolím si Vás citovať:
"Takže podľa vás lekáry nemajú právo neplniť svoju Hypokratovu prísahu. Ohrozujú životy pacientov. A čo takí politici alebo vojaci, ktorí sa dali na iné cesty… ?A čo takí politici a komunálni poslanci, ktorí vás a mňa denno denne okrádajú a zadlžujú aj moje nenarodené deti? Oni môžu byť sviniari však? Ale lekári nie, tí musia držať hubu a slúžiť, pretože to sľúbili."
Neporovnávajte neporovnateľné a nesnažte sa ospravedlňovať egoistické záujmy lekárov, ktorí sa pre ne rozhodli vzdať svojho sľubu.

Pán PaloK.
Zo zdravotnej starostlivosti som menej spotreboval ako prispel. A ak mi prispel štát, tak len mojimi daniami.Vy ma nemáte čo vyzývať aby som vrátil niečo štátu, ktrému nič nedlžím. Skôr naopak, on je dlžný mne.

Opäť si Vás dovolím citovať: "Namiesto riešenia príčin problémov, vy poukazujete len na dôsledky a so svojou dvojitou morálkou to komentujete."

Neviem čo je dvojité na mojej morálke ak len trvám na tom aby niekto dodržal svoj sľub, pokiaľ sa jedná o takú vážnu vec ako sú životy a zdravie občanov.
No a riešeniu príčin a problémov sa dlhodobo zaoberám.

Vo svojich publikáciách sme s manželkou poukázali na hrozné zaobchádzanie s pcientami a aj sme navrhli riešenia. Dovzdelávame nimi socialistických lekárov v oblasti psychológie, práv ale aj medicíny, keďže ich učíme čo je napríklad zdravie, prístup k zdravotnej starostlivosti,ľudská dôstojnosť, individuálny prístup, úcta k pacientom a pod.
I keď to lekári neradi priznávajú, mnohé veci sme ponúkli ako riešenia dávno predtým ako vôbec pochopili potrebu ich realizácie. Dôkaz o tom prinášam aj v tejto publikácií http://www.martinus... stále v predaji, odporúčam, mnohé sa naučíte.
Mám ešte pre Vás jednu dobrú správu, v strednodobom horizonte budem vydávať ďalšiu publikáciu na túto tému, ktorá bude síce kritická, ale samozrejme ponúkne aj riešenia.

Žiaľ nič z toho čo opisujeme na medicíne neučia, keďže profesori medicíny a pochybní odborní asistenti tieto veci jednoducho neovládajú a nechápu, že sú pre budúcich lekárov a aj pacientov veľmi potrebné. Aj preto tu máme lekárov, ktorí sa bez hanby rozhodnú ohroziť životy a zdravie pacientov.
Je zaujímavé zistiť, že prvá a významná profesorka lekárskej etiky pani Haškovcová opisuje to isté vo svojich textoch, čo my v našich knihách, len ona trochu neskoršie.

Prajem peknú nedeľu a pokoj pri hľadaní pravdy:-)

30.10.2011 | PaloK

Vy lekárov ovniňujete z toho, že v mene istého cieľa odmietajú byť väzňami vlastnej prísahy. Keď tak milujete svoju jednoznačnú a pre život jednoduchú predstavu o morálke a etike, vadilo by vám tiež, keby proste len dali výpovede, bez medializácie? Jednudocho zo dňa na deň zmizli z nemocníc? Pochybujem, lenže technicky je to to isté. Asi to tak mali urobiť, dosiahli by ďaleko viac. Alebo podľa vás lekár si nesmie ani dovoliť dať výpoveď, keď je znechutený a otrávený?
-
Prečo ste vy nešli študovať medicínu a nerobíte lekára, ale vrhli ste sa na politiku a ekonómiu a kážete nám tu o morálke? To, že by ste to možno nezvládli nie je žiadna hanba, nie každý musí byť medik. Ale tie tisíce ľudí sa napriek mizerným vyhliadkam na kariéru na to dali, a pracujú, nadčasujú, za pár smiešnych eur. Keby sme im platili tak ako si zaslúžia, som si istý, že by si mohli dovoliť tráviť voľný čas dovzdelávaním o tom, čo píšete vo svojích knihách. Ale kým oni robia 10 a viac hodín denne, s chorými a umierajúcimi ľuďmi, keď každý od nich čaká prebohovské zázraky, večer si rodinu moc neužijú, na druhý deň to isté a stále dokola, tak vy máte dostatok času na filozofovanie o práci, o ktorej nemáte absolútne žiadnu šajnu, a potom ich obviňujete, že im chýba vzdelanie.
-
Lenže, aby mohli zarábať toľko, koľko si zaslúžia, musia sa zmeniť zvrátené nastavenia systemu (ktoré vám dokonca neprekážajú. Vám neprekáža, že súkromník, ktorý tento štát okradol X krát, vás okráda každý mesiac. Zaujímavé). A na to lekári upozorňujú.
--
--
Takže kým vy filozofujete, píšete, moralizujte, a stovky ľudí osočujete, tak tí ľudia robia robotu, akú by ste vy možno vôbec nezvládli. Ste slaboch.
-
PS: Ak chcete aj naďalej publikovať na eTrende, zmeňte štýl, pretože eTrend nie je plátok pre filozofov, kde by mohli do sveta vykričať svoje múdrosti. A dajte si farebnejšiu fotku...

V zdraví zostávajte pán Jankech.
Pavol Kianicka

30.10.2011 | PaloK

Snáď viete prečo vám prajem pevné zdravie ... ?

30.10.2011 | Daniel Jankech

Pán Kiasnička úplne presne viem prečo mi prajete dobré zdravie:
Tešíte sa na ďalšie moje články ktoré Vám a Vášmu okoliu postupne prinesie hlbší pohľad na prácu tých, ktorí "zachraňujú" životy.:-)))

Pekný začiatok týždňa:-)

03.11.2011 | romanah

Pán Jankech, ako Vy možete vedieť, čo na medicíne učia a čo nie ? Však ste ju predsa neštudoval, ja ju študujem a musím upozorníť, že NEMÁTE pravdu :-) Vy si tu ústa utierate o profesorov a asistentov, ale absolútne nemáte potuchy o tom, čo títo ludia už pre spoločnosť aj jednotlivcov spravili. Práve dnes mi jeden z nich dával na srdce, že lekár musí byť zodpovedný a stále pripravený, lebo inak si to odnesú jeho pacienti, ako sa treba stále učiť nové veci, aby sme boli schopní poskytovať tu najlepšiu starostlivosť, tí asistenti, o kt hovoríte, nám ukazujú, ako sa správne chovať, ako komunikovať s pacientami a pokial si nás pacienti nevážia (čo sa stáva bohužial na moj vkus často, ale čo už), tak ako sa ovládnuť, byť slušný ! Ja ich za to obdivujem. To , čo tu vy píšete, to možu byť výnimočné prípady a áno, ľudia su rozni a aj lekári su rozni, ale pred tým, ako niečo takéto pustíte do éteru, tak by ste sa mal sám nad tým zamyslieť. Kde je tá vaša "morálka" keď viete odsúdiť skupinu ludí na podklade svojich domnienok ? A musíte uznať, že etika je velmi komplexná....kde máte teda ten celkový pohlad ? Obviňujete, že nemajú individuálny prístup, kde je ten váš ?
"Ak je niekto väzňom vlastnej prísahy, tak si vybral nesprávne povolanie. Táto prísaha ich má oslobodzovať, nie väzniť." týmto ste chceli čo povedať ? Toto sú dve vety len tak do prázdna.... Prísaha nepomože nikomu...nemyslíte, že chyba je v zákonoch a postup lege artis nie je poriadne ošetrený ? To by sa asi predošlo dosť vela problémom...
Nedovzdelanosť lekárov :-) opať rozvedte a hlavne v čom sú podľa vás nedovzdelaní. Etika sa vyučuje a keď niečo nie je jasné, ako postupovať , tak to samozrejme nerieši jeden lekár ale viacerí.
Ja keď som si vyberala školu, tak som mala 18 rokov a povedala som si, že mám rada ludí a chcela by som nejako pomáhať a zároveň ma fascinovalo ľudské telo., ešte stále ma fascinuje, som veriaca aj preto, že neverím , že niečo také ako život nemohlo vzniknúť náhodou, lebo všetko má svoj zmysel. Nehladela som vtedy na to, aký budem mať plat ani na to, čo tá profesia pre mňa a moj život znamená, teda úplne som tomu nerozumela. Kedy sme tak my, medici, rozmýšlali, máloktorí by sa na to dali znovu. Každý normálny človek chce žiť svoj život, mať rodinu, vedieť sa postarať aj finančne, aby mohol mať deti a aby tie deti dostali to, čo majú dostať. Nikto z nás nie je samaritán. To samozrejme neplatí len na lekárov, ale aj na sestričky a záchranárov. My tiež máme svoje práva. Tak prestaňte týchto ludí osočovať. Keď skončím školu, budem mať 25 rokov a chcem mať rodinu a aj prácu, kde si budem mocť robiť svoju robotu ,ako najlepšie viem, ale aj adekvátne ohodnotenú. Ludský život sa nedá ohodnotiť, ale moje odpracované hodiny áno.
A ešte taká myšlienka na záver :-) ak lekári nezachraňujú životy, tak čo potom robia ? A čo Vy robíte pre spoločnoť ?
Teším sa na Vašu reakciu.

30.10.2011 | Daniel Jankech

Ak je niekto väzňom vlastnej prísahy, tak si vybral nesprávne povolanie. Táto prísaha ich má oslobodzovať, nie väzniť. Ak totiž nastávajú situácie kedy by boli lekári tlačení k neetickému konaniu, má im pomôcť vedieť vzdorovať.
Každý môže dať výpoveď, ale nie spôsobom ktorý je organizovným ohrozovaním životov a zdravia občanov. To znamená tak, aby nebol porušený medicínsky sľub.

V jednej z reakcii som sa vyjadril:
To že žiadajú vyšší plat mi v princípe nevadí. To že chcú dodržiavanie zákonníka práce osobne podporujem. Nechcem aby ma operoval lekár po 30 hodinách služby. To že chcú systémové zmeny chápem potiaľ, pokiaľ ich nepopierajú snahou o ich zastavenie. Trocha schizofrenické, ale nech.
Avšak nepodporujem a tvrdo prostestujem proti tomu aby si brali ako rukojemníka život a zdravie pacienta. To je proste nehoráznosť."
A samozrejme ak chcú vyšší plat, neberiem im ho, ale môžu ho získať len a len zmenou ekonomiky zdravotníctva. V socialistickej nemocnici pán Kianička len socialistický plat.
K nedovzdelanosti lekárov a ich príčinám by som sa musel vyjadrovať dlho a tu na to nie je toľko priestoru.

V zdraví zostávajte aj Vy pán Kianička a pozdravujte tých, ktorí odmietajú a sú neschopní vlastnej sebareflexie.

29.10.2011 | bolsevyk

pretože v kapitalistickej spoločnosti kope každý za seba. Nikto nebude servírovať "pečené holuby" do úst inému človeku. To je zásada egocentrizmu, na ktorej stojí západna civilizácia (nechávam bokom či je to správne alebo nie v širších súvislostiach), Na druhej strane neviem či na "špatnosti", ktoré sa dejú v tomto štáte už pridlho sa dá zareagovať "správne". Rozhodne je čas nejako reagovať, trebárs aj tak, že súkromným lekárom obvoďákom sa zoberie kapitácia pacientov a bude sa im platiť za odvedenú prácu(Oni prídu do ordinácie 1. v mesiaci a pri 2000 pacientoch majú "vystaráno"). Keby do zdravotníctva natieklo 500 000 000 000 € a tak bude málo. Takže problém je niekde inde.

03.11.2011 | Daniel Jankech

Aké spravodlivé rozhorčenie neznalej študentky.

Nuž, ľudia ktorí neštudujú medicínu sú hlupáci. Oni nemôžu vedieť.
Ale choďte:-))

Váš príspevok je dosť smutný.
Naozaj viete o mne toľko aby ste ma mohli voči mne zaujať negatívne stanovisko?
Môžem Vás ubezpečiť, že viem čo na slovenských medicínskych univerzitách učí, respektíve viem, čo sa určite neučí a bez čoho sa nedá hovoriť o dobrom lekárovi, ba ani len o slušnom občanovi.
O odborných asistentoch z istých oddelení píšem vo svojich publikáciách ako o zločincoch a na tom samozrejme trvám. Veď ohroziť život človeka zo svojvôle, alebo donucovať k odpornostiam je zločinom.Veľmi podobný tým, ktoré vykonával doktor Mengele. Viete kto to bol?
Nuž ja ich za to neobdivujem. Nemám totiž za čo.

Dovolím si Vás citovať:"Kde je tá vaša “morálka” keď viete odsúdiť skupinu ludí na podklade svojich domnienok?
Ako ste prišli na to že ide o domnienky? Ja predsa publikujem fakty, nie domnienky. Ale na to aby ste to vedeli posúdiť budete potrebovať istý čas.
http://www.martinus....
O akom individuálnom prístupe hovoríte v súvislosti s mojou osobou? Celkom som tejto vete neporozumel.

Opäť si Vás dovolím citovať:
“Ak je niekto väzňom vlastnej prísahy, tak si vybral nesprávne povolanie. Táto prísaha ich má oslobodzovať, nie väzniť.” týmto ste chceli čo povedať ? Toto sú dve vety len tak do prázdna…. Prísaha nepomože nikomu…nemyslíte, že chyba je v zákonoch a postup lege artis nie je poriadne ošetrený ? To by sa asi predošlo dosť vela problémom…"
-
Prísaha má pomôcť lekárovi vo chvíľach váhania a pacientovi zabezpečiť pomoc. Takže pomôže tým, ktorí si ju ctia. To Vás kto takým nezmyslom učí?
V zákonoch ala aj chartách a medzinárodných dohodách žiadna chyba nie je a postup lege artis je riadne právne ošetrený.
To ste počuli od odborných asistentov? No to sú za vzdelanci...
Skúste si veci radšej samostatne naštudovať a trocha kritického zmýšľania nezaškodí.
.
Na rozdiel od zdravotníkov, ktorí osočujú mňa a moju manželku hoci im to zakazuje ich etický kódex, ja im len nastavujem zrkadlo. Obraz je škaredý? Och ale za to Jankech nemôže.

Áno, aj zdravotníci majú svoje práva- Ale: "práva jedného začínajú tam, kde končia práva druhého." Na to nezabúdajte ani ako študentka a ani ako lekárka ak sa raz ňou stanete.

Na záver:
Na budúci týždeň má moja manželka absolvovať krátku operáciu. Podobnú už absolvovala pred rokom. Avšak žiadala si istý individuálny prístup, ktorý vyžadoval asi 5 minútové úsilie od lekárov na drobné organizačné zmeny.
Konkrétni ľudia s nami o ïndividuálnom prístupe odmietli komunikovať. Pol roka sme sa museli naťahovať s lekármi ktorí nevedia o ľudskom prístupe,právach pacientov, a pod. nič a denne ich porušujú.
Veci sa pohli až keď sme si najali právnika. Stál nás ako som to už viackrát spomínal 230 eur.
Nuž keď môžeme ako lekári škodiť ak nám nechcú dať úplatok tak budeme škodiť však...

Moja manželka sa veľmi bojí. Predstavte si ani nie operácie, ale všetkých tých konfliktov s hlupákmi a nedovzdelacami.
Som zvedavý čo súdruhovia vymyslia teraz, len aby jej škodili.
Mimochodom, ešte ani raz v živote sme sa nestretli s profesionálnym prístupom, ale len s takou bravčovou medicínou. Na základe čoho si vás zdravotníkov máme vážiť?
Na základe nejakého pochybného diplomu? Ale choďte.
Potom Vám napíšem ako to dopadlo.
.
PS. Ak mi poskytnete adresu, rád Vám jednu z mojich publikácii zdarma zašlem, aby ste mali informácie aj z druhej strany.

04.11.2011 | romanah

Vám príde moj príspevok smutný...tak sme na tom rovnako, lebo ja som smutná z Vašich príspevkov...Naozaj ma celá tá situácia trápi, dosť som sledovala aj situáciu v Čechách a snažila som sa to všetko pochopiť, dokonca aj ludí ako ste Vy, ktorí teda nesúhlasia s takýmto sposobom protestu...ako by ste to teda riešili Vy ? Keby ste boli ako lekár ? Keď sa Vám nezdám dosť informovaná, prosím, ja si rada prečítam :-)
Porovnávať lekárov s doktorom Mengele ? To je už ale dosť silná káva...
Čo sa týka lege artis, to je moj osobný názor, chcela som vedieť, čo si Vy o tom myslíte, keď ste tak výborne informovaný...Ja si myslím, že to ošetrené dobre nie je...ale však sa uvidí, možno zmením názor po pár rokoch. No dosť o tom pochybujem.
Ja právo človeka rešpektujem, každý má právo sa rozhodnúť a žiť...a zato nemusí byť ani zradca, ani hlupák, ani nemorálny človek.
Vašej manželky mi je lúto a prajem jej skoré uzdravenie. žiadny človek si nezaslúži trpieť, ani aby sa s ním zaobchádzalo zle.
Asi máte svoje dovody, prečo sa takto vyjadrujete, svoj názor, máte naň právo, len je škoda, že každého hádžete do jedného vreca. Pretože keď si niekto ako ja, toto prečíta, tak si povie, že načo sa snažiť, keď je toto názor, ktorý panuje....Dúfam, že nie je.
A verte, že žiadny diplom z lekárskej fakulty nie je pochybný. Ak si to naozaj myslíte, tak nechápem, prečo nejdete radšej k šamanovi alebo liečitelovi alebo ja neviem ku komu...
Skúste si prečítať svoj príspevok a to, čo žiadate odo mňa aplikujte aj na seba...nastavte si zrkadlo. To by každopádne mal spraviť každý človek raz za čas.
Aj tak sa neviem zbaviť pocitu, že celá táto diskusia je úplne zbytočná :-)

PS: Ďakujem za ponuku, ak si budem myslieť, že Vašu knihu potrebujem, tak si ju rada zakúpim aj sama. S roznymi pacientami sa stretávam denno denne, rozprávam sa s nimi, spoznávam životné príbehy, takže myslím, že informácií z druhej strany mám dosť. Želám Vám aj Vašej manželke, aby ste teda tých lekárov nepotrebovali.

04.11.2011 | Daniel Jankech

"Cieľ, ktorý sa nedá dosiahnuť humánnymi prostriedkami nemôže byť správny cieľ."

Alias Romanah-
Ak chcem v živote niečo dosiahnuť a chcem sa mať napríklad dobre podľa mojich individuálnych priorít, stanovím si nejaké ciele. A potom si samozrejme musím stanoviť aj spôsoby ich dosiahnutia. Chcel by som mať napríklad dom,auto a chatu. Ale málo zarábam. Tak sa rozhodnem ísť s pištoľou do banky a vykradnem ju. To asi nebude správny cieľ a spôsob jeho dosiahnutia, však?
Teraz ináč.
Som lekár chcem zarábať tak ako lekár v Nemecku. Ale ekonomika na to nemá. Žiadny zamestnanec u nás nezarába porovnateľne toľko ako v Nemecku. Preto sa rozhodnem protestovať a zobrať si rukojemníkov organizovaným spôsobom. Nezoberiem si pištoľ, ale ako zbraň použijem organizovanosť môjho protestu tak, že na oddeleniach kde pracujú takí ako ja nebude mať kto podať anestézu a pacient bude preto v ohrození života.
A okrem toho že chcem peniaze, tak som si dal ešte podmienku, že tí ktorí ma platia, nesmú zahájiť ekonomické reformy na zastavenie plytvania v zdrav. zariadeniach.

"Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.”

Tak tento sľub už neplatí? Čo si máme myslieť o ľuďoch ktorí plnia svoje sľuby len vtedy ak vyhovujú iba im Romanah? Čo si o nich myslíte Vy?

Ako by som to riešil ja?
Určite by som nikdy v živote nepridal k ľuďom, ktorí sú za tento stav v princípe vinný a nedegradoval sa na človeka ktorého prvoradým záujomom sú len a iba peniaze.
Ale ak chcete aby som Vám napísal, ako by som reformoval zdravotníctvo, rád Vám to neskôr napíšem.
Ak niekto túži naozaj zarábať, nech si nájde povolanie kde nebude závislý od štátu a dá do stávky svoje schopnosti.
--------------------------------------------------­---------
Lege Artis
Vy nemáte zatiaľ osobný názor na túto tému, iba interpretujete to čo sa dozviete od Vašich učiteľov.
A keďže oni nie sú schopní poskytovať zdrav. starostlivosť v tomto zmysle, tak tento zmysel spochybňujú rôznymi relativizmami, ktoré majú zakryť ich neznalosť a neschopnosť.

Ja samozrejme nehádžem všetkých lekárov do jedného vreca, to je len Vaša interpretácia.

Ak nenachádzam u človeka ktorý má diplom z medicíny, ľudskosť, rešpekt, úctu k pacientom a ktorý sa správa tak, že tým vlastne kladie prekážky k prístupu k zdravotnej starostlivosti, tak pokladám jeho diplom za pochybný. Okrem iného ak ho nachádzam úplne nepripraveného v oblastiach elementárnych právnych noriem ktoré potrebuje k plnohodnotnému výkonu povolania tak ním dokonca pohŕdam.
-
A taká je z Vás drvivá väčšina. A taká budete aj Vy, ak sa nebudete snažiť hľadať pravdu aj u oponentov, ktorí Vás neobdivujú. Taká budte aj Vy, ak sa nebudete snažiť hľadať skutočnú príčinu negatívneho postoja hocikoho k Vám, či k vašej komunite a neotvoríte svoju myseľ aj iným myšlienkam so schopnosťou vedieť si priznať omyl.

Len mimochodom, našli sa aj medici, ktorí chceli vedieť viac ako len to, čo im sprostredkovali ich učitelia mnohokrát zašpinený spoluprácou s komunistickým režimom a pochybnosťami o ich motívoch prečo sa stali lekármi.
A nie vždy mali o mne negatívnu mienku... ako to je u Vás. A to len preto, že sa neklaniam diplomu a hľadám človeka...

Ešte drobnosť:
Hodnota človeka sa nemeria tým čo dokáže pre seba vziať, ale tým čo dokáže iným dať.

04.11.2011 | romanah

Neverili by ste, ale naozaj mám svoj názor a tiež ma vychovali tak, že viem posúdiť, čo je zle a čo dobré. Názor na lege atris, čo som tu napísala, je moj osobný a neinterpretujem tu nič vypočuté alebo naučené.
V tomto proteste nejde o to, aby lekári zarábali ako v Nemecku...Ja študujem v Čechách na Karlovej univerzite, ako som písala, situácia je dosť podobná akcii Děkujeme, odcházíme. Tu ide o to, aby pracovný výkon bol racionálne ohodnotený.
Pokial viem, "iba" lekárom nevyhovuje liečenie ludí.
Podla Vašich slov a textov hádžete všetkých do jedného vreca...ak to tak nemyslíte, tak by som Vám radila, aby ste pozmenil sposob vyjadrovania, aby nedochádzalo k zbytočným omylom.
Vy máte nároky na lekárov a ktovie ešte na koho, pravdepodobne na celé svoje okolie...len by ma zaujímalo, či aj na seba.
Ja nepotrebujem nikoho obdiv, mne stačí elementárna slušnosť. A ako som sa tiež poučila, ak má niekto voči mne negatívny postoj, nie vždy je chyba vo mne.Moja mysel je otvorená až až. Vy tu kážete,ale pritom mysel otvorenú nemáte, v predchádzajúcom príspevku ste jasne odmietli pozerať sa na veci z inej perspektívy.
A nakoniec, čo sa týka mojej mienky o Vás, to Vám može byť vcelku jedno, ale posobíte velmi arogantne a nadradene, nediskutujete, ale kážete a mám z Vás dojem, že by ste potreboval psychológa. Toto nemyslím, ako urážku, skor radu, ktorú asi budete ignorovať.
Ta veta na záver je naozaj velmi trefná.
Asi by ste teda mal ísť na tú medicínu, vyštudovať ju a potom si spraviť atestáciu a pracovať x rokov a získat titul profesora a naučiť nás to všetkých :-)
Pekný večer a ďakujem za rozhovor, lúčim sa.

05.11.2011 | Daniel Jankech

Ach škoda. Toľko som sa snažil ....
---------------------------------------------
Ak teda viete posúdiť čo je dobré a čo zlé, tak musíte byť predsa na strane pacientov. Veď ak sa organizuje skupina, ktorá dá len a len kôli peniazom do stávky životy a zdravie občanov iste musíte byť proti. Predstavte si že by to tak spravili napríklad pracovníci jadrovej elektrárne. A niektorí už majú peknú zodpovednosť. A tá elektráreň by stála kilometer od Vášho bydliska....

-Nuž ak tu neinterpretujete nič vypočuté a naučené, tak je to ešte horšie. Ak by ste totiž poznali slovenské zákony (576/2004), medzinárodné dohovory o biomedicíne, a Európsku chartu práv pacientov, tak by ste vedeli,ako poskytnúť pacientovi zdravotnú starostlivosť v zmysle lege artis.

Pracovný výkon lekárov je racionálne ohodnotený.
(http://moje.hnonline.sk/node/4660)a ak by nebol, spôsob dosiahnutia jeho ohodnotenia je nehorázny.

Všetkých lekárov do jedného vreca nehádžem a mám medzi nimi pomerne veľa kamarátov. Občas mi aj všeličo pošepnú...Ale nepokladám za potrebné za každým slovom hovoriť česť výnimkám. Dospelý človek by to mal chápať.

Ak by som nebol náročný na seba, tak moja firma by už dávno skrachovala. Len toľko k mojim nárokom. A samozrejme žiadam od každého profesionalitu,nielen od lekárov. Mimochodom, najprofesionálnejšie správanie majú jednoznačne bankové úradníčky a najneprofesionálnejšie zdravotníci.

Hovoríte o sebe že ste veriaca. Aj ja som veriaci. Jedno z prikázaní je aj NEPOKRADNEŠ. Ak niekto kradne myslíte si že sa dá pozerať na také niečo z inej perspektávy? Z akej preboha?
Áno, pochopím hladné dieťa, ktoré ukradne rožok či čokoládu v samoobsluhe. Ale odmietam morálne relativizovať dosahovanie ekonomických cieľov ohrozovaním zdravia a životov občanov ľuďmi, ktorí sú ako zamestnanci štátu jedni z najlepšie platených.

Dovolím si Vás citovať:
"A nakoniec, čo sa týka mojej mienky o Vás, to Vám može byť vcelku jedno, ale posobíte velmi arogantne a nadradene, nediskutujete, ale kážete a mám z Vás dojem, že by ste potreboval psychológa. Toto nemyslím, ako urážku, skor radu, ktorú asi budete ignorovať."
-Nie je mi celko jedno čo si myslia o mne ľudia na ktorých mi záleží a na Vás mi záleží. Ako na Vás pôsobím ovplyvniť neviem. Ale odporúčal by som vnímať hlavne myšlienku diskusného príspevku. Mimochodom, skúste si prečítať svoj prvý diskusný príspevok. Na mňa pôsobí veľmi arogantne a naduto. Ale neriešim to. Chcem vedieť viac o zmýšlaní autora, preto sa ma to nedotýka a diskutujem s Vami.
Dobré radzy ohľadom medicíny či psychického zdravia či rozpoloženia sa nedávajú verejne, ale v atmosfére intimity a dôvery. Inak ide len o snahu ponížiť či uraziť oponenta, pokiaľ dochádzajú argumenty.
Keď budte lekárkou, nikdy nekričte svoje odporúčania cez chodbu, alebo pred inými pacientami či personálom. Je to len dobre mienená rada...a naozaj úprimná.

Na záver. Slovenských lekárov som mnohé naučil aj bez toho aby som bol profesorom medicíny a stále ich učím. Urýchlil som niektoré zmeny cca tak o 10 rokov a mám z toho dobrý pocit.
Ale rád by som sa dožil toho, že lekári sa naučia aj vychovávať samých seba.
Tiež túžim potom aby raz lekári pochopili, že aj dobré slovo, úsmev, rešpekt súkromia či intimity je rovnako dobrý liek ako ten najdrahší čo sa dá kúpiť, a je liekom prvej aj poslednej voľby.

PS. Na katedre supervízie Karlovej Univerzity pracovala a možno ešte stále pracuje pani Helena Haškovcová, prvá profesorka lekárskej etiky na území Československa, ktorú si veľmi vážim.
Odporúčam Vám jej knihu: Lekárska etika -vydavateľstvo Galén.
Napísala celkom 19 kníh a sú naozaj veľmi podnetné a sú predovšetkým pre zdravotníkov.

Prajem veľa úspechov v štúdiu a otvorenosť mysle.

01.12.2011 | jozododo

pan Jnakech vam musel niekedy v minulosti niekto velmi ublizit a nasledne potom napisete takyto clanok. Suhlasim s vami v tom co hovorite o etike a spravani sa k pacientom, toto je problem a je fakt ze niektori lekari by mali prave na tomto popracovat. Zvysok clanku radsej nebudem komentovat, mate pravo na svoj nazor. Zasnem vsak nad Vasimi reakciami v diskusii. tak sa mi zda, ze hocikto kto je lekar alebo nebodaj uci na lekarskej fakulte je uplny magor, nema pochopenie, nevie sa spravat k pacientom... Je mozne ze ste mali jednoducho smolu a natrafili ste na nespravnych ludi a naozaj vas ci vasu zenu osetroval neschopny a neludsky lekar, ale je mozne ze problem bude vo vas, pretoze podla toho co pisete, chcete individualny pristup, robit male organizacne zmeny ked pridete do nemocnice... mne pripadate ako prototyp nespokojneho cloveka, ktory uz ked ide do nemocnice vie ze lekar ktory ho bude liecit je neschopny, ze vam nevyhovie, lebo ak je to stary lekar tak pracoval v starom systeme a bol komunista a ak je to mlady lekar tak ho nenaucili na skole to co by mali. zaujala ma vasa reakcia na romanuh citujem: "Aké spravodlivé rozhorčenie neznalej študentky" prepacte ale ako mozete vediet ci je znala alebo neznala, iba podla toho co napisala - a podla mna to malo hlavu aj patu a davalo to zmysel a to ovela viac ako cely vas clanok.

01.12.2011 | Daniel Jankech

V živote sa nám občas pritrafí niečo, čo nás mobilizuje a chceme to zmeniť. Chceme to zmeniť preto, aby sa to čo stalo nám, už nestalo tým druhým preto, lebo s tými druhými cítime či súcitime. A to je motivácia môjho, ale aj manželkinho konania.
Tento postoj je v občianskej spoločnosti prirodzený, potrebný a žiadúci. Avšak, v zaostalých komunitách vzbudzuje individuálny postoj a vzopretie sa neprávosti údiv, zdesenie či odpor. To je tak trochu aj prípad našej slovenskej pospolitosti, predovšetkým tej lekárskej.

V každom aj v tom najvyspelejšom zdravotníctve môže prísť k porušeniu práv pacientov, avšak iná je situácia ak k ich porušovaniu dochádza denne a systematicky, čo je aj prípad mnohých oddelení, respektíve väčšiny. Ak ste lekár, som presvedčený že je to aj prípad Vášho oddelenia a praxe. Ale možno sa mýlim. Avšak mýlim sa iba vtedy, ak máte na Vašom oddelení niečo ako záväzné pravidlá komunikácie a iniciatíva na individuálny prístup je Vaša iniciatíva.
.
Náš problém tkvie v tom, že žiadame niečo o čom slovenský lekár nič nevie a žiaľ ani sa nechce doučiť. O individuálny prístup podľa regulí bežných všade v civilizovanej Európe. Už som to tu spomínal, naposledy nás to stálo 230 eur za právnika, pretože nedovzdelaný lekár nevedel čítať. Tak mu to musel prečítať právnik. Potom sa už veci pohli. No ale na radosti zo slovenských lekárov to nepridá.
Poznamenávam, že sme veci a aj dôvody snažili nesmierne vľúdne a empaticky lekárom vysvetľovať.Niekoľkokrát sa dokonca angažovala aj lekárka mojej manželky. Ak by teda bola chyba v nás uspela by. Ale ani ona neuspela.
.
Uvedené má aj svoj psychologicky rozmer. Takmer vždy pri nejakej individuálnej žiadostii lekár pocíti, že sme v práve a on niečo zanedbáva čo ho poníži a nastavuje mu zrkadlo.
No a on sa vo svojej slabosti snaží dokázať nám že to jeho felčiarstvo je v poriadku.

Čo sa týka profesorov medicíny, či odborných asistentov tak to je neuveriteľná hrôza. Ak dekan lekárskej fakulty nevie čo je súhlas pacienta čo nevie väčšina lekárov, tak potom akých študentov môžeme očakávať v nemocniciach?

O slovesnkých lekároch si dovolím kedykoľvek aj verejne a aj s konkrétnymi menami hovoriť ako o nedovzdelaných, obmedzených a primitívnych. A to čo sa deje teraz, že im je život človeka ľahostajný mi to len dokazuje. Ale ani trochu ma to neprekvapuje.

Prajem úspech a dúfam že ak ste lekár, tak ste aspoň čítali tieto dokumenty.Predpokladám že o tom nemáte ani potuchy ako všetci z vašej komunity. Bez ich znalostí či ich hlbšieho pochopenia a akceptovania v praxi nemôžete ponúkať medicínu, ale čosi podivné čo tu slovenskí lekári dlhé roky ponúkajú. A chcú za to ešte úplatky...fuj

Zákon 576/2004
Chartu práv pacienta
Európsku chartu práv pacienta
Medzinárodný dohovor o biomedicíne.

Daniel Jankech

Daniel Jankech
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 5257
  • Priemerná diskutovanosť: 33
  • RSS blogu

O blogu

Zaujímam sa o politiku, ekonomiku a zdravotníctvo. Som autorom dvoch publikácií o stave rešpektovania ľudských práv v slovenskej medicíne. Možno naivný idealista a tiež trochu disident, v permanentom spore s negatívami súčasnej spoločnosti.