Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekári socializmus milujú.

08.07.2018 | Daniel Jankech

Diskusia (68 reakcií)

08.07.2018 | Roman Kanala

Je dobre, že o probléme niekto začal písať. Ľudia sa naozaj boja, že keď sa im niečo prihodí a budú potrebovať lapiducha, tak jednoducho zomrú.

Sú dve povolania, kde poskytovatelia služieb žijú z nešťastia iných, čo im dáva veľkú moc spolu s pocitom nadradenosti a toho sa nehodlajú vzdať. Na Zlodejsku sú vykonávané so zlodejskou empatiou, teda nulovou. Rozdiel medzi skratkou JUDr. a MUDr. je v tom, že jedna znamená nenažrané prasa a druhá znamená nenažrané prasa.

Doporučujem blog, no hlavne diskusiu pod ním:

Québec: protest lekárov proti zvýšeniu ich platov
23.03.2018
https://blog.etrend...

09.07.2018 | PeterVisolajsky

Slovenskí lekári súhlasili s platmi : u ATESTOVANÉHO 2,3násobok „priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy“. Teda presne tento rok je to 2097,6e. /Neatestovaný má 1,25násobok/ To koľko zarába Kanadský lekár : Podle informací neziskové organizace CIHI (Canadian Institute for Health Information) ze září 2017 dostává průměrný praktický lékař v zemi od ministerstva zdravotnictví přibližně 339 tisíc kanadských dolarů ročně (téměř 5,5 milionu korun). Zdroj: https://ekonomika.i... . Teda 28250 kanadských dolárov mesačne :) /Slovenský lekár chcel 2097e a kanadský lekár je spokojný s 18347eurami mesačne :) Buďme radi, že máme slovenských lekárov.

09.07.2018 | Roman Kanala

Ale fúj. Čo je to za narábanie s číslami. 300 tisíc kanadských dolárov je asi 200 tisíc eur. Rozpočítaných na mesiac to dá nejakých 17 tisíc eur.

Tých 300 tisíc dolárov nie je lekárov plat, ale ročný obrat, alebo ak chcete hrubý príjem, z ktorého si platí nájomné ordinácie, zo dve asistentky (zdravotné sestry kombinované so sekretárkou, University Diploma Qualified Nurse), ďalej leasing za mašiny (typicky RTG, EKG, hemato tester), a spústu ďalších vecí. A asi to nebude začiatočník, ale zabehnutý doktor s dobrou klientelou už bližšie k dôchodku.

To asi tak zodpovedá môjmu doktorovi, ktorý si platí veľký byt premenený na ordináciu s čakárňou a labákom. K tomu dve asistentky, ktoré mu vedú administratívu, robia odber krvi, základné vyšetrenie krvi, RTG a ak treba EKG. Špeciálne veci ako CT, MR a podobne majú špecialisti, lebo jednotlivým doktorom sa to nevyplatí. Je to drahé a musí sa amortizovať používaním, nie zastarávaním. Každá z kočiek má asi 5 tisíc na čiastočný úväzok. Doktor pracuje od 8 do 18 h päť dní v týždni. To zodpovedá asi 120% úväzku. Niekedy nemá čas ani sa najesť. So špecializáciou všeobecného plus ORL, na konci mesiaca mu ostane nejakých 7 tisíc dobrých frankov ruka čistý. Ak by robil špecialistu ORL a bral len prípady ORL, zarobil by možno aj dvojnásobok.

Jeho manželka je logopédka. Zarobí aspoň toľko, väčšinou viac, okolo 10 tisíc mesačne. Nemá asistentky, všetky papiere stíha sama. Nemá mašiny, pracuje z prenajatého bytu. Takže ona sponzoruje svojho manžela, ktorý sa ide potrhať. Za starými babkami na bicykli, lebo po meste je autom peklo. V lete v zime, slnko dážď, dva poldni v týždni doktor chodí za pacientkami, ktorým väčšinou nič nie, chcú kecať, a poisťovňa to platí. Niekedy je až dojemne otravný, keď mi dáva 10% zľavu z faktúry, lebo poisťovňa prepláca len 90%. Alebo keď mu musím povedať, že ja nepotrebujem utešovať, chcem diagnózu a prognózu. Alebo keď vidím, aký je zničený, lebo nejedol a donesiem mu chlieb a syr, ktorý si potajomky hryzká. To je super empatický človek, ktorý by ani nemal robiť doktora, lebo sa pre pacientov sám ničí. Nie je výnimkou, je ich asi tak tretina všetkých lekárov, ktorých poznám. Ostatní sú neosobní, alebo vyslovení ryžovníci, no chodím k nim, lebo chcem najlepších bez ohľadu na honorár. Poisťovňa hradí 90%. Zbytok je ako lístok do kina.

08.07.2018 | PeterVisolajsky

Pán Kanala, nič v zlom, ja som síce nečítal celý blog pána Jankecha, ale váš blog o tom, že kanadskí lekári odmietli navýšenie platov , čo sa podľa vás od slovenských lekárov nedá očakávať , má jednu zásadnú chybu - lekári na Slovensku mali naposledy platové požiadavky v roku 2011, tam sme sa s Vládou pri núdzovom stave dohodli - pristúpili sme na navýšenie platov na 2,3násobok priemernej mzdy na Slovensku, čo je aktuálne cca 2040e v hrubom u atestovaného. Kanadskí lekári sú podľa vás stelesnením dokonalosti, ale zabudli ste si pozrieť fakty - čísla, čo ma pri vašej práciu prekvapuje. Ak si porovnáte, čo majú a čo dosiahli kanadskí a slovenskí lekári, tak podľa vašej logiky, čísla a výsledky hovoria opak ako tvrdíte vy - obdivovať treba slovenských lekárov /žiadny z tých 7000kanadských lekárov, čo odmietol navýšenie kanadského platu, by nerobil mesačne za 2040e/ . A v neposlednom rade , v roku 2011 sme mali 4 požiadavky - 1. dodržiavanie zákonníka práce v nemocniciach /požiadavka v demokracii na zamyslenie v akom štáte žijeme/ 2. mzdy lekárov 3. aby mali zdravotné poisťovne zákonnú povinnosť zaplatiť reálne náklady za adekvátne poskytnutú liečbu nemocniciam /požiadavka lekárov pre nemocncie/ 4. zastavenie privatizácie nemocníc istou finančnou skupinou /zastavenie transformácie na a.s./ Pán Kanala, píšete dobré blogy o Švajčiarku, o stavebníctve, čo mi je blízke, lebo môj otec je stavebný inžinier, ale prakvapuje ma, že človek, ktorý pracuje v stavebníctve ako vy, si nepozrie čísla , hlavne keď na niekoho nadáva. a ešte k výsledkom : podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera - od roku 2012a následne každý rok boli pacienti nemocníc najspokojnejší so správaním a s prácou lekárov, na druhom mieste bola spokojnosť sestier, ktorá do roku 2011 bola roky na 1. mieste, teda po navýšení platov slovenských lekárov sa to odrazilo aj na výsledkoch.. čierne na bielom - fakty . prajem veľa zdravia !

08.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Visolajský. Len jednu stručnú poznámku. Naozaj ma prekvapuje, že ste si neprečítali môj blog celý. Asi Vás pohľad z druhej strany nezaujíma. A to je dosť smutné.

09.07.2018 | PeterVisolajsky

Pán Jankech, ja som mváš blog začal čítať a poznám vás už dlhšie, ale čo ma zaskočilo je, že vy roky žiadate aby bolo zdravotníctvo súkromné aby tam bolo viac trhu bol vzľah lekár - pacient na úrovni poskytovateľ=podnikateľ - zákazník. A keď to tak je, keď vy ako zákazník idete k lekárovi a on si slobodne povie, že o vás nemá záujem, že on si ako podnikateľ slobodne vyberá zákazníkov, tak ste znova nespokojní, lebo chcete aby ste mali sociálne istoty, že vás ktorýckoľvek lekár, ktorému vy napíšete mail zoberie a bude sa k vám správať slušne... ale páky na to ste už dávno stratili ... Váš blog je o zážitku trhu v slovenskom zdravotníctve a je to ďaľší zážitok ako trh v zdravotníctve nefunguje. Vy vo vašom obchode zoberiete každého dodávateľa vašich udíc ? Nevyberáte si ? Zvykajte si konečne, že ľudia ako vy na Slovensku spravili zo zdravotníctva trh, je to aj vaše ovocie. Ja robím v štátnej nemocnici a do mojej štátnej ambulancie si pacientov objednávam na konkrétnu hodinu ako to mne i pacientovi vyhovuje. Ja len, že plačete na nesprávnom hrobe, čudujete sa aké ovocie ste dostal, ale aj vy ste to zasadil - teda, čo ste zasadili, teraz žnete a bude horšie. 80% slovenského zdravotníctva už nemá v rukách štát, 80% slovenského zdravotníctva je už trhové...

09.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Visolajský.
Vy v sebe jednoducho nezapriete socialistu. A mimochodom, nepoznáte ma, len sprostredkovane z vyplakávania lekárov, ktorých som sa dotkol vymáhaním práv. ( a ktorí ma iba okydávajú namiesto toho aby sa aspoň trochu zamysleli) Chápem, môže to bolieť, ale s každým som sa vždy snažil najskôr o dohodu. Ak to nepomohlo... žiaľ.( nemyslím tým finančnú dohodu)

1. To že lekári o ktorých píšem sú súkromní neznamená trh. Nemýľte si súkromné vlastníctvo s trhom, keďže iba vlastníctvo ambulancie neznamená trhové princípy. Tie žiaľ chýbajú. Neexistuje motivácia,priame platby a prirodzená snaha o zákazníka.
2. Trochu sa snažíte veci zahmlievať. Vzťah lekár - pacient, nie je vzťah dodávateľ - pacient, ale zákazník a poskytovateľ služieb. Mne nič iné nezostáva a je to v poriadku, ak príde zákazník a platí za službu či tovar ktorý mu poskytnem. A nevyberám si, takú možnosť nemám a ani nepotrebujem.
Naopak v prípadoch ktoré opisujem, sa snažia doktknutí lekári trhové princípy obísť a dosiahnuť pohodlie či finančný profit bez boja o zákazníka a bez snahy ho získať. Budem sa opakovať ja viem, ale jednoducho preto, lebo dodávky " zákzníkov" sú zaručene isté práve takto. Vytváraním rôznych kartelových či skupinových dohôd práveže trh obchádzajú. Mimochodom, ako vysvetľujem vyššie, trh napriek tomu že sú to súkromní lekári neexistuje.
Treba samozrejme dodať že dotknuté MEDCENTRUM s.r.o takto vážne porušuje zákony tejto krajiny nehovoriac o lekároch, ktorí na takéto praktiky pristúpili. Ak by tak neurobili, tak tento článok nevznikne.

Čo je to trh a ako ho dosiahnuť načrtnem v budúcich článkoch, kde predstavím svoju vlastnú reformu zdravotníctva a to po stránke ekonomickej, právnej a etickej.
Verím že sa zúčastníte diskusií a taktiež aj Vaši kolegovia.

09.07.2018 | OliWer1

Pán Visolajský, máte pocit, že ak sa niekto správa ako hulvát a chýbajú mu elementárne základy slušnosti, tak je to dôsledkom privatizácie zdravotníctva? Chceme mi nahovoriť, že sestra v štátnej ambulancii sa bude ku mne správať slušnejšie?
Viete v ktorom odvetví zdravotníctva fungujú trhové princípy? V stomatológii. Tam nikto k lekárovi - prasaťu nepôjde, pretože kešuje vlastné peniaze v hotovosti (s výnimkou preventívnej prehliadky) a chce za to kvalitné služby a dôstojné prostredie.

09.07.2018 | IvanPe

Trh s liecenim chorob neexistuje.
Stat umoznil vznik oligopolov, spriaznenych firiem s rozhodujucim vplyvom na trh, takze to ze 80% nie je v rukach statu este neznamena trh.
Pricom stat reguluje platby, ktore nazyva poistne, bez toho aby platiaci mal akykolvek volyv na sluzbu za ktoru plati. A sucasne reguluje ceny za sluzby, v preplacanych vykonoch.
O ziadnom trhu sa tu neda hovorit, ani z helikoptery.

09.07.2018 | salamoon

Ivanko, kedysi od Meciara tu bolo 17 zdrav. poistovní, kt. trh skonsolidoval do 3, z coho 2 su sukromne.. ides do sukromnej ambulancie, kt. si sam vyberies prip. ta do sprivatizovanej nemocnice odvezie sanitka sukromnej zachranky.. rozbory ti urobi sukromny labak a lieky si vyberies v jednej z 2,300 sukromnych lekarni.. o com vlastne aj ty pises ?

09.07.2018 | salamoon

aby som nezabudol na dodavatelov zdr. materialu, pristrojov, liekov atd., kt. su tiez sukromni.. a niekto tu dookola mlati o "socializme".. sa uz zobudte !

10.07.2018 | Roman Kanala

Tých 17 poisťovní neskonsolidoval do 3 trh, ale štátne zásahy, zákaz zisku, administratívne pohltenie, atď.

09.07.2018 | lampion

A prečo by mali byť lekári zákonom garantované minimálne platové odhodnotenie, keď podobný zákon pre zdravotné sestry lekárska komora zostrelila?

09.07.2018 | OliWer1

Úplný súhlas.

09.07.2018 | PeterVisolajsky

Je úplne bežné vo vyspelých štátoch, že štát určí minimálnu mzdu lekára, tak aby si zabezpečil dostatok kvalitných lekárov, lebo zabezpoečenie zdravotnej starostlivosti je jednou zo strategických a základných úloh štátu. Ak by štát nemal dostatok lekárov, nevie garantovať toto ústavné právo svojim občanom. Zákon o minimálnej mzde lekára v nemocnici zabezpčuje, aby štát vedel poskytovať zdravotnú starostlivosť. A k druhej časti otázky - prečo Lekárska komora stopla zákon o mzde sestry - tak 1. nemocničný lekári - teda tí, čo si mzdu vydobili pri výpovediach podporovali sestry v ich zákone, na ústavný súd dal sesterský zákon prezident lekárskej komory Drgula, vtedy poradca premiéra Fica, ale šlo hlavne o tlak zo strany súkromných lekárov, ktorých zastupuje komora. ten sesterský zákon bol však apriori zlý, lebo : 1. lekári si vydobili mzdy len v nemocniciach, sesterský zákon určoval mzdy aj pre sestry na obvodných ambulanciách a u sestier mimo nemocníc... čo je absolútna rarita v EU i vo svete... 2. ten sesterský zákon garantoval mzdu len podľa odpracovaných rokov, čo bol problém lebo sestra u obvodného lekára v Hornej dolnej /pracovný čas od 7:00 do 14:00, So, Ne, sviatky voľné, žiadna nočná práca, žiadne vzdelávanie/ mala mať rovnakú mzdu ako rovnako stará sestra na špičkovej JIS - kde slúži So,Ne,Vianoce, Sviatky, pravidelné školenia a zospovednosť neporovnateľná... teda sám uznáte, že ten konkrétny zákon o mzde sestier z r. 2011 bol účelový nezmysel... Tak čio tak lekári, ktorých ja zastupujem , nemocničné sestry podporujú aby mali podbný zákon ako majú nemocniční lekári . Zvýšenie mzdy sestrám je jednou z nevyhnutných krokov aby sme mali funkčné zdravotníctvo.

10.07.2018 | lampion

Aha, takže je v poriadku, keď štát určí minimálnu mzdu lekára, lebo je to strategické a vo verejnom záujme, ale práca sestier už nie je vo verejnom záujme? Čiže keď štát nebude mať dostatok sestier, bude vedieť garantovať ústavné práva občanov?
Podnet na generálnu prokuratúra dala SLK, nie fyzická osoba Dragula.
Podľa vtedy navrhovaného zákona z roku 2012 sa mali minimálne mzdy sestier hýbať od 640 € po

10.07.2018 | lampion

...dopisujem, omylom som odoslal skôr...
od 640 € po 928 € mesačne v hrubom. Priemerná mesačná mzda v 2012 bola 820 €. Takže sestry mali dostávať minimálne od 0,78 násobku až po 1,13 násobok priemernej mzdy. Dobre čítame, 1,13 násobok priemernej mzdy po 33 rokov praxe! A toto prekáža lekárom?
Chcete mi tu nahovoriť, že súkromný lekár si nemôže dovoliť zaplatiť sestre s 33 ročnou praxou aspoň 1,13 násobok priemernej mzdy? Ak nie, tak radšej nech svoju ambulanciu zatvorí a venuje sa záhradke.
Nehovorím ešte o tom, že vtedajší minister Uhliarik aj premiérka zabezpečili transfer 50 miliónov € na vykrytie týchto platov cez poisťovne až k PZS.
Ani váš argument o obvodnej sestre a sestre na jIS neobstojí. Zákon hovoril len o minimálnych platových požiadavkách. Samozrejme, že sestry na JIS mohli zarábať stále viac ako obvodné sestry.
Takže pardon, ale toto bola čistá demagógia z vašej strany.

10.07.2018 | traveller

Clovek sa nestaci cudovat kolko demagogie vedie niektori ludia vyprodukovat, povacsine s medicinskym vzdelanim. Nic hlupejsie som nepocul ako zakon o minimalnej mzde lekara bez vztahu k odbornosti a schopnostiam daneho lekara vrate komunikacnych schopnosti.

Podla tejto hlupej logiky ak stat nezagarantuje minimalnu mzdu ucitelom - nebude schopny ich zabezpecit, ked nezagarantuje minimalnu mzdu inym vedcom (technikom, chemikom) - nebude mat priemyselnu vyrobu atd atd

V prvom rade by sa SK lekar mal zaujimat aby vobec vedel liecit, vedel komunikovat a nepredvadzal take nezmysly a hluposti ako bolo prezentovane v clanku. Az ked toto nejaky lekar dokaze, tak potom sa mozme bavit o peniazoch.

09.07.2018 | @@@

ja mam otazku ....pišete že slovensky lekari maju 2,3 nasobok priemernej mzdy ok ...priemerna mzda v roku 2017 bola 954 eur a 2,3 nasobok je 2194,2 eur to je v pohode a teraz napište kolko ma ten kanadsky lekar ?

09.07.2018 | PeterVisolajsky

ten zákon hovorí, že je to u ATESTOVANÉHO 2,3násobok „priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy“. Teda presne tento rok je to 2097,6e. /Neatestovaný má 1,25násobok/ To koľko zarába Kanadský lekár : Podle informací neziskové organizace CIHI (Canadian Institute for Health Information) ze září 2017 dostává průměrný praktický lékař v zemi od ministerstva zdravotnictví přibližně 339 tisíc kanadských dolarů ročně (téměř 5,5 milionu korun). Zdroj: https://ekonomika.i... . Teda 28250 kanadských dolárov mesačne :) /Slovenský lekár chcel 2097e a Kanadský lekár je spokojný s 18347eurami mesačne :) Buďme radi, že máme slovenských lekárov.

09.07.2018 | @@@

pozor nemyliť si priemerna mzda od nasutpneho platu ...takže otazka je tych 2097,6 eur je nastupna mzda atestovaneho lekara ?....priemerna je potom kolko ?....lebo potom ak priemer pre kanadskeho je 18 347 eur mesačne ide o priemer a nie nastupny plat ...... otazka by bola kolko je nastupny plat kanadskeho lekara ?...čiže porovnavať porovnatelne

10.07.2018 | Roman Kanala

To o kanadskom lekárovi je len opakovanie podvrhu, ktorý som vyvrátil vyššie. MUDr. Visolajský porovnáva OBRAT ambulancie kanadského lekára (ktorý si ako podnikateľ náklady hradí sám zo svojho hrubého zisku) s PLATOM lekára na Zlodejsku (ktorý chodí do roboty a dostáva výplatu ruka čistý).

09.07.2018 | Roman Kanala

Odpovedám na príspevok podpísaný PeterVisolajský, kde autor píše, že celý blog pána Jankecha ani nečítal. Možno sa ocitne kdesi na spodku.

Pán Visolajský, konštatujem, že ani môj blog ste poriadne nečítali. Článok o kanadských lekároch a proteste menšiny lekárov v Quebecu nebol polemizujúci, ale informatívny. Quebeckí lekári konštatujú, že akýmsi omylom im boli platy navýšené nad národný priemer a Quebec, kedysi najhoršia provincia, im teraz platí najviac v Kanade a ešte viac nechcú, lebo zdravotníctvo majú socíkové, prídelové, a ostatné zdravotné profesie sú na tom zle. O tom bol môj blog..

Tiež tam píšem, že na Zlodejsku lekári podrazili zdravotné sestry, ktoré nedostali nič, len aby lapiduchom viac ostalo. To je tiež pravdivá informácia, pri ktorej nie je žiadna kvantifikácia. Náreky a nedôstojné kupecké počty tam priniesol jeden diskutér. Ak to číta neinformovaný čitateľ, človek by povedal, že triete biedu, deti nemajú na nové topánky a žena nemá čo do hrnca. Nie, vy ste korporatistická chamraď, ktorá pozerá na seriály ako Beverly Hills a snívate o vilách a Cadillacoch. Životnú úroveň porovnávate s vyspelými krajinami, ktoré nezažili 40 rokov socíku a komunistického besnenia, a potom 30 rokov post-socíkového chaosu.

A propos, trhová hodnota lekára v Montreale na začiatku kariéry s M.D. je nejakých 65 tisíc kanadských dolárov ročne, čo dá asi 40 tisíc eur ročne. Ak má ozajstný doktorát, nielen malý profesionálny (teda MD. PhD), tak je to 120 tisíc, asi 80 tisíc eur ročne. Číslo závisí od lokality a platí pre Montreal. Zdroj: https://www.payscal... bol uvedený v diskusii k môjmu blogu https://blog.etrend...

Ja nechápem, odkiaľ beriete tú bohorovnosť si automaticky nárokovať viac, ako dvojnásobok priemernej mzdy v krajine. Chodíte do roboty ako dunčovia, podnikateľské riziko nesie zamestnávateľ, nájomné platí nemocnica, mašiny platí nemocnica, sestričky a ošetrovateľov platí nemocnica, a chcete sa porovnávať so slobodným svetom, kde si to všetko platia lekári - súkromní podnikatelia na voľnej nohe. Možno Vás prekvapím, ale aj na Západe je pre mnohých lekárov ich remeslo viac poslaním, ako povolaním. Nepočítajú drobáky, lebo majú dosť. Nemajú vilu ani Cadillac, a ani po nich netúžia, lebo nepozerajú potrhlé americké seriály. Kvalita života nie je v peniazoch. Robia si svedomito svoju prácu, platia náklady, platia dane, majú rodinu, vychovávajú deti a všepujú im ľudské hodnoty. Asi by ste mali pozrieť do slovníka, čo ten pojem znamená.

Sú dve profesie, ktoré parazitujú na ľudskom nešťastí: MUDr a JUDr. O právnikoch som tiež napísal blogy: https://blog.etrend...

08.07.2018 | milan_k

autor ma moje sympatie. kedysi davno boli lekari najvzdelanejsi obcania v meste ci obci, pozivali uctu a respekt od ostatnych, svoje postavenie si uvedomovali a spravali sa tak aby nestratili tvar. Kedy sa z nich stali vyhoreti uboziaci zo stvrtej cenovej skupiny, ktorym je potrebne vysvetlovat zaklady slusneho spravania ??? Ako autor spravne naznacil, budovanie socialistickeho cloveka v prvom rade znicilo akukolvek uctu k jednotlivcovi, spolocnost nastavena na kolektivizmus vzdy totalne zdivie, nie je mozne mat uctu k spolocnosti, funguje to len na jednotlivcoch a v spolocnosti sa to potom prejavi agregovane. To co sa v ambulanciach deje je totalny obrat paradigmy, je to na zaplakanie.

09.07.2018 | salamoon

ak si pan slusny podnikatel este nevsimol, aj drviva vacsina lekarov su uz davno podnikatelia.. a aj ti co nie su, su v nejakej forme zavisli od finacnym tokov, kt. polit.-systemovo kontroluju privatne subjekty / zaujmy.. pripomina to blogerovi (kt. sa nezmohol ani na reakciu) aj p. Visolajsky vyssie v prispevku..

09.07.2018 | Andrej Medved

A to spravanie bude este horsie, lebo pacient je zbytocny clanok na presun penazi k lekarom a financnym skupinam. A na zaver este pridam cosi. Autor clanku s anezamyslel na d tym, ze nam pribuda chronicky chorych ludi. Medicina nevie vyliecit ludi. Tie metody a postupy ktore ma generuju chronicky chorych ludi ktori chronicky potrebuju lekara. Coskoro sa stav este zhorsi. lebo chronicky chori ludia v 20r. zivota dnes nic vynimocne. Neskolabuje len zdravotnictvo, to uz vlastne skolabovalo, ale skolabuje cely socialny system a ekonomika. Tot moja prognoza

09.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Medveď.
Naozaj sa nezamýšľam nad tým že nám pribúda chronických pacientov, keďže to s témou článku nemá žiadnu spojitosť.

09.07.2018 | demo50

Máme zdravotníctvo, ktoré nelieči, školstvo, ktoré neučí a tak by som mohol pokračovať naprieč aj ostatnými rezortmi. Toto je dôsledok mafiánsko-korupčnej politiky všetkých porevolučných vlád. Čo konkrétne by sme mohli pochváliť v dejinách porevolučného Slovenska, súdruh Pellegrini? Niečo významné a pozoruhodné, nie prirodzenou evolúciou dosiahnutý stav. V niektorých oblastiach ide možno už o retardáciu. Zdravotníctvo pred totálnym kolapsom je toho verným zobrazením.

09.07.2018 | IvanPe

Otrasne spravanie zo strany ambulancie, akoby lekar/ setricka preniesol svoje problemy so zdravotnymi poistovnami na pacienta. Pacienta, ktory plati aj ked nic nedostava a ked ma dostat ...
Podla tohto clanku, okrem otrasneho spravania, je ta reakcia ambulancie v poriadku (teda podla zakona): https://lekom.sk/st... (dole:”Výmenný lístok nemá časový limit”).
Mne to pripomina problem skolstva: ten co plati nema ziaden dosah na to co napokon dostane. Nechapem preco to stale vacsina nazyva poistenie.

09.07.2018 | Daniel Jankech

Pán IvanPe
Reakcia ambulancie správna nebola, keďže sestra tvrdila že môj výmenný láístok je starý. Na základe vyjadrenia ZP teda jednala protiprávne.

09.07.2018 | @@@

zo zdravia sa urobil vysoko vynosny biznis ....toto sme ale chceli ved sme po tom tužili byť ako američania (obyvatelia usa ) kde sa zo zdravia urobil obrovsky biznis ktory ročneho ročna hodnota je sa da vyjadriť ako 17% HDP a prave toto niekto chce zaviesť aj do europskych krajin,.....mna prekvauju reakcie niektorych ludi ako kanala ktory v inej diskusii prave tento biznis vytvoreny v zdravotnictve sam podporoval a ked som ho na to upozornvoal že z toho on robi len biznis zo zdravym tak namietal ....ale ved toto sme chceli a tam smerujeme aj za podpori vas všetkych ...je potom zbytočne neriekať ked stale tvrdime že ten sukormnik je najlepši pan a zabudli sme na zaklady kapitalizmue kde je sebectvo a chamtivosť a toto sa v zdravotnictve deje je tam sebectvo a chamtivosť čiže všetko v poriadku presne podla kapitalizmus čiže toho systemu ktory mnohi z vas ospevuju ako dokonalosť .....a nedokažete prijať že kapitalizmus ma aj negativne nasledky ale tie vy vždy hodite pekne na inych najlepšie na socializmus ked nie na neho tak na fica alebo putina a tak stale dookola len aby ste nemuseli priznať že kapitalizmus ma aj negativne nasledky

09.07.2018 | Daniel Jankech

Zo zdravia nikde nie je biznis, ale zo služieb ktoré k jeho prinavráteniu treba. A všetci ktorí nejakú takúto službu poskytujú majú právo na odmenu vyplývajúcu zo vzácnosti a jej kvality.
Sebectvo a arogancia tu boli aj za socializmu, ba ešte väčšie, a bol to biznis predovšetkým pre väčšinu lekárov.
Socializmus sme tu už mali a je zrejmé že nikto z presvedčenia dobre nepracuje a preto sú potrebné motivácie a to predovšetkým ekonomické na to, aby bola služba poskytnutá kvalitne a včas.

09.07.2018 | @@@

ved ta motivacia tu je a tou su peniaze ....to že motivacia su peniaze ešte neznamena že danny jedinec bude čestny poctivy moralny ...toto ste si len vy mnohi vysnivali že takto to bude v skutočnosti je to prave system čiže kapitlaizmus ktory ma za zaklad sebectvo a chamtivost vedie k tomu že motivacia su peniaze za každu cenu aj za cenu že poctivy čestny moralny človek nebude a to sa aj deje .....ale toto sme vlastne chceli lebo chceli sme kapitlaizmus tak ho musime prijať aj s negativnymi vecami a to je jedna z nich .....toto sa nedeje len v zdravotnictve ale všade uplne všade v každej firme lebo tužba je len mať viac penazi a nikdy nebola tužba ani lekara pomoc choremu ani učitela naučiť deti ani manažera moralne sa spravať k zamestnancom a pdoobne dalšie ale stale tu je motivacia len peniaze aj s tym že zrzau všetka moralka čestnosť a poctivosť ide uplne bokom lebo prve su peniaze

09.07.2018 | Daniel Jankech

Áno, motivácia sú aj peniaze. A je to veľmi silná motivácia. Ale zjavne nerozumiete trhu.
Ja sám som podnikateľ. A som motivovaný aj peniazmi, i keď mám aj iné motivácie. Som slobodný a sám o sebe rozhodujem, okrem toho robím to čo ma baví.
Ale k veci. Viete ako rád by som zdvihol ceny svojich tovarov a služieb? Ale nemôžem. Nedovolia mi to totiž moji konkurenti a nedovolím im to ani ja im.
Skutočný trhový mechanizmus totiž v konkurencii zabraňuje nadmernému predražovaniu či poskytovania nekvality. Vždy sa totiž niekto nájde čo podlezie cenu či si chce prilákať zákzníkov dumpingovými cenami aspoň na nejakú dobu. A tomu sa vo voľnom trhu zabrániť nedá. Ale v systéme slovenského zdravotnáctva nič také neexistuje, preto chamtivosť, arogancia, vydieranie a pod. majú žiaľ tendenciu pretrvať. ň
Želajte si trh a aj zdravotníctvo bude lepšie.

09.07.2018 | @@@

ale toto je len o moralke .....a ta v kapitalizme neeixstuje lebo takto je nastaveny system ....čiže ty hľadaš niekde niečo čo tam ani nie je a je to len vysledkom systemu čiže kapitalizmu a ani sa to nezmeni k lepšiemu ako pišeš ty lebo vždy sa najde niekto kto to po tejto stranke zneužije tak ako keby sa dnes zrušila minimalna mzda tak po moralnej stranke vždy by sa niekto našiel kto to zneužije čo mnohi ludia napriklad aj tu diskutujuci nedokažu pochopiť lebo žiju v čudnom svete skôr by som povedal že v bubline kde si myslia že kapitalizmus a moralka ide ruka v ruke pričom opak je pravdou a kapitalizmus a moralka nema nič spoločne a vždy to niekto bude znuživať lebo pokial to nemaju prikazane tak čo ?....kto ma prikazane že sestrička či lekar ma byť k tebe moralny ?...nikto ....tak to maš chcel si to maš to :P

09.07.2018 | Daniel Jankech

Vážený pane. Nemám rád ak mi tyká niekto kto nemá odvahu sa ani podpísať. Tak Vás poprosím dodržte elementárne pravidlá diskusie.

Ťažko sa diskutuje s komunistom, ktorý si nepamätá aká morálka vládla za dôb socializmu a aké otrasné pomery v zdravotníctve.
Morálka sa žiaľ nedá vynucovať. Ak chceme aby existovala sami sa staňme morálnymi. To platí hlavne pre tých čo dávajú úplatky lekárom ak má súvisieť z článkom.
Trhové úprostredie však praje schopnejším a tí sa vedia prispôsobiť požiadavkám trhu. A aké budú, takí budú aj tí, ktorých úspech od spĺňania požiadaviek závisiia.

09.07.2018 | @@@

važeny pane a ja zas nemam rad ak ty ma nazveš komunistom ked ja žiaden komunista nie som a nikdy som nebol alebo ty to považuješ za moralku ???? no super ukazal si sam že sam nie si moralny ale požaduješ ju od inych .....takto to plati len to čo tu stale pišem ....nemoralny ludia požaduju moralku ale ako potom ta moralka može byť ked ju požaduju nemorlany ludia ?....skratka nemože .....dostavaš len to čo davaš ty davaš aroganciu a to sa ti vracia spať a potom ta vytača že ostatny su k tebe neslušni ....nie ostatny su ano nemoralny ale len kvoli tebe samotnemu ale ty to už nevidiš lebo žiješ vo svojej bubline ja som kapitalista ja som moralny a všetci nemoralni su socialisti komunisti len nie kapitalisti ....maš problem s tym že nemaš ani tušenie čo je kapitalizmus nemaš ani tušenie čo je moralka ......ja nie som moralny lebo ani iny nie su moralny (o tom je tento svet ) a preto od nikoho ani nežiadam aby mi vykal alebo tyka nechavam to na slobodu trhu a tykanie alebo vykanie je pre mna ireleventne dôležitejšie je spravanie daneho jednotlivca :P

09.07.2018 | František Muránsky

Úplný súhlas s autorom. Viac konkurencie a menej moralizovania. A pôjde to ako v ostatných odvetviach kde existuje konkurencia, čo je ťažké na tom pochopiť?

09.07.2018 | salamoon

napr. nedavno som sa bol informovat v par autoservisoch na vymenu relativne jednoduchej a casovo nenarocnej veci na aute, pricom ma to az tak nesuri a mohol by som aj prist kedy im to vyhovuje.. vsade som mal pocit, ze tych "podnikatelov" len otravujem a to som este slusne napisal.. predminuly tyzden som u jedneho takeho aj cosi kupil veriac, ze mi predava dobru suciastku a ked som mu to prisiel vratit, tak sa spraval ako posledny bulo a vratenie 15e pre neho predstavovalo velky problem... alebo, kazdy rok si musim robit kontrolnu seriu vysetreni u XY specialistov vzhladom na dlhodobu diagnozu / liecbu a tak akurat v tomto obdobi byvam nimi zaneprazdneny.. nemam pocit, ze by v sukromnych ambulanciach bol pristup lepsi ako na oddeleniach statnych nemocnic, paradoxne moje skusenosti su skor opacne, pricom jeden typek co chcel aj cash akoze za objednanie, bol nejneprijemnejsi a radsej som isiel inde.. nerozumiem preto ako ma samotna konkurecia/privatizacia (kt. uz mimochodom davno mate) riesit pristup/slusnost..

09.07.2018 | @@@

lebo to je len o moralke a ta sa v kapitalizme potlačia v preklade moralny ludia su vytlačani na okraj a udupany samotnymi kapitalistami ...... https://www.etrend.... ....takže oni vidia len svoj profit svoj zisky a ked maju o neho prisť napriklad reklamaciou tak su naštvany ked maju o ten profit prisť ....na druhej strane je opať blud ktory sa širy často aj v mediach že konkurecnia urobi z podnikatelov a manažerov moralnejšich skôr opak ako som aj priložil link urobi z nich ešte horšich a ešte viac pokryteckejšich kde svoju nemoralnosť sa budu snažiť obhajovať a ospravedlnovať presne tak ako to robia mnohi aj tu diskuteri či už ako podnikatelia alebo manažeri nedokažu prispustiť že su nemoralny a to že z nich nemoralnych robi prave system čiže kapitalizmus radšej sa budu vyhovarať prečo oni moralny nemusia byť alebo sa budu pretvarovať že oni moralny su pričom druhy strana ktora s nimi by prišla do kontaktu by hovorila uplne niečo ine .....a tu nemoralnosť prenašaju aj na zamestnancov takže aj v tych velkych firmach kde sa manažer alebo majitel nestretava s klientom prenaša nemoralnosť na svojich podriadenych lebo opať plati to vyššie moralny su vytlačany a do popredia sa dostanu nemoralny tak sa to deje všade aj v zdravotnictve aj v inych firmach vlastne všade uplne všade a potom ludia maju zle skusenosti zo spravanim sa lekarov sestier predavačiek v obchode uradničiek na urade a mnohymi dalšimi ludmi ktory su v praci a podla niektorych aj tu by mali byť moralny

09.07.2018 | Daniel Jankech

Nuž ak súčasnost porovnámvam zo socializmom tak prístup je lepší aj v tom autoserviose:)

Všetky ambulancie sú súkromné, avšak medzi nimi neexistuje trhová súťaž v dôsledku limitov a nemožnosti pracovať keš po ich vyčerpaní.

V mojom vnímaní je súkromná ambulancia iba tá, ktorá funguje bez poisťovne a všetko si zaplatíte. Tam som zažil lepší prístup a rýchlejšie ošetrenie. Tie ostatné sú len socialistcké aj keď súkromné.

09.07.2018 | @@@

takže ak jeden lekar ma za den vyšetriť 100 ludi je to ok dokaže ich dostatočne vyšetriť ako ten čo ma 20 ludi na den ....može sa lekar dostatočne venovať 100 ludi za den rovnako ako ten čo ich ma len 20 ??? alebo to ten čo ma sto to začne robiť nekvalitne aby ušetril čas tak sa nebude dostatočne venovať klientovy načo ten pacient len doplati .....takže čim viac pacientov nemusi priniesť efekt ani slušnosti ani moralky ale opať sa do popredia dostanu len peniaze čim viac pacientov tym vyššie zisky pre mna a moralka ?....ta musi isť nabok lebo prve čo je su peniaze

09.07.2018 | @@@

a nepojde to ....alebo chceš povedať že v ostatnych odvetviach je moralka ?....a kde ?... ...arogancia a namyslenosť niektorych podnikatelov a manažerov nema hranic a ked nakoniec aj maju niesť zodpovednosť začo ich platia tak to hodia na nejakeho zamestnanca čo zaraba malo lebo vedia že on sa nema ako braniť ....takže ani tu sa to nezmeni .....a konkurencia neprinesie nič len dalšiu aroganciu a dalšie povyšenie penazi nad ludi a ich zdravie ...dosiahneš len to že prednejši im bude bohaty klient ako ten chudobny vysledok bude len zdravie za peniaze :D :D :D

09.07.2018 | Daniel Jankech

S tou morálkou začnite od seba a to už dnes.

09.07.2018 | @@@

ja som nemoralny lebo svet je nemoralny nemam dôvod to meniť najmä aj preto že ty si rovnaki ale to nechceš ani vidieť ....a ešte jedna vec k nemoralnosti vedie kapitlaizmus aja som kapitalista nemoralny presne taki isty ako ostatny kapitalisti ....ved je ich tu plno a všetci su nemoralny a často po tej nemoralnosti aj volaju :D :D :D

10.07.2018 | PeterKN

To,čo tu píšeš by asi len Rytmus ocenil na svoj budúci rap...

10.07.2018 | .jurajove

Uz dlhodobo sledujem prispevky a clanky pana Jankecha. Dovolim si tvrdit, ze pracuje s polopravdami a svoj nazor povazuje za jediny a nespochybnitelny. Dokonca o tom napisal dve publikacie ! Prekaza mu, ze sa u lekara jeho manzelka nedockala slavobrany a ze aj napriek tomu , ze existuje slobodna volba lekara, existuje aj fakt, ze lekari maju od poistovni limity na vysetrenia. De facto ma pravdu - moze si zvolit lekara, de iure mu moze spominana lekarka dat termin o pol roka. Pacienti a moralizatori , ako pan Jankech zabezpecili, ze lekar nema moznost pouzit objednavkovy system, za ktory by sa po uhrade pacient dostal na vysetrenie prednostne. Namiesto toho sa vymysleli uzasny system, ze lekar za vysetrenie pacienta, ktoreho si objedna po pracovnej dobe ( kedze pocas pracovnej doby je vysetrenie na objednavku nemoralne ) , nedostane platbu od poistovne. Ja ako pacient som poisteny 24 hodin denne. Teda ocakavam, ze moje peniaze vkladane do poistovne su na moju liecbu k dispozicii 24 hodin denne. Vyluky som v zmluve nenasiel.
Co sa tyka spravania sa lekarov k pacientom - je naozaj rozdiel , ci sa jedna o sukromneho lekara alebo nemocnicneho. Sukromny pracuje pocas ordinacnych hodin, ma cas na relax a regeneraciu. Avsak aby prezila ambulancia, musi zambulovat 30-50 pacientov denne, co ak zapocitam zdravotne prestavky na hygyenu , tak mi to vychadza na 7 minut na pacienta. V nemocnici sa u lekarov porusuje zakonnik prace nonstop. Ako moze lekar pracovat 8 hodin , nasledne je v sluzbe do rana a potom dalsich 8 hodin nasledujuci den ? Sofer moze jazdit len 8 hodin, lekar moze pracovat 32 ? Bez oddychu a prestavky ? Ako je mozne , ze su nemocnice, kde 5-6 lekarov zabezpecuje 31 sluzieb v mesiaci ? To je 5-6 sluzieb na lekara. Prakticky 112 hodin nadcasov mesacne. Za rok 1344 hodin ( zakon dovoluje so suhlasom lekara max 400 myslim ). A pan Jankech ma pocit, ze sa na neho mracia ??? A kde je pan Jankech, aby bojoval za svoje pravo a ziadal, aby nim slobodne vybraneho lekara neobtazovali 1344 hodinami sluzieb za rok, pretoze sa boji, ci jeho lekar v pre neho dolezitej chvili nezlyha od unavy ?
Co sa tyka platov - OK , suhlasim, zrusme minimalne platy pre lekarov. Potom manzelku pana Jankecha nevezme ziaden lekar najblizsich par rokov, pretoze lekarov je malo. Za 1000 mesacne to nik u nas neostane robit.
Minimalne platy maju iba lekari v nemocnici, nie privatni. Ako tu uz bolo napisane, sestry mali mat bez vynimky, ci su nemocnicne, alebo privatne nastavenu minilanu mzdu. Uvedumuju si tu diskuteri, ze ambulancie maju casto limity od 2500 do 3000 eur mesacne ? Ak da lekar sestre 1500 superhrubu mzdu, kolko ostane na amlulanciu ? 1500? Ak rezia bude 500, kolko ostane superhruba mzda lekara ? 1000 ?
Pan Jankech, vyjadrujete sa k veciam, o ktorych ste sice citali, ale nemate priamu skusenost s realitou. A este o tom pisete knihy ! Ak idem k lekarovi a ten ma po tazkej sluzbe ( a to vam garantujem, ze ak medzi 16:00 az 8:00 musite urobit vizitu, konzultacie s pacientami a rodinou, 2-3 konzilia a 3-4 prijmy a rano pokracujete v praci a o 10:00 vas nejaky pan Jankech nastve pretoze po 26 hodinach prace chce, aby ste sa nanho milo usmievali , tak sa fakt necudujte, ze dostanete na hlupe poznamky hlupu odpoved.
A na zaver - pan Jankech , aj ked mate pocit, ze to nie je prave podnikanie, ak za pacienta plati fakturu poistovna, tak sa spytajte u toho svojho automechanika, kolko oprav vykonavaju z PZP a havarijnych poistiek. Ja si platim poistenie, aby ak mam problem to za mna zatiahla poistovna. To cakam pri mojom aute a to cakam aj od mojej zdravotnej poistovne. Vy nie ?

10.07.2018 | OliWer1

Viete mi logicky vysvetlit, preco by si mal pacient za objednanie priplacat, ked je to vyhodne pre oboch: pacient necaka a lekar nema plnu ambulanciu a ma garantovany plyny tok pacientov.
Objednavky by mali byt zadarmo a naopak, ti, ktori pridu z ulice by si mali priplacat.
Toto ale slovenski lekari nevedia (nedokazu alebo nechcu) pochopit.

10.07.2018 | .jurajove

Samozrejme, ze je lepsie sa objednat. A tiez som za to, aby pre objednavky bolo vyhradenych 6 zo 7 ordinacnych hodin. Ale to by vas pacienti, ktori nemaju mail, internet, telefon ukamenovali. A ci platit alebo nie. Lekar ma v ambulancii neustale denne do 50 pacientov. Chodia dnu jeden po druhom kazdych 7 minut. Lekarovi je jedno, ci sa pacien objedna alebo nie, nema cas ani na caj. A vynechajme poznamky kedy chodia ambulanti do prace. Chodia vtedy , ked si vyriesia poistovnu , postu atd. A ze niektori kavickuju a podobne. Na napoj ma pravo kazdy a pri dusevnej praci je psychohygiena zaklad. Inak lekar pochybi a nie je to urcite v zaujme pacienta.

10.07.2018 | traveller

Ako mozes pisat taketo nezmysly. Vsade na svete sa lekarovi objednavam VSADE a nikde som za to neplatil a nikde som s tym nemal problem. Zaujimave, ze len na SK lekar vystuduje tu svoju skoro zakladnu skolu a ide zarabat tym ze da niekomu termin. Nemal by skor zarabat tym ze lieco ?

11.07.2018 | .jurajove

ved ja som nevylucil, ze som za , aby sa objednavalo. Dokonca som napisal, ze som za objednavaci termni zahrnajuci 80-90% casu lekara. Ale je pravda, ze ked sa objednam v zahranici, daju mi termin trebars o par dni na 15:00 na odber krvi. Tu sa bavime o tom, ze nasinec ma predstavu, ze sa objedna na zajtra na 10:45 a ze sa tam v tento cas aj dostane. Pan Jankech ma dokonca predstavu, ze ak ho lekar zoberie o 15 minut neskor, ze sa ma ospravedlnit. No zabuda, ze akutne stavy maju prednost. Ze ak pride akutny pacient, tak sa vsetci objednani posuvaju o 15 minut, ak pridu dvaja, aj o pol hodinu. Ja tvrdim, ze ci lekar objedna, alebo neobjedna pacientov, ma ich 30-50 denne. Ak bude objednavat, moze sa stat, ze vas objedna o par tyzdnov, lebo vsetko na najblizsi mesiac ma vubookovane.

11.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Jurajove.
Samozrejme mám predstavu a aj elementárny nárok z hľadiska slušnosti že ak lekár mešká tak sa mi ospravedlní a vec vysvetlí. Ja sa ospravedlním ak meškám aj 3 minúty. A samozrejme chápem že môže prísť do ambulancie akútny prípad. Ale to sa dá organizovať tak, že si pridám na každého pacienta rezervu a pacientov ktorých som tým pripravil o čas to vysvetlím. To je nejaká ťažká práca?

To Vy ste kde prosím vzal že lekár sa za svoje meškania nemusí ospravedlňovať?

10.07.2018 | Daniel Jankech

Pán - Pani Jurajove.

Vyprosím si Vaše tvrdenia o polopravdách a ďalších nezmysloch ktoré ste o mne natárali. Skúste vystúpiť z anonymity až sa o pravdách a "polopravdách" môžeme porozprávať otvorene a transparentne.
A ešte k jednej veci.
Vyprosím si toto obr. klamstvo ktoré širite: "Pacienti a moralizatori , ako pan Jankech zabezpecili, ze lekar nema moznost pouzit objednavkovy system, za ktory by sa po uhrade pacient dostal na vysetrenie prednostne"

Naopak, som za to aby sa platilo keš a bol som a som proti tomu aby boli tieto poplatky zrušené aj keď sú nesystémové.

Klamanie Vám ide. Otázkou je či aj medicína.

10.07.2018 | .jurajove

Pan Jankech. Ospravedlnujem sa, ak ste boli fanusikom objednavania pacientov. Ale trufam si tvrdit, ze o pomeroch v medicine viete malo. Vidite problemy z pohladu pacienta a zelate si, aby vas lekar vzdy prijal s usmevom, aby dodrziaval bonton a sposoby atd. Pre mna je dolezite , aj ked je lekar zamraceny , nema chut mi pozdravit a tak dalej, aby ma vyliecil. Moze byt nevrly, odpustim mu ak je hulvat, ale neodpustim, ak mi ublizi. Vo vasich clankoch nevidim poziadavku na odbornost, pripadne hodnotenie ich prace ( 1000 pripadov vyriesia k spokojnosti pacienta, 1 pripad je komplikovany) , vas trapi , ci vam lekar pozdavi. A verte mi, viem o fungovani a o pozadi ambulancii , nemocnic, poistovni vela. Nie som lekar, no zopar mojich najblizsich lekari su. Prekonal som par zivot ohrozujucich ochoreni, prelezal som dost casu v nemocniciach, absolvoval som operacie a som velmi vdacny vsetkym za starostlivost, ktorej sa mi dostalo. Ak pacient 1000x odide od lekara spokojny , nenapise o tom blog, ak mu ekar nepozdravi, alebo sestra v rychlosti odpise gramaticky a stylisticky nespravny text, tak je to tom clanok. Otazkou ostava, kto je tu hulvat, vsak.

10.07.2018 | Roman Kanala

Ak je lekár zamračený a nemá chuť sa venovať pacientom, nech si vezme dovolenku, nech zmení profesiu, ale nech ďalej nesmradí.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sa mi lekár pozdraví, podá ruku, predstaví sa. Rozhovor je korektný, on sa chová úctivo a ja tiež. Ak by sa správal ako na Zlodejsku či mnou pohŕdal, tak odídem a napíšem stažnosť Federácii doktorov. Tak to má byť. Lekári sú poskytovatelia služieb, ako holič, ako automechanik, a je ich dosť, aby bola konkurencia. Na Zlodejsku aby sa človek doprosoval, aby si ho všimli.

To je socík, o ktorom píše pán Jankech. Nie výška platov, lebo zlodejskí lapiduchovia sa budú správať otrasne, aj keby zarábali dvojnásobok. To je pocite bohorovnosti a pohŕdaní plebsom, ktorý na nich závisí. Ak by bol trh a konkurencia, rýchlo by sa ich postoj zmenil. O klientelu by bojovali ako kaderníci a poisťovací agenti.

10.07.2018 | traveller

Zaujimave Roman ako sa zhodneme, aj vyssie sa mi pacilo co pise ohladne podnikatelskom riziku lekarov, ale presne toto ze lekar je poskytovatel sluziek ako holic som povedal jednemu lekarovi a tak po mne vystartoval ze on sa predsa nemoze so ziadnym holicom zrovnavat, vysvetlit preco to ale nedokazal - asi ho to na tej jeho velmi narocnej fakulte nevysvetlili. Veru tak aj ked dame lekarom na SK 5x priemernu mzdu kde nic nie je tam nic nevyrastie a posledna veta je tiez pravda - lekari maju momentalne vela reci o trhu - ale prave oni by na trhu vobec neobstali, lebo tak ako ti kadernici vobec nie su nauceni o klientov bojovat :)

11.07.2018 | IvanPe

Lekar neposkytuje ziadne sluzby, je to “idiot” v rukach poistovne a pacienta, ktoreho ulohou je vytvarat zdanie starostlivosti o zdravie obcanov. Ale kedze to vacsina spotrebitelov ma tu nesluzbu zadarmo a lekar je povinny im ju poskytnut, tak sa lekar tvari ze lieci (cim dlhsie tym lepsie) a spotrebitel sluzby, nazyvany aj pacient, sa tvari ze sa o svoje zdravie stara.
Ved ako inak by pacientovi mohlo nevadit, ze nema pravo na svoju zdravotnu dokumentaciu a je to tak uplne ale uplne v poriadku.
A vy tu pan Jankech riesite akesi sprievodky a povolenky a terminy atd. A vobec nikoho z vas ani nahodou netrapi, ze ten uboziak co si hovori pacient nema ani pravo vediet co mu je, teda co si vystudovany a atestovany mysli ze je jeho telu, nebodaj dusi je, tj akou objektivnou realitou (ako to tu jeden v inej suvislosti nazval) trpi.
A pan MuDr. napise ze to sa vola trh a tak sme to chceli.
Tak to pan Jankech trafil, lekari miluju socik.
Aj ked vychodiska mu celkom nedopli.
Boooze to sme vsetci retardi?

11.07.2018 | Daniel Jankech

Pán IvanPe
Mne východiská samozrejme dopli, ale v jednom článku sa všetko obsiahnuť nedá.

11.07.2018 | .jurajove

Pan Kanala - mam skusenost aj so Svajciarskom. Tam je ale pravda, ze lekar ma denne 10 pacientov, za kazdeho dostane od poistovne 150 a viac frankov a ze sa pacient spolupodiela na platbe spoluucastou. A je pravda, ze rodicia platia poistne detom ( neplati to stat ) . A poistovni je vyse 70. Nas lekar dostane za vysetrenie od 5 eur vyssie a preto 10 svajciarskych pacientov je nasich 300. A je tiez zaujimave, ze my platime takmer rovnako cez pioistovnu ako Svajciari , tak mi vysvetlite tie rozdiely ( vo Svajciarsku su poistenia od 180 frankov do cca 500 plus spoluucast , u nas je poistenie od cca 50 eur az do napriklad 500, bez spoluucasti ) . Plat lekara od 150000 frankov a viac rocne, u nas od 15000 a viac rocne. A mate pravdu , lekari ktorych to tu nebavi uz su vo Svajciarsku. A nasinec caka na vysetrenie pol roka.

11.07.2018 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky 10 pacientov denne? Ak by lekár mal iba 10 pacientov, tak by neprežil. Musí ich mať aspoň 20. Normálne vyšetrenie trvá 30 minút, krátke vyšetrenie alebo kontrola 10-15 minút. To tak za stovku. U špecialistov to je dlhšie a drahšie. U kardiológia s bicyklovaním na EKG to môže byť aj 45 minút, i viacej. Na magnetickej rezonancii aj 2 hodiny. To je potom faktúra 900 frankov.

Vrcholom sú kožiari. Pozrie materské znamienko, povie, nie je to melanóm. Za tri minúty je faktúra 200. Denne stihne aj 50 pacientov. Jeden vychytený kožiar má v centre mesta v drahej lokalite prerobené jedno poschodie tak, že vo veľkej predsieni má 2 asistentky s kartotékou elektricky poháňanou až po strop, aby sa tam veľa zmestilo. Má tam čakáreň a z nej sa ide do jednej z troch vyšetrovní. Tam sa pacient vyzlečie a čaká na doktora. On má pracovňu z druhej strany. Chodí od pacienta k pacientovi, nečaká sa na nič, funguje to ako fabrika. Doktor denne urobí sto-dvesto pacientov. Popoludní si urobí siestu, potom ordinuje do neskorého večera. Ak idete do kina o 20 h, môžte si uňho dať termín na 22:30. Vysoký tarif, veľa pacientov, materiálne sa nemá zle, ale vyzerá nešťastne a strhane.

Poisťovňa hradí 90%, pacient 10%. Niektorí pacienti s malým príjmom majú papier, že si môžu u lekárov uplatňovať strop na tarif, aby faktúra nebola priveľká. Závisí od pacienta, či urobí kópiu a dá asistentke, nech to zohľadní pri fakturácii. Poistenci s veľmi malým príjmom môžu požiadať kantón o subvenciu na poistné.

Poistné je solidárne v rámci kantónu, to znamená, že všetci poistenci v danej poisťovni platia rovnako bez ohľadu na pohlavie a vek. Do 26 rokov je detské poistné, to bude tých 180 frankov. Potom to je dospelácke za 400 až 600 mesačne. Okrem 10% spoluúčasti je aj participácia ročne 300 až 2500 frankov. S vysokou participláciou je nižšia sadzba poistného. Kedysi to zohľadňovalo aj to, že poisťovňa ušetrí na administrácii a dávala zľavy pre vysoké participácie, ale socialisti im to zatrhli, lebo to vraj dáva výhodu bohatým. Vtedy som si to prepočítal a vyšlo mi, že najvýhodnejšia je malá spoluúčasť. Tak som si to zmenil a so mnou všetci, čo vedia počítať. A náklady systému narástli, lebo ľudia stratili motiváciu šetriť.

Aby lekár cudzinec našiel miesto vo Švajčiarsku, musí mať perfektnú znalosť jazyka, a musí si urobiť ekvivalenciu všetkých diplomov a atestácií. Okrem toho musí do kantónu, kde je nedostatok lekárov. V Ženeve ich je prebytok. A nebude sa môcť správať ako dobytok niekde na Zlodejsku.

10.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Jurajovie.

Ak budete čítať pozornejšie moje blogy tak zistíte že nie sú o medicíne, ale o právach pacientov. Medicíny sa dotýkajú len okrajovo, aj keď s ňou samozrejme súvisia.
Neviem prečo by som mal lekárovi odpúšťať to, že nepozná práva pacientov, nerešpektuje ich a ani sa nevie správať. Neodpúšťam to pracovníčke banky, ani predavačke v obchode, alebo ani inštalatérovi, ktorý mi príde opraviť vodovod. A samozrejme zákazníci to neodpúšťajú ani mne.
Vysvetlite mi prosím prečo by som to mal odpúšťať slovenskému lekárovi, prečo by som mal robiť nejakú výnimku? Je absolvent osobitnej školy? Navyše slušné správanie, rešpekt, úcta, rešpekt voči môjmu času, intimita a súkromie sú súčasťou liečby a dôvery v lekára. Ako môžem veriť lekárovi ktorý si nevie organizovať svoju prácu a ani nie je schopný pochopiť zákony či pravidlá ktoré ma ochraňujú? Takému sa dôverovať nedá. Navyše nevhodné správanie zhoršujú prístup k zdravottnej starostlivosti.
A prečo by som sa mal nejakým spôsobom zaoberať pohľadom lekára na vec? Ten ma predsa nijako nemusí zaujímať. A mimochodom obzvlášť vtedy ak je za jeho pohľadom len obrana svojich profitov a neochota veci meniť,
Ako píšete nie ste lekár. Ale myslíte si že sa vyznáte, lebo máte vo svojom bezprostrednom okolí lekárov.
Nuž poviem Vám to inak. "Kto nič nevie, musí všetkému uveriť" aj tomu čo Vám nabulikajú lekári z Vášho okolia.

Ešte dodatok.
Ústava slovenskej republiky mi zaručuje isté slobody. A tie vo svojom blogu chránim a obhajujem. Neviem prečo by som mal akceptovať nejakú zaostalú lekárku z Hornej Dolnej ktorá si zmyslela, že bude brať na vyšetrenia iba pacientov iba od určitých lekárov a nie je dokonca ani schopná poznať, akú dlhú platnosť má výmenný lístok.

10.07.2018 | .jurajove

A este jeda poznamka. Skuste sa niekedy spytat lekarov v nemocnici, ci mali tazku sluzbu, ci sa vyspali rovnako dobre ako vy. Skuste napisat publikaciu o nedodrziavani zakonnika prace v slovenskych nemocniciach. Skuste investigativu , preco vam lekaka nechcela prijat kartu, ci za vas dostane zaplatene od vasej poistovne. Zrejme odpoviete, ze to nie je vas problem. Ale nie je to ani problem lekara, ale skor pacienta, ktoreho nezaujima, ci za jeho osetrenie jeho poistovna zaplatila lekarovi sluzbu. Ak ste o tom pisali, ospravedlnuje sa, ale vazne by ma zaujimalo, co ste zistili, albo ci to boli iba recnicke otazky. Skuste napisat navod pacientom, ako maju zalovat vlastnu poistovnu ak za vysetrenie nezaplati. Urcite to systemu pomoze viac ako taketo vase vyplakavanie.

10.07.2018 | Daniel Jankech

Pán Jurajovie.
Keď sa lekári začnú zaujímať o moje administratívno- ekonomické problémy tak uznám že sa môžem o ich zaujímať aj ja. Inak ma nezaujímajú ich problémy. Majú VŠ vzdelanie aj na to, aby ich riešili. Ak mám výmenný lístok, tak ošetrenie musí ZP preplatiť. Ak ho ZP ( to konkrétne moje nepreplatí,) tak skutočne si to s poisťovňoiu vybavím. A v krajine kde je slobodná voľba lekára, je jeho povinnosťou prijímať ich v poradí, ako sa objednajú bez ohľadu na to, od ktorého lekára prídu ak splnili zákonné náležitosti ( napr. výmenný lístok) a sú poistencami ZP ktorá má s lekárom zmluvu. Okrem iného systém objednávania či prijímania pacientov musí byť taký, aby nedošlo k zhoršeniu k prístupu K ZS a aby sa rešpektovalo súkromie a dôstojnosť pacienta. Ale aby toto slovenský doktor vedel... to by som sa načakal.

11.07.2018 | hulo11

Slobodná voľba lekára existuje. Ale funguje, len ak je dostatok/prebytok lekárov. Môžete si slobodne vybrať obvoďáka. Ale ak má ten plno, môže Vás odmietnuť. Aj ďalší a ďalší. Ale je jeden spádový, ktorý má na starosti daný obvod (podľa miesta bydliska), ktorý Vás musí vziať. Za ním by Vás poslala aj poisťovňa, keby ste jej oznámili, že nemáte lekára(obvoďáka/zubára/...) a žiadate si zabezpečiť. A podobne to funguje aj ďalej. Ak má špecialista voľné miesto, tak Vás vezme. Ak má plný stav, tak môže odmietnuť. Je ale jeden spádový špecialista v danom odbore, ktorý Vás musí prijať. Znova podľa bydliska, resp. podľa obvoďáka, pod ktorého spadáte.

Žiadne záhady ani kartely ani socializmus, proste lekárov je málo. Otázkou je, či v danom meste nie je žiadny ďalší špecialista v danom odbore, ktorý by tam chcel ordinovať, alebo ďalšieho poisťovne nechceli zazmluvniť, lebo dosiahli pre mesto požadovaný zákonný minimálny limit...? Alebo možno je konkrétny lekár výborný odborník a preto má toľko pacientov, že ďalších už musí odmietať. A berie len povinné minimum od spádových obvoďákov.

11.07.2018 | .jurajove

Výborné napísané. Pán Jankech si môže vybrať, nemusí sa tlačiť k lekárke, ak ťa má plno a dáva mu najavo, že má plno. Špecialista nemá povinnosť pacienta prijať, iba ak sa jedná o akútny stav. Ak pani Jankech a nemá za kým ísť, požiada poisťovňu a tá jej prideli lekára možno z iného mesta, ktorý ju prijat musí. Pán Jankech si nechce uvedomiť, že aby prežila ambulancia, musí lekár spracovať do 50 pacientov denne. Predpokladám, že si vie spočítať, že za 5 minút sa pacient sa vyšetriť len ťažko. A nie je to o tom, že je to iba chyba lekára, že má zluorganizaciu práce. Za mesiac musí urobiť 800-1000 vyšetrení aby prežil. Nedá sa to odložiť, presunúť, zorganizovať. Ja som pacient, tiež sa hnevám , ak má nešetria hneď. Ale ak je ľahké obsadený mesiac dopredu, kam ma má objednať? Niekoho posunie?

11.07.2018 | Roman Kanala

50 pacientov denne je pre všeobecného lekára objektívne nemožné stihnúť. Potom ide o vyšetrenie - placebo.

Vyššie popisujem jedného kožiara v Ženeve, ktorý stihne aj viac, ale on má ambulanciu s tromi vyšetrovňami a dve asistentky, ktoré sa starajú o papiere a všetko okolo. On robí len odbornú robotu. To je špecialista, kam sa chodí s vyrážkou či ekzémom. Ak treba stanoviť diagnózu pri boľavom bruchu či chrbáte, to sa nedá za 3 minúty. Čo i len zmerať tlak trvá dlhšie.

11.07.2018 | Daniel Jankech

p. jurajove
Špecialista môže pacienta odmietnuť len v špecifických prípadoch ( tento to nebol) navyše sa lekárka sama priznala a to dokonca v písomnej formme, od ktorých lekárov neprijíma pacientov. To znamená že neprijímala nie preto že mala plno, ale pre svoje pohodlie či iné záujmy. Čo je protiprávny akt.
Tiež je protiprávny akt a drzosť najhrubšieho zrna ak sa lekár snaží preháňať pacienta s tým že nemá platný výmenný lístok. Zhoršuje mu tým prístup k zdravotnej starostlivosti. Ale nepredpokladám že tomu rozumiete.
To ostatné sú nepodstatné žvásty ktoré vôbec nesúvisia s témou a sú v v kontraste s článkom nepravdivé.

11.07.2018 | Daniel Jankech

hullo 11
Skúste si ešte raz prečítať môj článok.

To čo tvrdíte je síce pravda, ale týka sa to iba lekárov ktorí sú zaradení do rajonizácie. Teda ak si nenájdem napr. všeobecného tak ma musí vziať do stavu ten kto má rajón.
Ale tento prípad to nie je, keďže tu prepláca poisťovňa výkony a neplatí paušálne za pacienta či tam príde, alebo nepríde, ako je to napr. u všeobecných lekárov.
V článku som citoval chartu práv pacientov a tiež zákony. Ak lekár ku ktorému prídem vezme pacienta po mne a mne povie že má plno tak asi klame však. To robíte radi ...
No ten druhý prípad sa týkal výmenného lístka.

Najskôr si naštudujte čo je to slobodná voľba lekára a ako funguje a potom tu niečo splietate. A ak ste lekár s takýmto vedomosťami si myslím že v ambulancii nemáte čo robiť.

Daniel Jankech

Daniel Jankech
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 5239
  • Priemerná diskutovanosť: 33
  • RSS blogu

O blogu

Zaujímam sa o politiku, ekonomiku a zdravotníctvo. Som autorom dvoch publikácií o stave rešpektovania ľudských práv v slovenskej medicíne. Možno naivný idealista a tiež trochu disident, v permanentom spore s negatívami súčasnej spoločnosti.