Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď štát rozhodol, že boj proti epidémii budú financovať len živnostníci a drobní podnikatelia.

19.03.2020 | Daniel Jankech

Diskusia (74 reakcií)

19.03.2020 | Milín Kaňuščák

Dobrý blog a absolútny suhlas. Možno ja som toho názoru, že až tak všetko pozatvárať netrebalo. Ale škody budú obrovské a malo sa nato myslieť.

19.03.2020 | Daniel Jankech

Ja si to tiež myslím.
Ale samozrejme chápem že záchrana života a zdravia je najdôležitejšia. Ale treba sa na to poskladať. Pritiahnuť opasky a financovať krízu musí každý, lebo každý môže ochorieť. Nie iba drobní živnostníci a malé firmy.

20.03.2020 | alf1

len drobne upresnenie:
stat "zahranicnym firmam" nic nedotoval. dotovali sme ich MY vsetci, z nasich dani. teda aj zivnostnici a zamestnanci zo svojich nehoraznych dani. stat totiz ziadne ine peniaze nema, iba ak by si ich pozical, co by sme museli splatit zase MY.
a toto, co sa tu dialo,j e nehorazne svinstvo. ak jaguar stat zadotoval 500 milionmi eur z nasich penazi a najkvalitnejsou polnohospodarskou podou na dolniakoch. ako aj ine podobne firmy. bud priamo darovanim NASICH penazi, alebo odpustenim dani a odvodov . teda zase NASICH penazi. kedze vraj v rozpocte chybaju a musieme ich doplnit MY. cez zvysene dane, ci o stovky percent zdrazene statne poplatky - ako nam to sudruhovia nariadili. to sa to potom podnika za cudzie peniaze!
a nezmysly o pocte pracovnych miest si mozu nechat od cesty. ak by 30 tisicmi zadotovali tych 300 tisic zivnostnikov, kolko by podobne vytvorili dotovanych pracovnych miest, radovo tisice ako tato partia? ak by len polovica domacich vytvorila co len JEDNO pracovne miesto, bolo by to 150 tisic. lenze - od nich by bolo nemozne vymoct za to uplatky pre vlastnu hlavu, ze...

20.03.2020 | Daniel Jankech

V princípe s Vami súhlasím a spomíbnam v článku že ak štát môže zadotovať (samozrejme z našich daní ) pracovné miesto sumou 30 000 eur, mal by teraz pomáhať aj tým drobným podnikateľom.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Ďakujem veľmi pekne.

20.03.2020 | FeroImrecze

Kolkože tých daní tí malí podnikatelia štátu za posledné roky zaplatili ? Doteraz som z každej strany počúval " Ficovi ani euro" a zrazu ako sa každý podnikateľ pasuje za platiteľa daní na ktorom tento štát stojí a padá. Mám jeden návrh, ak má štat podnikateľa podporiť, tak maximálne do výšky jeho priemernej ročnej zaplatenej dane z príjmu za posledné 3 roky.
Pre zaujímavosť, za rok 2018:
43% firiem platilo zápornú alebo nulovú daň
27% firiem zaplatilo daň 1 až 1000 eur
Len 30% firiem zaplatilo daň nad 1000 eur
https://finstat.sk/...

20.03.2020 | salamoon

to by mal bloger napisat hned do prveho odstavca.. akosi pozabudol a zrejme ani nedostanes odpoved..

20.03.2020 | Daniel Jankech

Reagujem na každý slušný príspevok.

20.03.2020 | Daniel Jankech

Dovolím si s Vami nesúhlasiť.

Mám malú firmu, ale ročne zaplatím na DPH tisícky a tisícky eur. Môžem to aj konkrétne vyčíliť, ale nemám bezporostredne k dispozícii svoje dańové priznania, Pamätám si približne len posledný kvartál kde som platil cca 2350 eur. Okrem iného platím odvody, poplatky a čo ja viem čo všetko a tiež výplatu a odvody zamestnancovi. Nie som štátu nič dlžný, všetko mám zaplatené a preto si myslím že mám teraz nárok na podporu od štátu, pokiaľ táto situácia bude trvať viac ako 2 týždne, Taktiiež všetci ktorí si plnia svoje záväyky voči štátu. Ak mi štát dá podpooru 30% z uhradeného DPH za rok 2019 rozrátanú na 12 mesiacov, tak budem spokojný. A mnohí z nás.

20.03.2020 | salamoon

?
ak ste v blogu hovorili za vsetkych vseobecne, preco v reakcii hovorite len za seba a nereagujete na fakty ?

20.03.2020 | Daniel Jankech

Preto lebo môj konkrétny prípad vyvracia tzv. fakty ktoré sú len všeobecné a zmiešané. Nejedná sa o všetykých živnostníkov či malé firmy.

20.03.2020 | salamoon

co vyvracia ?

je fakt, ze skoro polovica firiem na Svk neplati dane z prijmu ?.. je
je fakt, ze vyse 2/3 firiem plati 0 - 1,000e ?.. je

naco sa strapnujete takymito reakciami ?

20.03.2020 | Daniel Jankech

Strapňujete sa predovšetkým Vy, keďže na základe nejakých ( neviem či pravdivých faktov) by ste chceli všetkých hodiť do jedného vreca.

20.03.2020 | slimak79

DPH ty len odvadzas DU(po novom FS). DPH plati koncovi uzivatel (tovaru,sluzby). To co ty davas statu, su zdravotne odvody a dane z prijmu.

20.03.2020 | Daniel Jankech

Slimak79
Ťažko sa debatuje s človekom ktorý o tom ako Ty jednoducho nemá ani šajn.

DPH - Daň z pridanej hodnoty je rozdile medzi prijímami a výdavkami - Z uvedeného rozdielu odvádza platca dph príslušných 20% DPH. Keď je to opačne, tak mu vracia Finančná správa ten rozdiel. Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú iná kategória. A platia sa paušálne každý mesiac po výpočte za predchádzajúci rok.
Daň z príjmu je ďalšia daň z ktorej platí podnikateľ to čo mu zostalo po očistení od výdavkov , DPH a odvodov a pod.
Kvartálny platca dane platí 4 x daňové priznanie na DPH a 1 x na dať z príjmu.
Mesačný platca DPH platí 12 krát daňové priznanie na DPH + 1 x priznanie na daň z príjmu.

Douč sa.

20.03.2020 | alf1

obaja mate pravdu. podnikatel je skutocne len bezplatny vyberca dani (dph) od spotrebitela k financnej sprave. vyfakturujem cenu, prihodim k nej 20% dph, a odvediem ich daniarom. resp. zo sumy odpocitam dph, ktoru som sam uhradil. cele tozuctujem - na moje naklady, kedze za kazdu jednu polozku musim zaplatit uctovnicke.
lenze... to nie je jedina dan. sudruhovia na statnom zaopatreni tu kritizuju najma neplatenie dane z prijmu, tda dppo ci dpfo. komunisticke polopravdy, demagogia. kedze uz nedokoncia to klasicke B na dokoncenie komunistickej polopravdy. mnozstvo poloziek totiz zakonom prikazal stat a su to zakonne naklady, povinne. ak vynecham mzdy, su to dalsie dane a poplatky, pocnuc cestnymi, cez poplatky za smeti od poctu zamestnancov, vypalnym pre statnu televiziu, povinne platenym za kazdeho zamestnanca (kedze v robote asi cely den sedi pre televizorom...), kadejake pracovne zdravotne sluzby a kopu dalsich podobnych NAKLADOVYCH nezmyslov. ktore, samozrejme, znizuju danovy zaklad. okrem klasickych poloziek na sposob materialu, uhrady, sluzieb ci odpisy, energie, mzdy a dalsie a dalsie polozky. pologramotni sociaisti to potom pouziju ako "argument", aj ked o tom na statnom zaopatreni z nasich dani, nemaju ani sajnu. a nechapu, ze je to uctovna strata, ak by bola skutocna, musi skrachovat.

klasicky priklad na "stratu" u zivnostnika: rocna trzba povedzme 20 tisic (ano, uplne bezna...), kupi stroj za 80 tisic. odpis v 1. skupine = 20 tisic. 20 tisic trzba, 20 tisic naklady, zisk 0. ak kupi co len jedno pero ci balik kancelarskeho papiera, pocitac ci zaplati ucet za telefon, kupi furik ci elektrodu na zvaranie, uz je v "strate" a ziadnu dan neplati. a socialisti budu vyrevovat, akyze je to parazit. ze pritom plati mnozstvo inych dani a zamestnava povedzme troch ludi, ich uz nezaujima. tak dobre, podla nich by mal skrachovat a skoncit. vyhodit ludi na ulicu a neplatit uz vobec nic. to je zrejme ich cerveny sen. a zrejme by to bolo lacnejsie a pre stat vyhodnejsie. zavesit mu na krk troch skutocnych parazitov najmenej na niekolko mesiacov.

20.03.2020 | Daniel Jankech

Prepáčte pane, ale Vy neplatíte DPH však?
Pretože by ste vedeli že DPH= Daň z pridanej hodnoty. A je to zjednodušene daň z rozdielu nákupnej a predajnej ceny . Takže ak sa mi odvedením dane tento rozdiel, teda môj zisk znižuje o 20% ktoré platím štátu. Nie žiadne "bezplatný výberca daní." Sa spamätajte prosím Vás. Ak mám na vstupe daň 10 000 a na výstupe mi pridaním marže vyskočí 20 000 tak s pekne zaplatím 10 000 e štátu zo zisku.
To je hrozné aký analfabeti sú tu.

20.03.2020 | Spo

To si robite snad srandu vy, nie? Odkedy DPH znizuje zisk? Je to prechodna polozka. Su aj subjekty, ktore platia dph az po tom, ako mu ju niekto zaplati. DPH je nakladom konecneho spotrebitela. Jemu realne znizuje cash. Ved to ani neuctujete do nakladov. Len do zavazkov a pohladavok.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Spo
. Odkedy DPH znižuje zisk? To si roníte srandu Vy. Odjakživa. Je to daň z pridanej hodnoty. a znižuje to môj zisk. Inak kde by sa tá daň asi zobrala?

20.03.2020 | PeterKN

Pán Jankech,pri všetkej úcte k Vám:
Principiálne je Dph daň z rozdielu nákupnej a predajnej ceny.Dph v podstate má v názve o akú daň ide a Vy by ste nemali rozmýšľať-kalkulovať,že z Vašej predajnej ceny sa Vám znižuje zisk o 20%...
Pri existencii problému konečnej ceny v konkurenčnom prostredí,mnohí podnikatelia začínajú uvažovať,že Dph im ukrojí zo zisku...
Vy ako podnikateľ by ste mali “rozmýšľať” pri cenovej tvorbe len s cenou bez Dph,čo sa týka Vašej hrubej obchodnej marže.Na hrubú obchodnú maržu tovaru alebo služieb sa pripočítáva nepriama daň Dph,ktorá sa zahrňa do ceny tovaru resp.služieb a konečný spotrebiteľ to zaplatí-aj preto je táto daň nepriama,keďže vo väčšine prípadov neviete kto túto daň zaplatí ako konečný spotrebiteľ.
Tieto Vaše úvahy boli správne v päťdesiatich rokoch minulého storočia,keď francúzsko zaviedlo túto daň spočiatku pre veľké korporátne spoločnosti a až neskôr sa premietli na všetky výrobky a služby.

20.03.2020 | PeterKN

Ale inak dobrý blog.

21.03.2020 | Daniel Jankech

PeterKN.
Priznám sa že som nepredpokladal že diskusia sa zvrhne na diskusiu o DPH ale o pomoci a solidarite.
K Vášmu príspevku. Keďže som platcom DPH dlhé desaťročia, tak to čo hovoríte je tak mimo že až kdesi v Afrike. DPH je daň z pridanej hodnoty to znamená z rozdielu nákupu a predaja a tvorím ju ja svojou maržou. Vyjadrujte sa prosím k tomu čomu naozaj rozumiete.

21.03.2020 | PeterKN

Pri všetkej úcte p.Jankech,
Dovolím si Vás opraviť:
Áno,vytvárate ju so svojou maržou a štát Vám naložil aj povinnosť a zodpovednosť ju vybrať a odviesť,ale patrí do daňovej skupiny tzv.nepriamych daní,to znamená platí ju konečný spotrebiteľ...
Druhá stránka veci je,že štát pod hrozbou sankcií uvalil aj tresnoprávnu zodpovednosť na túto nepriamu daň..,našli sa viacerí v čase pred sankciami,ktorí jednoducho túto daň vyžmýkali od konečného spotrebiteľa a firmy likvidovali,samozrejme s neodvedenou Dph.
Som mesčný platiteľ od roku 1993 ale nikdy som si neprisvojoval túto odvedenú daň,považovať za svoju,myslím ako korporátnu alebo ako daň zo zisku v prípade živnostníka.
Pri tejto úvahe,by mohli výrobcovia tabaku,liehov a pohonných hmôt asi tiež namietať a tvrdiť,že im spotrebná daň znižuje zisk a platia nehorázne sumy.
Nehádajme sa,v jednom sa asi zhodneme:Daňové a odvodové zaťaženie je nehorázne vysoké a zaťažuje administratívne a kapitálovo hlavne malé firmy,ktoré v dnešnom globálnom svete hrajú tak štvrtú ligu oproti korporátom.
A ako som už spomenul výborný blog,len sme odbočili.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Áno, máte pravdu.Ospravedlňujem sa .
Ja som tu žiaľ nepovedal tu zásadnú vec a to, že voči neplatcovi dane, ktorý nakupuje od platcu som tvorením DPH znevýhodnený, keďže jemu pri tvorbe ceny buď zostane viac, alebo ju môže mať nižšiu.
Ešte raz sorry. Neuvedomil som si to hneď. Preto ešte raz ospravedlnenie Vám a aj ostatným, s ktorými som si neporozumel.

21.03.2020 | Daniel Jankech

A máte tiež pravdu v tom že sme odbočili. Ale asi som to zavinil ja, trochu neuváženou reakciou. Škoda že sa tu vecne nerozprávame o návrhoch ktoré by mohli aspoň čiastočne zachraňovať podnikateľský sektor.

22.03.2020 | IvanPe

DPH znizuje zisk tak, ze stanovuje cenovu hladinu tovaru o 20% vyssie.
Priklad: dodam vam sluzbu za 100Euro, a pripocitam k cene 10Euro pre stat dan (DPH),
ak by som vam ale DPH neuctoval, napr lebo nie som registrovany, potom zaplatite iba 100Euro.
Cize ak by som chcel konkurovat neregistrovanemu, tak vam tu sluzbu musim predat za 100Euro ale uz vratane DPH, cize za cenu 83.333Euro. 16.677Eura ide z mojho zisku.
Inak ktoru sluzbu si vyberiete?
Len mi nehovorte ze tu druhu, z lasky k daniam a statu.

28.03.2020 | lopokio

Neplatca DPH ma vyssiu marzu. To je fakt.
nakup: 120 s dph, predaj 240 s dph
Platca marza: 100 eur
Neplatca: 120 eur
A preto jednu restauraciu prevadzkuju aj 4-5 sro..

20.03.2020 | Zakerný

ale tých 10 tisíc zaplatí (aj keď len formálne) váš odberateľ/zákazník, vy ich len vybierete a posuniete FS

21.03.2020 | Daniel Jankech

Pre Boha. Na to ste ako prišli.

21.03.2020 | alf1

akÝ analfabeti su tu je hrozne? :-)))

konecne mi to po 30 rokoch uctovania niekto vysvetlil. co je to dph. a ze z nej platim este aj dan zo "zisku" .:-))))))))
zabavne je, ak ma pouca profesionalny novinar o uctovnych postupoch, ak sam neovlada ani zaklady vlastneho remesla a robi to s hrubicami.:-)))

vsimol som si, ze vasa obrana na diskusiach, je napadanie oponentov. i tak še da.
isteze sme bezplatni vybercovia dani - teda dph. vyberieme ju od zakaznikov a odvedieme statu. a zaplatime za kazdu polozku zauctovania, na vlastne naklady. uplne zbytocne medziperacie, spojene s neustalym pripocitavanim a odpocitavanim ciastkovej dph v retazci, drahe a s moznostou podvodov cez falsovanie. a vracanim neopravnenych vratiek nasim ludom. pricom by stacilo jednoduche riesenie - uctovat v cistych cenach a dph by nahodil posledny v retazci, ked to spusta "do spotreby" neplatcovi. tak to tu fungovalo do 1993 a volalo sa to obratova dan. pri dph to tak funguje aj dnes, napr. pri exporte.
a tiez by som od odborneho ekonomickeho redaktora ocakaval aspon ovladanie najzakladnejsich uctovnych a danovych pojmov. co je to akasi dan zo zisku? z ktoreho? iba ak by ste mysleli oficialne zakonne terminy dppo ci dpfo, ze...?
koledovali ste si o to sam svojou aroganciou, paci sa. :-)))
cit.: "Sa spamätajte prosím Vás."

21.03.2020 | Daniel Jankech

alf1
Ťažko diskutovať z človekom ktorý nerozumie podstate problém a je pre neho taký zložitý že je nad jeho rozmer ho pochopiť.
Nie som profesionálny novinár, ale podnikateľ, ktorý je platcom DPH už minimálne 20 rokov.

22.03.2020 | alf1

:-))))))

22.03.2020 | Daniel Jankech

alf1.
Ospravedlnenie. Myslím že som zareagoval dosť horkokrvne. Verím že nám to v budúcnosti nebude brániť v diskusiách.

20.03.2020 | Zakerný

popletené to máte vy. slimák má s DPH pravdu. Vy by ste platili DPH len v prípade, ak by ste neboli plátcom DPH, a teda by ste nemohli účtovať DPH svojim odberateľom/zákazníkom

21.03.2020 | Daniel Jankech

Uff.. .. bizarnejšia konštrukcia sa asi nedá vymyslieť.

21.03.2020 | Darija

Odvody DPH Vám ovplyvňujú váš cash flow. Daň zo zisku nie je to isté ako daň z príjmu, je to zdanenie dividend (podiel na zisku).

20.03.2020 | Tomas_84

Tu sa dá ťažko nesúhlasiť. Ak je firma roky v mínuse, neplatí žiadne dane a napriek tomu funguje, nemala by teraz dostávať peniaze od ľudí, ktorí dane platia.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Tomas_84
100% súhlas.
Ak hovorím o pomoci, tak samozrejme len zdravým firmám bez pozdĺžností a stým že platia dane.

22.03.2020 | Tecumseh

Absolutny suhlas ! Konecne jeden triezvy nazor.

22.03.2020 | IvanPe

Podnikatelia sa podielaju na plateni dani sumami vyssimi ako zamestnanci.
Konkretne v roku 2018 sa platila pausalna dan bez ohladu na to aky bol vysledok hospodarenia. Rovnako roky predtym a ciastocne az doteraz.
Ale tato kriza nakoniec moe ukazat aj to ako velmi potrebuje zamestnanec podnikatela a naopak.
Zatial sa podnikatel vzdy dokazal prisposobit a prezil, naopak to funguje iba zamestnaniach s vyssou pridfanou hodnotou. Napokon zachvilu uvidime preve lastovicky zo strojarskych fabrik.
Ak ale stat, ako vzdy doteraz, podpori iba velke fabriky a malych a strednych necha napospas, tak sa nebudem divit, ked to tu zabali kazdy co si bude moct dovolit odist.
Inak mimochodom, uplne by postacovalo, keby stat poskytol kazdemu podnikatelovi presne len tie peniaze, ktore bude musiet platit bud socialna poistovna, alebo pracovny urad, ked zamestananec nebude pracovat v dosledku epidemie. Tak by zamestananec ostal zamestnany a stat by nepodporoval podnikanie, ale tych co to najviac potrebuju.
Usmevne je ze zatial tymi co to najviac potrebuju nazyvaju: DOCHODCI.

20.03.2020 | FeroImrecze

DPH podnikateľ len odvádza štátu. Platí ju konečný spotrebiteľ. To by som aj ja mohol sa chváliť že som za vyše 20 rokov podnikania odviedol na DPH možno aj milióny eur. Ale nebol som to ja, boli to koncoví zákazníci ktorí si to už nemali z čoho odpočítať. Odvody zase patria zamestnancom ak firma skončí, majú z nich podporu, dôchodok, zdravotnú starostlivosť...
Ono to môže vyzerať že si Kydamdo vlastného taniera, ale ja sám ako fyzická osoba som za rok 2018 mal daňovú povinnosť na dani z príjmu cca 2500 eur + firma platila daň tiež cez 1000 eur. A v mojom okolí najviac volajú po podpore tí čo už roky platia NULA.

20.03.2020 | Daniel Jankech

Prosím Vás netrepte somariny.
DPH je daň z pridanej hodnoty. To znamená že je to daň z môjho zisku. Rozumiete? A to bezprostredná.
Vy nie ste platcom DPH lebo ste to kdesi iba počuli a máte to nabiflené ako žiačik, ale podstate vôbec nie ste schopný porozumiet.
Ozaj v princípe ani nepodnikáme lebo predsa všetko platí spotrebiteľ. Však? No ale z toho čo zaplatí spotrebiteľ sa platí daň, takže spotrebiteľ nákupom produkuje môj zisk.
Sa naozaj nečudujem že keď tu máme takých "znalých" insintných účtovníkov že SMER , HZDS a SNS tu vládli 12 rokov.

20.03.2020 | FeroImrecze

Analfabetizmus ako Brno. Každý platiteľ DPH pre svoj zisk kalkuluje výlučne ceny BEZ DPH. Napr. nákup bez DPH 100, marža 10%=10 teda cena s maržou 110. K tomu DPH 22 eur, teda zákazník zaplatí 132 eur. Zisk je tu 10 eur a teda DPH nie je danou zo zisku.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Cha- cha- cha
Nákup 100 + 20 % DPH = 120 E (DPH na vstupe 20e)
PREDAJ 110 +20% DPH = 132 E ( DPH na výstupe 22 )
--------------------------------------------------­--------------------
Celkom marža 10 eur odvod na DPH po zúčtovaní 2 eura.
Udvediem daň FS 2 eura a môj zisk sa zníži na 8 eur

Vy ste teda matematik a znalec... a takých tu je teda bohato.

21.03.2020 | Zakerný

ťažká matematika pre vás. Je to asi dané tým, že na rukách máte len 10 prstov, takže dvanásť už je nad váš intelektuálny potenciál.
kúpite za 120, prihodíte 10, predáte za 132. V kase máte o 12 viac, než na začiatku. Odvediete 2, ostane vám 10.
Opakovane si predošlú vetu čítajte, hoc aj stokrát, kým nepochopíte

21.03.2020 | Daniel Jankech

Odklepol som to skôr ako dokončil. Áno tu máte pravdu ospravedlňujem sa. Problém je, že ak by som bol neplatcom DPH a nakúpil od platcu tak mám tie 2 eurá + a teraz ich musím vyplatiť. To podstatné som nedopovedal a už to neviem opraviť ako na FB.No a tie 2 eurá vyprodukovala moja marža a nie štát. Preto ako platca odvádzam daň 2 x.

22.03.2020 | MK787

Ak by ste boli neplatca DPH, tak musite nakupovat vsetok majetok s DPH a budete mat o to vyssie napr. naklady na odpisy. Priklad: pocitac, auto, stroj atd., vsetko vas bude stat o 20 % viac.

Kedze ste platca DPH, nakupujete vsetko bez DPH a tym padom mate nizsie naklady.

Takze nie, neplatite dan dvakrat, pretoze na urcitych polozkach ako platca DPH usetrite.

22.03.2020 | Daniel Jankech

Áno, vecne máte pravdu. Na vstupe sú aj nákladové položky, kde sa to čo zaplatím s DPH odrátava z konečnej DPH. Teda platím len ten schodok.
Ale z dlhodobého hľadiska by som bol radšej neplatcom DPH. Problém však je, že zo zákona ním musím byť, keďže každý kto prekročí ročný obrat cca okolo 50 000 eur tak sa ním musí stať.

Len rád by som aby sme tu diskutovali o obsahu článku, ktorý je podstatný a nie o DPH.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Všetko platí konečený spotrebiteľa aj mo je odvody, nájom, výplaty. Úplne všetko. Super svet
Konečný spotrebiteľ ju má len vyčíslenú. DPH odvádzajú postupne podnikatelia v reťazci a činí rozdiel ich výdavkov a príjmov v zúčtovaní DPH.

20.03.2020 | slimak79

Traja ludia sa ti snazili nieco vysvetlit. Aj tak ste sprosty ako kybel gytu. Ved povedz kolko si zaplatil na dani z prijmu a zdravotnom poisteni(za seba) - to platis statu.

20.03.2020 | slimak79

Jedna mala poznamka ak som zachytil, ze platis 2500 eur stvrocne DPH - v podstate ak si sam,nemas zamestnancov -tolko by si za stvrtrok mal zaplatit aj dan z prijmu. Teda celorocne 10 000. Zaklad pre DPH a Zaklad pre dan z prijnu je ten isty.

Teda stvrtrocne vyrobis 12500. Mas zisk.Zaplatis za stvrtrok 2500 DPH a dajme tomu 2200 Dan z prijmu a zdravotne 1000 zdravotne poistenie. Ak to neplatis si oje.bavc.

20.03.2020 | FeroImrecze

Nemusí to tak byť ak tovar nekupuje na SK ale vozí z inej krajiny EU bez DPH. O Tom je tzv. samozdanenie. Trebárs kúpim v česku vec za 10 000 eur bez dph. Príde na faktúre bez vyčíslenia DPH lebo ide o export z Česka. Ja tu vec predám za 20 000 eur bez DPH. Teda s DPH za 24 000 . V tomto prípade platím DPH 4000 eur lebo si nemám čo odpočítať na vstupe. Ale zisk, resp. Maržu mám len 10 000, nie 20 000 ako by som mal podľa teba. Zákazník mi ale platí 24000 teda on zaplatí celú DPH.

21.03.2020 | Daniel Jankech

Skvelý účtovník
Problém je že nevieš koľko som mal výdavkov. vieš? To znamená že ak som pred tým kúpil napr. stroj za 20 000 tak to sa jednoducho nedá vyčítať z Tvojich čísel.

22.03.2020 | Daniel Jankech

Slimak79

Podľa toho koľko zaplatím na DPH sa nedá vyrátať obrat. Môžem mať obrat milión eur a výjde mi zaplatiť DPH napr. 3000 eur. Problém je ten, že ste zaslepený ziskom a neviete si uvedomiť že koncovú DPH ovplyvňujú investície a réžia. Ak od obratu odrátam všetky náklady s DPH tak dostanem nejaký výsledok. A ten nemusí byť vôbec veľký,
Napr. Budem mať obrat milión eur a kúpim 10 ks náladných áut, alebo kamionov, ktoré budú stáť napr. milion eur s DPH tiež, tak nebudem platiť žiadnu DPH. Ani pri milionovo obrate.

23.03.2020 | slimak79

Hej som uctovnik.

20.03.2020 | Soda

Som zamestnavatel 20+ ludi... platim mesacne odvody a dane cca 20k mesacne... uz roky sa trapim lebo retail trh ide dole vodou... robim to nie len pre seba ale aj pre dlhorocnych zamestnancov (niektori aj 10+ rokov)... teraz ked potrebujem podporu co? Odkial najdem 25k eur na vyplaty??? Z akych trzieb??? Ludia co tu komentuju nemaju ani predstavu co to znamena podnikat... pre nich je samozrejme kazdy podnikatel zlodej a mafian... lebo inak nemoze byt vsak??? Skoda reci...

20.03.2020 | FeroImrecze

Ak platíš daň 20 000 mesačne, to znamená že máš zisk cca 100 000 mesačne. Pri takej ziskovosti si si mal vytvoriť rezervy, lebo mesačný zisk máš ako mzdové náklady za 4 mesiace ak sú ako pises 25 000.

20.03.2020 | Soda

100k mesacne TRZBY... nie zisk.... to len ukazuje ze nevies o com hovoris... aby si v 2015 utrzil 100k potreboval si tovar za 30k - dnes potrebujes aj 60k za rovnake trzby lebo marza je minimalna a ludia vsetko chcu len s 50,70% zlavou... tak trosku zrataj naklady (tovar, nepredany stary tovar, najomne priestory, mzdy, dane) a uz netrep blbosti ked nemas ani sajnu s cim ludia denne bojuju...

ty si prototyp cloveka ktory ma podnikatelsky komplex... 0 logiky a len spekulujes...

22.03.2020 | Daniel Jankech

Mýlite sa. Zabudli ste na réžiu s DPH ktorá sa odrátava s DPH taktiež. platí sa len schodok.

Podľa toho koľko zaplatím na DPH sa nedá vyrátať obrat. Môžem mať obrat milión eur a výjde mi zaplatiť DPH napr. 3000 eur. Problém je ten, že ste zaslepený ziskom a neviete si uvedomiť že koncovú DPH ovplyvňujú investície a réžia. Ak od obratu odrátam všetky náklady s DPH tak dostanem nejaký výsledok. A ten nemusí byť vôbec veľký,
Napr. Budem mať obrat milión eur a kúpim 10 ks náladných áut, alebo kamionov, ktoré budú stáť napr. milion eur s DPH tiež, tak nebudem platiť žiadnu DPH. Ani pri milionovo obrate.

20.03.2020 | ataman

Dobry den p.Jankech,

Myslienka Vasho clanku je dobra, avsak ani jedna vlada za 27 rokov samostatnej Slovenskej republiky nevytvarala rezervy na zle casy (ekonomicke krizy, pohromy, epidemie...)

Podla mna nie je z coho rozdavat pre zamestnancov, zamestnavatelov, SZCO, SHR, MaS podnikom. Stat nema peniaze.

Bude to skripanie zubami pre vsetkych.

S pozdravom ataman,

21.03.2020 | Daniel Jankech

Máte 100% pravdu.

21.03.2020 | ivko07

a bohužiaľ, rovnako je na tom aj veľa podnikateľov, čiže nemajú rezervy.
Takže čoskoro budeme vidieť dopady tohto čo tu nastalo.

A ešte odkaz pre diskutérov, ktorí nemajú šajnu o tom ako sa ráta zisk, dph a podobne:
Vyskúšajte si aspoň na jeden rok podnikať, a potom sa vyjadrujte k téme, lebo zjavne problematike nerozumiete.

Inak veľmi dobrý článok. Diskusia bohužiaľ viacmenej štandardná...

21.03.2020 | Daniel Jankech

Ďakujem veľmi pekne.
Na diskusii ma mrzí skôr to, že sa zvrtla na nepodstatné veci a zľahčovanie úsilia podnikateľov.
V každom prípade som aj ja občas zareagoval neprimerane, za čo sa dotknutým ospravedlňujem.

23.03.2020 | slimak79

Mne osobne sa nepaci,preco ten podnikatel nema rezervy? Podla mna vas prispevok je spravny. Podnikatel,ked uz zamestnava 20 ludi to uz je velka zodpovednot,ale ten uz musi mat nato aj zdroje. Aspon na 3 mesiace, kym zavrie firmu, ci je nejako restrukualizuje.Zmensi na polovicu, stym ze polovici zamestnansom vyplati co im patri,a to vzdy. Ze je teraz karantena je snad pochopitelne vsetkym. Ak podnikatel ma problem z vyskou najomneho ,hned nech si vyrokuje 2/3 zlavu. Ten co nebude chciet nech ma prazdny priestor. Dobre, nech im stat nejak pomoze - ale ze za nich bude platit najomne. Restauracia - co tam je.ol 100 000 to nevie vypratat. Klient to predal,samozrejme pod cenu a to pred rokom. Co tam ma len svoj majetok naukladany, nechsi to zoberie prec. Tovar - obchod - Kreslo,zrkadlo - kadernicka. Tak ci tak sa tomu budes musiet prisposobit.

22.03.2020 | real name

"len živnostníci a drobní podnikatelia" som nejako nepochopil, prečo väčší podnikatelia nebudú mať obdobne výdavky? V blogu som viac nenasiel

22.03.2020 | Daniel Jankech

Správna pripomienka.
Avšak vychádzam zo skúsenosti, že veľkým firmám štát pomáhal vždy. Dokonca aj dnes politici hovoria, že veľkým firmám prispejú na výplaty zamestnancov.

22.03.2020 | real name

Kde hovoria, že iba veľkým firmám?

22.03.2020 | Daniel Jankech

Nepočul som ani jednu zmienku o tom že by prispeli na výplaty pre zamestnancov drobných firiem. Ale keď v minulosti nepomáhali drobným firmám, prečo by mali dnes... však. áno nejaké reči o pomoci odložením úverov a pod.... ale to spomínam aj v článku.

22.03.2020 | real name

V minulosti ani nenariadovali zatvárať, takže ani teraz nenariadili

22.03.2020 | Daniel Jankech

Ale no. Štát predsa nariadil zatvoriť všetky obchody len s nejakými výnimkami. Teda potravín, lekárni, obchody s krmivami pre zvieratá a pod.

23.03.2020 | real name

Tak potom pomozu aj zivnostnikom

23.03.2020 | IvanPe

Pridanu hodnotu netvori spotrebitel a ani zamestnanec.
Riskuje a o strechu nad hlavou prichadza len a len podnikatel.
Ano DPH je druhotne dodanenie spotrebitelov, prve su dane a odvody a zo zostatku (na Slovensku cca 50%) plati spotrebitel este DPH a spotrebne dane (dalsich 10% z celkoveho prijmu zamstanca). Podielaju sa na prijmoch statneho rozpoctu zhruba rovnakou mierou +-.
Vypadok podnikatelskych aktivit by sposobil dominovy efekt:
nezaplatenie miezd a dani zo mzdy a socialne a zdravotne dane -> zamestanec zije z rezervy, ktora ked sa minie musi pomoct stat -> dochodca na viazany na socialne dane a dane z prijmov -> obmedzenie dochodkov (napriek tomu ze su na papieri) -> stat so svojimi sluzbami (naviazany na DPH, spotrebne dane a dane z prijmov PO) obmedzenie. Preco?
Ako dlho by trvalo statu, keby chcel nahradit tie sluzby ktore poskytuju mali a stredni podniktelia? Podla mna navzdy.
Preto je pre stat najvyhodnejsie pomoct kazdemu podnikatelovi, ktory prijde o prijmy v dosledku Pandemie, a to tak, ze zaplati za zamestnancov a zivnostnikov vsetky dane a odvody (moze si pozicat) tak aby zamestanci mohli ostat zamestnani, plus tie fixne naklady, ktore nemoze podnikatel ovplyvnit (najmy, telekom sluzby, poistne, ...). Preco?
Pretoze to je pre stat ovela lacnejsie, ako ked ich necha skrachovat.
Pretoze mali a stredni podniaktelia zamestnavaju cca 70% vsetkych zamstanancov.
Myslim, ze by sa par diskutujucich malo radsej zamysliet nad realitou, namiesto tupej zavisti z platenia DPH. Verte nam, kaby sme nemuseli za stat uctovat a presuvat nieco co s nasim podnikanim ani nesuvisi, DPH, radi to urobime. Zavedme reverse charge, nech spotrebitelia platie dane inymi kanalmi ako spehovanim svjoch najschopnejsich.
NIc by ma ako podnikatela nepotesilo viac ako keby som nemusel vyplnat vsetky formulare pod hrozbou basy.

23.03.2020 | salamoon

jasné, pridanu hodnotu si tvoris sám.. aj teraz ked su zamestnanci automobiliek doma, tak akcionari po nociach tazko pracuju a tvoria pridanu hodnotu..
paci sa mi aj tvoje náhle mudrovanie o tom, co je pres štat / "bolsevika" vyhodne.. teda pre teba, len si to otočil.. :)

23.03.2020 | Jan33

Zaujimava debata. Jeden vyrazny rozdiel medzi statom a podnikatelom. Ak ako podnikatel nemam prijem pre zatvorene prevadky a este sa musim drzat zakonniku prace, ktory nie je stavany na situacie mimoriadneho a nudzoveho stavu v akom sme, narazi na realne cash flow. Co nema nemoze jednoducho vyplatit zamestnancom. Na rozdiel od statu, ktory prinajhorsom navysi deficit (teda ak realnymi opatreniami odlahci podnikatelov, aby mohli prezit). Alebo bude stacit menej kradnut v statnej sprave?

Daniel Jankech

Daniel Jankech
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 5239
  • Priemerná diskutovanosť: 33
  • RSS blogu

O blogu

Zaujímam sa o politiku, ekonomiku a zdravotníctvo. Som autorom dvoch publikácií o stave rešpektovania ľudských práv v slovenskej medicíne. Možno naivný idealista a tiež trochu disident, v permanentom spore s negatívami súčasnej spoločnosti.