Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako to bolo s tými socialistickými bytmi „zadarmo“

21.11.2019 | Daniel Jankech

Diskusia (141 reakcií)

21.11.2019 | Brano L.

Pekne popísané.
Nehovoriac o tom, že bytovú výstavbu štát realizoval častokrát tak, že za babku vyvlastnil staré nehnuteľnosti, zbúral ich a postavil tam nové sídlisko.
Niekedy sa búrali aj cenné kultúrne pamiatky a úplne sa menil charakter miest a mestečiek.

21.11.2019 | Daniel Jankech

Ďakujem.
Úplne presne.
Aj môj panelákový byt bol postavený na mieste kde pred tým stáli rodinné domy. Tie vyvlastnili a zbúrali.

21.11.2019 | @@@

to je len to čo chce kto vidieť ....

autor to vidi takto ako to vidi

ale otazka je prečo to potom dne snie je lepšie ?

ak yb ludia dnes mali rovnake možnosti ako autor popisuje že boli vtedy nebola by ta čakačka tiež 10 rokov ?....myslim si že by bola lebo je kopec ludi dnes ktory by chceli vlastne byvanie ale pre vysoke ceny sa k nemu nedostanu možno ani nikdy tak často len čakaju kedy sa im uvolni miesto napriklad po rodičoch alebo starych rodičoch ....ešte štastie že dnes maju ludia menej deti lebo keby mali viac ako by si to delili všakže ....tieto faktori autor všetky odignoroval


uvediem priklad dnes ...predstavme si že dnes by sa byty predavali v ba za 20tisic eur a v inych regionoch ovela menej ....videli by sme obrovsku masu zaujemcov ale ta masa sa vytrati ak ceny zvyšime na 100tisic eur a zrazu nam 80% ak nie viac zaujemcov odpadne lebo nemaju možnosť sa k tomu dostať


takže tvrdenia autora že dnes sa k bytu ludia dostanu lahšie je len vtedy ak maju dostatočne vysoky prijem ....

takže sa dostavem opať k bodu že kapitlaizmus je skvely pre bohatych ale katastrofou pre bežnych a chudobnych ludiotazka ale je čo s tym kapitalizmus urobi ?....bude sa aj dalšich 30 rokov vyhovarať na socializmus alebo koenčne k.vra už začnu h.vna v poslaneckych kreslach aj niečo robiť pre ludi ....lebo potom nech sa tie h.vno aj z medianymi k.vrmai nestažuju potom ako ludia volia alebo aj ako nevolia (nevoliči )


dnes by sme sa nemali vyhovarať na to čo bolo pred rokom 1989 lebo aj v roku 1989 usa nevyzeralo tak dolonale ako vyzera dnes ....radšej by sme si mali položiť otazku či dnešny system je pre všetkych ovela lepšie ako pred rokom 1989 tym ovela lepši nemyslim priemer lebo priemer sa da sklesleni m oklamať ale položiť si ootazku či aj ti bežny a chudobny ludia sa dnes maju lepšie či maju lepšiu dostupnosť k byvaniu alebo to nie su len masy skytych čakatelov na byt ktorych takto kapitalizmus odstavil aby mohol povedať že trh je v pohode viac ludi po bytoch ani netuži

21.11.2019 | Niless

Pan trojjediny zavinac,

ja stale nechapem co by ste vlastne chceli? Toto co tu mame je bohuzial ten pravy kapitalizmus. Populizmus prepleteny alebo v kombinacii s oligarchiou. Nic ine lepsie nebude, mozno ze trocha narastie vplyv ci tlak spolocnosti ale necakajte ze tu zavladne zriadenie kde na politicke stolce zasadnu nezistni a hlavne mudry ludia, ktori budu 24 hodin makat aby sa vsetkym spolocnosti zilo lepsie. Ak toto cakate tak ani necakajte.
ALe stale je to lepsie ako pred 89, dnes kto vie a chce moze odist niekam inam, kde je lepsie, moze na sebe popracovat a ziadne kadrove posudky Vam neurcia Vas zivot na roky dopredu.
A fakty hovoria jasne vdaka tomuto skazenemu systemu sa mame lepsie ako keby sme nadalej zivili iluziu komunizmu hlavne pod ruskou cizmou.

21.11.2019 | @@@riešenie by pritom bolo jednoduche aby štat staval byty ....ved nakoniec štatne byty nestavali len komunisti ale stavali sa aj v zapadnej europe a v mnohych vyspelych krajinach sa stavaju dodnes ....

21.11.2019 | Daniel Jankech

trojjediný zavináč.
Teraz sa stavajú obecné nájomné byty a je to to isté. A spomínam to aj v článku.

21.11.2019 | @@@

nie je to to iste ...kolko sa tych obecnych najomnych bytov postavi ročne ???....v minulom roku to bolo tušimže menej ako 500 :P

21.11.2019 | Daniel Jankech

Koľko sa ich postavilo neviem.
Ale garantujem Vám že ak oslovíte realitku, netreba na nájomný byt čakať 10 rokov, ale si ho prenajmete do týždňa. Vy asi celkom nechápete že je jedno kto byt vlastní, ale aký je koncový výsledok pre občana. Ak chcete bývať dá sa rýchlo a ľahko.

21.11.2019 | @@@

aha takže nevieš kolko sa postavilo

tak aki je koncovy vysledok ?....

jednoizbove byty v ba prenajom minimalne 400 eur na mesiac a viac ....toto je prinos podla teba ....ved pre priemerneho pracujuceho na slovensku je to polovica čistej mzdy

21.11.2019 | Daniel Jankech

Milý trojjediiný zavináč.
Hovoríte nezmysly.
Ani za socializmu sa každý nedostal k vlastnému bývaniu. Teda väčšina nie. A to preto, lebo ceny boli nesmierne vysoké. Málokto si mohol postaviť nový dom a už naozaj málokto si ho mohol kúpiť. Všetky byty boli nájomné a ak by ste si zrátali nájomné za produktívny vek, tak zväčša by to vydalo na úver na dom.
Neviem čo myslíte pod pojmom bežný chudobný človek, ale ak zostaneme pri tom nájme, tak aj bežný človek si vie nájsť primeraný nájom. Ak chce a chce sa mu myslieť a pracovať.

21.11.2019 | @@@

no ano maš pravdu v blave prenajom 1 izboveho bytu za minimalne 400 eur ....priemerna mzda na slovensku 1101 eur v prvom štvrtorku 2019 to je v čistom 863 takže takmer polovica platu pôjde na ten skvely primerany najom ..... a to nehovorim o tom že 70% ludi ma mzdu nižšiu ako priemerna mzda ....a to nehovorim o tom že v regionoch dostaneš tiež velky k.kot kedže aj tam aspon 300 eur na mesiac za jednoizbovy ....o najomnych mestkych bytoch možeš v ba snivať a v regionoch sa tolko nestavaju aby bol dostatok pre všetkych .....

kolko bytov sa stavia dnes kolko sa postavilo za 30 rokov a kolko sa ich postavilo pred rokom 1989 ???

21.11.2019 | Daniel Jankech

Prepáčte, ale my si netykáme a obzvlášť vtedy, ak nemáte ani len toľko slušnosti vystupovať pod vlastným menom.
Nechápem prečo si chcete prenajať byt v Bratislave. Bývame predsa aj inde, nielen v Bratislave. Mimochodom, môj kamarát si s manželkou pred časom asi na jeden rok prenajal byt v Žiline s rozlohou cca 50 m2. Platil mesačne 500 eur. Ale v byte bolo úplne všetko vrátane kávových lyžičiek či posteľnej bielizne. Jednoducho nič nemusel kupovať a tých 500 eur bol paušál vrátane vody, elektriny, smetí . Proste kompletka. Ale mal možnosť si vybrať z X možností. To sa za Vašich čias moc nedalo.
No a neviem prečo by všetci chceli bývať v nájomných bytoch. Už si tú chudobu skúste z hlavy odstrániť. Súčasný človek má veľa možností a môže si ich prispôsobiť svojim požiadavkám.
A mimochodom, v r. 1989 bola priemerná mzda cca 3150 Kčs, ale tiež ju 70% ľudí nedosahovalo. Moja manželak zarobila cca 1500 Kčs. To bol skoro celý nájom za byt.

21.11.2019 | @@@

v roku 1989 neboli tak velke regionalne rozdiely ...takže prečo byt v ba ?....no lebo v inych regionoch je to horšie ....v prešovskom kraji nie je priemerna mzda ani tisic eur v 2 štvrtorku 2019 tam bola len 850 eur v hurbom v čistom to je tušimže okolo 650 eur a tam tiež neprenajimaju byty za 150 eur na mesiac ale zas sa to pohybuje 350 eur a vyššie takže opať pride o vyraznu čast prijmu takže o čo to tam je lepšie ....praveže horšie lebo tam je menej možnosti zamestnanť sa takže vstupuje do horšieho rizika aj preto ludia z tohto regionu odchadzaju preč ....alebo si ty mysliš že len preto že niekde v hornej dolnej je prenajom 200 eur na mesiac ale žiadna praca v okoli tak sa tam ludia budu kvoli tomu stahovať ???

21.11.2019 | Daniel Jankech

Upozorňujem Vás že my dvaja si netykáme.
A tam kde sú menšie platy sú aj menšie nájmy.
Nájmy vždy odzrkadľujú dopyt a ponuku a nikdy nebudú také vysoké aby majiteľ bytu byt pre vysokú cenu neprenajal.
A ten kto je preňho 350 e. veľ môže si vziať hypotéku a kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť.

Len skromný názor. Ak by som bol mladý dnes, kúpil by som si dom bez váhania na hypotéku.

22.11.2019 | @@@

tak si tie najmy naštuduj ved na internete je tolko stranok ktore to ponukaju tak si to pozri ....potom tu nebudeš kecať že v tych regionoch su nižšie lebo je to nezmysel ....mnohe mesta nemaju pomaly žiadne byty na prenajom a ked maju tak ich je malo a aj to malo je často cez 300 eur aj v malych mestach takže to neodzrkadluje to čo si ty napisal ...to čo si napisal je totalna hluposť lebo na tom nezavisy .....lebo ako som pisal najviac bytov na prenajom na slovensku je v ba ale tam su vysoke ceny prenajomov v regionoch je malo bytov na prenajom a ceny su taktiež vysoke napriklad v nitre prenajom jednoizboveho bytu vyjde na minimalne 400 eur čo je rovnake ako v ba ale mzdy su ovela nižšie ako v ba

22.11.2019 | Andrej_sk

Minimalna mzda je v Nitre rovnaka ako v Ba. Tak na ten podnajom bude robit rovnako dlho v oboch mestach.

22.11.2019 | Andrej_sk

Ale aj najomne byty ak chcu dnes stavat, tak nemaju kde. Vid Dubravka, kde sa obcania vzburili, lebo by prisli o parkovisko, v Novych Zamkoch sa vzburili, lebo by sa to tam zahustilo. Tak najomne byty chceme, ale nikto ich nechce pri jeho byte. A to uz nie je chyba samosprav. A potom obcania vykrikuju, ze byty su drahe a "stat" sa nestara. Schizofrenia.
Tym ludom nezapina, ze o to parkovisko aj tak pridu, lebo namiesto samospravy tam byty postavi developer, akurat ze uz tie byty bude predavat za trhove ceny.

22.11.2019 | @@@

no ano to maš pravdu ale ti ludia to robia umyselne lebo vedia že takto by cena ich bytu klesla ale oni chcu aby stupala ...takže nepovedal by som že zato možu všetci ludia ale len vydrbaci ktory chcu predať a zarabať na bytoch čo najviac prave ti najviac protestuju ....takže je to skôr o vydrbacoch ktory vidia len osoch pre seba viac penazi pre seba

21.11.2019 | ataman

Kazda doba niečo priniesla, ak vylúčim diktatúry. Komunizmus mal svoje + a -. Kapitalizmus, ktorý žijeme teraz ma tiež + a -.

K bytu som sa dostal pomocou hypoteky, pretoze nebola ina moznost. (kedze ako absolvent VS som nemal ziadne uspory)

Hypoteku budem splacat 30 rokov (vratane urokov) a byt je urceny na vyhradne na byvanie ( nemam ho kvoli spekulacii na predaj). Nemozem si dovolit omeskat sa so splatkou.

Vo firme nemam istotu pracovneho miesta ani v predoslych firmach som nemal cize ma mozu prepustit kedykolvek.

Pozdravuje bezny pracujuci.

21.11.2019 | Jokerito

Odkedy byt, na ktorom je hypo, moze byt iba na byvanie? A nie aj na prenajom? Viem, ze ak z fondu rozvoja byvania sa hypo riesi, je to tak- mate maly urok, ale teraz ked su uroky dole vsade, kto vie, ci to stoji za tie vybavovacky, a asi to plati pri pozicke pre mladych , ale pri normalnych hypo som to nepocul. To by bolo pokut, co ludia nabrali hypo pred xy rokmi a prenajimaju, ved cez danove priznanie by sa to asi dalo zistit ci sa mylim?

21.11.2019 | ataman

Dobry den, asi ste ma nepochopili. Byt, v ktorom byvam mam urceny na byvanie. Nekupoval som ho za ucelom spekulacie alebo prenajmu. Okrem toho je to 1 izbak kde nemam dalsie izby na prenajom :)

21.11.2019 | Daniel Jankech

ataman.
Ak nechcete splácať hypotéku, tak si nájdite nájomný byt.
Ja som musel zaplatiť pôžičku na byt a okrem toho som musel platiť aj nájom.
Všetky byty a domy sú zadarmo ( podľa socialistickej teórie) ktoré sú nájomné.

26.11.2019 | ataman

Dobry den p.Jankech,

V Bratislave sa caka za najomnym bytom cca 7 - 8 rokov. (informacia z magistratu)

S pozdravom ataman,

21.11.2019 | mam_rad_jablka

Komunizmus sme nikdy nezažili. Ale socializmus sme mali.

Súhlasím, každá doma má svoje pre a proti. Socializmus sa o nás staral, vychovával a demokracia nám dala krídla slobody a jarmo zodpovednosti.

Čím viac sledujem novostavby, tak oceňujem usporiadanie izieb, svetlo a hygienu panelákov. Dnes sa nestavajú byty s oknom na západ aj východ. Ak by boli paneláky kvalitnejšie, prečo nie aj dnes. Už sme si zvykli na ich škaredosť.

21.11.2019 | Daniel Jankech

No neviem. Komunizmus som zažil. To bolo vtedy keď nám vládli komunisti.
No a nepamätám si naozaj nič, čo by bolo za socializmu lepšie ako dnes.
A ten socializmus sa o nás staral asi tak ako sa starajú o ľudí vo väznici.

22.11.2019 | @@@

maš pravdu kapitalizmus sa o nas stara lepšie ....niektory sa tlačia aj viac rodin v jednom byte alebo dome alebo ked nie tak končia na ulici ako bezdomovci

23.11.2019 | lukic

Tlacili sme sa aj za sociku.. mama, oco a ja trojrocny ja... v byte starej mamy. Byty neboli, na pridelbdostali hned len stb, vojaci, stranicki ritolezci. A bezni ludia si menej zavideli, lebo mali h***no.. Vam keby dali teraz byt v centre BA zadarmo, tak budete hulakat, ze socik bol lepsi, lebo by ste mali 2 byty zadarmo..

24.11.2019 | @@@

zas len vyhovorky ...v 70tych rokoch sa v priemere stavalo ročne vyše 40tisic bytov v 60a 80tych rokochg vyše 30tisic ....od roku 1991 na nepostavilo viac ako 20tisic bytov ...prečo sa dnes nestavia 30 alebo 40tisic bytov ročne ?

alebo postačuje že sa budeme vyhovarať ako ty teraz na komunizmu to ako podla teba ludom pomože že sa vyhovaraš ty a všetci tito obhajocovia tohto systemu ???....čo to pomože...ja ti napišem takto ja ti j.bem na komunizmus aj kapitalizmus tak niečo začni robiť čo bude lepšie !!! :P

24.11.2019 | hoza

Len tak mimochodom, o tom nemate asi ani paru, ze v BA KDHcky primatori po revolucii rozdavali tie vase otrasne byty socialisticke hnusne odporne Magde Vasaryovej, FIgelovi, Bobulovi, Sulikovi a vsetkym moznym a nemoznym funkcionarom "zadarmo" cize za smiesny poplatok do osobneho vlastnictva. Predstavte si, ze toho boli plne noviny, nuz ale o tom sa nesmie pisat vsak?

24.11.2019 | hoza

podotikam velkometrazne byty v absolutnom centre mesta.

22.11.2019 | Andrej_sk

Najma tie ruzinovske. Hotove terno, 3 izbak dobreze nie na 50m2. Tie stare panelaky sa zdaju byt dobre, ale po desatrociach uprav. Dnes sa berie ako samozrejme, ze umakartove jadro je odstranene, ale tak tie panelaky boli nadizajnovane, prechodna kupelna. Petrzalsky 4-izbak, 66m2, to si dnes uz ako 4 izbak nikto nezachovava (jedine, kto to prenajima 20 cezpolnym), ale bura steny. Nechcem tym povedat, ze dnesne novostavby su terno, zalezi byt od bytu, presne aj ako pri tych starych panelakoch. Ale uznajte, ze opachy ako Holicska, Budatinska, Sintavska, Sustekova,..., 12-poschodove monstra tiahnuce sa cez celu stvrt, taketo depresie sa chvalabohu uz dnes nestavaju.
Nostalgia tu opat nema miesto.

22.11.2019 | @@@

ono porovnavať niečo z pred 30 rokoch a dnes je rozdiel nezda sa ti .....isto ani v usa to nie je tak že pred 30 rokmi mali lepšie ako teraz ....

21.11.2019 | Niless

Skvely clanok.

Len to cele potvrdzuje ze keby tu bolo tak dobre tak by 99% populacie ak by mali moznost odist z krajiny tak by tu moznost aj vyuzili. Samozrejme iba za predpokladu keby sa na tych hraniciach nestrielali ludia ako nejake psy. Toto nerobili ani nacisti.

Co cakat od iluzie na cele ktorej stali hovada ako Lenin, Stalin, Chruscov, Breznev a u nas Gotwald, Bilak a ine podradne jedince.

21.11.2019 | Katarína78

Keď niekto dostal 4 izbový byt za 45000Kčs a nerobil v ňom žiadnu rekonštrukciu t.j umakart pôvodný káble vysiace dvere pôvodne a dnešní ľudia ho predaju za 145000€ toto je normálne dnes čo dostanete zadarmo dnes si ľudia musia zobrať hypotéku aby mali kde bývať a vtedy Vám dali aj prácu nesúhlasím

21.11.2019 | Daniel Jankech

Pani Katarína.
Kto dostal byt za 45 000 Kčs?
Nikto.
A ak som sprivatizoval "družstevný byt" tak mi to umožnil až dnešný systém. Nie socialistický.

21.11.2019 | @@@

umožnil ?....

ked niekto dostane byt za 45tisic korun čo je 1,5 tisic eur a dnes ho predava za 150tisic eur tak je to len oj.b na ludoch

21.11.2019 | Daniel Jankech

Trojjediný zavináč.
Áno umožnil.
Za totáča som byt predsa vlastniť nemohol, a tými 45 000 korunami si pomáhal štát . Vytváral tým ilúziu vlastníctva.
Asi nerozumiete trhu.
Aj ja som si odkúpil byt podľa istých tabuliek. Ale teraz existuje trh a môžem ho predať za trhovú cenu. Základné ľudské právo je vlastniť majetok a narábať s ním podľa svojho uváženia.

21.11.2019 | @@@

nevlastnil ale byval si tam tak ako mnohi dalši a mohli tam byvať aj cely život ....a možu dnes ludia tak byvať ?..... ake je riziko dnes a vtedy ? dnes ti povie majitel o 2 tyžnde vypadni a už čo potom ? ...hladaj pod mostom lebo k.va kapitalisticky vyj.bana

21.11.2019 | Daniel Jankech

Nerozpávajte sprostosti. Žiadny majiteľ len tak niekoho nevyhodí platiaceho nájomníka z bytu. To sú len Vaše socialistické choré fantazmagórie.
Naopak. zúfalo sa ho bude snažiť udržať.
Mimochodom. Ten kamarát sa asi po roku či po roku a pol z bytu ktorý mal prenajatý odsťahoval do svojho vlastného. A majiteľ toho bytu hľadal 4 mesiace nájomníka. Tak asi tých možností na bývanie nie je až tak málo.
Nechajte si už tie boľševické sprostosti. Sa spamätajte a zistite v ktorom storočí žijete.

22.11.2019 | @@@

praveže poznam ludi ktorym bolo povedane aby sa do 2 tyždnov vystahovali ...toto je dnešny realita a nie tvoja hlupa korporatno fašisticka propaganda

22.11.2019 | @@@

ty pišeš snaži sa ho udržať ale nie vtedy ked chce predať .....vtedy sa ho snaži vyhnať aby čim skôr byt predal takže nekecaj nezmysli

23.11.2019 | lukic

Ale ved tak si najde iny byt.. za sociku, ked bolo treba nastahovat k*r*u z STB, tak tiez vystahovali cerstveho stranika rit*lezca.. ze ste to nezazili sam, lebo ste tym STBakom, to uz je ine..

24.11.2019 | @@@

ja som mohol byť len tažko štbak :D ....nikdy som nebol a ani moja rodina nebol neboli ani v komunistickej strane

ale ty namiesto riešni problemu len sa vždy potrebuješ vyhovarať aj preto sa dnes nič nemeni a ani nezmeni prave kvoli ludom ako si ty a tebe podobnym lebo vam leži v žaludku len to že je fico pri moci chcete ho vymeniť za svojich ktory budu dalej robiť to iste vy ziskate ale väčšina ludi zas nič nezuska tym padom sa pre nich zas nič nezmeni prave naopak možo sa ešte zhorši ale ty to zas budeš pekne krasne oblbovať tym lebo fico lebo komunisti lebo neviem čo ine len aby ti tvoji mohli robiť väčšie šmejdacke praktiky ako oni .....

takže čo potom chceš ked si taki isty a cela tvoja tlupa kapitalistou tiež ...a tak nakoniec tak ako pred rokom 1989 na do doplacali len bežny a chudobny ludia tak nato doplacaju tiež či je pri moci fico alebo budu tvoji ľudia

24.11.2019 | hoza

ked pije, robi bordel ide v momente prec. Plati sa dopredu takze ziaden problem. Je tam niake upozornenie, ale v BA je nedostatok bytov, takze viem..

21.11.2019 | salamoon

po 30r kapitalizmu drviva vacsina zije stale zo socialistickeho.. ci uz na vidieku (rodinne domy, chaty, byty..) alebo v mestach (za babku sprivatizovane exnajomne byty), nehovoriac o obcianskej infrastrukture.. vacsina mladych 20tnikov a 30tnikov (pokial neemigrovali) byva s rodicmi alebo v niecom po rodicoch, lebo drahe byvanie.. alebo šup do celozivotnych dlhov na to iste exsocialisticke byvanie prip. novostavby s minimalnymi vymerami.. nepamatam sa, ze by moji rodicia pri stavbe domu dostali od statu 150tis Kcs.. to by potom vsetci stavali domy zadarmo, kedze za tu sumu sa dal zrealizovat prizemny dom..

za socializmu sa postavilo v SR takmer 800tis najomnych bytov a takmer 600tis rod. domov v indvidualnej vystavbe.. nebyt tohto aktiva, dnes by sa mnohi len tazko drzali este ako-tak nad vodou..

21.11.2019 | Daniel Jankech

Tak si skúste zistiť koľko bytov bolo postavených za posledných 30 rokov a koľko domov.
Nežijeme iba zo socialistického.
Ale samozrejme, že v dome ktorý si niekto postavil v r. 1980 teraz nezbúra a nepostaví si nový.

21.11.2019 | @@@

v 60tych rokoch sa psotavilo vyše 300tisic domov a bytov v 70tych vyše 400tisic domov a bytov v 80tych rokoch vyšše 300tisic ...to len ukazuje že v priemere sa ročne stavalo vyše 30tisic domov a bytov .... ale od roku 1991 sa na slovensku nepostavilo viac ako 19tisic bytov ročne a to v 90tych rokoch sa počet postavenych bytov a domov pohyboval bežne pod 10tisic .....posledne roky sa to pohybuje v rozmedzi od 15 do 18tisic stale je to ovela menej ako v 60tych 70tych alebo 80tych rokoch

21.11.2019 | Daniel Jankech

Dajte mi prosím zdroj tých štatistík. Váľam sa od smiechu. :)
Keďže postaviť toľko bytov za takú krátku dobu je v princípe logisticky nemožné. Obzvlášť v socializme.
Ak by to tak bolo, taká malá krajina akou je Slovensko by mala v súčasnosti prebytok bytov. Z niektorých by boli ruiny, nemal by v nich totiž kto bývať.
Takže iba za uvádzané roky vychádza 1 byt na 5 ľudí. Ak prirátame existujúce domy, tak na jedného Slováka určite vychádza najviac obytnej plochy na svete. :-))) No a k uvedeným bytom treba postaviť aj teplárne, parkoviská a pod.
To znamená že iba v Žilinskom okrese kde bývam by ich muselo byť postavených takmer 20 000. Pre Boha kde by sa dali umiestniť neviem.
Ale ani to nie je podstatné. Stále to boli byty iba nájomné a ekonomický prepočet je jednoducho taký, že sumár nájmu za produktívny vek rovná sa cena vlastnej nehnuteľnosti. A to je aj teraz. Takže Vaši súdruhovia s ničím lepším neprišli ako táto doba.
Ak by to tak bolo, tak Vy dokazujete neskutočnú chudobu Slovákov.
No ale nie je to tak. Čisla a ani logické myslenie Vám jednoducho nejde. Súdruhovia to majú tak nastavené. Ideológia vždy poráža fakty:)

21.11.2019 | @@@

ako nemožne ...najdi si stranku štatistickeho uradu a pozri sčitanie domov a bytov tam to maš maš tam kolko domov a bytov dnes stoji a kedy boli postavene ....

po dalši pišeš že sa to neda stavať .....čo ?...vieš o tom že dnes vo finsku v priemere ročne postavia okolo 35tisic domov a bytov ? a to ma krajina rovnaki počet obyvatelov ako slovebsko ...tak ako sa neda ?...ako vidiš da sa to ...tak si najdi tie štatistiky

http://datacube.sta...#!/view/sk/SODB/hc53/Byty%20podľa%20typu%20budovy­,%20obývanosti%20a%20obdobia%20výstavby%20-%20HC­53

21.11.2019 | @@@

otvor link hned prva demografia.... potom 1.8 sčitanie..... potom obce a hned prve byty...

21.11.2019 | Daniel Jankech

My dvaja si netykáme. Hovorím Vám to posledný krát.
Tykajte si s ľuďmi s Vašim boľševickým zmýšľaním. Teda tým čo nevedia rátať a oslavujú neslobodu, chudobu a biedu.
A neklamte. Dajte link ku konkrétnym údajom. Kde tam je údaj o postavení toľkých bytov v šesdesiatych a sedemdesiatych rokov. na Slovensku?

21.11.2019 | hytat

uz si trapny s tym tykanim! je to bezne v tychto diskusiach; a skus trochu potvrdit aj ty svoje tvrdenia faktami a nie konstatovat ze to nevies ale bohorovne tvrdis ze je to tak

22.11.2019 | Daniel Jankech

Trápny ste Vy. Slušný a inteligentný človek rešpektuje pravidlá .
Neviem aké tvrdenia máte na mysli. To čo opisujem v článku sú fakty, ktoré som prežil a poznal za Vašej éry budovania neslobody, chudoby a biedy.
To Vy neviete doložiť svoje tvrdenia a namiesto toho si tu vymýšľate.

22.11.2019 | @@@

to je tvoj problem že nevieš čitať štatistiky .... ja som ti dal link nie som to ja kto to robil robil to štatisticky urad takže je len tvoj problem že nevieš čitať štatistiky

22.11.2019 | Daniel Jankech

Úbohý klamár.

22.11.2019 | @@@

oj.buješ

22.11.2019 | Andrej_sk

Stavali nie preto, aby ludom polepsili, ale preto, aby mali ludi do fabrik. Postavila sa Petrzalka, aby boli robotnici do Slovnaftu, Matadorky, Istrochemu, Palmy,.. To boli ludia natahani z dedin z celeho Slovenska, niektori prvykrat mali kupelne a splachovacie zachody.
V Novych Zamkoch postavili sidliska, aby mali ludi pre konzervarne, Elektrosvit, mliekaren,...
Preco su vsetky tieto panelakove sidliska v mestach s fabrikami, Vagonka Poprad, Ruzomberok papierne,...
tam kde neboli fabriky, tam byty nestavali a neriesili, ci mladi maju kam ist alebo ci ludia nebyvaju v plesnivych domoch so zachodom vo dvore. Chces byt? Hajde do fabriky do mesta, ala Vesnicko ma strediskova.
Matrix - ludia boli len baterie na chod ekonomiky.

22.11.2019 | @@@

ano stavali sa preto aby bolo ludi do fabrik


a dnes sa nestavaju ani ked su potrebny ludia do fabrik ....no super :D :D :D

halvne že dnes urady prace tlačia na ludi aby cestovali za pracou inak ich vyhoda potom ti ludia doplacaju na to že nemaju kde byvať ....ale nevadi pred rokom 1989 to bolo zle že k pracovnemu miestu mali aj byty dnes ked nemaju je to ok lebo da sa žiť aj pod mostom :D

22.11.2019 | Andrej_sk

Ak si dnes niekto postavi fabriku a nedoriesil si zamestnancov, je to jeho problem. Sa divim, ze prave ty riesis problemy imperialistov.
A ak si za socializmu nechcel ist robit do fabriky, ale chcel si robit nieco ine, co si dostal? Kde si byval?
Ak si chcel studovat na VS v BA a nebyval si nad 100km, tak si intrak nedostal. Podnajmy? Cenovo to vychadzalo v preratavani ako dnes a boli to neskutocne diery.
Tak pekne 5 rokov 2 hodiny rano do BA a vecer z BA, k tomu este stihnut nejake brigady, aby clovek mal aj na zivobytie. A ak si nebol bansky alebo jadrovy inzinier, tak o bytoch si mohol snivat.
Tak ak schvalujes, ze clovek bol vtedy dobry len ako vyrobny prostriedok, tak nic proti gustu.
Teraz to nemusi byt lepsie, ale sam sa mozes rozhodnut, kde a co chces ist studovat, kde a co chces ist robit a nie podla toho, aky si kader a aky mas socialny povod a nikto ti nezakaze studovat, ak ti emigroval stryko. A ak sa ti nelubi, hranice mas otvorene.
A ak niekto chce istoty, severna korea tiez potrebuje robotnikov a isto dava aj byty.
Hastala vista.

22.11.2019 | @@@

andrej važen je to dnes tak ?....ani omylom .....na slovensku urady prace tlačia ludi aby išli za pracou na opačny koniec slovenska neprekaža im ani to že ti ludia nebudu mať kde byvať ved ubytovne kde 6 cudzich ludi byva v jednej izbe pre nich nie je problem .....takže važne je to lepšie ako predtym ???

nie je to ešte horšie lebo takto tito ludia su k tomu nuteni samotnym štatom ale štat spolupracoval napriklad pri tych investiciach ale už samotny štat netrapi že ludia su ubytovani ako nejake potkany v smradlavych ubytovniach z pochybnymi ludmi kde potom často vznikaju konflikty ....toto je važne podla teba riešenie ?...alebo riešenie podla politikov ktorych to netrapi hlavne že podniaktelia maju zamestnancov to že zamestnanci nakoniec su len otroci tych firiem v zlych podmienkach v zlych ubytovniach za vysoke ceny nikoho nejako netrapi

šmejcadi na ubytovniach zarabaju ....uvediem priklad beru od ludi po 150 eur mesačne za jednu postel pričom daju 6 ludi do dvoch izieb kde maju spoločnu kupelnu a wc (v tom lepšom pripade niektory to maju spoločne pre celu chodbu) to je niečo ako 2 izbovy byt pričom 6 ludi po 150 eur mesačne je 900 eur to je viac ako sa prenajima byt v ba takto na tom šmejdaci ohladom ubytovni zarabaju a to nehovorim že snaha je čo najviac šetriť takže žiadna pračka žiadne elektorspotrebiče všetko sa učtuje takže vypranie stoji 2 eur a podobne praktiky čo najviac zarobiť na tom zamestnancov .... opať ukažka ako oj.bať zamestnanca a vykoristiť čo najviac šmejdaci firma šmedjaci ubytovne

22.11.2019 | Valec57

K tým počtom bytov by som porovnal ešte aj počet obyvateľov, resp. obyvateľov ktorý dosiahli dospelý vek. Ten pochopiteľne po vojne rástol a preto boli potrebné aj nové byty.
Dnes už taký nárast nie je (resp. zmeny po 1989 prírastok obyvateľstva na čas pribrzdili) a preto porovnávať počty postavených bytov v tom období a dnes nemá zmysel.

22.11.2019 | @@@

to nemaš pravdu najsilnejšie ročniky boli sice aj v 50tych rokoch ale potom aj v druhej polovici 70tych rokoch a začiatkom 80tych rokoch ...a prave ti čo sa rodili v druhej polovicu 70tych rokohc boli dospely v druhej polovici 90tych rokoch a začiatkom tisicročnia ale tam k žiadnemu narastu nehnutelnosti alebo bytov nedošlo a prave preto aj mnohi dnes si kupuju domy a byty lebo už nemaju kde čakať 30tniici a niektory aj 40tnici ktory už dalej nemožu čakať na spasenie že tu štat postavi nejake byty ked doteraz za 30 rokov nestaval takmer nič .....tito dnes 30tnici a 40tnici to su prave početne ročniky z 70tych a 80tych rokoch a prave preto su dnes ceny tak vysoke lebo dopyt je vysoky ale byty sa nestavali lebo politici sa vyhovarali že trh všetko vyrieši a ked trh h.vno vyriešil jedine tak nabalil ludi ohladom nehnutelnosti a ti mnohi sa stretavaju z politikmi potom ti politici anin nemaju zaujem v tom niečo zmeniť ked sa ich kamarati a častorkat aj pribuzdny alebo oni sami na tom nabaluju

22.11.2019 | Dada15

Nedá mi zareagovať. Som ten istý ročník narodenia ako Vy, pán Jankech. Moji rodičia boli tiež chudobní, otec bol plný invalidný dôchodca, pomaly bez ruky a mama upratovačka. Mali dve deti. Otec sa obracal ako mohol, aby si prilepšil a mohol rodine poskytnúť to čo potrebovali. Chovali všetko možné, od nutrií, ktorých mäso odovzdávali do nemocnice až po husy, kačice a pod., ktoré predávali. Tak isto pestovali od kvetov až pod zeleninu, všetko, ktoré tiež odovzdávali do Zeleniny, z čoho mali nejaký ten peniaz. Mama pracovala v práci, fungovala v domácnosti a do večera robila kolo zvierat a na záhrade. My, ako deti, sme sa mohli ísť hrať na ulicu len vtedy, ak bolo všetko porobené v záhrade, v dome. Tiež sme prispievali k tomu, aby bola nejaká koruna navyše. Chodili sme do hory s rodičmi na palice, z ktorých sa robili palice pre chorých. A takto sme fungovali až do vtedy, pokým som sa nevydala a neodišla od rodičov. Svojpomocne si postavili veľký dom a ako deti sme mali všetko. Od ovocia až po cukríky, ošatenie a všetko ostatné. Tak ma trošku zarazilo, že ste boli chudobní a nemali ste nič. Ako Vaši rodičia prispeli k tomu, aby sa mali ich deti lepšie? Lebo socializmus??? Po škole som sa zamestnala a mohla som si vyberať zo zamestnaní! Teraz, každý mladý po škole, česť výnimkám, je na úrade práce, alebo dobrovoľne sedí doma a živia ho rodičia. V práci robím nepretržite 36 rokov, ukážte mi akože "v komunizme", kto odrobí toľko rokov u jedného zamestnávateľa. Nastúpila som do práce a po roku som dostala stabilizačný byt, za ktorý som zaplatila 10 000 Kčs s tým, že v podniku odpracujem 10 rokov. V dnešnej dobe Vám kto čo poskytne? Bola mladomanželská pôžička, z ktorej ste si zariadili celý byt. Aspoň mi áno. Do 5 rokov, alebo aj kratšie bola pôžička splatená. S tých minimálnych miezd čo sme zarobili. Teraz sa zadĺžite na 30 rokov a to neviete, či budete mať vôbec za rok, nie za 10 a 20 rokov prácu a či tú hypotéku budete mať z čoho splácať. Ak nie, prídete o byt, dom a budete na ulici, alebo pod mostom. Byt mám doteraz a teraz je jeho hodnota 90 000 €. Tie totalitné činžáky majú teraz takú hodnotu a mladí by si mile radi kúpili takýto socialistický byt, keby naň mali a boli by radi ako blchy! Nečakali by, aby im ich postavili nenažraní podnikatelia za 150 alebo aj za 220 tisíc €. Každá doba mala aj má svoje klady aj zápory. Ale nepresadzujem iba svoj názor, lebo len ten je najlepší, tak ako Vy! Keby sa za socializmu nepostavili činžáky, fabriky, nemocnice a veľa ostatného, dnes by nebolo ničoho. Štát nedokáže postaviť jednu nemocnicu 20 rokov. Plánovanie malo v tej dobe tiež svoj zmysel, aj päťročnice. Ľudia odchádzali do dôchodku v 54, 57 rokoch, dokázali sa postarať o starnúcich rodičov, o vnúčatá. Teraz musíte rodičov dať do domova, lebo musíte pracovať pomaly do svojej smrti. Mladí vysedávajú po krčmách, parkoch, drogujú, pijú a dôchodcovia na nich robia. Nemalo zmysel za socializmu, že každý musel byť zamestnaný? Tak mi povedzte kde sme to všetko dopracovali?

22.11.2019 | Daniel Jankech

Dada 15
Nedá mi aby som nezareagoval, keďže časť Vášho príspevku je len akýsi socialistický sentiment a trochu aj protirečivosť. Dokonca sa nehanbíte urážať mojich rodičov a aj klamať. O to sa nesnažte, poznám pomery. Oklamať môžete neznalých.

1.
Môj otec bol invalidný dôchodca a to úplne od mojich detských rokov. Pracovala len mama a boli sme štyria súrodenci. Moja mama je inak nesmierne pracovitá žena. ,Mali sme nejakú pôdu, kde sme tak isto pestovali zemiaky, zeleninu a pod. Ale nepredávali sme ju, ale skonzumovali. Taktiež sme chovali prasa pre svoju vlastnú potrebu. A? .. No bola to chudoba a bieda. Boli sme takí chudobní že moja mama išla každý rok pred nástupom do školy požiadať o sociálnu podporu. Predstavte si že aj za socializmu existovalo niečo ako podpora a my sme ju každoročne dostali. Cca 500 Kčs. No a na to aby sme si postavili dom sme nemali ani náhodou. Ani náhodou milá pani. A moji rodičia robili čo mohli.

2.
Nuž za socializmu ste si mohli vyberať zo zamestnaní. Museli ste byť totiž zamestnaná. Ale zrejme neviete že v šesdesiatych rokov sa dávali po skončení školy tzv. umiestnenky a tam ste museli nastúpiť či ste chceli, alebo nie.
Súčasní mladí to majú jednoducho super. Slobodne si môžu vybrať kde chcú študovať, kde pracovať a hlavne môžu aj podnikať. Áno, niektorí aj nepracujú, lebo sa im nechce. Ale to je ich vec.
Neviem či je dôležité u jedného zamestnávateľa odrobiť toľko rokov. Doba ide rýchlo, a požiadavky sa menia. Avšak ľudia ktorí mali len jedno zamestnanie zvyčajne hlúpnu. Chýbajú im širšie zručnosti a znalosti.

3. Skutočne nechcem aby mi v dnešnej dobe niekto pomáhal. Ak by som chcel nájomný byt, môžem si ho zajtra prenajať a to zariadený a môžem bývať. Kde vidíte pozitívum vo Vašich časoch?

4. Tie Vaše bravčové istoty ktoré tu prezentujete našťastie väčšina ľudí nechce. Mimochodom socialistické byty sa kúpiť nedali. Snáď rozumiete písanému textu. Mimochodom, mladí ak túžia po byte a nie nájme majú možnosť si byt kúpiť. Moja dcéra mohla za dnešnej dobe študovať v zahraničí a to zadarmo! Pracovala v Kanade , USA, teraz pracuje v Anglicku a ak by chcela napr. trojizbový byt v meste kde bývam, mohla by si ho kúpiť hneď. A aj zariadiť.

5.
A o čom to pre Boha hovoríte, že keby sa za socializmu nestavali činžiaky, bytovky a pod? Ze čo by tu bolo? Vy kde bývate? Niekde v jaskyni kde nie je signál?
V Rakúsku, Nemecku , Švajčiarsku a v celej Záapdenj Európe žijú ľudia v chatrčiach či zemľankách? Tam nič nebudovali? Oveľa viac vybudovali tam, ako u nás. Preto to aj tak u nás vyzerá.

6. A tei posledné vety sú už teda unikát.
Áno, ľudia chodili skôr do dôchodku. (V 54 rokoch len ženy s istým počtom detí) ale že žili cca o 7 rokov menej ako dnes. To neviete? Dnes si totiž užívajú dôchodku podstatne dlhšie. A mladí oveľa menej vysedávajú po krčmách a menej pijú. Ak si dajú jjointa.. stáva sa to. Sú na lepšej úrovni ako za socíku. Sú ambicióznejší, majú ľahší prístup k vzdelaniu aj možností si na byt zarobiť. Nikto nemusí dať rodičov do domova ak nechce. Je to slobodná voľba.

Záver:
Dopracovali sme sa milá pani k lepšej spoločnosti ako vtedy. Už ľudí nestrieľajú na hranici, nezatvárajú za názor a nevyhodia zo školy pre politický vtip. Sme oveĺa ďalej. Len rozdiely ktoré sloboda umožňuje vzbudzuje u primitívnych ľudí závisť.
Sloboda je neajvyššia hodnota a kto po nej netúži je len na úrovni biologickej existencie. Takpovediac živočích.

22.11.2019 | Dada15

Každý má svoju pravdu. Ale Vy ste mal ísť tiež asi študovať zadarmo s dcérou do zahraničia, nech sa máte tak, aby ste si keď prídete na Slovensko kúpil všetko po čom túžite. Rodičov ste si urazil sám, nie ja! Vy by ste mal ísť do budúcich volieb kandidovať za nejakú opozičnú stranu. Určite by som Vás volila. Lebo jediný Vy neklamete, všetci v tejto diskusii klamú. Ja som vyjadrila môj názor na to, ako som sa mala ja aj s mojou rodinou. Tiež mám študované deti s titulom, pracujúce a predstavte si, že si tiež museli zobrať hypotéku! Musím ich poslať do Anglicka na zárobky! Všetci sa síce pomaly odtiaľ vracajú, ale... budú mať na Slovensku všetko! S Vami sa nehodno zhovárať, lebo len Vy a nikto iný.

22.11.2019 | Andrej_sk

Naco brali hypoteku ked idu do anglicka?

22.11.2019 | Dada15

Práveže nejdú do Anglicka, preto si museli zobrať hypotéku. Ale som ich tam mala poslať zadarmo študovať, aby si ju nemuseli brať!

22.11.2019 | Andrej_sk

Preco by si museli zobrat? Hypoteka ani byt nie je povinnost. Tie vase decka s titulom maju aj vlastnu volu a vedia co chcu, alebo to ich matka musi "poslat studovat zadarmo"?? Ak maju titul a aj tak mozu studovat zadarmo, v zahranici, tak to uz je na doktorat. Cize vzdali sa dalsieho studia kvoli hypoteke. Zvlastne zivotne rozhodnutia.

22.11.2019 | Dada15

Vy o čom???? Čítajte s porozumením, to Vás neučili v škole? Prečítajte komentáre vyššie a potom niečo riešte. A čo má hypotéka s titulom podľa Vás? Ja mám rozumné deti. Neviem ako Vy? A prečo si berú mladí hypotéky? Majú svoje rodiny a chcú sa osamostatniť. A prečo nie, keď na to majú? Moje deti sami chceli študovať aj niečo dokázať, nemusela som ich do toho nútiť!!! Ja teda neviem, či všetci súdite podľa seba?!

24.11.2019 | hoza

Pani Dada titulovat tu nesmiete nikoho, lebo tie sa ziskavaju podvodom, a to su sami niktosi, hlavne ti, ktori ich ziskali za socializmu, to hovori najvzdelanejsi z najvzdelanejsich pan JANKECH.

22.11.2019 | Dada15

Jaj, a ešte k bodu 2. Aj keď robím u jedného zamestnávateľa toľko rokov, tak asi si ma zamestnávateľ váži, že som prešla niekoľkými auditmi, prepúšťaniami a vôbec nemám pocit, že som hlúpejšia a hlúpejšia tými rokmi. Ale to asi viete posúdiť podľa seba, neviem. Ja ten pocit zo seba nemám a myslím si, že preskočím rozumom a znalosťami čo sa týka aj rôznej techniky oveľa, oveľa mladších. Len sa držte porekadla Podľa seba súdim Teba. Lebo sme možno jeden ročník.

22.11.2019 | @@@

bod 3 ano prenajmu si v ba 1 izbovy 400 eur minimalne priemerny plat je 1101(druhy štvrtrok 2019) v čistom to je 863 eur takže takmer polovica platu ide na prenajom takže vela toho neostane to znamena že žiadne uspori do buducna av pripade problemu straty zamestnaniac alebo nejakeho ineho problemu skonči na ulici ....skvele všakže

bod čislo 5 kolko tych bytov si postavil za 30 rokov už maš spočinane ???

22.11.2019 | Brano L.

Prepáčte, ale je to komplikovanejšie.
Ano, ceny dnešných bytov sú dosť vysoké. Len nie je to len o tom, že niekto je nenažraný.
Dnes pozemky stoja hodne viac ako za socíku, keď to štát neriešil. Dokonca mnoho socialistických bytov nemá dodnes vysporiadaný pozemok pod bytovým domom! Dnes akýkoľvek investor musí riešiť to, že pozemky stoja veľa peňazí, lebo majú konkrétnych majiteľov, ktorí si uvedomujú hodnotu a pýtajú za pozemok násobné čísla oproti minulosti.
Dnes investor musí riešiť pridruženú infraštruktúru, cesty, prípojky atď., štát alebo obec na Slovensku na to v podstate neprispeje a väčšinou ani nemá peniaze! A môžem povedať, že ide o dosť výrazné sumy, častokrát vyššie ako v prípade pozemku.
Len tak mimochodom, celé jedno veľké sídlisko na prelome 70-80rokov stálo cca 5 mld.Kčs a teda na byt to vyšlo cca 360 tisíc korún československých. Čo pri vtedajších platoch znamenalo 145 platov (priemer platu 2 500 Kčs/mesiac). To by znamenalo, že celkové náklady na byt+infraštruktúru by malo stáť cca 145 000 eur v dnešných cenách. Je to trochu lacnejšie stavanie ako dnes, ale nie až o toľko nižšie, ako by ste asi predpokladala.
A teraz k tomu, odkiaľ štát na to mal?
Hlavné boli tri zdroje - 1.nízke platy, ktorými Vás platili národné podniky. Tým pádom podniky mali viac peňazí na financovanie podnikových bytov.
2. Všetko patrilo socialistickým plánovačom, všetko vyvlastnili za babku alebo ani to nie, veď všetko patrí štátu.
3. Peniaze sa brali z priemyslu - podnikov, miera investícií podnikovej sféry bola nízka, peniaze, ktoré štát vybral smeroval práve napríklad do bytovej výstavby. Preto naše podniky neboli schopné už koncom 80-tych rokov konkurovať výrobkami vo svete.

22.11.2019 | @@@

nevyhovaraj sa ...ttoto su len ustavične vyhovorky ....vy vravite ludom že dnes sa im žije lepšie ale len sa vždy vyhovarate

tak kde je ten vyrazny prinos pre spoločnosť alebo ty hovoriš vyrazny prinos 30 ročnej hypoteky kde sa každy den ludia musia bať či budu schopny splacať inak pridu o byt a ostane im zas len h.vno

len sa viete vždy vyhovarať a to len preto abrovske zisky firiem plnili kapsy par vyvolenych ludi

24.11.2019 | hoza

Takze neviem ci si ekonom, alebo stavar, ale toto je fundovany prispevok, a od teba by som cakala blog o socialistickej, ci kapitalstickej vystavbe. Pretoze takato je pravda. Lebo nieco je pravdy aj na blogu pana Jankecha, lenze nic tam profesionalne nevysvetlil, a cele to bolo tendencne napisane. Takze takto jasne vidiet, preco boli byty lacnejsie, ale nie ovela, a druha vec je ta kvalita a s tou by som tiez ja podiskutovala s profesionalom.

22.11.2019 | Andrej_sk

1. cize teraz mate pomaly stotisicovy byt za minimalnej investicie, to nie je zle zhodnotenie uspor, jedine vdaka kapitalizmu.
2. Ze sa mladi zadlzuju na 30 rokov, je na jednej strane ich hlupost, lebo nie je povinnost ani pravo byt vlastnit hlavne nie, ked su este len po skole a sami nevdeia co so sebou. Ale robia to dobrovolne, s vidinou nulovej hypoteky. Je jedno, ze najomne je drahe. Ludia vynasobia mesacne najomne a povedia si,ved to mam ako vysku hypoteky a potom navyse budem dom vlastnit. Ak mu na hypoteku ide v podstate cely plat a nema ziadne financne rezervy, tak je to ta najhlupejsia aplikacia aritmetiky. O par rokov si to uvedomia sami. A prave tento vykup bytov mladymi, zvysuje ich ceny. Nic ine. A to ma BA stastie, ze nie je pre ruskych a cinskych zbohatlikov zaujimava tak ako Praha, Londyn, Vancouver, Miami, to by tie ceny nehnutelnosti boli este vyssie.
3. Mama hotely - vtedy nevyhnutnost, lebo trh s bytmi nebol a ak ste nemali vybranu profesiu, boli ste bez sance. Dnes je to len a len o pohodlnosti. Kde sa vzala? Zanedbana vychova v rodine. Nech sa deticky maju lepsie, rodicia sa im obetovali, nic nepozadovali, vsetko dostali na tamieriku (aj ked len z toho mala). Postavili im na dedinach 3 poschodove molochy, ved tu budeme vsetci spolu byvat. Prd. Stari tam ziju sami, predat sa to neda, ani vykurit. Na zapade mas 18, nech sa paci, postav sa na vlastne nohy. Ziadne babysittovanie vnuceniec. Je to dobre? Je to zle? Myslim, ze je to poucne, priprava na zivot. Rodicia si svoje odrobili, teraz nech uz nech konecne aj oni si dopraju.
4. Ako strana lanarila banikov, vojakov z povolania, zelezniciarov? Bytmi a platmi a skorymi dochodkami. Nie z lasky k povolaniu. Preco? Lebo ich ekonomika potrebovala. Nie z lasky k ludom Ale uz ste poculu, ze cely zivot som robil maliara natieraca alebo pracoval na poli a dostal som byt? Cize ako to, ze strana bola taka laskyplna, ale len k niektorym povolaniam a preco nie k vsetkym pracujucim?
5. Preco sme mali jasle a skolky, druziny? Nie z lasky k matkam, ale preto, aby co najrychlejsie zasa nastupili do prace. Tak nemylte si ludomilnost s potrebou. Ani zeny s viac detmi nesli do dochodku skor z lasky, ale aby krajina podporovala porodnost. Boli sme len cisla.
5. Planovanie 5 rocnic? To snad nemyslite vazne. To stoji za obdiv? Ze sa vyrabalo, to co sa uz nepotrebovalo a na to co sa potrebovalo sa cakalo do dalsej 5 rocnice? Rychlost vystavby? V 1960 plan vystavby noveho SND. Zaciatok vystavby 1984, skutocny zaciatok 1986. Nemocnica Razsochy - verejna sutaz 1969, projektova dokumentacia schvalena 1985, stavebne povolenie 1987. A to mali k dispozicii vsetko co len chceli, nikoho sa nic nemuseli pytat, kazdy uradnik len zrazil opatky, robotnici nabehli.
Stare ceske komedie su nostalgicke aj vtipne, ale bohuzial postavene na realite.
A ze teraz mame to co mame, mozeme vdacit tomu, ze radsej uverime slubom politikov a vselijakych mesiasov s jednoduchymi rieseniami, ako by sme pouzili vlastny sedliacky rozum a dali im po papuli, aspon s kyticou ruzi.

22.11.2019 | @@@

1 to je len nafuknutie bubliny ...čo ty hovoriš zhodnotenie to pre inych znamena nedostupnosť až by ceny vyhodilo na milion eur pre tych čo maju tie byty by to bol prinos ale pre tych čo by byty chceli ale mali by platiť milion eur by to bola katastrofa
2 odporučam si pozrieť najomne byty pišete to všetci tak ako keby dnes najomne byty boli po 150 eur na mesiac ale to je omyl prva vec v ba 1 izbovy byt na prenajom minimalne 400 eur ale ani v regionoch to nie je lepšie lebo je ich tam malo a tie čo su v ponuke zas su len drahe v takej nitre sa tiež začinaju byty na prenajom od 400 eur vyššie ale mzdy su o par stovak eur nižšie ako v ba

3. neporovanval by som to zo zapadom lebo potom si porovnaj kolko tam zarabaju a kolko davaju za prenajom budeš prekvapeny .....na slovensku priemerna mzda 1101 eur v druhom štvrtorku 2019 to je v čistom 863 eur a to sme mali najvyšši rast miezd posledny rok pričom prenajom 1 izby v ba 400 eur takže pomaly polovica platu na prenajom a to 70% ludi zaraba menej takže ako sa ti ludia dostanu k bytom ....nedostanu lebo z tak mizerneho platu si nedovolia tolko zaplatiť ....pre porovannaie v susednej viedna v rakusku je media (pozor media čiže polovica ludi ma viac a polovica menej ) je 2tisic eur v čistom mesačne (priemer je 2300 eur mesačne v čistom ) ale ubytovanie sa da najsť aj za 600 eur na mmesiac takže ked si to zoberie k pomeru čisteho platu tak susedna krajina v tom vychadza lepšie

24.11.2019 | hoza

Pani Dada mam o rok menej ako VY a kolega ale tlieskam od zaciatku do konca. A na jeho urazlive prispevky uz reagovat nemienim.

22.11.2019 | chr

Krásna debata . 3@ exceluje. A autor evidentne stavil na svoje ego , keď na neho reaguje tak ako reaguje aj keď po faktickej stránke má pravdu. Len nevie , že 3@ bavia práve takéto debaty. Jemu nejde o merito veci . Jemu ide o to aby si mohol uľaviť na ukrivdenej duši . A Autor mu to zhltol aj s navijákom. Väčšinou sa uplatňuje pravidlo tykania , aj keď to niektorým občas vadí. Veľká väčšina s tým problém nemá . A predpokladám , že väčšina sa nebude prispoôsobovať jednotlivcom. Nech v tom nevidia nič zlé .
Táto debata sa nesie v duchu či bolo za komančov bývanie dostupnejšie alebo nie . Ja si myslím z vlastných skúseností , že dnes je bývanie dostupnejšie ako za komančov. Paradoxne všetci vidiečania , aj bezdomovci , ktorých zatiaľ podvodníci nepripravilii o domy , bývajú vo vlastných rodinných domoch . Nikto kto si tým neprešiel si neuvedomuje , aké problematické až neľudské podmienky stoja za týmto faktom. Moj otec prestavoval rodičovský RD na dvojdom . Doma nás bývalo 11 ľudí.Financovanie bolo tak isto na pôžičku ( 112 000 Kčs). A všetci sme makali aj deti , aby otec pôžičku splatil . Boli sme klasický vidiečania so statkom. Dom a všetky domy v mojej rodnej obci sa stavali len svojpomocne. Samozrejme majstri murári boli platený. Dnes je to niečo nepredstaviteľné. Dnes každý vidí len súčasnú predajnú cenu .Bývanie v meste ste opísali vy všetci čo bývate v meste. Kladiem si ale otázku aký to má zmysel porovnávať tieto dve doby . To by sme mohli porovnávať doby za komančov a dobou pred nimi . A prišli by sme na to , že komanči vlastne všetko ľudom doslava a do písmena ukradli. A prečo to neporovnávame so stredovekom. Rotdiel by bol ešte väčší . 3@ by sa rozpísal ešte viac . Nemá zmysel porovnávať tieto doby , lebo v súčasnosti je to oveľa jednoduchšie prísť ku bývaniu . Aspoň z môjho pohľadu . To len demgogovia ako 3@ zmenil možnosť zaobstarať si vlastné bývanie za povinosť štátu zabezpečiť všetkým bývanie . Aj paneláky sa stavali len a len z peňazí firiem a podnikov . Preto je to úplne zbytočné . Samozrejme môžete mať aj iný názor. Ale kto má pravdu ukáže až čas . Počkáme a uvidíme.

22.11.2019 | Dada15

Presne každá doba má klady aj zápory. Neporovnávať a ísť ďalej.

24.11.2019 | hoza

Presne tak, lenze isty fanatik sa tu musel predviest, lebo za socializmu bol zakomplexovany chudacik. A teraz je mozno velky privatizer.

22.11.2019 | @@@

možeme ospravedlniť to že nejakych 20% najlepšie zarabajucich sa dnes k bytom a domom odstane ovela lepši ako pred rokom 1989 s tym že na opačnej strane mame nejakych 30% ludi (alebo kolko ) ktory sa dnes k bytom nemožu dostať vôbec čiže ich možnosť alebo dostupnosť byvania je ovela horšia ako pred rokom 1989 ????


takže kto ma pravdu ....maju pravdu ti čo patria k 20% skupine najlepšie zarabajucich alebo ta opačna strana či je to 30 alebo 40 alebo dokonca 50% populacie už je jedno pravda je že ide o velke množstvo ludi tkroy si dnes nemožu dovoliť byvanie a tak často byvaju z rodičmi a čakaju vlastne ked zdedia niečo

25.11.2019 | chr

Ty patríš ku ktoréj skupine . Daj pravdu. Ja si myslím , že kto chce bývať urobí všetko pre to aby býval . Ani za komančov to nebolo iné . Nie všetci stavali domy . Nie všetci kupovali družstevné byty . Z môjho pohľadu to bolo tak pol na pol . Polka stavala domy a polka išla bývať do mesta . A samozrejme tieto dve polky tvorili tretinu ľudí v zhruba v mojom veku a postavení.

22.11.2019 | Daniel Jankech

chr.
Nejde o žiadne ego. Akurát nemám rád ak mi tyká vagabund, ktorého na to ešte aj upozorním.

24.11.2019 | hoza

Dobre si to napisal. Ja som tomu autorovi vykala. Lebo take kraviny pisat, ze WC a kupelna spolocna na chodbe, no mozno na dedine ano ale v meste urcite nie za socializmu nie. A on stavar nieje, nerozumie sa tomu. To co pises ty o stavbe rodinnych domov tak toto poznam ja len z rozpravania, a nebudem sa k tomu vyjadrovat a tak to asi bolo. Ale neviem preco tu niekto napise jeden odporny blog, len preto, aby si ulavil, ked polovica veci su blbosti. Netvrdim, ze vsetko. Ani dnes sa nestavaju kvalitne stavby a mali by sa, lebo technologie su na uplne inej urovni.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Takých bytov bolo na Slovensku ale aj v Česku v šesdesiatych rokov množstvo. A na to aby sme o tom vedeli netreba byť Ing. ale stačí poznať ľudí ktorí v takých bytoch bývali. Teda je potrebné vedieť vnímať realitu. Ale titul ing zdá sa nepomáha:)

24.11.2019 | hoza

Nie na to titul netreba. Len treba vediet, ake byty sa vtedy stavali. Ked spominani byvali v niakych domoch z 30tych rokov alebo nebodaj minuleho storocia (19teho) tak mozno, ja takych nepoznam, ja vnimam urcite lepsie realitu ako VY.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Ja viem že vnímate realitu lepšie ako ja. Máte predsa titul a to je indikátor Vašej pravdy.... cha-cha.. cha. :))

22.11.2019 | @@@

toto https://www.czso.cz... je sice z česka ale je tam ukažka ako v roku 1989 bolo postavenych ešte 55tisic bytov ale v nasledujucich rokoch nedokazali postaviť ani tolko a vrchol po tom upadku z roku 1989 bol až v roku 2007 aj to pod urovnov a to len 41tisic pričom v roku 2018 to bolo len 33tisic

ano je to z česka ale pochybujem že slovensko je v tom ine a dnes stavia viac bytov ako v 80tych rokoch čo som tu už daval aj link že to nie je pravda ....

22.11.2019 | @@@

pridavam udaje aj za slovensko https://uzitocna.pr...

24.11.2019 | hoza

To som tu uz napisala sudruhovi Jankechovi, ze po roku 1993 skapal pes s vystavbou bytov. Coho je ta statistika aj dokazom. A ked si precitas moj prispevok tak tam som mu jasne vyvratila jeho nezmysly. Nehovoriac o kecoch, ze "demokrati" mu umoznili odkupit byt. NIE, NIE sudruh Jankech. To ten komunista Meciar zariadil, ze sa odkupovali za zostatlove ceny. ale tvoji kamosi MIKLOZOVCI to chceli za trhove ceny a zaplatil by si aspon 100tis. Sk Neviem sice odkial by si nane zobral, ale mozno mas kamosov na spravnych miestach.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Nie som súdruh a ani nepochádzam zo súdružskej rodiny.
A k uvedenému som sa vyjadril, takže opäť citujem:
"Doba sa samozrejme menila a socialistický spôsob prideľovania nájomných bytov tiež. A to spôsobilo aj zmenu v počtoch vystavaných bytov a aj jeho spôsoboch získavania. Socializmus vďaka Bohu už skončil."

A byt som si odkúpil za Mikloša, nie Mečiara. A umožnil mi ho odkúpiť si tento režim. Slobodný a demokratický.
,
Ale človek s titulom a láskou k pravde by to snáď mal vedieť vnímať.

24.11.2019 | hoza

Za Miklosa sa byty neodkupovali. Takzze smola. Respektive nastavenie cien bolo z obdobia meciarizmu. Keby to robil tvoj milovany MIKLOZ zaplatis 100tis. SK. A tvoji rodicia maju dufam menej ako 350e dochodok.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Asi viem kedy som byt odkupoval. Mečiarko bol už dávno tatam:)

24.11.2019 | hoza

VY mate teda IQ, ked stale meles dokola to iste. Ja pisem o tom, ze kto schvalil tie ceny, za ktore sa budu byty odkupovat, pochopili ste to uz konecne. BLBECKU?

24.11.2019 | Daniel Jankech

To predsa nie je podstatné a odkúpil som ho cca okolo roku 2003.

24.11.2019 | hoza

Takze je jedno ci doplacas zbytkovu hodnotu 2-5tis. alebo trhovu 100tis SK?

24.11.2019 | Daniel Jankech

Myslím že ste trochu od veci.

24.11.2019 | hoza

A VY poriadne OD VECI cely clanok.

24.11.2019 | hoza

Pán Jankech. Je trufalost, ze clovek, ktory nevie o vystavbe celkom nic, stavebnictvo je pre neho vzdialene tak asi ako pre mna vesmír. Take hluposti, ze v 60-70 rokoch sa stavali bytovky so socialnymi zariadeniami spolocnymi na chodbách.... Tak to ten, kto vam to povedal, sa pomylil o 30 rokov. Lebo vy o tom nemozete vediet nic. Nieste stavebny inzinier, a ani ziadny inzinier, a okrem toho clovek narodeny v tom roku 1966.... To, ze vy ste zili v 60tych rokoch tak, ako ludia pred vojnou, zato nikto nemoze, len vasi rodicia. Vtedy bola ina doba, ine moznosti. ako pred vojnou. Co sa tyka nedostatkov pri vystavbe, dnes niesu o nic mensie, dokonca ovela horsie. Padaju mosty, a vyprazdnuju sa budovy pred tym , nez by spadli, preto, ze to, co statici nadimenzuju, sa v praxi nezrealizuje, lebo treba setrit, a velavazeni kapitalisti kradnut. Byty? Vyzeraju ako tie havlove kralikarne. 24 m2 bytu sa predava ako 1-izbovy byt. Za socializmu to bola mala garzonka. To co pisete ze kolko sa cakalo na byty. co Vy o tom mozete vediet? V 90tych rokoch sa uz ziadna bytova vystavba nekonala. Ten byt co ste dostali, aj ja sa zacal stavat v 80tych rokoch (88-89) a dokoncili sa v 91-93 a potom skapal pes. Vystavba skoncila. Lenze o tom nemate ani ponatia. Dnes sa permanentne stavaju byty, kde je WC spojene s kupelnou, ktore v druzstevnych bytoch nikdy nebolo, dokonca ani v garzonkach z roku 1962. Viete, to zalezi na tom, kto ten ktory dom staval. Ked to robili blbci ako dnesny, tak to mozno tak vyzeralo ako u Vás. U mna to tak nevyzeralo. Ani obkladacky ste nemali v 60tych rokoch? Lebo my áno. Dedila som byt po rodicoch teraz lebo otec zomrel v 2017 a mama 2018, dedila som aj clensky podiel v druzstve, bolo to 9,99€, to je po prepocte 300SK, Orientacie bytov, ktore postavil moj otec boli uzasne, tie co sa stavaju dnes su jeden otras. Darmo, ze je vsade moderna technika. Mam byt v novostavbe, a je z nich najhorsi.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Prepáčte anonymná diskutérka, ale nemám rád klamstvá a nadutosť. A ani ľudskú hlúposť.
Skúsim heslovite:

1. V r. 1988 som mal kolegu z práce ktorý býval v byte ktorý mal spoločnú sprchu na chodbe s inými bytmi. Takže tento fakt nepustí.
Ako je možné že to taký múdry človek ako Vy nevie?
2. Takých domov v akom som býval, bývala polovička dediny, len niektorí ľudia odtrhnutí od reality ako Vy to nevedeli. Otecko a mamička boli súdruhovia? Asi Vám bránil ten titul .. ozaj nezískali ste ho ako Danko? Vtedy to totiž bol oveľa častejší jav ako dnes:)
3. Viete ja som vnímavý chlapec a nebolo ťažké zistiť ako dlho sa na byty čakalo. A keďže ani vlastná skúsenosť nepustí ( po tom čo mi bolo v RD Žilina oznámené že čakacia doba je cca 10 rokov tak asi bola) niekde samozrejme aj dlhšia. Ako je možné že to Vy študovaná neviete?? Lebo nechce vedieť však.
4. V súčasnosti sa stavajú podstatne kvalitnejšie byty a to vo všetkom. Zateplené, lepšie materiály, väčšia výmera. A máte možnosť výberu. Samozrejme môžete si byt aj prenajať a nemusíte čakať ako za socíku. Mimochodom, mám prenajatý priestor v takomto novom bytovom dome a viem ako tie byty a obchodné priestory vyzerajú, takže mi nemusíte tvrdiť kraviny.
5. Doba sa samozrejme menila a socialistický spôsob prideľovania nájomných bytov tiež. A to spôsobilo aj zmenu v počtoch vystavaných bytov a aj jeho spôsoboch získavania. Socializmus vďaka Bohu už skončil.
6. Fakt ma nezaujíma ako a čo ste zdedili. Len ste akosi po svojich rodičov lásku k pravde nezdedili:)

24.11.2019 | hoza

Sudrohovia boli jedine vasi rodicia. Moji nikdy v zivote. A predstavte si, ze ani v STB. Dokonca som mala v rodine cloveka, ktory to zistoval po 1989. U Vas to bolo asi inak.
Ja som zila v Bratislave, ale otec staval byty aj v inych mestach na Slovensku, to ze na dedinach to vyzeralo ako v 30tych rokoch a nikomu to nevadilo, to je vas problem.
Kretenko, ja som studovala za socializmu, a nie v tomto prehntom kapitalistickom skorumpovanom rezime. Za to, ze ste tupy, ja nemozem. To vy odkial viete ako sa ziskavali tituli za sociku ked ste nedokazali skoncit ani poriadnu strednu skou?
Velmi vnimavy nieste, len papuskujete kohosi nariadene kvakoracky.
Kazdy chce vediet to, co chce vediet a vidiet, ze, hlavne v tomto bordeli.
Co vy viete o dnesnych bytoch, vy ste postavili niaky, alebo v niakom byvate????? Ja ano.
Vy milionarsky chlapcek si mozte kupit byt hned to je pravda.
Kraviny tvrdite VY.
Ano, nezaujma vás ani to, ze clensky podiel bol 300SK?????
Laska k pravde podla Vas je "LOZ A NENAVIST"
TUPY TUPEHO SI HLADA

24.11.2019 | Daniel Jankech

Skúste sa upokojiť.
Myslím že Vaša frustrácia a hlboký komplex menejcenosti neupokojí obviňovanie mojich rodičov z toho, že boli komunisti.
No neboli. Človek z titulom akým sa Vy hrdíte a bojíte sa dokonca vystupovať pod vlastným menom ( asi sa zaň hanbíte) by mal vedieť ,že k takémuto tvrdeniu sú potrebné fakty.

No a práve že ste študovali za komunizmu. Vtedy bolo takých ako Danko dve tretiny. Asi patríte k ním aj Vy. Lebo jedine čo zdôrazňujete je Váš titul, len vedomostí nikde. A titul nie je patent na rozum, len potvrdenie, že ste nejakú vysokú školu vychodili.

A ten členský podiel v bytovom družstve je trochu iný a vie to každý kto mal družstevný byt.
PS. Správate sa ako rozmaznané dieťa boľševických rodičov. Skúste si to prosím trochu v mysli upratať:)

24.11.2019 | hoza

Ja viem velmi dobre, ze titul nedava patent na rozum, ale prax. A VY ziadnu nemate. Tak Vas prosim prestante sa tu predvadzat, jediny kto tu ma komplexy, ste Vy. Uz len to, ze vsetci si z Vas robia srandu, ze trvate na tom, ze Vám treba VYKAT. To svedci o vasej malosti a ubohosti a obrovskych kompexoch. Keby taky prispevok napisal fundovany stavebny inzinier alebo architekt, ktory postavil za socializmu ale aj v tomto rezime niekolko stavieb, a vedel to porovnat, tak to beriem, ale nie od VAS.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Milá pani.
Nemám rád keď mi vyká vagabund. To je všetko. A slušný človek ak je tolerantný tak to chápe.
A na smiech.... respektíve na poľutovanie ste tu Vy.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Oprava :
"Nemám rád keď mi tyká vagabund."

24.11.2019 | hoza

Takto VY komunikujete nie JA:
Trápny ste Vy. Slušný a inteligentný človek rešpektuje pravidlá .

24.11.2019 | hoza

Ten kolega byval na slobodarke.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Viem. Vy to viete lepšie.. máte titul Ing:-)))

24.11.2019 | hoza

A vy mate titul PRD=PhD

24.11.2019 | Daniel Jankech

Ďakujem za Vaše "inteligentné" poznanie:-))
Musíte byť pre svoje okolie veľkým zdrojom zábavy. Aspoň na niečo je dobrý Váš titul:-))

24.11.2019 | hoza

A ja som dosla zase k záveru, ze v tomto denniku si mozu vypisovat somariny kto chce co chce nicim nepodlozené, a potom ich komentovat jeden clovek s dvoma nickmi, ste velmi zaujmavy a komicky. Nuz, kto chce kam pomozme mu tam. Lebo s normalnymi ludmi sa da viest normalna diskusia ale vy dvaja (jeden) ste tu v jednom kuse utocili na kazdeho. Niesom nastastie sama. A lutujem, a to velmi, ze som sa do tej trapnej diskusie zapojila. Vidim, ze toto je este väcsi platok ako SME a iné.... Strasné kam úroven diskusii za 30 rokov klesla. Ja nemam byt preco nastvata na tento rezim a uz vobec nie co sa tyka byvania, ale zato vidim, ze aka kolvek debata sa zvrhne na nechutne osocovanie. Ja by som si urcite nedovolila viest diskusiu o stavbe jadrovych elektrarní...

24.11.2019 | Daniel Jankech

Milá pani Dipl. Ing Mgr. .. a ostatné aj ľudové tituly.
Hlavne si prečítajte tie svoje príspevky. A vidím že ste ešte aj paranoidná....
Tak Vášmu okoliu veľa zábavy:)

24.11.2019 | hoza

Pozrite sa, ste obycajny chudak. Vase deti maju tiez take ludove tituly, a su im na nic, kym nieco nedosiahnu v zivote. A mne tiez. A len taka mala otazocka, a tym vas zhovadim dokonale. Kedze 90% titulov sa hlavne za socializmu podla vas kupovalo, bolo to tak aj s invaliditou. To viem zase ja. Takze vas otec mal makat, nie sa povalovat. Dnes by ziadnu invaliditu nedostal, hlavne nie podla vasich kriterii. Ale koniec koncov vytmavilo Vam to tu 90% ludi, okrem tej vasej "dvojicky" takze, kto si kedy co kupoval, by bolo velmi zaujmave si vydiskutovat medzi 4 ocami, a bolo by to velmi zaujmave ako by ste dopadli.

24.11.2019 | Daniel Jankech

Dám Vám dobrú radu.
Už prosím neotravujte. Ale ak ste na seba hrdá dajte si sem svoje meno.
Vykríkať spoza plota dokážu len zbabelci.

24.11.2019 | Andrej_sk

Fakt nema vyznam sa vyjadrovat k odam na socialisticke byvanie, stale je tu moznost najst si take vysnene byvanie v Albansku, odlahlych castiach Rumunska, ci Severnej Korei.
Ale ospevovat oddelene socialisticke wc, tj wc bez umyvadla a teda po jeho opusteni a prechode do kupelne sa klucky a vypinace chytali slusne povedane, spinavymi rukami, tak to sme sa s hygienou daleko nedopracovali. A je smutne, ked to este vychvaluje zena, kde sa predsa len ocakava vyssi level ako u chlapov.
Cize ako oddelene wc, tak jedine s (funkcnym) umyvadlom.
Ano, za socializmu ti lepsie situovani, teda sudruhovia, mali bidety. Na chvastanie sa pred navstevami. Inac nikdy nepouzite.
A co konkretne vam vadi na wc v kupelni? Lebo zo zivota v panelaku si pamatam, ze hoci bolo oddelene wc, smrad sa cez stupacky siril este aj z 2 poschodi nizsie. A po pouziti osviezovaca lesnej vone sa arome vravielo ho..o v lese.
Stale nechapem, co si stazujete. Mate 2 byty, stary a novy. Novy je otrasny, predajte ho a nastahujte sa do stareho. Vacsina Slovakov takyto vyber nema. A to nehovorim, ako lacno ste minimalne k jednemu prisla. O tom dnesni mladi mozu len snivat.
Este sa mi lubi formulka ako velavazeni kapitalisti kradnu. Vtedy kradli vsetci. Ved kto neokradal stat okradal rodinu. A tak vela rodinnych domov a chat bolo vtedy postavenych zo "spolocnych" materialov.

24.11.2019 | hoza

Prosim Vás prestante sa vyjadrovat k veciam, ktorym nerozumiete. Ano, aj za sociku sa kradlo, preto tak dopadol. A aj teraz sa kradne. Co to ma spolocne s tym, co som ja vysvetlovala. Bezpecnostne hladisko. Vy vobec neviete o com pisem. A tu uz niekto pisal, ze uplne ine je pisat o byvani na dedinach a v mestach. Smrad sa zo ziadnych stupaciek nesiril, lebo tam bolo vetranie uz vtedy spravene. Ine ako dnes. ale bolo. Ten dom stoji v Bratislave, mne tu nemusite nic vysvetlovat. Co sa tyka novostavby. Hovorila som orientacie bytov su zle, pretoze sa setri. Vtedy sa nestetrilo. Mna nepresvedcite. A vsetko je to od pripadu k pripadu.

24.11.2019 | Andrej_sk

Pani inzinierka, prosim o vysvetlenie ako orientacia bytu znizuje ci zvysuje jeho naklady na vystavbu.
Len upozornim, ze vtedy sa samozrejme nemuselo setrit, ved sa stavalo zo spolocneho. Zalezalo jedine ako boli dostupne stavebne materialy. Niektore az v druhej patrocnici.

24.11.2019 | hoza

Vy si zase vymyslate, a zbytocne Vám budem vysvetlovat, ze byty orientované na JV a Z su drahsie ako na S a SZ, ak maju len jednu orientaciu a nehovoriac o poschodi, staci si pozriet ceny bytov a ktore su hned vypredane. Och to je neuveritelne co to tu VY dokazete pisat.

24.11.2019 | Andrej_sk

Pani vy by ste mali vystupovat vo vtipnejsi vyhrava. Alebo aspon Goly-body-sekundy, lebo v tom mate neskutocny hokej. Ekonomika, stavarina, architektura, vsjo ravno, A ze vraj odborna debata :)))

"orientacie bytov su zle, lebo sa setri" - mila pani inzinierka, naklady na postavenie bytu su rovnake pri akejkolvek orientacii. A kedze domy su 3 dimenzionalne, neviem si predstavit setrenie na orientacii.

"Orientacie bytov, ktore postavil moj otec boli uzasne, tie co sa stavaju dnes su jeden otrasi" - blahozelam, vas otec staval byty na jednu svetovu stranu. Co bolo na tych ostatnych svetovych stranach ak nie byty, to sa uz asi nikdy nedozvieme.

Vdaka za zabavne popoludnie. Nezabudnite si zobrat tabletku, lebo minimalne uz jednu ste vynechali.

24.11.2019 | hoza

Nemienim s vami viest diletatnsku debatu. Kde ste vycitali taku blbost, ze moj otec staval byty na jednu svetovu stranu, prave ze nestaval. To sa robi dnes. TUPEC. Zabavny ste VY TUPEC klon JANKECHA.

24.11.2019 | hoza

VY SA NASTAHUJTE DO ZOMRI TAM SA BUDETE VYNIMAT

24.11.2019 | hoza

Prijemny den pan PRD

24.11.2019 | Daniel Jankech

Verím a dúfam že sa Vášmu stavu už uľavilo. :)

25.11.2019 | Brano L.

Škoda. Nemuseli ste sa dať uniesť zbytočnými emóciami.
Inak v mnohom máte pravdu čo sa týka výstavby dnes a v minulosti na Slovensku.

26.11.2019 | hoza

Ja som napisala najprv jeden normalny komentar, na ktory som dostala nevyberavu reakciu, a potom sa to aj mojim pricinenim zvrhlo. Lenze pozrela som si väcsinu komnetarov, a to dokonca nie len na tento blog pana Jankecha a su polemické az negatívne. Kto s nim suhlasí, tak takmer kopiruje jeho slová. Pre vasu informáciu, ale nie pana Jankecha, volam sa Zuzana Horváthová

24.11.2019 | propediotika

Z tendenčného článku a diskusie je zrejmé, že autor sa zo svojho smutného osudu snaží viniť predchádzajúci režim. Čím skôr si autor uvedomí, že si za to môže sám, tým to bude pre neho lepšie.
Skúsme si jeho situáciu pretaviť do dnešného sveta. Rodičia so základným vzdelaním, zdravotnými problémami a niekoľkými deťmi by pravdepodobne bývali v súkromnom prenájme, kedže štátne nájomné bývanie dnes viac menej neexistuje. Splátky by boli vysoké aj napriek bývaniu v malometrážnom byte, tak by sa čoskoro stali zákazníkmi nebankových spoločností. Všetko by ich to ťahalo hlbšie ku dnu a čoskoro by sme ich videli v relácii od Vila Rozborila. Ak by s nimi majiteľ bytu stratil trpezlivosť, tak by skončili na ulici. Nachádzali by sa v podobnej ak nie v horšej situácii ako počas komunizmu. Po osamostatnení od rodičov by autor po vlastnom bývaní mohol len túžiť, pretože by naň nemal financie a zároveň ako nízkopríjmová osoba by hypotéku dostala len veľmi ťažko. Tak by neostávalo nič iné, len si vybrať zo širokej ponuky podnájmov. Prejde 30 rokov a autor prichádza za majiteľom bytu, že by si chcel byt odkúpiť za zostatkovú cenu...
Príde mi úsmevné:
- že autor si pochvaľuje odkúpenie bytu za zostatkovú cenu, ktorý postavili v komunizme
- že autor porovnáva byty zo 60. rokov so súčasnosťou, kedže v tom období nebol výnimočný ani suchý záchod na dvore domu
- osočovanie všetkých s opačným názorom, najmä tých so vzdelaním
- vynucovanie si vykania

24.11.2019 | Daniel Jankech

Ďakujem Vám za Vašu insintnú analýzu.
Ale človek sa musí len pousmiať nad tým že dospelý človek nie je schopný pochopiť pointu článku.

Až má človek pocit že autor tohto nie príliš logického textu trpí podobnými komplexami menejcennosti a nedocenením ako aj diskutujúca hoza. A disponuje aj rovnakou mierou zbabelosti:)

24.11.2019 | propediotika

Nie je to irónia, že zakomplexovanosť je badateľná iba vo vašich príspevkoch?

24.11.2019 | Daniel Jankech

Tu vidíte iba Vy na Vašu vnútornú objednávku.
A ozaj, aké to je keď poznáte pravdu a anonymne sa snažíte uraziť či spochybniť autora?
Samozrejme otázkou je či úmyselne, alebo preto, lebo by sa Vám zrútil svet.
Musí to byť hrozne namáhavé ak chcete vymedziť pravdu a stále sa dobíja.. tá nervozita a snaha ublížiť tým čo ju vlastne priniesli však....

24.11.2019 | propediotika

Ktorou vetou som vás urazil? Nebolo to mojím cieľom.
Sťažujete sa na bytovú výstavbu počas komunizmu a zároveň priznáte, že ste si takýto byt kúpil za zostatkovú cenu.
Ak by sme tu mali kapitalizmus dlhšie, tak by ste ten byt stále nemali splatený. Boli by ste na tom horšie ako ste. Tak čo vlastne chcete?

24.11.2019 | hoza

Aspon vidite, ako clovek, ktory nevie citat s porozumenim reaguje. Je az zarazajuce, ze takto reaguje nastastie len jeden respektive jeho dvojicika, lebo tuto ide o odbornu problematiku a nie celkom o politiku, aj ked samodzrejme, vzdy vsetko so vsetkym suvisi. Ale myslim to tak, ze v inych diskusiach si samodzrejme protistrany nadavaju v zmysle liberalov, konzervativcov, najnovsie aj fasistov atd.

25.11.2019 | Dada15

Presne! Som sa zasmiala!

25.11.2019 | Dada15

Presne! Som sa zasmiala!

25.11.2019 | Dada15

Naposledy ešte zareagujem, lebo s Vami nehodno diskutovať! Ako môže niekto napísať článok, na ktorý môžu ľudia reagovať v diskusii tak, že stále presadzuje len svoj názor a nepríjme aj názor iného. Nie ste boh, aby ste vedel všetko čo je najlepšie na tomto svete! Ste frustrovaný z detstva. Verím, že to na Vás zanechalo následky, ale to diskutujúci za to nemôžu. A niekomu z diskutujúcich nadávať do vagabundov a všeličoho iného sa naozaj od pisateľa článku nepatrí! To ste si neuvedomil, že ten podľa Vás vagabund, má možno trošku viac rokov ako Vy a preto Vám tykal? Každý má právo na názor! Nielen Vy! Načo ste to teda písal. Tú Vašu pravdu si každý prečítal a nepotreboval to ešte v 50 odpovediach čítať ešte raz. Načo to píšete, keď potom každého jedného diskutujúceho pourážate? Veď mi za to nemôžeme ako Vás vychovali rodičia, čo Vám v detstve chýbalo a podobne. Snažte sa žiť lepšie, lepšie vychovať svoje deti a nechať ľudí tak, nech majú svoj názor. Verím, že aj Vaše deti, ktoré študovali zadarmo v zahraničí, majú isto tituly. Či nie? Keď ste pourážal pani diskutujúcu, že má titul? Dúfam len, že Vaše deti majú tiež svoj názor a nezdieľajú len Váš názor. A Vy ešte pouvažujte či by nebolo dobré ísť na nejaký kurz asertivity. Určite by Vám to pomohlo! Kde speje Slovensko, keď dovolí na svojich stránkach články takýchto pisateľov, ktorí urážajú v každej vete svojich diskutujúcich! Majte sa krásne! A nezabudnite!!! Absolvovať ten kurz asertivity!!!!!

25.11.2019 | chr

3@ ma nový nick........ hahhaahhah vraj hoza . že sa sním niekto púšťa do debaty. Trolli z leningradskej tovarne mali výplatu......

26.11.2019 | hoza

Predpokladam, ze pises zo Severnej Korei. Dement.

28.11.2019 | chr

Nie , je to ešte horšie . Píšem zo zlodejska.....

11.03.2020 | lofr2

Predpokladam, ze typicky sl - nie - ckar, co mal v 80tych 20 a chcel sa blaznit na neslusnej hudbe, a nadaval, ze im to "ti zli komunisti" zakazovali. Srsi z teba doslova nenavist, ale ok.

To co si napisal, je absolutne neobjektivne popisanie reality, kedze mnohi sa k bytu dostali, a aj kratsie ( v horizonte 5-7 rokov). Klames, zavadzas, je to proste typicky hatersky manipulativny clanok.
Asi najviac bije do oci pasaz, kde popisujes najomne v roku 1991, a pises ako to je vela ( na dnesne pomery asi 350 eur), a ze ako sa to neoplatilo, pretoze ked sa to narata za najomne, bolo by to asi ako pozicka.

Takze, pan byvaly anti-sudruh, rok 1991 nieje komunizmus. Najomne za byty hned vystrelilo po pade komunizmu, co je bezne. Kolko sa platilo za byt dovtedy? V casoch, ked boli platy tak 2500-3000 KCS, tak sa platilo 300 KCS najomne. To je asi ako zataz 70 eur teraz.
Tak prosim ta nezavadzaj. Lebo tolko sa platilo pocas komunizmu, ak teda analyzujes komunizmus. TO BOLI 3 - izbove byty.

Byty neboli luxusne, no a co. Panelaky doteraz stoja, mnoho novostavieb, co im praskaju steny uz po 15 rokoch mozu zavidiet. Ked niekto dostal byt po 7 rokoch, mal 25. Akurat cas na zakladanie rodiny, deti. Ked aj dostal za 10 rokov, no a co... tak si 3 roky pretrpel u rodicov alebo v podnajme, lebo vedel, ze potom dostane. Nebolo to to iste co zobrat hypoteku. Pri hypoteke polku sumy zaplatis BANKE, uzernikovi, co je kapitalista, ktory si ide uzivat. Pri najomnom si PLATIL VSETKO NASPAT DO STATNEHO rozpoctu, plus byt ti nezobrali, lebo sa na ludi neposlali exekutori. 300KCS si dal dokopy ako nic, aj keby prisli problemy. Banka ti hrozi zobratim bytom a exekuturom, stat ti dal byt do celozivotneho uzivania, pokial si bol slusny. To sa ani neda porovnat. Kolko ludi tieto kapitalisticke pozicky zrujnoviali, kolko sa k bytom ani nedostanu, byvaju cely zivot po najomnom. Kde ich vykoristuje nejaky uzernik, co prenajima 20 bytov. Vtedy islo vsetko naspat do statu a stavali sa dalsie statne byty ludom za to. Velmi rad by som si 10 rokov pockal na najomny byt, nez bral hypoteku. Ktory by som platil najomne ako 70 eur do konca zivota.

Ak teda nazyvas niekoho bolsevicky iluzionista, a podobne, tak ty si manipulativne demagog, a hater. Uplne to z tvojho clanku srsi, ale realita, ked sa zoberie celkova statistika vsetkych ludi, ako sa dostali k byvaniu, je ovela lepsia.
A najvacsi demagogicky klam, je o takzvanych obecnych bytoch, ako sa stavaju teraz. Kolko sa ich postavilo. To ti nenapadlo, ze aj pocet je dolezity? Vies kolko sa ich stava? a rozdava? a kolko ich rozdali komunisti? Nepredstavitelne viac. Dostat sa k obecnemu bytu, teda statnemu, sa teraz neda, a dostavaju to vyvoleny, este 100x s vacsou intenzitou ako teraz. Teraz kolar sa castuje, ako idu postavit "AZ" 10 tisic bytov. Take drobne cisla. A dovtedy sa nestavalo nic. NEda sa to porovnat, situacia bola vtedy pred 89tym aj 100x lepsie, nez teraz. Cize, zase demagigicky klames, ze sa stavaju obecne byty aj teraz. Ale ciselne udaje, uz nepovies, lebo tam by bolo vidno, ze je to v realite ekvivalentne nule. Teda, k takemu bytu sa nedostane ani 0,01% populacie. A za 300KCS najomne ako za komunizmu? Za 3 izbovy byt? nehrozi.

Tak tu prosim ta demogogicky neklam, ani nemusim hadat, si bol jeden z tych slnieckarov 80tych rokoch, co chodili do madarska na rock koncerty a vsade hatovali socializmus, co sa hrali na velkych frajerov. Tych co boli strngat klucami, aby si mohli pretahovat zadky (iste komunity), a nikto im nic nemohol. Skoda ze vas nevykopli do ameriky takych, za tym kapitalizmom, ale nechali vas tu. Ale tak komunisti nemohli prekusnut pilulku, ze sa im tu taki rodili, keby ich vyhodili, priznali by, ze prehrali... zo skazou z ameriky, a odpornymi kapitalistickymi chamtivcami.
Daj mi panelakovy byt, za 70 eur mesacne s krivymi stenami a oknami... berem ho okamzite. A pockam si aj 10 rokov. Nez brat hypoteku a platit odpornej banke polku sumy za uzeru. a 30 rokov sa bat, ze pridu exekutori ked sa nieco pokasle. Tak tu prosim ta demagogicky neklam.

12.03.2020 | Daniel Jankech

Je to úplná a objektívna pravda a fakty.
Ty patríš k neslobodným ľuďom ktorí niečo socializmom stratili. Museli sa napr. učiť, že znášajú bremeno svojich rozhodnutí. A tiež pochopili, že nebude vsjo rovno a úspešnejší budú bohatší.
Si jednoducho biologická existencia. Možno aj delfín Ťa predčí...
A choď do klubu boľševikov a spomínaj...

16.03.2020 | lofr2

Tak sa pozrime, ako to vyzera s tymi "obytnymi bytmi" teraz.
https://www1.pluska...

Ako som povedal, nula bytov. Ty si demagog, nestava sa nic. Jedine, co sa postavilo, bolo pre romske mensiny, ktore byvali ilegalne a zadarmo, aj to z fondov. To su tie "obytne byty" co spominas.
Pre ludi sa neurobi nic, od 89 postavili mozno tak 2000 najomnych bytov. To je rovne nule. Kolko ich stavali komunisti? Priznam sa, ze nemam statistiku, ale ked vidim postavenu petrzalku, co boli vsetko najomne byty, tak je jasne, ze to museli byt tisice, ak nie desattisice rocne, po celom Ceskoslovensku.

Takze vidno, ze si demagog, ako som hovoril. Klames a zavadzas. Ziadne najomne byty pre ludi sa nestavaju, je to ekvivalentne nule. A v mestach, kde je to najviac potrebne uplne. Kym komunisti postavili celu petrzalku (ano ja viem, ze par ludi museli vystahovat, ale ok, 100 ludi prislo o nieco, (presunuli ich inak, cize nahradne byvanie dostali), ale vedeli zabezpecit byvanie pre 50000 ludi a to v hlavnom meste, pocas nejakych 10-15 rokov. Takze asi tak. Si demagog.

Daniel Jankech

Daniel Jankech
  • Počet článkov: 12
  • Priemerná čítanosť: 5257
  • Priemerná diskutovanosť: 33
  • RSS blogu

O blogu

Zaujímam sa o politiku, ekonomiku a zdravotníctvo. Som autorom dvoch publikácií o stave rešpektovania ľudských práv v slovenskej medicíne. Možno naivný idealista a tiež trochu disident, v permanentom spore s negatívami súčasnej spoločnosti.