Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súčasné výzvy Novembra `89

17.11.2015 | COP

Diskusia (10 reakcií)

17.11.2015 | Juraj Mašláni

Chcel by som polemizovať, v niektorých prípadoch dôrazne protirečiť, poukázať na všeobecné, nič nehovoriace frázy a klasické "novembrové" klišé, ale nepoznám autora. Čo je Centrum za otvorenú politiku? Prečo sa autor tohto textu nepodpísal? Nie je jedným z odkazov Novembra 89 aj to, že sa pod svoj názor, ponúknutý do verejného priestoru, podpíšem svojim vlastným menom, lebo za ním stojím? Kto je autorom tejto znožky fráz?

17.11.2015 | libertarian

Zaujimavé. Presne tieto otázky som si položil dnes ešte na obed, a hľadal som pomocou googla autora. Ani google nikoho nenašiel. Jedná sa teda alebo o narýchlo vytvorený nick, alebo o dobre skrytú tajnu službu. Divné, že Trend umožnuje založiť blog takémuto "Nemo-vi".

18.11.2015 | Motylx

Konšpiračné teórie si vyhľadať vieš a autora nie?
Stačili dva kliky.
http://www.cop.sk/o...
Ešte aj okolo takýchto hlúpostí vytvaras konšpiračné teórie?
Asi by si mal absolvovať nejakú ocistnu kúru.
Správas sa v poslednej dobe dosť čudne.
Nemyslíš?
☺ ☺ ☺
.
Ak by som mal niečo k článku a k blogu.... tak nemám k tomu blablabla, či na etrende, alebo na ich domovskej stránke nič.
Oni nič nepovedali a ja k tomu ich nič nemám tiež nič.

19.11.2015 | Agát4

Politická revolúcia sa zväčša definuje ako násilná zmena spoločenských pomerov. Preto už samotné spojenie "nežná revolúcia" je nezmysel.Bola to nenásilná zmena režimu, spočiatku zorganizovaná a kontrolovaná ŠTB.

"Revolucionári" boli tak prekvapení udalosťami, že dali vládu do rúk komunistom Čalfovi a Čičovi. A čo bolo pre mňa najprekvapujúcejšie, mesiace sa nečinne pozerali ako sa ničia kompromitujúce materiály ŠTB a KSČ. A to bol podpredsedom federálnej vlády pre silové rezorty Čarnogurský! Považujem to za otvorenú podporu gaunerov, z ktorej sme sa nevymanili doteraz. Prečo sa nerealizoval lustračný zákon? Čo je to za revolúcia, ktorá na jednej strane vyhlási KSČ za zločineckú organizáciu a pokojne nechá Biľakovho zaťa, funkcionára UV KSČ poslancovať v novej NR SR, ktorá sa neodhodlala ani na to, aby eštebákom, ktorí mučili, odobrala výsluhové dôchodky?

Prvým štátnickým činom novej garnitúry bol inauguračný prejav V. Havla po zvolení za prezidenta v decembri 1989. Mám ho odložený a niečo zacitujem: "Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností. Není to pravda. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socializmu, že chci v naši zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu od něhož přijímám tučné výslužky..... Byli to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno funkční období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika...... Již nikdy do žádného paktu nepujdeme......." Takýmito táranicami sme začali nový režim, takto sme, obrazne povedané, zapli prvý gombík na kabáte našej demokracie. Potom sa do veci pustili manipulátori a predátori rôzneho zafarbenia. A už sme sa nikdy poriadne nepozapínali.
Pre pánov z "think-tankov" a novinárov mám zlú správu. Nie ste žiadnou elitou spoločnosti, ako sa to píše v blogu. Poväčšine ste len propagandisti, žoldieri pera, neschopní hľadať a nachádzať príčinné súvislosti javov, objektívne napísať poriadny analytický článok. Lebo peniaze nepustia?

20.11.2015 | libertarian

Agát4 :
""Revolucionári" boli tak prekvapení udalosťami, že dali vládu do rúk komunistom Čalfovi a Čičovi. A čo bolo pre mňa najprekvapujúcejšie, mesiace sa nečinne pozerali ako sa ničia kompromitujúce materiály ŠTB a KSČ. A to bol podpredsedom federálnej vlády pre silové rezorty Čarnogurský! Považujem to za otvorenú podporu gaunerov, z ktorej sme sa nevymanili doteraz. "

VŠETKO píšeš ZLE.
Z pravdy odvodzuješ nesprávne dôsledky:
Národ slovenský miluje komunistické ideje. Nie to slovo "komunistické" , ale miluje ideje, ktoré sú komunistické. Národ slovenský NEPOTREBOVAL žiadne kompromitujúce materiály ŠTB a KSČ - národ vtedy žil, národ všetko vedel alebo mohol vedieť. "Slobodná europa" všetko neustále oznamovala.
Národ slovenský si v nasledujucich mnohých voľbách NEUSTÁLE volil politikov s komunistickými heslami a manierami. Toto nezavinil Čalfa. Vśetci starí komunisti vymreli, a národ slovenský si NEUSTÁLE volí nových, mladých, pro-bruselských komunistov. Toto nie je vina Čalfu, Havla ani iných.
Tomuto národu NEŠKODIA KOMUNISTI, škodí mu jeho komunistické myslenie a videnie sveta. Koministi na jeho čele nie sú príčinou, sú DôSLEDKOM komunistického myslenia národa.
Skus si toto prečítať 2x po sebe, a dáš mi za pravdu.


20.11.2015 | Anonym

Keď začne niekto v debate tohoto druhu používať slovo "národ" , je to neklamným znakom, že sa dostal do argumentačnej tiesne a chce pomocou tohoto honosného pojmu (ktorý snáď nevie ani definovať) presadiť nejakú pochybnú myšlienku. Libertariána ani nenapadne uvažovať nad tým, prečo časť občanov zastáva určité stanovisko. Proste nemožný "národ slovenský miluje komunistické ideje" (má byť idey). A potom je tu elita (pravicové politické strany, novinári a think-tanky) ktorá vie čo a ako, ale národ ju nechápe.
Je komické, koľko prevzala súčasná pravica z komunistickej praxe. Predovšetkým polarizujúcu rétoriku. Pochybujete o tom, že kapitalizmus nemá alternatívu, že trh a privatizácia všetko vyrieši, že NATO chráni Európu, že všetko zlé je len dedičstvo komunistickej minulosti? Ste zadubenec a marxista. Tak sa stal marxistom aj pápež František za názory uvedené v knihe Táto ekonomika zabíja. Rétorika polarizácie je postavená na antikomunizme a antikomunizmus nie je nič iné určitý druh fundamentalizmu.
Od novembra 1989 uplynulo 26 rokov. Dosť dlhý čas na posúdenie, čo sa podarilo a čo (kto) zlyhalo. To posúdenie závisí od ideového pozadia posudzovateľa, ale nemalo by byť zaslepené. Čas ukázal, že neoliberálna forma kapitalizmu vyčerpala svoje možnosti. A my sa tvárime, že o tom nevieme.

20.11.2015 | Agát4

Ten anonym je nedopatrenie. Hlásim sa k tomuto príspevku.

20.11.2015 | libertarian

Pojem "národ" používam skôr ironicky, ako parodiu na nacionalistické zvásty.
To ostatné ti vôbec nerozumiem (asi ako si nepochopil mna).
Nechapem, čo z toho vyčítaš mne, a čo iba pritakávaš. Žiadna sučasná pravica neexistuje - je to iba taká rétorika, žvásty.
Žiadna "neoliberálna forma kapitalizmu" tu tiež nie je . Iba socializmus používajuci kapitalistickú retoriku.

20.11.2015 | libertarian

autori píšu :
"Tak ako sme mylne uverili v nekonečný ekonomický rast, ......., tak dnes sa prebúdzame z viery, že ........... "
Tak to je sila !!!!!!!!!!!
Autori sa verejne priznali, že verili v nekonečný ekonomický rast, že verili absurdnej hlúposti. A títo "veriaci" idú teraz poúčať ???
Koľko rokov mali autori v roku 1989 ??? Tri, sedem ???

21.11.2015 | Motylx

Strata času.

Centrum pre otvorenú politiku

Centrum pre otvorenú politiku
  • Počet článkov: 13
  • Priemerná čítanosť: 2379
  • Priemerná diskutovanosť: 5
  • RSS blogu

O blogu

Centrum pre otvorenú politiku je nezávislý politický think – tank.