Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Bez byrokracie

Veľké slová, malé skutky

16.02.2012 | Gustav Budinsky

Informatizácia je exemplárny príklad, aká hlboká môže byť priepasť medzi rečami a činmi politikov

 • Tlačiť
 • 0

Ak by sa vládna koalícia mohla zrodiť iba na základe názorového prieniku (aspoň toho verejne deklarovaného) v témach ako sú informatizácia, vzdelávanie, vedomostná ekonomika či autorské a recyklačné poplatky, vznikla by asi už minulý týždeň. Taký pocit sa dal ľahko nadobudnúť pri počúvaní predvolebnej debaty politikov s IT komunitou, ktorú zorganizovala IT Asociácia Slovenska.

Až na málo výnimiek si v nej predstavitelia SaS, SDKÚ-DS, Smeru, KDH a Mostu-Híd takmer padali do náručia, keď svorne pomenúvali problémy budovania eGovernmentu či obstarávania IT. Dokonca sa zväčša zhodli aj na tom, ako ich riešiť, hoci mnohé vyjadrenia boli tradične vágne a bezobsažné.

Diskutéri politických strán, ktoré sa po marcových voľbách pravdepodobne všetky dostanú do parlamentu, chápu, že IKT je sektor s vysokou pridanou hodnotou. Vedia aj o tom, ako veľmi na Slovensku chýba možnosť vybavovať si úradné veci elektronicky a že fungujúci eGovernment je otázkou konkurencieschopnosti krajiny. Uvedomujú si, že napredovanie informatizácie brzdí drobenie kompetencií a že čerpanie peňazí z Operačného programu Informatizácia spoločnosti je žalostne nízke.

A čo riešenia? Pravicové strany SaS, SDKU-DS a KDH chcú IT sektor podporovať cez zlepšovanie podnikateľského prostredia. Žiaľ, to sa u nás od roku 2006 prakticky nepretržite zhoršuje, či podľa hodnotenia Podnikateľskej aliancie Slovenska, alebo podľa každoročného porovnania s inými krajinami, ktoré robí v rámci štúdie Doing Business Svetová banka.

Rolland Sill z Mostu-Híd, súčasný splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť, vidí spásu vo vyčerpaní eurofondov. Škoda, že ku koncu minulého roka – po takmer piatich rokoch čerpania pod patronátom garnitúry Roberta Fica aj odchádzajúcej vlády Ivety Radičovej, sa nepodarila minúť ani desatina z celkového objemu fondov vyčlenených na informatizáciu pre roky 2007 až 2013.

Pred voľbami sa strany zhodujú na potrebe kontinuity, ale doterajšie skúsenosti vravia, že kto dostane po voľbách šancu prehodnocovať, urobiť nové koncepcie a vymeniť ľudí, tak to bez mihnutia oka urobí.

Dnes hovoria strany o potrebe centralizovať riadenie informatizácie. To isté vyhlasovali pred poslednými voľbami v roku 2010 okrem HZDS aj SDKÚ-DS a KDH, ale v spôsobe rozdelenia kompetencií, ktoré platí ešte z čias vládnutia Smeru, sa doteraz nezmenilo nič. Vymenili sa len ľudia.

Azda najobohranejšia je pesnička politikov o potrebe kompatibilných a prepojených úradných systémov, ktoré vedia navzájom komunikovať a vymieňať si dáta. Nezabudli na ňu upozorniť ani pri minulotýždňovom okrúhlom stole, hoci izolovanosť informačných systémov a databáz je v slovenskej verejnej správe odjakživa chronický (a do minulého roka prakticky neriešený) problém.

V zozname priepastných rozdielov medzi deklaráciami a realitou by sa dalo pokračovať. Preto, hoci deadliny pre vyčerpanie európskych peňazí dávajú dôvod na opatrný optimizmus, netreba podliehať eufórii. Bolo by priodvážne očakávať, že pokrok v informatizácii a vytváranie podmienok pre posun k znalostnej ekonomike sú neodvratné a že sa po voľbách konečne nakopnú tempom, ktorý dá najbližšie štyri roky zabudnúť na predchádzajúcu dekádu neúspechov, zlyhaní a ničnerobenia. Obzvlášť keď šibeničné termíny môžu v konečnom dôsledku viesť k tomu, že peniaze sa budú míňať „za každú cenu“. Výsledkom môžu byť systémy s diskutabilným prínosom, ale za to s  nespochybniteľnými a nemalými budúcimi nákladmi na údržbu a podporu.

 

 • Tlačiť
 • 0

Bez byrokracie

Bez byrokracie
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 1402
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Ľudia z IT o tom, ako môžu info-komunikačné technológie zlepšiť verejnú správu.

Bez byrokracie

Bez byrokracie
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 1402
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Ľudia z IT o tom, ako môžu info-komunikačné technológie zlepšiť verejnú správu.

Kalendár sa načítava...