Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Bez byrokracie

Jednotný digitálny trh ohrozuje slovenské firmy

29.05.2015 | Gustav Budinsky

Ak chcú dlhodobo konkurovať, mali by sa na digitálnu éru urýchlene pripraviť – zachráni ich digitálna transformácia.

 • Tlačiť
 • 0

Už vyše desaťročie žijeme v európskom spoločenstve, kde funguje voľný pohyb tovarov aj služieb a kde môže každý Európan nakupovať a pracovať v ktoromkoľvek členskom štáte únie. Napriek tomu sloboda a jednotné pravidlá nefungujú vždy a všade tak, ako by sme si predstavovali.

Vezmime si napríklad digitálny trh. Len 15 % Európanov nakupuje cez internet z iných krajín EÚ. A iba 7 % malých a stredných podnikov v únii predáva aj na zahraničných trhoch. Jednotný  trh skrátka v jeho digitálnej podobe na starom kontinente nefunguje.

Dôvodov je viacero – od privysokých nákladov na doručenie tovaru zo zahraničia, cez legislatívne a daňové prekážky, až po blokovanie dodávky tovarov či služieb do niektorých krajín dodávateľmi. Napríklad malú firmu, ktorá by chcela obchodovať v inej krajine EÚ, stojí prispôsobenie sa právnym predpisom daného štátu 9 tisíc eur a na dosiahnutie súladu s predpismi o DPH do každého štátu, kde chce predávať, vynaloží ročne podľa prepočtov Európskej komisie minimálne 5 tisíc eur.

Brusel nedávno vyrukoval so stratégiou, ktorej cieľom je zlepšiť dostupnosť tovarov a služieb v online prostredí, podporiť investície do digitálnych sietí a v konečnom dôsledku naštartovať digitálnu ekonomiku, ktorá má šancu dlhodobo rásť. Eurokomisári správne identifikovali aj problémové oblasti, ktoré bránia Európe skutočne vstúpiť do digitálnej éry.

Je očividné, že pre eurokomisárov je téma jednotného digitálneho trhu kľúčová, takže je pravdepodobné, že hoci nie všetko, tak aspoň niečo z týchto pre ekonomiku i spotrebiteľov skvelých plánov, sa aj podarí naplniť.

Pre malé krajiny ako je Slovensko, je otváranie sa nových a veľkých trhov nielen príležitosť, ale aj hrozba. Pre mnohé firmy to môže byť dokonca otázka prežitia, lebo stojíme na prahu novej vlny globalizácie, kde veľkí hráči intenzívnejšie požierajú malých a využívajú svoju silu na ovládnutie ďalších trhov.

Preto ambiciózny plán Bruselu vyvoláva aj otázku, ako je Slovensko na túto mega zmenu pripravené. Odpoveď naznačuje pohľad na Index digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý sleduje pripravenosť členských krajín na digitalizáciu a internetovú ekonomiku. Spomedzi európskej dvadsať osmičky sme v aktuálnom rebríčku na 21. mieste, o dve priečky nižšie ako vlani.

Biedne výsledky dosahujeme nielen v oblasti ľudského kapitálu a e-governmentu, ale aj vo využívaní digitálnych technológií podnikmi. Nechcem podceňovať snahy byrokratov z Bruselu, ale napriek všetkým chvályhodným opatreniam to budú najmä firmy, ktoré jednotný digitálny trh naštartujú. A tie naše na to nie sú ani náhodou pripravené.

Iba máloktoré zavádzajú digitálne produkty a služby ako súčasť inovácie biznisu, málokto sa venuje zvyšovanie digitálnych znalostí a schopností svojich pracovníkov a ešte menej z nich rozmýšľa, ako v súvislosti s nástupom digitálnych technológií a jednotného digitálneho trhu od základu prekopať aktuálny biznis model. Jednoducho povedané – firmy sa musia digitálne transformovať!

V IT Asociácii Slovenska sa s tým pokúsime niečo urobiť. Už v priebehu najbližších mesiacov chceme v rámci roadshow slovenským firmám ukázať, ako sa na jednotný digitálny trh pripraviť a ako z tejto  príležitosti získať maximum, a poraziť hrozbu.

Mário Lelovský

Autor je prezidentom IT Asociácie Slovenska. 

 • Tlačiť
 • 0

Tagy digital single market

Diskusia (0 reakcií)

Bez byrokracie

Bez byrokracie
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 1401
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Ľudia z IT o tom, ako môžu info-komunikačné technológie zlepšiť verejnú správu.

Bez byrokracie

Bez byrokracie
 • Počet článkov: 10
 • Priemerná čítanosť: 1401
 • Priemerná diskutovanosť: 1
 • RSS blogu

O blogu

Ľudia z IT o tom, ako môžu info-komunikačné technológie zlepšiť verejnú správu.

Kalendár sa načítava...