Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Falošný dojem podpory obranného priemyslu

08.07.2015 | Alfa blog

Diskusia (10 reakcií)

08.07.2015 | MiroKE

Ministerstvo obrany by malo byť hlavným nástrojom štátu pre využitie potenciálu našej "spiacej krásavice", t.j. Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenska (ZBOP SR). Naše ozbrojené sily, bezpečnostné a ozbrojené zbory by mali byť výkladnou skriňou s technikou a technológiami aj z produkcie ZBOP SR. Ako chceme presvedčiť zahraničného zákazníka, aby uzavrel obchod na produkt, ktorý nemáme využívaný v našom národnom prostredí? Ktorý výrobok, roky predstavovaný na veľtrhoch sme ale podporili, bezodkladne kúpili od "Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR", zaviedli do ozbrojených síl a tým skutočne podporili aj náš národný priemysel... ZUZANA, ZUZANA2, teraz chceme húfnicu EVA, potom čo plánujeme??? Aký strategický plán modernizácie ozbrojených síl nám vie preukázať reálnu potrebu pre budovanie požadovanej spôsobilosti. V akom pláne obstarávania kľúčovej techniky a technológií rezortu obrany sa odzrkadľujú strategické plány z verejných financií? Verím, že odpovede sa ťažko hľadajú, ako aj menované dokumenty... Pri obstarávaní špeciálnej techniky a materiálu by sme mali povzbudiť, podporiť a motivovať naše subjekty „Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenskej republiky“, alebo aspoň využiť možnosti bezpečnostnej spolupráce a zapojenia našich firiem do zákaziek štátu.
Na druhej strane, by sme už mali začať spočítavať, čo to všetko bude stáť a ako to zvládneme zaplatiť... Myslím, že nasledujúce 2 vlády sa zapotia, resp. páni ministri. NAKUPUJEME DNES, ZAPLATÍME V BUDÚCNOSTI..., ale inak sa teším modernizácii v prospech ozbrojených síl a ozbrojených zborov.

08.07.2015 | Peter Kováč

Mne sa skôr zdá, že náš domáci zbrojársky priemysel postupne ožíva. Ideme spolu s Poliakmi vyrábať Scipio, oni dajú podvozok a Slovensko vežu. V rámci dohody sa hovorí aj oprave a servise ich techniky. Na veľtrhu predstavili hufnicu Eva. Okrem toho začali celkom lepšie fungovať aj opravárenské podniky. takže sa ukazuje, že naše zbrojárstvo je na tom lepšie.

08.07.2015 | libertarian

Len tak dalej, páni Martin Dubéci a Miro Beblavý.
Musíme sa poriadne vyzbrojiť, ved okolo nás všetci číhaju, aby nas napadli. A o peniaze nie je problém - však naši dôchodcovia sa môžu uskromniť, nemusia toľko plýtvať a prežierať sa, a v zdravotníctve sa dá ešte veľmi veľa ušetriť (nakoniec - kto umrie, toho netreba už krmiť).
Slováci musia ukázať, že s nami nik nevybabre, ked budeme po uši vyzbrojení.

08.07.2015 | Motylx

Mali by zdvihnúť dane.
Požičať si.
Ako Gréci.
Čo sme horší?

09.07.2015 | marekus

libertarian, myslim, ze si prilis nepochopil text, tu sa predsa prioritne nehovori o bezhlavom nakupovani zbrani, ale o rozvoji obranného priemyslu, coho profitom by malo byt okrem iného aj zlepsenie stavu vyzbroje nasich ozbrojenyach sil. okrem toho zlepsit konkurencieschopnost nasich zbrojných firiem a v neposlednom rade prispiet do statneho rozpoctu a podporit zamestnanost. samozrejme tvoj nazor koresponduje so sucasnym majoritnym názorom v nasej dlhe desatrocia vojnou netknutej spolocnosti o nepotrebnosti a nadbytocnosti armady, jej zbytocnosti a zaroven nenazranosti vojakov. v tichu duse dufam, ze sa nestane nic take, co presvedci teba a tebe podobných o tragickosti Vasho nazoru.

09.07.2015 | Motylx

Vylucna zodpovednosť štátu, ŠTÁT by mal, vláda by mala,......
Ty si nepochopil.

09.07.2015 | marekus

hm, mozno som menej talentovany, ale ozaj nerozumiem, ako to myslis. chces tym povedat, ze stat a vlada by nemali....?

09.07.2015 | Motylx

Kde na to vezmú?

09.07.2015 | Motylx

... a áno, myslím si, že by nemali.

09.07.2015 | libertarian

marekus :
Myslím, že som text pochopil dobre.
Ja si myslím, že tomuto trápnemu štátu nič nehrozí, pretože všetci silní sú v NATO, kde aj my. Jediní silní mimo NATO su Rusi, a tým fakt nie je tento chudobný štát s nulovým prírodným bohatstvom potrebný. Tých 6 milionov hladných krkov, ktoré sa v práci nepretrhnú - to iste nepotrebujú.
Jedine že by nás napadli Madari, ale na tých pošleme Slotu, a ten ich vyženie lopatou. A ešte Čína - ale tá nás nemusí napadnúť, tá ma dolárov tolko, že nás kúpia aj s bagandžami.
Hrať sa na vojačkov s našou armádou je trápne, oni by nezvíťazili ani nad Monakom. Iba sa cez nich leju miliardy, a oni maju job s obrovskými platmi za nič.

Alfa Blog

Alfa Blog
  • Počet článkov: 19
  • Priemerná čítanosť: 1372
  • Priemerná diskutovanosť: 2
  • RSS blogu

O blogu

Kvalitná diskusia o verejnej politike je založená na argumentoch a dátach. Na blogu think-tanku Alfa budeme prinášať príspevky, ktoré k takejto diskusii chcú prispieť. Edituje Silvia Hudáčková.