Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alfa Blog

Budeme o 50 rokov vyplácať odškodné za pesticídy?

24.06.2015 | Alfa blog

Negatívny vplyv pesticídov a spôsoby riešenia s tým spájaných problémov sa postupne dostávajú do povedomia čoraz širšej skupiny obyvateľstva.

 • Tlačiť
 • 1

Je dobre známe, že fajčenie škodí zdraviu. Dnes skutočne poznáme riziká, ktoré súvisia s týmto zlozvykom a dokonca, ako ukázalo rozhodnutie súdu v Kanade, spotrebiteľ môže úspešne žalovať tabakové spoločnosti za poškodenie zdravia. Pred päťdesiatimi rokmi tomu tak nebolo - nikto na následky fajčenia nepoukazoval (tobôž nie pred súdom). Ako možno prekvapujúco Katarína Nikodemová vo svojom príspevku pre OZ Alfa napísala, fajčenie a vystavovanie sa pesticídom má toho viac spoločného, ako sa zdá.  

Nie iba pre farmárov

Pesticídy sú predávané ako vysokoúčinné prostriedky slúžiace na „ochranu rastlín a plodín“, ktoré majú navyše prispievať k úrodnosti pôdy. Práve z týchto dôvodov sú od 50. rokov minulého storočia stále intenzívnejšou súčasťou priemyselného poľnohospodárstva.

Syntetickú chemickú pomoc však nevyužívajú iba farmári. Ako Nikodemová vo svojom príspevku upozorňuje, v mestách sú tieto chemické látky využívané na ošetrovanie trávnatých porastov na ihriskách, v parkoch, ale aj na golfových strediskách.

Zdanlivo dokonalé

Pesticídy pomôžu dostať z pôdy maximum. To znie síce dobre, no musíme brať do úvahy aj ich širšie dopady.

Od polovice 80. rokov sa výskumníci čoraz viac venujú otázke vplyvu pesticídov na voľne žijúce živočíchy a v poslednej dobe aj ich vplyvu na ľudské zdravie. A výsledok? Postupne sa začali kopiť dôkazy o ich negatívnych účinkoch. Pesticídy sú považované za významný faktor pri vzniku viacerých typov rakoviny a neurodegeneratívnych ochorení (Parkinsonova, Alzheimerova choroba). Rovnako sú spájané s narušením imunitného systému a hormonálnou nerovnováhou.

Sú všade

Ako tvrdí Nikodemová, pesticídom sme vystavovaní priamo aj nepriamo. Konvenčne vypestované plodiny, ako napríklad jablká, jahody, či šalát, ktoré jeme na dennej báze, sú nosičmi ich zvyškov. Ich rozsah je ešte širší, keď si uvedomíme, že zvieratá, ktoré sú kŕmené takýmito plodinami, nám potom poskytujú mäso, mliečne výrobky alebo vajíčka. Okrem toho na nás podľa Nikodemovej tieto látky pôsobia aj cez vzduch, pôdu a prach v domácnosti.

Ako sme chránení?

Keď už nemožno pochybovať o škodlivých účinkoch pesticídov a o tom, že sú prítomné takmer všade, môžeme si položiť otázku, ako sme na Slovensku pred nimi chránení.

Aj keď zodpovedné úrady (u nás Štátna veterinárna a potravinová správa) majú dohliadať na to, aby zákonom stanovené maximálne povolené hodnoty pesticídov v rôznych produktoch neboli prekročené, efekt násobenia zvyškov pesticídov sa neskúma. Nikodemová na túto skutočnosť poukazuje na príklade papriky. Napriek tomu, že táto zelenina môže byť ošetrená aj desiatkami pesticídov, pokiaľ každý z nich samostatne spĺňa limity, je vyhodnotená ako bezpečná potravina. Nikto sa ďalej nezaoberá tým, že obsahuje viac ako jeden druh pesticídov, ktoré spoločne vytvárajú zdraviu škodlivý „pesticídový kokteil“. Ťažko sa dá potom hovoriť, že takto nastavený systém dostatočne chráni spotrebiteľa.

Riešenia existujú

Pesticídy, rovnako ako fajčenie, budú vždy zdraviu škodlivé. Nikodemová teda vidí jediné riešenie v znižovaní používania týchto chemikálií smerujúce k ich úplnému vylúčeniu. Poukazuje pritom na alternatívny spôsob, ako zabezpečiť „ochranu rastlín a plodín“ a zvýšiť úrodu – ekologické poľnohospodárstvo.

Ekologické poľnohospodárstvo (agroekológia) nielenže nepoužíva chemické látky a chráni a udržuje biodiverzitu, ale prispieva aj k zvyšovaniu efektívnosti farmárčenia. Len aby bolo jasné, tento prístup nie je aktívne podporovaný len ekoaktivistami, ale aj Európskou komisiou, FAO a postupne si získava priazeň aj v očiach laickej verejnosti a akademickej obce.

Negatívny vplyv pesticídov a spôsoby riešenia s tým spájaných problémov sa postupne dostávajú do povedomia čoraz širšej skupiny obyvateľstva. Práve oni môžu vytvoriť intenzívnejší tlak na politické elity, ktoré môžu prispieť k reálnej zmene. Zmene, ktorá povedie k tomu, že o 50 rokov nebudeme žalovať chemické firmy za negatívne účinky pesticídov.

Veronika Prachárová je analytičkou OZ Alfa.

 • Tlačiť
 • 1

Alfa Blog

Alfa Blog
 • Počet článkov: 19
 • Priemerná čítanosť: 1376
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Kvalitná diskusia o verejnej politike je založená na argumentoch a dátach. Na blogu think-tanku Alfa budeme prinášať príspevky, ktoré k takejto diskusii chcú prispieť. Edituje Silvia Hudáčková.

Alfa Blog

Alfa Blog
 • Počet článkov: 19
 • Priemerná čítanosť: 1376
 • Priemerná diskutovanosť: 2
 • RSS blogu

O blogu

Kvalitná diskusia o verejnej politike je založená na argumentoch a dátach. Na blogu think-tanku Alfa budeme prinášať príspevky, ktoré k takejto diskusii chcú prispieť. Edituje Silvia Hudáčková.

Kalendár sa načítava...