Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vôľa prijímať utečencov má korene v socializme

03.08.2016 |

Diskusia (71 reakcií)

03.08.2016 | @@@

s tym suhlasim presne je to tak ....za 26 rokov politici urobili z ludi absolutne nesolidarnych a uplne sebeckych ludi ....je až paradox že toto som často aj pisal aj tu mnohym som pisal že su sebecky a očakavaju od ostatnych že budu nesebecky a toto je najväčšia chyba ....ukažkov je aj par mesiacov dozadu ked sa bratislavy sebeci pustili do vlakov zadarmo a začali zbierať peticu porti ale zaujimave že peticia proti obchvatu blavy ich netrapila ani to že sa nato vyhodi 1,9 mld eur ...opať len ukažka slovenskeho sebectva ja chce ...presne taki isty su aj tu diskutujuci na trende oni nechcu štat oni chcu system ktorym bude davať im a braž ostatnym čiže v podstate su sebecky ale očakavaju od ostanyhc nesebectvo ....to iste SaS to som tu už parkrat pisal že na jednej strane maju 100 dobrych napadov ako zlepšiť podnikatelske prostredie a to priniesť do zakonov ale ani jeden pre bežnych ludi ale hlasi chcu od všetkych a ako som aj spominal podnikatelov je cca 360tisic ale potencionalnych voličov je 4,4 miliona.....a suhlasim najmä s tym že slovensko nie je socialny štat oproti ostanym krajinam zapadnej europy tu je socialny system na mile vzdialeny a nedava ludom totalne nič ešte aj 60 eur socialnych davok si musia odpracovať a nedavno som aj našiel socialne davky pobera 110tisic ludi pričom nezamestnanych je takmer 300tisic takže sa tu neda ani hovoriť o nejakom socialnom štate ten tu už davno nie je ....otazka je ako takych ludi chce osloviť opozicia ?...no zrušenim minimalne mzdy či zvyšovanim veku odchodu do dôchodku alebo presunutim všetkych do druheho pilier tym padom by sa štat už načisto zbavil aj poslenej socialnej ochrany a potom otazka znie ?...prečo by tito ludia mali ešte stale platiť dane ? pre koho a načo ?

03.08.2016 | Roman Kanala

Dobré postrehy, aj keď nie vlastné, ale správne citované. Šikovná.

Korene odmietania cudzincov naozaj možno hľadať v kultúrnom dedičstve tradičnej zadubenosti a všadeprítomnej xenofóbie vyplývajúcej zo zápecníctva, ako aj strachom z konkurencie ako u žobrákov na svojom stanovišti pred stanicou alebo v centre mesta.

Ale napríklad odmietanie migrantov môže mať aj racionálne príčiny, ako strach z ich násilností, strach z teroru, strach z chorôb, ktoré šíria, ako aj strach z nákladov na ich vydržiavanie a výživu. Osobitnú kapitolu tvorí strach zo straty identity po ich masovej invázii.

V Rakúsku sa k tomu pridal nový pocit márnosti nad povinným prerozdeľovaním. Rakúsko si na domácej úrovni prerozdelilo muzošov medzi svoje Länder a čo sa nestalo. Muzoši sa vykašľali na úradne predpísané miesto pobytu a vydali sa na vlastnú päsť načierno do Viedne. Alebo rovno do Nemecka či Anglicka.

Oni nechcú žiť v horách. Oni nechcú žiť na dedine. Muzoši chcú tam, kde ich je veľa, aby sa mohli muzošiť v mešitách. No a presne takýto osud čaká muzošov po prerozdelení. Tí disciplinovanejší odídu inam, akonáhle ziskajú azyl. No väčšina nepočká a odíde si, kam chce, z vlastného rozhodnutia. Nebyť rakúskej skúsenosti, toto všetko by bolo len špekulatívne teoretizovanie. Takto sú to fakty.

03.08.2016 | PaloK

Lenže tým pádom samotná EÚ porušila svoje vlastné posvätné pravidlo, zákon nad všetky zákony, slobodu voľného pohybu kapitálu, tovarov a ľudí, keď imigrantom naordinovala, kam sa majú nasťahovať. Ale aj keby išli tam, kam im to naordinavali, tak to na celkovej situácii zhola nič nezmení. To nie je riešenie problému, ktorý spolu-spôsobila aj samotná EÚ svojou zahraničnou (ne)politikou a svojím vazalstvom pod USA.

Generál francúzskej armády Jean-Bernard Pinatel celkom otvorene vyzval na zrušenie NATO a na úzku hospodársku a vojenskú spoluprácu s Ruskom a otvorene vyhlásil to, čo všetci vedia, že EÚ je väzňom USA v NATO. Preto NATO nezaniklo, aby sa EÚ nemohla voľne spolčovať s inými krajinami.
http://www.lefigaro...

Európania sú zodpovední sa situáciu na Blízkom Východe, pretože jednak jej nezabránili a taktiež sa na jej vzniku aktívne podieľalili a stále podieľajú.

"Korene odmietania cudzincov naozaj možno hľadať v kultúrnom dedičstve tradičnej zadubenosti a všadeprítomnej xenofóbie vyplývajúcej zo zápecníctva, ako aj strachom z konkurencie ako u žobrákov na svojom stanovišti pred stanicou alebo v centre mesta. "
Po vypočutí si zážitkov viacerých ľudí o správaní sa Švajčiarov v štátnej službe na verejných miestach ako letiská a pod. by som povedal, že sú to rovnakí zadubení sedliaci ako Rakúšania, alebo Slováci, Češi a iní. Toľko k neúrovni Slovákov a úrovni "civilizovaných západniarov".

03.08.2016 | Roman Kanala

Sloboda pohybu je pre občanov členských krajín EÚ a nie pre migrujúcich muzošov. Tí sú cudzincami bez práva na pobyt a podmienečne sa smú zdržiavať na území krajiny, kde požiadali o azyl, po dobu a pre účely azylovej procedúry. Ak nie sú na mieste prideleného pobytu, tak konajú protiprávne a ich azylové konanie môže byť zastavené a oni deportovaní.

A áno, Švajčiari sú xenofóbi. No a čo. Je to vari zakázané? U seba doma môžu byť, čím len chcú.

03.08.2016 | @@@

ooooo roman napisal že švajčiari nie su dokonali hahahahahahahaha....pozor aby ťa nedeportovali z krajiny :D

03.08.2016 | LPB

+:-)))

03.08.2016 | PaloK

Ja som upozornil na to, že ty vo svojom príspevku kritizuješ stredo Európanov za nejakú zadubenosť, sedláckosť, xenofóbiu, a pritom ty sám v takej spoločnosti žiješ a cez rovnakú krajinu (AT) cestuješ domov na SK. Nech sú akí chcú byť.

04.08.2016 | Roman Kanala

Krajiny, ktoré sú vnútrozemské a obkolesené horami, majú obyvateľstvo s inou mentalitou, než krajiny s morom a prístavmi. Švajčiarsko bolo po stáročia chudobné, zem rodila ťažko, a boli známi len žoldniermi, hladomorom a emigráciou. Potom prišiel priemysel a banky. A za dve storočia sa zo Švajčiarska stala najbohatšia krajina na svete. K bohatstvu už netreba ani more, ani kolónie, ani ropu, ani úrodnú pôdu. Stačia univerzity a zdravý rozum.

Dnes je Švajčiarsko otvorenejšie, ako napríklad Francúzsko. V krajine žije veľa cudzincov, asi štvrtina populácie. V Ženeve polovica.

Ja som Švajčiar a väčšinu mojej existencie som prežil na Švajčiarsku po švajčiarsky. Na Zlodejsko nechodím domov, ale občas na návštevu ako do ZOO. Len málokedy a nerád. Je to síce pekná krajina, ale za obyvateľov vyfasovala také nepodarky, že to je asi z výpredaja.

04.08.2016 | PaloK

Nie je to k téme blogu, ale aj tak napíšem.

Keď porovnávaš Švajčiarov alebo Nemcov so Slovákmi dnes, v tomto čase, tak potom máš z časti pravdu. Ale treba si uvedomiť, akými udalosťami si tie krajiny/národy prešli a teda čo formovalo tú ich dnešnú podobu a spýtať sa, či by za iných okolností mali inú povahu...

Je to ako keď niekto nadáva, akí sú Slováci zlí a neohľaduplní šoféri a akí sú Nemci na úrovni šoféri. Blbosť. Proste v Nemecku je história automobilizmu dlhšia, kultúra sa tam budovala násobne dlhšie obdobie v postupne narastajúcej premávke, kým v strednej Európe po 1989 nastala prudká zmena z nízkej premávky slabými autami na intenzívnu premávku silnými autami na dlhé vzdialenosti. Nemci na prvých diaľniciach jazdili aj s konskými povozmi a dobytkom, napriek zákazu, takú mali vtedy "úroveň".

Končím.

04.08.2016 | @@@

ano maš pravdu najlepšie by bolo keby každy slovak bol bankar a na tom je potrebne položiť zaklad ekonomiky :D

03.08.2016 | @@@

"Ale napríklad odmietanie migrantov môže mať aj racionálne príčiny, ako strach z ich násilností, strach z teroru, strach z chorôb, ktoré šíria, ako aj strach z nákladov na ich vydržiavanie a výživu. Osobitnú kapitolu tvorí strach zo straty identity po ich masovej invázii. "....rozmyšlam čo z toho v roku 1921 či 1924 kedy zavadzali usa zakony a kvoty proti migranotm ktorych až 95% boli z europy platilo to čo si napisal ty ?...lebo mne aj v jednom bode to nevychadza takže v podstate sa da tvrdiť že to čo pišeš ty je len domienka nie fakt a realita je taka aku ju popisal članok :P

03.08.2016 | LPB

99% ="strach z nákladov na ich vydržiavanie "

03.08.2016 | @@@

ano ako piše članok odmietanie cudzincov a migrantov ma korene v absencii socialnych istot na druhej strane pričinou prilevu cudzincov a migrantov je potrebne hľadať v samotnom kapitalizme a jeho tužme po chamtivosti ....kedy snaha mať čo najlacnejšiu pracovnu silu vedie k tomu že lakaju lacnu pracovnu silu zo zahraničia kkedže nechcu platiť viac preto je tužba davať zamestnacom čo najmenej ale odkial ich brať ked domacich už vyčepali a zničili ...tak je jasne že ich nabaru z cudzini a tym sa začina lavina prisťahovalectva ....presne to sa stalo aj v španielsku kedy ešte v roku 2000 bolo v španielsku len okolo 1 miliona cudzincov ale do roku 2008 ich počet vzrastol na 5,7 miliona všetko bolo ok pokial nezamestnaosť bola ovela nižšia a bol ekonomicky rast ale prišla kriza a to zapričinilo narast nezamestnanosti až na 25% čo prispelo k tomu že do roku 2015 klesol počet cudzincov v krajine z 5,7 na 4,5 miliona toto je aj ukažkov toho že mnohych cudzincov už nie navratu spať a že mnohi už v krajine ostanu aj ked sa ekonomicka situacia oveľa zhroši prave tento španielsky extrem poukazuje na viac faktorov a to tie že pokial sa ekonomike dari začu firmy ťahať lacnu pracovnu silu zo zahraničia tym spuštaju lavinu pristahovalcov na druhej strane ukažka toho že mnohi sa už nikdy nevratia spať aj ked sa situacia rapidne zhorši v preklade že zapadna europa už nikdy nevrati všetkych cudzincov spať do ich pôvodnej vlasti ale španielsko nie je jedina krajina ktora to poukazuje dalšia je taliansko kde došlo k podobnemu scenaru a v roku 2000 tiež mali len okolo miliona cudzincov dnes maju už okolo 5 milionov a kedže nezamestnaosť posledne roky rastla tak sa ich počet prichadzajucich do krajiny už tak rapdine nezvyšuje ako pred krizou ....takže je jasne že ťahanie cudzinocv či migrantov do krajiny zato možu firmy a podnikatelia ....keby ich nezamestnavali tak sami by poodchadzali a nikdy by v zapadnej europe nebolo toľko cudzincov ale tym padom že ich zamestnavaju a su pre nich lacna pracovna sila po ktorej firmy tužia a cez tkroych chcu postrašil aj domacich aby robili za menej je to dôsledkom len chamtivosti tychto firiem a podnikatelov čiže kapitalistou :P

03.08.2016 | LPB

"všetci majú dosť peňazí" ??? Akože taká bola propaganda?
"Po páde socializmu prišiel do stredovýchodnej Európy krutý kapitalizmus" ??? Kapitalizmus si predstavujem inak.
"nadvláda trhu ve středovýchodní Evropě je totální " ??? (Slobodný) trh si predstavujem inak.
"čoraz častejšie môžu dovoliť ísť na obed do reštaurácie" Roztváranie nožníc? Mám dojem, že autorka to tak nemyslela, resp chcela sa vyjadriť inak, mal to byť "klad". A s tým "inak" by som zásadne nesúhlasil, lebo stredná vrstva mizne.

S mnohým súhlasím, ale je to fakt narýchlozlátanina...

03.08.2016 | @@@

no tak skus mi predstaviť tvoj kapitalizmus ?

05.08.2016 | LPB

"Po páde socializmu" prišli hlavne bezbrehé rozkrádačky, tunelovanie, výpredaje "investorom/záchrancom", znárodňovanie dlhov...

Kapitalizmus je stav, kde sa majiteľ firmy zodpovedne o ňu a zamestnancov stará, inak by neprežil(i). Napríklad.

05.08.2016 | @@@

ak sa ako zaklad v kapitalizme berie sebectvo a chamtivosť tak neviem prečo tam hľadaš moralku ?....to dokopy nikdy nešlo :P

03.08.2016 | Roman Kanala

Ja som si tiež už všimol, že Švajčiarsko je sociálnejšie, ako Zlodejsko a všetky tie postkomunistické napodobeniny trhového hospodárstva vrátane čínskych otrokárov.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú odbory. Myslím tým ozajstné odbory, nie žlté predajné pobehlice priviazané Ficovi na šnúrke od gatí. Ako keď odborársky predák zradí odborárov za nejaké brebendy a sabotuje štrajkové hnutie. Kde sme to videli? V zdravotníctve, v školstve, v kovopriemysle, nie? No a tie švajčiarske odbory sú sociálnym partnerom zamestnávateľských zväzov. Žiadna tripartita. Vláda do ich rokovaní nezasahuje a sociálni partneri si vládu nemôžu používať ako páku na dosiahnutie svojej agendy.

Práve preto, že zákonník práce neupravuje všetko, ale takmer všetko je na sektorových dohodách, je sociálny zmier. Napríklad minimálna mzda - načo? Veď to je hlúposť. Pre bankárov sú to smiešne sumy, ale napríklad pre umývačov riadu či chyžné v hoteloch je každý frank dobrý. Definovať minimálnu mzdu krížom cez celú krajinu, cez všetky sektory je strašné zverstvo. Napriek tomu to na Zlodejsku mnohí Ficovi žerú.

Potom otváracie hodiny. To je od kantónu ku kantónu iné. V Ženeve máme obchody do 19 h, vo štvrtok do 21 pre celý kantón. V susednom kantóne Vaud sú otváracie hodiny v kompetencii obcí a tak je v každej dedine otvorené inak. Ak človek nenakúpil, stále ešte môže inam. V krajnom prípade na benzínovú pumpu, kde majú otvorené aj v noci a pečú si vlastné pečivo, ale ceny za chlieb sú dvojnásobné v porovnaní so samoobsluhou. Aj na stanici a na letisku majú otvorené od svitania do polnoci, ale ceny sú vyššie. Za nočnú prácu sú príplatky.

Pri nezamestnanosti má človek 70% alebo 80% príjmu vo forme podpory. Pri chorobe na prvé tri dni ani netreba papier, lebo ľuďom sa dôveruje. Samozrejme to zneužívajú Francúzi, lebo oni sú doma kontrolovaní na každom kroku a je k tomu dobrý dôvod. Počas choroby beží plná mzda počas prvých 6 mesiacov. Práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa sú symetrické. Nikto neplatí nikomu odstupné, len je výpovedná lehota 1, 2, 3 mesiace podľa odpracovaných rokov. Po 3 mesiacoch všetky práva zanikajú.

Mobbing a bossing sa postihuje, zneužívanie postavenia alebo nevyplácanie dohodnutej mzdy sa môže stať, ale zamestnanec súd vyhrá a zamestnávateľ platí. Nezamestnanosť je v porovnaní s predošlými rokmi vysoká, okolo 3%. Zaujímavé je, že nezamestnanosť mladých je nižšia, ako u zapracovaných. Mladí už majú prax zo školy a pretože sú lacní, dajú sa dobre umiestniť na trhu práce.

Tak a teraz sa pozrime, prečo tomu tak je. Podniky sa kapitalizujú storočie a nie 5 či 10 rokov ako Penta či Jachty & Tunely. Zamestnávateľ si chce zamestnancov udržať, lebo čím dlhšie preň pracujú, tým sú produktívnejší a tým väčšiu pridanú hodnotu mu vyrobia. Zákon platí a rešpektuje sa. Polícia zatýka zlodejov, politici sú vážení občania a nie hajzli a hajzlíci. Každý robí chyby, ale spoločnosť funguje tak, že chyby sa tolerujú, ale už nie úmyselné špinavosti a zločinné praktiky. Všetci sú si rovní - a nie blahorodia ako urodzení páni súdruhovia v komunistických skanzenoch.

03.08.2016 | @@@

teba rovno za premiera a po 4 rokoch by sme videli to švajčiarsko :D

03.08.2016 | Michal Rybárik

Roman, nepiste tu take veci, predstava takto fungujucej krajiny ma nuti pomyslat na emigraciu.

03.08.2016 | Roman Kanala

Práve som dokončil preklad knižky "Švajčiarska politika pre začiatočníkov. Ako veci fungujú v tejto podivnej krajine, kde môžte existovať bez toho, aby ste poznali meno prezidenta, ale kde sa hlasuje o všetkom možnom."

Vyjde možno ešte tento rok. Vydáva ju INESS.

Myslím si, že je dôležité, aby existoval slovenský preklad tej knižky. Môj blog na eTrende nedáva ucelený obraz švajčiarskej politiky, kultúry a tradícií. Zdravý rozum, dobrá viera, proporcionalita, šetrnosť, diskrétnosť o súkromí, otvorenosť vo veciach verejných. Preto krajina prosperuje, obkolesená EÚ v úpadku.

03.08.2016 | @@@

a naivitu si kde zabudol ? :P

04.08.2016 | salamoon

"Vydáva ju INESS."..cize aj Penta, kedze ich tiez financuje..presne ta Penta, ktoru v prispevkoch akoze "kritizujete" a v ktorej mediu blogujete..sranda co ?

04.08.2016 | Roman Kanala

Penta kúpila Trend a ja pre nich píšem blogy. Čo mám robiť? Už sú všade.

05.08.2016 | Simona70

Roman,

mohla by som pre Vás urobiť korektúru slovenského jazyka?

05.08.2016 | Roman Kanala

kanala@iprolink.ch

05.08.2016 | IvanPe

To co je kapitalisticke o slobodnom trhu je na Slovensku takmer nevymozitelne. To co v Cechach funguje (ale uz dlho nebude) to na Slovensku nefungovalo nikdy. Paralely neplatia. Na Slovensku vzdy boli urcite bolsevicke skupiny beztrestne a to zakonne tak, ze si svoju beztrestnost odhlasovali v parlamente. Preto o socialnej rovnovahe hovorit ked slobodny trh funguje len na najnizsich pre oligarchov nezaujimavych urovniach je scestne, ale co je horsie, navadzajuce k dalsej nerovnovahe v prospech socialne zavislej skupine obyvatelsva.
To iste o demokracii. Ziadneho zastupcu si v skutocnosti nevolim, nikdy mi nie su sprostredkovane nezavisle informacie a uz vobec nie vsetky. Miestne urady hadzu pripomienky obcanov do kosa lebo podla zakona nesplnaju vsetky prespisane nalezitosti. Skoly poskytuju vzdelanie ako vedlajsi produkt vychovy poslusneho obcana, cesty su v dezolatnom stave. Policajti vyberaju pokuty ... A ja ako obcan si mozem akurat tak fukat praskovy cukor do zadnice. Dobry som akurat tak na to aby som raz za 4 roky hodil nejaky papier do urny.
Ano zakony su kapitalisticke a demokraticke (niektore), ale nie su vymozitelne, nie v realnom case, nie vacsina, nie spolahlivo .... Az tak, ze zo Slovenska odchadza kazdy kto moze, nie kvoli peniazom, hlavne kvoli tomu, ze uz ani nie je nadej, ze by sa tato krajina mohla vyvinut v nieco normalne fungujuce. Pretoze si to vacsina obcanov nepraje.
Takze, pekne uvahy, ale zase vedla.

04.08.2016 | HlasNaHlas

Nesuhlasim s nazorom blogerky,. Slovaci neprijamuj migrantov, preto, ze su
1. Skupi
2.- Skupi a
3. Skupi

Radi brali Zidom, potom Madarom a Nemcom, potom kapitalistom a velkostatkarom a teraz vlastnym zamestnancom.

Pamatam si za sociku tie vyroky: Cesi nas utlacaju, Poliaci su kseftari, Madari nas asimilovali, Rakusania su namysleni (o Ukrajincopch som nepocul nic, asi byvam daleko od hranic). Skrtatka vsetci su zli, len my sme dobri.

Takze odtialto prameni nechut priajt migrantov. Keby to boli aj krestania a ni moslimovia - kolko by sme ich priajli? Jeden tipuje tolko, druhy tolko, fakty su jasne - 200 ludi.
Hanba!

A Alexandra sa to snazi nejako prefarbit. Asi ma rada Danka a byvaly Slovensky šťať.

04.08.2016 | PaloK

A ty si ako pomohol migrantom? Zaniesol si im aspoň staré oblečenie keď sa robila zbierka, aspoň pre ženy s deťmi? Nejaké hygienické veci?

04.08.2016 | Don Quijote

S pohľadom Gaspára M. Tamása sa dá viac menej súhlasiť, aj keď mi troška vadia jeho marxistické termíny, ako i niektoré zjednodušenia, ktoré sú "marxistom" vlastné.

04.08.2016 | salamoon

parafrazujuc M. Jakesa z Cerveneho Hradku - "..tu jsme to v minulosti trochu preshvilhli, abych tak rekl, s tim kapitalismem"... cely rozhovor stoji za precitanie, problem pomenuva pomerne presne... autorke pochvala za temu a snahu poukazat na podstatu veci..

04.08.2016 | samorost

v necem ma pravdu ale hlavne hodnoceni Sulika je povinna dan za moznost pisat blogy. Je to uplne mimo misu.
Proste strana SaS prosazuje, aby se kazdy postaral sam o sebe a az potom by mel pomoci stat. Podle mne by zdravy a taky mladi lide nemeli dostavat vubec podporu a nech se snazi. Proste nepovazujem za hanbu vycestovat a ziskat zkusenosti a prax nekde jinde.
Navic za 5 odpracovanych roku v cizine dostane vetsi duchod nez na Slovensku za cely zivot. Moje vlastni zkusenost.
---
Strana SaS prosazuje pomoc podnikatelum, protoze bez podnikatelu neni zamestnancu. Teda krome statni spravy a pricucnutych nenazrancu, kteri uz ted vlastne vytvari Odvodovy bonus. Jen to tak nebylo myslene a soucasna prax je total zvracena.

04.08.2016 | Don Quijote

Mladý by sa o seba mali postarať a aj sa snažia. Lenže sú pri terajšom systéme ľudia, ktorí si hľadajú prácu a nemajú, alebo nám vzniká ešte väčšia skupina takých, ktorí majú prácu, ale nedokáže ich adekvátne uživiť. Čo s takými ľudmi? Jednoducho prehrali v súťaži o pracovné miesta a nech pokapú hladom? Lebo sem to speje a SaS takúto politiku podporuje.

05.08.2016 | LPB

Pokapú hladom? Odvodový bonus predsa. Obdoba NZP.

05.08.2016 | @@@

odvodovy bonus a 123 eur na mesiac je skvela suma ....až nato že zruši minimalnu mzdu a tak mnohi budu nuteni pracovať aj za 250 eur a ani to im nemusi priniesť zlepšenie alebo skôr im situcaiu zhorši najmä staršim čo už do zahraničia neuteši ...ti mladi ešte uteču ale je paradox že taka strany ako SaS na jedneh strane takto prinutia utekať ludi z vlastnej krajiny a nadruhej strane budu propagovať že musia zvyšiť vek odchdou do dôchodku lebo nebude na dôchodky a na tie nebude prave preto že vyženu ludi do zahrnaičia ...čiže oni idu sami rpoti sebe ....urobia niečo čo bude mať uplne opačny efekt a zniči ludi ešte viac presne ako to aj robila dzurindova vlada tam to bolo tiež vidieť najprv znižovanie dani pre lepšie zarabajucich a pre bohate firmy ale konpenzovala to zvyšovanim dani pre bežžnych ludi ako DHP na potraviny z 6% na 19% aby vykrili stranty po znižovani dani pre bohatych ospravedlnovali to tym že ked budu mať firmy a bohaty viac penazi budu viac ludi zamestnavať ....ale je paradox že za roky rovnej dane skôr ludia utekali do zahraničia ako sa zamestnali v tych ich propagovanych novych pracovnych miestach ktore podla nich mala rovna dan vytvroiť ale nevytvorili a tak skončili mnohi v zahraniči a to spôsobuje aj to že je nedostatok financici napriklad aj na dôchodky lebo tito ludia neplatia dane na slovensku ale v zahrnaiči z čoho slovensko nema prinos ....a to iste nastane aj pri vlade SaS zrušia minimalnu mzdu ...podnikatelia znižia mzdy zamesntacom najmä v chudobnych regionov a nasledkom toho sa spusti dalšia masova migracia do zahraničia a opať nebude na dôchodky tym padom sa možu vyhovoriť na dalšie zvyšovanie veku odchodu do dôchodku ...a ešte k zamestnaosti je jasne že zanikom minimalnej mzdsy budu zamestnavtelia tlačiť na politikov aby nasilu tlačili ludi aj do mizernych zamestnani čo opať len pomože odchodu ludi nakoniec tu ostanu len štatny uradnici a učitelia ktorym zvyšia platy aby neplakali :P ....ale smola nebude mať na nich kto robiť :P

05.08.2016 | salamoon

akoze ok, az na ten koniec, kde si tiez sam odporujes..na jednej strane chces vyssie platy, na druhej strane ti vadia platy ucitelov ?..to akoze ked ucitel alebo ini ludia vo verejnom sektore budu zarabat malo, tak ty v sukromnom sektore budes mat viac ?..je to presne naopak..cim vacsi tlak na nizke mzdy vo verejnom sektore, tym nizsie mzdy aj tom sukromnom..

05.08.2016 | @@@

verejny sektor žije len z dani sukromneho sektora takže je to opačne ako si pisal ked budu mzdy rasť v sukromnom sektore potom možu aj v štatnom opačne to nefunguje lebo opačne to znamena len vyššie danove zaťaženie pre ludi v sukromnom sektore

05.08.2016 | salamoon

ja viem z coho kto zije...vobec tomu nerozumies, co som chcel povedat...zjednodusene povedane, preco by mal dat sukromny zamestnavatel niekomu vyssi plat vo svojej firme, ked vie, ze na podobnej pozicii alebo dokonca lepsej v statnom sektore sa zaraba este menej, a teda, vie ze ten zamestnanec nema na vyber ?.. myslis si, ze ten tvoj zamestnavatel ma potom zaujem ti dvihat mzdu, ked vsade v ekonomike (vratane vzdelanych ludi z verejneho sektora) je mzda nizka ?..ja viem, ze nie to je primarny aspekt vysky tvojej mzdy, ale vsetko so vsetkym tak trochu suvisi...

imaginarny priklad.. predstav si ucitela, ktory robi pre nadnarodnu korporaciu v nejakom zakaznickom centre administrativnu pracu s platom 900e brutto..zaroven vie, ze velmi na vyber nema, kedze v skolstve ho caka nastupny skoro o tretinu menej, a vie to aj jeho zamestnavatel, ktory to patricne vyuziva .. nebolo by lepsie, keby na vyber mal, cim by sa vytvoril pozitivny tlak aj na mzdy ostatnych pracovnikov na oddeleni vplyvom hrozby vacsej fluktuacie prip. zmensenia poctu kandidatov na danu poziciu ?

..ci ty si to dokonca predstavujes tak, podla toho co hovoris, ze vo verejnom sektore maju byt nizsie mzdy ako v sukromnom ? ..a to v ktorej civilizovanej krajine takto funguje ?.. je logicke, ze priemerna mzda vo verejnom sektore bude vzdy statisticky (a v zapadnych krajinach aj je) vyssia, kedze zamestnania a povolania vo verejnom sektore si castejsie vyzaduju vyssie vzdelanie prip. su tzv. rizikove

05.08.2016 | @@@

nemožeš porovnavať verejny a sukromny sektor ...lebo prave pointa štatu je ta že ma prevadzkovať to čo je potrebne pre všetkych ale v sukromnej sfere o to nikto nema zaujem prave z toho žeby im do nedavalo zisk a to je aj školstvo keby stalo len na sukromnej sfere tak polovica deti ani do školy nechodi a tym padom by mnohi učitelia nedostali nič ...a inak všade to tak funguje že v sukromnej sfere taky učitel v usa v sukromnej škole dostane viac ako v štatnej v sukromnej klinike dostane ako lekar či sestra viac ako v štatnej a dalšie veci ....je to preto tak lebo štat poskytuje v tejto oblasti služby tym najchudobnejšim zatial čo ti bohatši si dovolia sukromnej či školy alebo nemocnice a tak tam možu dostať viac

06.08.2016 | LPB

Tých 123 eur máš odkiaľ?

06.08.2016 | @@@

odvodvy bonus počita s tym že da ludom čiže každemu davku vo vyške zživotneho minima čo je dnes nejakych 198 eur pričom ale aj tuto davku zdaňuje a to vo vyške 38% (bez percetn alebo odvodov do druheho piliera ) čo vychadza približne na 123 eur v čistom asi tak dostanu ti ludi :P

05.08.2016 | IvanPe

:))
vsevedko

05.08.2016 | Daniel Jankech

Naozaj znôška veľmi pekných blbín. Snáď každej myšlienke sa dá ľahko a racionálne oponovať. Jednoducho socializmus nás zachráni. Neskutočné sprostosti.

07.08.2016 | Roman Kanala

Autorka to popisuje správne, ale namiesto sociálnej politiky používa slovo socializmus, čo môže ľudí zmiasť a popudiť. V skutočnosti to je naozaj tak, že sociálne programy na Západe boli ľahšie priechodné kvôli hrozbe z východu a keď táto zmizla, ostala len zotrvačnosť a spontánne sociálne cítenie, čo je slabšia motivácia.

07.08.2016 | IvanPe

Tak to sa mylis, ked tvrdis ze popis autorky sedi v porovnani na nedostatky Slovenska, autorka sa totiz snazi navliect vyvoj na Zapade na postsocialisticke krajiny po zmene rezimu, co nie je mozne.
Preto jej vychadza ze v postsocialistickych krajinach keby existovala rovnako silna protivaha sebeckym potrebam kapitalu tak by kapital nemal taku moc. Ibaze krajiny s najrovnomernejsie rozlozenym kapitalom su prave tie postsocialisticke a Slovensko obzvlast, to je v tabulke ako prve. Dalej vyvoj v postsocialistickych nikdy nepresiel stadiom silneho vplyvu kapitalu a nasledne protivahou socialnej politiky. Pretoze tu nikdy kapital nezohral rozhodujucu ulohu pri prerozdelivani bohatstva a moci. Postsocialisticke krajiny zostali rovnostarske a socializovane vo vyzname dosahovania profitu (kamarat ma kamarata) a do toho oligarchovia, potomkovia bolsevickych ekonomickych spiciek, ktori si prerozdelili takmer vsetko a zvysok spolocnosti urobili zavislym od svojich rozhodnuti najskor silou, potom politicky a teraz uz aj ekonomicky, uz su mimo systemu podobne ako nadnarodne korporacie. Ten zvysok naroda bol vzdy v postsociáistickom zriadeni, lebo az na malu prestavku Miklosovu, stat vzdy obral tych najlepsie zarabajucich o kazdy cent ktory mohol. Fico to nazval milionarskou danou zacina sa to na prijme cca 3000€ mesacne.
Blogerka zjednodusuje veci aby jej vyslo to co potrebuje dostat z tej rovnice, ale faktom je ze pokial sa na Slovensku nezavedie aspin na chvilu system ktory umozni ludom investovanim vlastneho kapitalu zbohatnut tak sa ta spicka naroda vystahuje tam kde sa to bude dat a zvysok nebude socialny ale naozaj socialisticky. Pretoze socialny v ponimani Zapadu je nieco uplne odlisne ako socialny v ponimani postsocializmu, pretoze ak mas dve auta nepotrebujes tretie, ak mas dom a uspory nepotrebujes dom druhy a mas z coho pomahat. Ale ak miesto auta mas staru herku, dom ti pada na hlavu a uspory ti stacia tak na pohreb, potom slovo solidarita a socialny ma uplne inu prichut. A nepochybujeme nikto o tom, ze na Zapade najskor vsetko dali statu a z toho co im ostalo zacali robit socialnu politiku, ci? (Ironia)

07.08.2016 | @@@

takže ty vlastne chceš aby dane platili len ty najmenej zarabajuci ? :D :D

07.08.2016 | IvanPe

Naopak zavinac, chcem aby sa konecne zdanili oligarchovia a ich majetky, chcem aby bola latka nastavena tak aby sme mohli dosiahnut zivotnu uroven okolitych krajin tak aby neodchadzali talenty, alebo aspon nie vsetci. A chcem aby od urcitej vysky prijmu (napr 500€) zacal kazdy platit rovnake percento dani, aj tych socialnych, bez hornej hranice alebo tu posunut ovela vyssie. A chcem aby sa dane znizili (aj tie socialne) napr na max 40% prijmu. A chcem aby sa miesto 14 mil Eur pridalo ucitelom a aby sa zmenila metodika vyucovania, miesto memorovania riesenia. Chcem aby bola schopnost prinasat pridanu hodnotu odmenovana a to spolocenskym statusom. A chcem aby zivnostnici co rucia celym svojim majetkom, aby nemali hranice pre socialne dane, chcem aby podnikanie bolo jednak sposobom zachrany pred chudobou a jednak zivotnym cielom kazdeho slobodneho jedinca, ak nema iny slobodny ciel. Chcem aby sme prestali nutit ludi do zamestnaneckeho otroctva, zlym skolstvom, ziadnou pripravou do zivota a hlavne zacat trestat zlodejov a podvodnikov, vsetkych bez rozsielu. A co ja toho este chcem ?!! :)

07.08.2016 | @@@

vieš kde je najviac v EU podnikatelov ?...v grecku a taliansku ...ano presne tych krajinach čo maju najväčšie problemy ....čo sa tyka učiteľov ...vplyv školstva nie je až taky vyznamny ako si ty mysliš aj keby na slovensku 100% deti vyštudovalo vysoku školu nečakaj že budeme najlepši na svete pozri na južnu korea kde dnes vo veku 25 až 34% rokov ma vysoku školu 68% ludi ale aj tak maju HDP na obyvatela nižši ako napriklad v nemecku kde ma vysoku školu v tom veku len 31% ludi .....na slovensku až 42% pracujucich vysokoškolakov pracuje pre štat dalšich 40% v sukromnej sfere a ten zvyšok su samozamestnavatela ...a čo sa tyka dani na slovensku je to ukažkou toho že ludia všetko chcu od štatu ale platiť dane nechce nikto s tym som sa u slovakov najviac stretaval zadarmo by chceli všetko ale prispieť na kvalitu to nie potom nech sa nečuduju ako to vyzera ....lebo ak určita skupina ludi odmieta platiť a neplati dane ako niektory podnikatelia či firmy potom to za nich musia platiť iny čo im v podstate zvyšši ich daňove zaťaženie

07.08.2016 | IvanPe

Zavinac: to co popisujes pri Taliansku suvisi s tym co spominal Roman a este raz nijako nesuvisi s tym ako to (ne)funguje na Slovensku. To su uplne nezmyselne priklady typu: ak to budeme mat nastavene ako v Nemecku udeje sa toto ak ako v Taliansku udeje sa tamto ak ako vo Svajci zas bude inak. To je cele bullshit. Ani jedna zo spominanych krajin nebola tak ekonomicky okupovana ako postsocialisticke krajiny a ani v jednej z tych krajin nikto nemusel riesit otazky typu: ked nepracujes si prizivnik?
Mozes tu porovnavat hoci aj martansku konfederaciu nezavislych mimozemstanov je to jedno. Pretoze ako spravne pises ludia si navykli kradnut a nevadi im ze kradne aj iny, lebo keby mohli budu kradnut aj oni. Rovnako sa nestarali o seba a svoje vzdelanie, ich kultura konci pri farme alebo panelaku a o zdravie sa starat stat, ale platit to nechce nikto. A ti co to musia platit zivia bandu zlodejov a potom lenivcov. Ostatni sa o seba vedia postarat aj sami. Vynimky su dehonestovani a zosmiesnovani. Radsej budeme vzyvat cudzich ako sme mali uznat ze sused je vacsi makac, je sikovnejsi a snazivejsi a my sme luzri. A ty tym luzrom len nahravas lebo im tu neustale dodavas argumenty preco su neschopni, a nikdy to nie je ich vina, ale vina tych pazravych nenasytnych co sa nechcu delit.
Take DIY po slovensky: urob sa sam.

07.08.2016 | @@@

jedna otazka ty si mysliš že všetci ludia na svete maju rovnake možnosti ?...alebo stači aj na slovensku ?

07.08.2016 | IvanPe

@: nemyslim si vsetci maju rovnake moznosti ale myslim si ze je jedno kto ma ake moznosti, pretoze hladove doliny su hladovymi uz niekolko storoci a ti ludia to dobre vedia a napriek tomu tam stale ziju. Preco?
A ti ostatni bud nieco s tym robia, napr utekaju za lepsimi podmienkami (migranti), alebo nemozu robit lebo su drzani nasilne. Otazka je ina, preco chces byt zodpovedny za osud celej zemegule? A preco si myslis ze je to povinnost kazdeho? A ked si to nemysli tak ho nazyvas sebcom? Kazdy clovek je sebec to iba urcite skupiny (zvacsa chudobnejsie) su socialnejsie, s globalizaciou sa socializacia meni podla zaujmov. Atd
A na zaver: co nazyvas rovnakymi podmienkami?

08.08.2016 | @@@

ono je rozdiel ak ludia z hladovych dolin ochdzaju a je rozdiel ak k tomu štat ešte viac pomaha tym že tie hladove doliny robia ešte viac hladovymi ....na druehj strane kto ti povedal žeby neochadzali oni odchadzaju a dosť masovo ....štat by mal zle podmienky zmiernovať a nie ich ešte viac prehlbovať a robila to každa vlada od drurindu fica radičovej ani jedna neurobila nič proti tomu a vyhliadky do buducna nie su ružove ale tu nejde o to ale ide o to potom ako sa tieto politicke svine zachovaju s tvrdenim že nie je dostatok penazi na dôchodky zvyšuju vek odchodu alebo vymyšlaju pochybny durhy pilier na ktorom sa opať len niekto nabali nič viac ....takže potom politici nech nemelu to svoje nzemysli ked oni sami sa o to pričinili a škrty by nemali byť na ľudoch ale na samotnych politikoch na ministerstva a ich ludoch a nie za ten bordel im davať ešte 13 či 14 platy a odmeny ....štat najprv nech šetri na sebe .....slovensko dava na socialnu oblasti v porvnani k hdp menej ako usa či krajiny zapadnej europy takže hovoriť o tom žeby slovensko bolo socialne niema vyznam .....a čo su rovnake podmienky ?....to je to aby každy bol postaveny na rovnaku poziciu už od začiatku potom možem hovoriť o rovnaki podmienkach a nema to byť ako beh na 100 metrov kde jeden začina 20 m pred cielom iny je na štarte a dalši ešte 20 m za štatrom ....rovnake podmienky by boli keby všetci štartovali z rovnakej pozicie čiže ak je to beh na 100m tak nech začinaju 100 m pred cielom a toto nedokažeš zaručiť na slovensku nie to ešte na celosvetovej urovni :P

08.08.2016 | @@@

"Otazka je ina, preco chces byt zodpovedny za osud celej zemegule?" a tu je ten bod ugedomil si si že toto si hovori každy ...ak hovorime o celkovej ekonomike napriklad slovenska hovorime o 5,4 miliooch ludi čo tu žiju a nie sa len pozerať na seba politik nema riešiť len svoje zaujimy ale zaujymtych čo ho volili a to sa nesane prave preto že všetci su presn taki ako ty a presne preto čo si sam napisal ....potom neviem prečo si ty a ostatni tu prekvapeni ako ludia volia oni robia presne to čo robiš ty ....tak nerozumiem to že im to vyčitaš ....takže nepiš že ja som ťa nazval sebcom ale tym sebcom si sa nazval sam prave tym čo pišeš :P....politik čo chce riešiť len svoje zaujimy by nemal v politike ani byť ....svoje zaujmy može tak riešiť podnikatel či firma ale nie politik či štatny uradnik ti pracuju pre štat a nie naopak že štat pre nich :P

08.08.2016 | IvanPe

Zavinac: a ty si politik teba niekto volil aby si ho niekde zastupoval? Lebo mna nie. Ja sa staram o svoju rodinu a o svojich priatelov a kamaratov. Teba nechcem zastupovat a ani nikoho ineho.
A som si isty ze ty ma zastupovat nikdy nebudes ani v pripade ze to bude v ustavnom zakone.
Je mi uplne fuk ako ma nazyvas, ako uz v minulosti niekolkokrat, reagujem na tvoje prispevky len a len preto aby kazdy dalsi kto to bude citat sa nenechal zmiast tvojou demagogiou.

08.08.2016 | @@@

mojou demagogiou :D...skôr tvojou ty nechceš aby bol pri moci fico zo svojich seebckych dôvodou ale čakaš od ostatnych aby boli alturisti a volili tych tvojich ...si na smiech ...lebo si pokrytec a chceš tvrdiť opak ....a po dalšie prečitaj si poriadne čo ty sam pišeš lebo ja tvrdim že za 26 rokov je každa vlada ukažkov prave teba čiže ludi ktory za cely čas myslia len a len na seba a teba s.rie že nemyslia na teba takže si si sam odpovedal prečo nemyslia na teba a prečo nikdy ani nebudu :P ....tak potom nenariekaj kto tu vladne :P....lebo ja ani voliť nechodim lebo nikomu z tych ludi nevrim a po dalšie viem že ani nebudu robiť tak ako chcem ja preto pre mňa nema ani zmysel isť voliť ľavicovy či pravicovy odpad :P

08.08.2016 | IvanPe

Hej demagogiou, podsuvas druhym vlastne predstavy o svete a ked ta neuznavaju tak sa na nich vyvracias, asi preto lebo z vlastnej skusenosti ta vzdy potom niekto polutoval.
Zavolaj mame, tu ti to uz nikto nezerie.

09.08.2016 | @@@

aka demagogia ved napiš čo zle som tu napisal ? .....to tu väčšina z vas nedokaže prijať fakt že mohi maju aj iny nazor na svet ako ten vaš naučeni ako poučky v škole ktore nedokažu zachytiť realitu ...ako ta tvoja kde ideš tvrdiť že ludia maju rovnake možnosti :D :P

07.08.2016 | @@@

inak problem školtve je aj to že sa tam nič za 20 rokov neurobilo každy vedel že počet deti bude klesať a že su potrebne upravy ale každa vlada od mečiarovej cez dzurindovu ficovu radičovu na to kašlala a nič s tym nechceli robiť aby nepoškodili učitelov a nepovedali žeby ich masovo poprepuštali .....pričom je až paradox že verejnosť preve toleruje to žeby sa v školstve masovo prepuštali učitelia ale to len media luďom nahovaraju opak lebo oni chcu len vysoke mzdy za ničnerobenie....za 20 rokov klesal rapidne počet deti ale nič sa neurobilo radšej sa znižovali počty deti v triedach len aby sa zachovali počty tried a aj učitelov a škôl a tam sa miňaju nezmyselne penazie takže žiadne viac penazi do škôl v nich je dosť penazi len sa nehospodari tak ako by sa malo a zato je zodpovedna každa vlada čo tu bola lebo každa vedela že počet deti klesa a bude a takto to aj skonči len ked niekto chce byť na strane učitelov a pačiť sa im čo očakavať ?

07.08.2016 | Roman Kanala

Nedá mi, aby som nedoplnil niečo o kultúrnych rozdieloch. Po vojne sa triedny boj nepestoval v Nemecku, lebo tam zaťali zuby a pracovali. Kancelár Konrad Adenauer a minister financií Ludwig Erhard rozmotali nacistické obmedzenia obchodu a všetky vojnové direktívy a obmedzenia podnikania. Nemecko dostalo z Marshallovho plánu menej, ako Anglicko, no z vojnového hospodárstva sa dostalo expresne vďaka ekonomickému liberalizmu.

Na druhej strane máme krajiny, ktoré sú dnes označované za prasačie krajiny. Po anglicky PIGS, ako Portugal, Italy, Greece, Spain. Neskôr k nim Angičania zlomyseľne pridali Írsko, takže PIIGS. Prasačím krajinám sa názov hodí, lebo v hospodárstve robia len prasačiny. Všetko sú to katolícke krajiny, kde je cirkev autoritou, kde mali diktatúry a silný štát, a kde sa ľudia a úrady navzájom odcudzili. Všade tam boli silní komunisti a ústupky komunistom šli za rámec toho, čo je hospodárstvo ešte schopné bez ujmy zniesť. Dnes sú všetky tieto krajiny v úpadku kvôli euru, ktoré nastolilo rigidnú monetárnu štruktúru a prasačie krajiny nemôžu svoje problémy riešiť jednoducho devalváciou.

Protestantské krajiny, hoci niekedy aj ľavicové, na druhej stane viac-menej prosperujú. Nemecko vystriedalo na poste európskej jedničky Angličanov. Holandsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko sú všetko protestanti. Duchovný otec protestantizmu Jean Calvin mal krédo ora et labora, modli sa a pracuj. Okrem toho sa tieto krajiny podobne ako Švajčiarsko vyznačujú stotožnením sa populácie s úradnými autoritami, so štátom. Ľudia nebudú robiť triedny boj, lebo vláda nie je ich nepriateľ. A zamestnávatelia tiež nie, oni tiež chcú prosperovať, tak je lepšie sa dohodnúť a prosperovať spolu. V dejinách je lepšie mať schopnosť kompromisu, ako krvavé povstania a revolúcie.

Takže problém má viac dimenzií, ako tú, ktorú spomína Gaspár Tamás.

07.08.2016 | @@@

problem tych krajin je spotreba a nie to čo popisuješ ty ....skratka v tych krajinach su až priliš seebcky ludi akych vidieť aj na slovensku najmä zamestnavatelia ktorych chcu lacnu pracovnu silu a to sa im často aj dari ale kvoli tomu v krajine obsentuje spotreba lebo ak im daju menej ako maju na to narok potom sa samotne krajiny dostanu do problemov lebo za posledne roky krajiny v EU zahajili proce kde ustavične znižuju dane najbohatšicm firmam ale niekto ich platiť musi a to su zamestnanci ale akonahle im daš ovela menej tak aj vyber na daniach bude ovela nižši na druehej strane firmy vykažu vyššie zisky ktore ale zdania ovela menej a tak vypadok na daniach je vysoky čo neskôr spôsobi problem tymto krajinam a pri absencii domacej spotreby ked už firmy a podnikatelia davaju nizke mzdy vznika aj slaba domaca spotreba čo opať nepomože ekonomika .....stači sa pozrieť ake vydavky v pomere k HDP maju tieto krajiny napriklad slovensko v roku ten podial mal 37,4% portugalsko 48,5% talianko 42,7% grecko 31,5% španielsko 45,5% ale štaty ako nemecko 51,7% švedsko 53,8 % dansko 55,1% britania 53,7 % finsko 52,1% holandsko 51,5% a take švajčiarkso dokonca 61,1% tu je jasne vidieť že zatial čo tie tvoje krajiny označene pigs mali hlboko pod 50% tie čo sa im dari mali nad 50% ....hnacou silou ekonomike je spotreba domaceho obyvatelstva ale pokial niekto stava ekonomiku na lacnej pracovnej sile a jej zneužiti aby robili čo najlacnejšie a najnižšie mzdy potom nemože očakavať že to bude ekonomiku ťahať ....na to už pred 20 rokmi doplatili japonci presne to sa stalo aj im slaba domaca spotreba vysoky vykon ale len do doby pokial mali komu vyvažať svoj tovor ale akonahle sa našli lacnejšie krajiny v okoli ako čina či južna korea potom cela ekonomika začala stagnovať a za 20 rokov sa nedokazali pohnuť z miesta zatial čo ostatne krajiny ich za ten čas prebiehali ....v roku 1995 mali japonci 3 najvyššie HDP na obyvatela na svete svajčiari boli vtedy pred nimi len o 15% mali vyššie hdp na obyvatela a dnes je to viac ako 2 nasobok viac ...v roku 1995 mali japonci o takmer 50% vyššie hdp na obyvatela ako usa a dnes maju usa o 70% vyššie hdp na obyvatela ako japonci ...všetko je o o absencii spotreby u japoncov ktory boli produktivny ale za ten vykon nedostavali patčine odmeny čiže mzdy nasledne tym si nemohli dovoliť nakupovať to čo produkovali a tym padom smerovala veľa čast na export nasledne lacnejšie krajiny japoncov vytlačili a kedže nemali dostatočnu domacu spotrebu tak sa nedokažu pohnuť a tymto smerom ide aj slovensko ako som už vyššie pisal že podiel miezd na HDP na slovensku je len 37,4% či hlboko pod napriklad nemeckom a tym padom nemožu ani ťahať domacu spotrebu ale ty obhajuješ opak a to zrušenie minimalnej mzdy a ešte viac zniženie miezd čo povedie dalej k poklesu domacej spotreby a k tomu čo je vidieť dnes v grecku ktore nedokaže naštartovať ekonomiku ked ide v podstate opačnym smerom a spotreba pada a pada a robia sa ustupky firmam a podnikatelom a nie aby naštartovali domacu spotrebu :P

07.08.2016 | IvanPe

Roman, to vsetko je nepochybne fakt a nikto ho nespochnibnuje, faktom je, ze dobrovolne zvolena diktatura s tou vojensky udrziavanou sa neda porovnavat. Ani politicky ani ekonomicky a uz vobec nie z pohladu motivacie a spoluprace. Preto akakolvek snaha napasovat prirodzeny vyvoj (hoc aj slepu ulicku) na nasilny system, to nebude fungovat.
To je ako keby si chcel chovat morske ryby na rybniku a ze to nefunguje by si daval za vinu tej rybe ze sa nevie prisposobit.

07.08.2016 | IvanPe

Napriklad:
http://www.etrend.s...

07.08.2016 | zakaznik

Na tomto blogu sa prejavuje osobná nevyzretosť blogerky. Ešte pred tromi rokmi v rozhovore pre .týždeň vyjadrila želqnie, že pravicové strany vyhrajú voľby. Dnes tu šíri ľavicové myšlienky.

Odkedy moderovala ples spravodajských dôstojníkov, tak je úplne zmenená.
http://www.posledny...

07.08.2016 | @@@

ja nerozumiem čo je na tom čo sa tu v članku piše zle ?....dobre je tam zachytene presne to prečo sa ludia na slovensku spravaju tak sebecky lebo za 26 rokov im prave toto všetci hovoria od politikoch až po media potom je naivne očakavať opak :P

08.08.2016 | Roman Kanala

Našiel som rozhovor s Ľubošom Pástorom, ktorý tvrdí niečo podobné, ako Gaspár Tamás v pôvodnom článku. Že rozvoj dnes je na prospech len vlastníkom kapitálu, ale nie pracovnej sile a že by sa redistribúcia mala zmeniť, aby sa zmiernilo sociálne napätie v spoločnosti.

Na tejto politike už dlho stavať nemôžeme
Rozhovor s chicagskym ekonómom Ľubošom Pástorom o tom, čo musí zmeniť Západ, aby zachránil model otvoreného kapitalizmu. Hovorí tiež, prečo nie je v Chicagu so svojimi štyrmi deťmi za exota.
Denník Postoj, 13. 07. 2016
https://www.postoj....

08.08.2016 | IvanPe

Ten priekak spociva v tom ze obcania postsoc krajin si za cas od zmeny nemohli (podla krajiny) vytvorit kapital dostatocny na navrhovanu zmenu paradigmy. Inak suhlas, ale len pre rozvinute krajiny.
Ostatne krajiny to vrhne do zamestnaneckeho otrokarstva.

08.08.2016 | Roman Kanala

Som hovoril s kočkou, ošetrovateľka, vyskočená platnička. Nemohla dvíhať pacientov, vyhodili ju. Prácu nezoženie, nevie sedieť, nevie sa zohýnať. Vedela by stáť alebo ležať. Invalidný dôchodok jej nechcú priznať, nebola operovaná. Operovať ju nechcú, lebo je "poistená" vo Všeobecnej. Zamestnať sa nevie. Tak namiesto minimálnej mzdy 340 eur poberá najnižšiu sociálku 80 eur mesačne a nevie, čo bude.

Na Švajčiarsku po švajčiarsky by 6 mesiacov poberala plnú mzdu. Medzitým by ju operovali a buď by bola fit a vrátila sa do práce, alebo by už mala čiastočný invalidný dôchodok. Prácu by si našla ako dozor niekde v sámoške alebo pochôdzkárka, čo dáva pokuty za parkovanie, alebo niečo podobné. A dožila by sa dôchodku ako prispievateľ, nie ako poberateľ dávok vylúčený zo systému, lebo sa nezmestí do škatuľky.

08.08.2016 | @@@

tak vidiš na slovensku maš väčši kapitalizmus ako vo švajčiarsku :P....ved toto ste cheli tak to mate ....nemožete len vyberať čerešničku z torty :P

09.08.2016 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky je sociálny štát, lebo je plná zamestnanosť a je z čoho platiť. Plná zamestnanosť je preto, lebo ľudia pracujú. Ľudia pracujú, lebo majú prácu. Prácu majú, lebo pracovných miest je viac, ako obyvateľov krajiny. Pracovných miest je veľa, lebo pracovné zákony sú liberálne a podnikaniu sa nekladú prekážky. Dôležité je, aby podnikatelia podnikali a oni to budú robiť, ak to môžu robiť.

Na Zlodejsku po zlodejsky je všetko naopak, vďaka bakalárovi Richterovi a idiotom okolo.

Trojzavináčovi sa neodpovedá, lebo diskusia sa potom odvíja v pravom uhle niekam mimo témy. Urobil som to len výnimočne.

09.08.2016 | @@@

...ked sa na slovensku zavadzala rovna dan tak tvrdili toto :že ked budu mať podnikatelia a firmy viac penazi čo im rovna daň zaruči budu zamestnavť viac ludi ....vysledok 8 rokov rovnej dane a statisicke ludi v zahraniči a nezamestnoasť aj tak vyše 10% tak kde tie pracovne miest vznikli ? si priliš idealista nedookažeš pochopiť že kapitlizmus nemusi byť len dobro ale väčšinou je to samotne zlo ale ty si si zidealitoval a povyšil kapitlizmus na božstvo ku ktoremu sa chceš klaniať a ked sa iny k nemu nekľanaju a nepovažuju ho za božstvo ako ty a namiesto toho ho kritizuju aki zly to je system tak sa ti to nepači :P


a pred richterom to bolo akože lepšie ? :D....

25.08.2016 | lukic

a socializmus skrachoval alebo ludia v nom (severna korea) umieraju hladom.. co tu chces teda nastolit?

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
  • Počet článkov: 66
  • Priemerná čítanosť: 12209
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."