Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

Stret civilizácií vždy ovplyvňoval, ovplyvňuje a bude ovplyvňovať dianie na tejto planéte

11.01.2016 |

Zámerne píšem o imaginárnom médiu, aby moja polemika s klamstvami, ktoré nám prezentuje o strete civilizácií, nemalo osobný rozmer.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 15

Po útokoch na ženy v Nemecku, Fínsku a na ďalších miestach v Európe, sa úplne zosypala teória, že utečenecká kríza nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko. V troskách by tiež mala byť dôveryhodnosť mnohých médií.

Predstavme si médium, ktoré od začiatku migračnej krízy zapĺňa svoje stránky názormi, že tento stret civilizácií a náboženstiev nevyvolá žiadne riziko. Médium, ktoré popiera historickú skúsenosť, že pri strete svetov vždy vzniká bezpečnostné riziko. Tak ako osídľovanie Ameriky, tak ako stret troch náboženstiev v Jeruzaleme (kresťanstvo, judaizmus a islam), tak ako apartheid v Južnej Afrike alebo pretrvávajúci konflikt medzi hinduizmom a islamom v Indii/Pakistane. Stret kultúr bol takmer vždy plný krviprelievania a otroctva. Nezabúdajme ani na staroveké Grécko a antický Rím.

Filozofia národov a civilizácií nemusí byť zákonite nenávistná k tým druhým, ale v každom tábore sa nájdu extrémisti, ktorí napriek tomu, že je ich menšina, píšu dejiny celej väčšiny.

Predstavte si médium, ktorého redaktori toto od začiatku úplne ignorujú. Dokonca do spravodajských článkov, ktoré by mali byť informačné, pretláčajú svoj na vode postavený názor. Nevyužívajú na to rubriku „komentáre“, ktorá je na to určená.

Toto médium nerazilo strednú, rozumnú cestu. Neuverejňovalo rozhovory s ľuďmi, ktorí triezvo a bez emócii tvrdili, že migračná vlna so sebou prináša isté bezpečnostné riziká, a preto by sme ich mali jasne identifikovať a byť na ne pripravení, najlepšie im predchádzať. Toto médium sa neunúvalo osloviť tábor tých, ktorí pociťovali strach z neznámeho, toto médium sa rozhodlo týchto ľudí zosmiešňovať a zavrhovať. Toto médium naháňalo čoraz viac ľudí do náručia „ochrancu“ Roberta Fica. Médium, ktoré aj osem týždňov pred voľbami robí z vyjadrení premiéra na adresu migrantov tému číslo jedna.

Niekto by si povedal, že toto médium je zrejme naklonené súčasnej vláde, a preto pomáha jej predsedovi v kampani skrytým spôsobom. No, žiaľ, toto médium je len zle vedené. Redakcia, ktorá je presýtená bohorovnými nositeľmi pravdy, si urobila zo svojho zamestnávateľa len prostriedok svojej sebarealizácie, ktorá má prednosť pred logikou, stratégiou a snažením sa o verejné dobro. Alebo to nie je o egocentrizme a egomaniactve, ale o peniazoch?

Andrej Bán píše: „Pretože na internete ide najmä o jedno jediné: počet klikov čitateľov. Od toho sa odvíja úspešnosť danej stránky, aj z hľadiska inzercie. Inými slovami, živíte nás vy, milí čitatelia, ak si kliknete na naše príspevky. Čím chytľavejší a provokatívnejší titulok, tým lepšie. O obsah ‚zvyšku’ článku už natoľko nejde. Hra je dokonalá.“

Utečenecká kríza sa ponúkla súčasnej vláde ako vhodný tip na kampaň. Robert Fico skúsil. A média, ktoré sa mu snažia robiť opozíciu, na to skočili. Každý len čaká s mikrofónom na to, čo premiér povie o utečencoch, namiesto toho, aby spovedal iných kandidátov.

Hovorí sa, že média majú moc ovplyvňovať masy. Na Slovensku všetky média naháňajú ľudí do náručia Robertovi Ficovi. Niektoré zo svojej ľavičiarskej podstaty, niektoré kvôli majiteľom a iné zo svojej nekonečnej hlúposti, spupnosti a absentujúcej schopnosti kriticky sa zamýšľať na súčasným dianím.

Ak by naše imaginárne médium od začiatku písalo, že utečenci predstavujú isté bezpečnostné riziká a že riešením nie je zavrieť hranice, ale na tieto riziká sa zodpovedne pripraviť, prípadne tok utečencov regulovať, mohlo by dnes, po útokoch v Európe, mať ešte stále svoje miesto medzi dôveryhodnými zdrojmi. Dnes totiž toto médium vyznieva rovnako smiešne ako extrémistické média z opačnej strany barikády.

Policajný prezident, ktorý sa snažil zatajiť pôvod páchateľov útokov, bol odvolaný. Ani jeho úmysel, zamlčať politicky citlivú tému nie je vážený viac ako pravda. On je mimo služby. Akú ujmu môže mať imaginárne médium, kto ho potrestá za jeho prostoduché posolstvá za posledný rok?

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 15

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...