Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

Problémom kauzy Biľakovej busty je Daniel Lipšic

20.01.2016 |

Keby sa Lipšic nevenoval politike, bol by možno dobrý advokát. A naopak. Keďže robí jedno i druhé, nie je ani dobrý politik, a zrejme ani dobrý advokát.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Pojednávanie s umelcami, ktorí vyjadrili svoj názor na Biľakovu bustu jej poškodením, je stanovené na 3. februára. Obhajobou, ktorej autorom je ich obhajca Daniel Lipšic, zrejme neuspejú.

Rozhodla som sa napísať tento blog skôr, ako bude známy verdikt súdu preto, aby bolo jasné, že ak výtvarníkov uznajú vinnými, nebude to preto, lebo sudca sympatizuje s komunizmom, ale preto, lebo ich obhajoba si urobila zle svoju robotu. Vystavenie busty Vasila Biľaka považujem za prejav politickej a historickej negramotnosti a morálneho cynizmu. To však nie je pre hodnotenie právnej podstaty prípadu dôležité.

Lipšic pre Denník N poodhalil líniu obhajoby. Vyjadril sa, že obžaloba je absurdná, lebo „naše zákony zakazujú stavať pomníky ľuďom, ktorí boli vrcholnými predstaviteľmi totalitných režimov. Neviem si predstaviť, že by niekto v rodnej obci Heinricha Himmlera postavil jeho pamätník. Výtvarníci teda konali v nutnej obrane, lebo bol páchaný trestný čin, a preto by mali byť oslobodení.“

Daniel Lipšic sa nešpecializuje na trestné právo, no neviem, či je to pre bývalého ministra spravodlivosti a vnútra ospravedlnenie. V tomto prípade rozhodne nešlo o nutnú obranu a to vie aj študent právnickej fakulty.

Podľa Trestného zákona sa nutnou obranou rozumie:

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.

Zaujímavý je najmä odsek dva. Odhalenie a umiestnenie busty nebol taký útok na záujem chránený trestným zákonom, ktorým zrejme podľa pána Lipšica je demokratické zriadenie, aby sa nedal odvrátiť legálnou cestou. Upovedomením orgánov činných v trestnom konaní v prvom rade.

Dalo sa ísť cestou možno dovoleného rizika podľa paragrafu 27 Trestného zákona, materiálneho korektívu, občianskej neposlušnosti, ale rozhodne nie cestou nutnej obrany!

Denník N ďalej píše, že podľa Petra Kalmusa je zvláštne, aby boli obvinení práve z poškodzovania cudzej veci, keď poliatie farbou je len zašpinenie a znečistenie, nie poškodenie. „Svojím spôsobom sme vlastne ten pomník dotvorili,“ konštatoval.

Paragraf 246 trestného zákona: (1) Kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Obhajca by mal klientovi vysvetliť podstatu trestného činu, z ktorého je obvinený. Ak to Kalmusovi obhajca nevysvetlil, možno by ho mal vymeniť. Ak, samozrejme, obvinení nie sú zainteresovaní na tejto veľmi čudnej forme volebnej kampane doktora Lipšica.

Takže ak bude vynesený rozsudok, že obaja obžalovaní sú vinní zo skutku, ktorý im obžaloba kladie za vinu, nebude to preto, lebo sudca stratil súdnosť, ale preto, lebo obhajoba odflákla svoju robotu. Nezvyknem komentovať prácu advokátov, lebo sa to nepatrí, ale tu nejde o dobro pre spoločnosť ale opäť o sebaprezentáciu Daniela Lipšica, ktorý sa pchá do verejne sledovaných káuz a robí tým viac škody ako úžitku. To, že Denník N opäť priniesol nekritickú správu bez štipky snahy o objektívne zhodnotenie veci sa už ani neoplatí komentovať. Keď je šéfredaktor s takouto šlendriánskou prácou spokojný, je to jeho zodpovednosť. 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...