Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Priemerná väčšina, podpriemerná elita?

09.06.2016 |

Diskusia (11 reakcií)

09.06.2016 | Roman Kanala

Doporučujem pozrieť pôvodný článok Petra Robejška, na ktorý sa autorka ostatne i odvoláva v úvodnej časti svojho dielka.
http://www.reflex.c...

Na príklade nesprávneho poňatia pojmu demokracia pre začiatok je potom rozvinutá myšlienka, prečo môže byť spriemerované kolektívne rozhodnutie menej chybné, ako individuálne, hoci osvietenej hlavy. Inak povedané, oratórium na chválu priamej demokracie a rozhodovania referendami v dôležitých otázkach. Alebo prečo Švajčiarsko robí menej chybných krokov, ako diktatúry. Proti Ficizmu by bola najlepším liekom úradnícka vláda a prechod k priamej demokracii s právom referenda.

Z článku je link na iný článok: Demokracie je pomalá, je ale lepší než vláda pevné ruky a hysterické hlavy. http://www.reflex.c...
Tiež ho vrelo doporučujem.

Škoda, že autorke všetko toto poslúžilo ako odrazový mostík k iným záverom. Oštekať Lipšica, ako obvykle.

09.06.2016 | zakaznik

Napriek tomu je tu určitý posun. Už to (zdá sa) nie je falošný bloger, kto tu kydá na Lipšica.

Môj názor je, že banalizovanie rozkrádania a únosu štátu je príznakom poruchy osobnosti. Kde človek s bežným funkovaním časti mozgu zodpovednej za empatiu vidí poukazovanie na zločin, tam človek s poruchou osobnosti vidí divadlo s igelitkami.

10.06.2016 | libertarian

Roman Kanala :
"Pointou je, že v mase sa automaticky vybalansuje egoizmus s idealizmom, pragmatizmus s vizionárstvom, naivita s cynizmom a hlúposť s múdrosťou."

- Tento názor je TOTÁLNE BLBÝ.
Demokratickým hlasovaním možno dobre odhadnúť váhu býka. A to je všetko. Všetko ostatné sa v demokracii robí zle.
Obhájcovi demokratického hlasovania by som doprial : Chod namiesto lekára k liečeniu na ulicu, a demokraticky ti okoloidúci navrhnú najlepší liek na liečenie. Zo všetkých návrhov si vyberieš liek NAJČASTEJŠIE doporučený. Teda "najlepší".
--------------------------
"prechod k priamej demokracii s právom referenda. "
- tiež pekná hlúposť.
Občanom, ktorí si dlhodobo volia samých gaunerov, dáme právo PRIAMO si robiť zákony na VZÁJOMNÉ OKRÁDANIE. Chudobní navrhnú pre bohatých 90 % -né zdanenie, A spoločnosť krachne do roka.
Nejaké referendum by som povolil jedine anjelom v nebi.


10.06.2016 | libertarian

Roman Kanala :

"Z článku je link na iný článok: Demokracie je pomalá, je ale lepší než vláda pevné ruky a hysterické hlavy. http://www.reflex.c...
Tiež ho vrelo doporučujem. "


- tiež hluposti. Demokracie, ale aj vláda pevné ruky sú OBE ZLÉ.

A absolutne hlupe je spájať diskusiu o demokracii s diskusiou o migrantoch.
Všetky tie témy NIE SÚ o hľadaní "správneho" riešenia !!!!!
Ak nechcem žiť uprostred arabských migrantov, tak to nemá NIČ spoločné so SPRÁVNOSŤOU alebo nesprávnosťou. Nechcem, a basta.

Ak nechcem susedovu dceru za manželku, tak to tiež nie je o SPRÁVNOSTI. Chcem, nechcem, moja voľba. Žiadna správnosť. Alebo má byť o tom referendum ???

09.06.2016 | @@@

pred volbami mala každa politicka strana rovnaku možnosť osloviť voličov to že ich neoslovila je vlastne ich chyba nie chyba voličov ti si len vyberaju čo maju v ponuke ak maju v ponuke mizeriu tak si vyberu len z toho oni inu možnosť nemaju äjedine neisť voliť ) alebo nie je tam žiadna ina kolonka že dalšie alebo ine .....ak sa niekomu nepačia vysledky volieb tak mal na tom popracovať pred voolbami a nie po nich ....po nich može už len zosumarizovať a poučiť sa na vlastnych chyba len ta naša opozicia sa nie a nie poučiť ....tak nariekajte dalej :P

09.06.2016 | Martiman

Robejšek si zamieňa múdrosť davu s priamou demokraciou, alebo to aspoň vo svojom článku nevhodne mixuje. Plus je tak trocha antiintelektuál. Ale čo už s ním... Referendum je vyslovene zlý príklad múdrosti davu, lebo na otázku sa odpovedá buď áno/nie. Ale ten omyl až tak veľmi nevadí. Dá sa to prekusnúť.

"Daniel Lipšic 83 915 preferenčných hlasov. To znamená, že len 1,8" Tiež ma to irituje. A aj to ako sa pred voľbami vždy tvrdí, že nevoliť nie je alternatíva.

Ja sa tejto téme momentálne tiež venujem, ak máte záujem, tu je link na moje blogy http://martinforro1...
vymyslel som volebný systém, ktorý je vo svojej podstate modelovým pre využitie múdreho davu.

10.06.2016 | @@@

nerozumiem prečo je potrebne do systemu vnašať zložitosť ked vysledok bude taky isty ?

10.06.2016 | Martiman

Lebo referendum nie je o múdrosti davu. Referendum (ak je funkčné) je o tom, že politici si dajú záležať na tom, aké zákony schvália. Prípadne umožňuje ľuďom zúčasniť sa na legislatívnom procese aj priamo. Samozrejme, múdry politik v švajčiarskych podmienkach zakomponuje ankety a diskusie do prípravy a presadzovania návrhu, aby zvýšil svoju šancu na úspech. My máme problém s tým, že ľudia nie sú zvyknutí sa starať o veci verejné. U nás nie je na priamu demokraciu pripravená "pôda", čo samozrejme neznamená, že som nejak zo zásady proti referendu.

Najprv je ale treba prečistiť parlament (a cez ten aj iné nevolené funkcie, vrátane justície a policajného zboru) a dať politikom dôvod na každodennú pochybnosť, či budú znovu zvolení alebo či im za ich akcie nebudú hroziť reálne sankcie. Pri väčšej fluktuácii sa znižuje riziko politického a klientelistického ovládnutia PZ a súdnictva ako je tomu teraz. Teraz sa poslanci len snažia votrieť do priazne straníckeho šéfa.

Iné alternatívy, napríklad väčšinový systém alebo zmiešané systémy majú zas iné nevýhody, alebo sú iba kozmetickou úpravou a akýmisi kvótami na rovnomernú priestorovú reprezentáciu. Samozrejme, môžeme sa baviť o kandidatúre nezávislých osobností, ale to považujem za podružný problém. Už v súčasnosti sa totiž mnohé nezávislé osobnosti, prípadne včlenené kandidátky vyskytujú. V mojom návrhu by sa takémuto kandidovaniu snáď darilo ešte viac, lebo strany by museli naozaj tvrdo bojovať o každý zlomok hlasu, aby prekonali kvórum.

A ešte k tej zložitosti môjho návrhu: ja viem, je dosť zložité ten systém vysvetliť slovami, lebo tie princípy sú veľmi abstraktné. Plánujem však vytvoriť testovaciu verziu, najlepšie už pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami, a šíriť ju. Tak si bude môcť každý vyskúšať hlasovanie "hands on". A ak bude chcieť, tak môže aj poslať svoj hlas na vyhodnotenie a potom už budem mať reálnu ukážku toho, ako to (ne)funguje. Samozrejme dúfam, že to fungovať bude :-)

10.06.2016 | libertarian

Dal by som v referende otázku :

"Akú daň navrhuješ pre svojho suseda?"
a. 10 %
b. 50 %
c. 90 %
Väčšina ludí by hlasovala za C.

11.06.2016 | Martiman

A sused by hlasoval o tvojich daniach tiež C. Keby si to obaja uvedomili, tak by zahlasovali za niečo medzi a a b. Ak by hlasovali c, tak by si to aj tak nakoniec uvedomili, že spravili blbosť.

11.06.2016 | @@@

ja mam skôr pocit že autor od toho čaka take vysledky ake chce on ....aj preto je toto nezmysel ak niekto vytvara niečo na konci čoho bude len to jeho vyvolene to je ako keby aj ja som vymysel hru ktora bude najviac vyhovovať mne ved čo ma po ostatnych všakže :P

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
  • Počet článkov: 66
  • Priemerná čítanosť: 12213
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."