Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

Prečo Lipšic z Fica Mečiara robí

18.02.2016 |

Keď vládu Roberta Fica prirovnávajú k obdobiam normalizácie a mečiarizmu, je to trápne. Nie preto, že by si Fico nezaslúžil kritiku. Je to však neúcta voči obetiam normalizácie a Mečiarovho režimu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 30

Mečiarizmus v ústach OľaNO - Nova

V predvolebnej kampani sa niektorí uchyľujú k absurdným prirovnaniam. Kandidát na poslanca za OľaNO – Nova Gábor Grendel povedal, že  „Ficov útok na Matoviča je ako únos Kováča mladšieho“.

Daniel Lipšic sa ku kauze Matovičovho účtovníctva vyjadril takto: „Takéto bezprecedentné zneužívanie polície tu bolo naposledy za Mečiara.“

Igor Matovič sa zatiaľ drží pri zemi a hovorí o Ficovi ako o Mečiarovom učňovi.

Prirovnania k Mečiarovi a mečiarizmu sú na slovenskej politickej scéne pomerne bežné, no vzhľadom na obete mečiarizmu by bolo vhodné, aby predtým, ako niekto vypustí niečo takéto z úst, vedel veľmi podrobne, čo sa počas Mečiarovych vlád dialo.

Z mečiarizmu sa obviňoval Kaník s Matovičom, Gál s Matovičom, prirovnávaná k tomuto typu vlády bola aj SaS v čase, keď ju opúšťal Matovič. Dokonca ja sama som raz použila v súvislosti s Matovičom mečiarizmus, ale len na porovnanie praktík klamania a špinenia na ostatných.

Ak Lipšic povie, že polícia je zneužívaná ako za Mečiara, evidentne po svojom návrate z USA, kde dobu mečiarizmu pán Lipšic trávil, by si mal doplniť vzdelanie o tom, kto a ako bol za Mečiara zneužívaný, prenasledovaný, perzekvovaný, zavraždený, aký spôsob zastrašovania je pre toto obdobie typické. Keby to pán Lipšic vedel, v živote by nemohol postup polície, ktorá sa snažila s Matovičom niekoľkokrát dohodnúť termín výsluchu, takto nazvať. Veľmi dobre si prečítajte, koľko polícia žobronila, aby si na ňu Matovič urobil čas.

Polícia na Slovensku nie je úplne nezávislá, nebola ani keď jej ministroval Lipšic, vtedy mu to nevadilo. Ale aby ju niekto porovnával s políciou, ktorá páchala zverstvá za Mečiara, tak na to treba riadne silný žalúdok alebo ešte silnejšiu politickú motiváciu. Vyjadrenie Gábora Grendela, ktorý Matovičovu kauzu prirovnal k únosu Michala Kováča mladšieho, platí to isté. Hádam by sa mal pán Grendel zamyslieť, k čomu by potom prirovnal, keby Matovičovu manželku alebo deti zavliekli do cudziny.

Lipšic, Grendel a Matovič robia z Fica Mečiara iba preto, lebo jediné, čo dokážu ponúkať je permanentná revolúcia. Revolučná atmosféra si vyžaduje nepriateľa. Obávaného nepriateľa. A keď ním Fico nie je, tak mu treba nasadiť Mečiarovu hlavu.

Spolok okolo Igora Matoviča nedokáže poraziť Fica normálnymi politickými prostriedkami. Také je vysvetlenie strašením mečiarizmom. Je zaujímavé, že oveľa úspešnejší Procházka sa k takýmto nezmyselným historickým paralelám neuchyľuje.

Normálizácia v ústach Týždňa

Titulka Týždňa zobrazuje Roberta Fica ako Gustáva Husáka. Text k titulke je „Normalizácia“ s podnadpisom: „Štátostrana s chápadlami na každom úrade. Slovensko v roku 1968 či tri týždne pred voľbami? Prinášame veľkú tému o strane Smer.“

Facebook .týždeň

Obálka .týždňaZdroj: Facebook .týždeň

Odborný rozbor s porovnaním podobností strany Smer a KSČ. No dajme tomu. Ale vydávať Roberta Fica za Gustáva Husáka je naozaj nehoráznou neúctou k obetiam normalizácie. Ani jeden jediný redaktor Týždňa si za Fica neprešiel takým peklom ako novinár, ktorý po Pražskej jari prišiel nielen o prácu, ale aj o mnohé občianske práva. Uvedomujú si autori, aký odkaz dávajú ďalším generáciám? Naozaj chceme v budúcich generáciách vypestovať pocit, že Ficova vláda je rovnako zlá ako bola normalizácia? Je to rovnako falošná historická paralela, akú používajú Matovič, Lipšic a spol., čím Týždeň klesá na ich intelektuálnu úroveň.

Čo Týždeň a OĽaNO – Nova netušia

To, čo žijeme teraz je, s prepáčením, jeden veľký bordel na všetkých úrovniach štátnej správy, ale nie je to žiadna totalita. A Igor Matovič nie je žiadna obeť ako Přemysl Coufal, alebo kardinál Štepán Trochta. To boli obete normalizácie. Potrebujeme budovať silnejšiu občiansku spoločnosť, potrebujeme presvedčiť ľudí, aby sa zaujímali o verejný život, ale rozhodne pri tom neriskujeme holé životy.

My vieme z Roberta Fica urobiť opozičného poslanca svojim hlasovaním práve vďaka tomu, čo si prežili obete normalizácie a mečiarizmu. A takýmito neuváženými prirovnaniami dehonestujeme ich pamiatku.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 30

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12164
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...