Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

O Osuského facke alebo Ako kto má byť v demokracii fackujúci a kto fackaný

14.07.2016 |

Poslanec za SaS Peter Osuský dal na proteste pred Bonaparte facku provokatérovi Rudolfovi Vaskému. Verejnosť sa teraz háda, či existuje niečo ako oprávnená facka, alebo je akékoľvek násilie neakceptovateľné.

 • Tlačiť
 • 17

Príznačný je komentár Eugena Kordu, ktorý Osuského (svojho priateľa, ako uvádza) chváli za facku a píše, že si z toho zoberie ponaučenie a nabudúce Vaskému strelí on sám. Zábavné v komentári je, ako Korda opisuje Vaského provokatérske taktiky: „Tento muž totiž už roky pobehuje po všetkých verejných akciách s malou kamerkou (telefónom) a sústavne provokuje... Nejde mu o nič iné, len o to, aby svoju obeť vyprovokoval k nejakej ostrejšej reakcii a potom to videjko s veľkou slávou zavesil na web.“

Presne toto isté robí aj pán Korda. Pamätám si, ako na súde s Kalmusom a Lorenzom nakrúcal jeden starý manželský pár. Pán bol s barlami a povedal mu, že si to neželá. Avšak Korda naďalej provokatívne nakrúcal ďalej a spýtal sa ho „a čo mi urobíte?“ na čo starček reagoval, že s tým má prestať. Korda sa snažil starčeka vyprovokovať k ostrejšej akcii.

Podľa Kordovej logiky mu zrejme ten pán mohol oprávnene trafiť. Asi barlou, lebo rukou by už nevládal. Keby sa to však stalo, bolo by to kriku, že si niekto dovolil fyzicky napadnúť novinára. Novinári a politici sú nedotknuteľní, ale občan, z ktorého tu všetci žijú, už nedotknuteľný nie je. Pri občanovi už zvažujeme, čo tomu predchádzalo, aké sú okolnosti a potom budeme hodnotiť, či aj jeho fyzická integrita je záujem chránený Trestným zákonom, alebo nie. To je absolútny nonsens.

Nič, vôbec nič neospravedlňuje reakciu poslanca Osuského. Nielen radový občan, ale aj zakladateľ Občianskej konzervatívnej strany, neskôr zvolený za poslanca na kandidátke Mostu – Híd, neskôr kandidát na prezidenta a momentálne poslanec SaS Peter Osuský totiž môže použiť násilie len pri odvracaní fyzického útoku alebo pri očividnej hrozbe takéhoto ataku. To mu však od provokatéra Vaského nehrozilo. Navyše, na mieste bola polícia a taktiež dozor samotných usporiadateľov, takže nespratníka mal kto spacifikovať. Rovnaký názor verejne vyjadril aj publicista Michal Havran. Jeho poznámka spustila na internete také neuveriteľné reakcie, že ich nemožno nazvať inak ako prejav absolútnej straty súdnosti niektorých komentátorov a verejne činných osôb.

Facebook

Zdroj: Facebook

Rada by som napísala, že poslanec Osuský klesol na úroveň Matoviča, avšak on ju ešte podliezol, pretože vodca strany štyroch členov ešte občanov nefackal. Mimochodom, v demokracii majú občania (samozrejme obrazne) fackovať politikov, nie naopak. Peter Osuský tento vzťah dokonale postavil na hlavu a ani trochu ho neospravedlňuje, že občan Vasky mu neoprávnene nadával do fašistov. Teraz mu môže oprávnene šplechnúť do očí, že je grobian.

Tu si elity totiž mýlia politickú korektnosť (ktorou by podľa nich bolo, keby Osuský Vaskému facku nedal) s absolútne zaužívanou normou, že fyzické násilie je pre civilizovanú spoločnosť neakceptovateľné (mimo nutnej obrany a krajnej núdze).

Facebook

Zdroj: Facebook

Navyše pán Osuský podľa svojich vyjadrení facku neľutuje. Možno nie každý si uvedomuje, aký precedens by z tohto mohol byť. Nabudúce príde Kaliňák k Matovičovi a jednu mu vrazí? Nie, pardón, to je iný prípad. Tak Kotleba príde k aktivistovi, ktorí bude naňho kričať, že je platený Židmi, a dá mu facku, lebo to teda určite nie je pravda? Nie, to je tiež iné. Tak príde Sulík k Chromíkovi a dá mu facku, lebo ten ho nazve bigotným?

Uvedomujete si, aký princíp sa snažíte legalizovať schvaľovaním a pochopením Osuského facky? To nie je normálne, spravodlivé rozčúlenie nasledované spravodlivou fackou! Pokračovať to bude renesanciou „oko za oko, zub za zub“? Peter Osuský je dosť skúsený politik, aby vedel, kedy si má udržať nervy na uzde a keď to napriek tomu nevie, nemal by sa zrejme zúčastňovať verejných akcii.

Celé protesty pred Bonaparte by mali byť občianske a v tom sa zhodujem s Fedorom Gálom. „Nie som zvedavý, aby mi na námestí štrngal Budaj klepcami, Nicholsonová vysvetľovala, akí sú to hajzli. Sila občianskej spoločnosti spočíva v tom, že nepotrebuje volených politikov, aby ju viedli.“ „Kedy sa v parlamente naposledy riešil problém, ktorý mal vecný charakter?“

                                                          

Kotlebu môže podľa neho poraziť vecná diskusia, napríklad keď bude musieť debatovať o dôchodkovej reforme.

 • Tlačiť
 • 17

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12213
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12213
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...