Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

Neklamme sa, utečenci sú naozaj bezpečnostné riziko

20.09.2015 |

Utečenci predstavujú bezpečnostné riziko. Nie primárne teroristické. Rizikom sú preto, lebo ak nezvládneme túto vlnu, zažijeme taký stret civilizácií, o akom sa nám doteraz nesnívalo.

 • Tlačiť
 • 10

Európske krajiny nesmú byť osočované za to, že používajú donucovacie prostriedky na vynútenie dodržiavania pravidiel. Ich nedodržiavanie totiž vedie k anarchii a každá anarchia končí diktatúrou.

Strašiak menom Islamský štát

V súvislosti s utečencami sa spomína pojem bezpečnostné riziko. Jeden tábor zložený, prevažne z novinárov Denníka N, priaznivcov Výzvy k ľudskosti a samozvaných bezpečnostných analytikov, tvrdí, že utečenci alebo migranti, ktorí momentálne húfne prichádzajú do Európy, nepredstavujú bezpečnostné riziko. Na druhej strane je Slovenská informačná služba, povedzme že aj vláda a potom množstvo odborníkov a faktov.

Nikto si však nedal námahu vysvetliť, čo to je bezpečnostné riziko. Premiér, ktorého argumentácia pri utečencoch občas stráca logiku, hovorí o teroristoch. No bezpečnostným rizikom nie je to, že medzi utečencami sa nachádzajú príslušníci Islamského štátu. Táto skupina, reprezentujúca takzvaný kalifát, skôr vyzýva moslimov, aby prišli žiť na územie, ktorému vládne, nie naopak. To však neznamená, že migranti nepredstavujú bezpečnostné riziko.

Čo hovoria tajné služby

„Ultra-konzervatívni islamisti sa snažia naverbovať sunitských moslimov spomedzi utečencov v Nemecku tak, že im ponúkajú pomoc,“ v interview pre Reuters to povedal šéf nemeckej kontrarozviedky (BfV) Hans-Georg Maassen. Pokračoval, že spravodajské služby spozorovali, že salafisti sa hrajú na filantropov a nadväzujú kontakt s utečencami, pozývajú ich do vybraných mešít, kde sa ich snažia zradikalizovať a naverbovať pre svoju vec.

Maassen tiež povedal, že v spolupráci s rozviedkou vyhodnotili ako nepravdepodobné, že by príslušníci Islamského štátu prichádzali do Európy pod krytím utečenca. Skôr teda dochádza k radikalizácii až po nejakom čase. Z toho vyplýva, že z vykorenených moslimov sa v západnej Európe teroristi môžu stať. Nie, že sem prídu už „hotoví“ teroristi.

Žiadna spravodajská služba nevie predpokladať, koľko percent utečencov sa bude časom radikalizovať. Definovať bezpečnosť sa dá len vyhranením voči nebezpečenstvu. Radikalizovanie sa niektorých moslimov bude bezpečnostné riziko a nikto dnes nevie povedať, do akej miery bude veľké.

Prehovoril šéf MI5

Šéf kontrarozviedky Veľkej Británie momentálne lobuje za zvýšenie právomoci spravodajských služieb sledovať komunikácie na sociálnych sieťach a jeho iniciatíva je pochopiteľná. MI5 aktuálne sleduje aktivity radikálov na svojom území, ale tiež priznáva, že nie je schopná sledovať všetky podozrivé činnosti neustále. Riaditeľ MI5 generál Andrew Parker dal pred pár dňami prvý rozhovor naživo v 106 ročnej histórii tejto služby, aby povedal ľuďom, prečo britská kontrarozviedka potrebuje viac právomocí. Povedal, že britským tajným službám sa podarilo za posledných 12 mesiacov zlikvidovať šesť pripravovaných teroristických útokov a službám v zámorí až deväť. Tiež dodal, že MI5 má skúsenosť, že k zradikalizovaniu jednotlivca do bodu násilia stačí zopár týždňov. V rozhovore pre BBC Radio 4 tiež odznelo, že väčšina moslimských jednotlivcov, ktorí sa stali súčasťou príprav na teroristický útok vyrástlo už v Británii, prešlo cez miestny edukačný systém a napriek tomu sa rozhodli, že krajina, v ktorej sa narodili, je ich nepriateľom. Takto vyzerá stret civilizácií naprieč generáciami a to je skutočné bezpečnostné riziko.

Taktiež je veľmi znepokojivé, že redaktor DailyMail bol schopný si zaobstarať identitu Sýrčana, zabitého minulý rok. Jednoducho si kúpil pas, občiansky preukaz a vodičský preukaz za dve tisíc libier. Je to znepokojivé napriek tomu, že EÚ disponuje pomerne slušnými technológiami na rozoznávanie falošných dokladov.

Vojna zástupcov

Týmto blogom nechcem povedať, že Európa by nemala byť solidárna s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou a povedzme si pravdu, to čo sa deje na území Sýrie, už dávno nie je občianska vojna. Bojuje sa na viac ako dvoch tisíckach frontov, z toho na 400 bojuje sýrska armáda. Do tohto konfliktu sú zainteresovaní lokálni (Saudská Arábia a jej spojenci, Turecko, Irán, Libanon) i svetoví hráči (USA, Rusko). Každý z hráčov má na bojisku svojich zástupcov či chránencov. A Sýria nie je jediným bojiskom, pretože táto vojna prebieha aj v Iraku a nesmieme zabúdať ani na Jemen. Ide predovšetkým o regionálny konflikt o vplyv a Európa, ktorá je na ňom najmenej zaangažovaná, je ním neprimerane zaťažovaná.

Európa a jej štáty majú vzhľadom na svoju bezpečnosť a zachovanie vlastného spôsobu života právo vyžadovať od utečencov, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia, aby sa registrovali, aby dodržiavali pokyny policajtov. Ani fakt, že utekajú pred vojnou a sú unavení neospravedlňuje násilnosti, ktorých sa dopúšťajú. Ani to, že Európska únia sa nevie dlhé týždne dohodnúť na tom, ako zabezpečiť registráciu a ako udržať humánne utečencov na územiach Grécka a Talianska do doby, kým sa registrujú a následne budú transportovaní do jednotlivých krajín, nie je ospravedlnením násilia.

Trvajme na svojich pravidlách

Nič neospravedlňuje mužov, ktorí do prvej línie pošlú ženy s deťmi, nič neospravedlňuje ženy, ktoré prehodia svoje deti cez maďarský plot. Európa dlhodobo bojuje s fenoménom ľudských práv. Bohužiaľ, sú chápané ako množstvo oprávnení. Ale rubom práva je povinnosť. Európa ako taká to zväčša chápe a od svojich občanov takéto správanie vyžaduje. Prečo to nevyžaduje aj od tých, ktorí sa snažia prísť do Nemecka? Lebo Nemecko je pre nich symbolom slobody a bezpečia? Treba si uvedomiť, že sloboda a bezpečnosť sú v istom zmysle opozitá a nikdy nedosiahnete jedno aj druhé. Sloboda a bezpečnosť musia byť vyvážené. Európa sa to pomaly učí a má plné právo to vyžadovať aj od ľudí, ktorí sem prichádzajú. Ak máš práva, máš aj povinnosti.

Znie to možno tvrdo, ale mierumilovná väčšina je vždy irelevantná. (Nie z pohľadu humanity, ale z pohľadu bezpečnosti, o ktorom sa rozprávame). Väčšina Nemcov bola mierumilovná, napriek tomu nacisti vyvraždili milióny ľudí. V roku 2001 žilo v Spojených štátoch 2,3 milióna moslimov, nech aj mierumilovných, no stačilo 19 z nich na to, aby zabili tri tisíc ľudí v Svetovom obchodom centre a odpálili čistky na Blízkom Východe.

Americká administratíva reagovala tak, ako si teroristi želali. „Teroristi sú presvedčení, že vláda, zaskočená a znepokojená teroristickými útokmi, bude musieť z donútenia verejnosti alebo vlastnej neuváženosti, teroristickému útoku odpovedať rovnako brutálne, slepo. Túto teóriu vyjadrili aj baskickí teroristi, keď napísali: ‚Nepriateľ, veľké zviera poštípané mnohými včelami, je rozzúrený do nepríčetnosti a slepo útočí naľavo, napravo, na všetky strany. Tým sme dosiahli jeden z našich hlavných cieľov, prinútili ho páchať tisíce zverstiev, brutálnych činov. Väčšina jeho obetí je nevinná. A potom ľudia, dovtedy viac menej pasívni a vyčkávajúci, sa vo svojej rozhorčenosti obrátia k nám. V lepší výsledok sme ani nemohli dúfať.’“[1]

Médiá môžu fakty zamlčať, nie zmeniť

Toto slúži na verbovanie moslimov v Európe aj mimo nej. A to je obrovské bezpečnostné riziko, za najväčšie v súčasnosti ho označil aj šéf britskej tajnej služby, takže napriek tomu, že Slovenská informačná služba dnes možno nemá najprofesionálnejšie vedenie, jej tvrdenie, že nekontrolovaný prílev migrantov je bezpečnostné riziko, je pravdivý a môžu si o tom novinári písať, čo len chcú. Fakty nezmenia.

Ako zaujímavú perličku na záver dodávam graf z Eurostatu (dúfam, že pre kritikov dosť relevantný zdroj), podľa ktorého v prvom štvrťroku 2015 bolo najviac žiadostí o azyl v členských krajinách únie od občanov (ak sa tak dajú nazvať ľudia obývajúci štát, ktorý Slovensko neuznalo) Kosova. A presne táto štatistika bola podkladom pre špekulácie, že ide o ekonomických migrantov. Za druhý štvrťrok sa štatistiky zmenili.

http://ec.europa.eu/eurostat

EurostatZdroj: http://ec.europa.eu/eurostat

Ako povedal svojho času Ronald Reagan : „Nemôžeme sa tváriť nevinne vo svete, ktorý nie je nevinný.“ Zrejme si to hovoril posledné dni aj prezident migračného úradu v Nemecku Manfred Schmidt, ktorý odstúpil z osobných dôvodov.

Tento blog nemá nikoho vystrašiť. Ale spájať dokopy bezpečnosť, solidaritu a dobročinnosť je veľmi neprofesionálne. Slovinsko už tiež použilo proti migrantom slzotvorný plyn. Budeme teraz čítať, že Slovinsko má diktátora?

P.S. : V texte som parafrázovala aj americkú konzervatívnu a kontroverznú žurnalistku pôvodom z Libanonu Brigitte Gabriel, ktorá vzhľadom na to, čo si jej kresťanská rodina vytrpela v Libanone od Islamistov počas občianskej vojny, je aj anti-islamistickou aktivistkou. Avšak na rozdiel od mnohých našich žurnalistov pracuje s faktami.

[1] Justičná revue 3/2012, Problematika právnej definície terorizmu z medzinárodného hľadiska, JUDr. Ivan Ikrényi, PhD.

 • Tlačiť
 • 10

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12204
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12204
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...