Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Izrael zintenzívňuje vzťahy s Ruskom

12.07.2016 |

Diskusia (43 reakcií)

12.07.2016 | Roman Kanala

Vojenské výdavky ako podiel HDP:

http://data.worldba...

Dlhodobo dávajú najviac na obranu krajiny vo vojne, severná Afrika, Mydlový Východ a v moslimskom svete. Všade inde sa výdavky znižujú.

12.07.2016 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem článok Juraja Mesíka z 10. júl 2016 u Smeho http://komentare.sm...

Článok je zapijanovaný, ale zaujímavé číslo je 37% ruského štátneho rozpočtu, ktoré idú na armádu a bezpečnosť (údaj za 1Q 2016).

Ďalšie zaujímavé čísla sú deficit EÚ v obchodnej bilancii s Ruskom:
2013 70 mld Eur
2014 64 mld Eur
2015 46 mld Eur
Rusko kupuje autá, priemyselný tovar i potraviny a vyváža ropu a plyn (60 až 70% ruských príjmov). Do Ruska ide 7% exportu EÚ, ale z Ruska prichádza až 12% importu kvôli rope a plynu. EÚ kupuje 46% ruského vývozu plynu, Čínsko 7%, Japonsko 4%.

Deficit v obchodnej bilancii majú voči Rusku i Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, ktoré trpeli ruskou okupáciou, no nemajú na výber, musia od nich kupovať plyn. Po plynovej kríze 2009 si Poliaci postavili terminál na skvapalnený plyn, ďalší si postavila Litva a Poľsko stavia plynovod cez Dánsko do Nórska, aby odtiaľ mohli kupovať všetok svoj plyn, až vyprší 25-ročný kontrakt "take-or-pay" s Gazpromom v 2022. Okrem toho sa stavia plynovod sever-juh, aby sa dal plyn posielať z poľských prístavov na Balkán a naopak.

Až potom nebudú Európania financovať svojho nepriateľa, ktorý vďaka devízam zo západu môže viesť vojenskú expanziu, bombardovať Aleppo a zostreľovať holandské lietadlá nad Ukrajinou.

Dovtedy treba používať bicykel namiesto auta, izolovať dom, prejsť na solárne panely na teplú vodu a mať na mysli, že ropa je od nepriateľa.

12.07.2016 | libertarian

Slečna Macúchová :
"Čomu však nerozumiem, je absolútna absencia informácií a komentárov o globálnom dianí v širších súvislostiach."

- fakt tomu nerozumiete, alebo je to iba taký bonmot ?

Tie vaše ukážky toho, o čom všetkom mainstreamové média nepíšu - tie vám môžu vyslužiť akurát tak kolonku v Smatanovom zozname putinovských webov. Mainstreamové média sa dnes chovajú presne tak, ako husákovské socialistické médiá - ospevuju úspechy socializmu a strmý pád kapitalizmu. A pravde sa poctivo vyhýbajú. Žiaľ, dnes majú mainstreamoví soudruzi ťažký život - internetové "proruské" weby im mutia vodu a kazia hru. A to ešte proBruselský soudruh Smatana veľmi nepremyslene zozbieral zoznam pravdu píšucich webov a roztrubil ho. Stači teraz dať do vyhľadávača : smatana zoznam weby ,
a ste v cieli.

12.07.2016 | libertarian

Asi také to su výdavky na armádu :
1. Spojené štáty – vojenský rozpočet 561 miliárd dolárov

4. Saudská Arábia – vojenský rozpočet 67 miliardy dolárov

5. Francúzsko – vojenský rozpočet 61,2 miliardy dolárov

6. Veľká Británia – vojenský rozpočet 57,9 miliardy dolárov

7. Nemecko – vojenský rozpočet 48,8 miliardy dolárov

8. Japonsko – vojenský rozpočet 48,6 miliardy dolárov
--------------------------------------------------­--------------------------------------

3. Rusko – vojenský rozpočet 87,8 miliardy dolárov

2. Čína – vojenský rozpočet 188 miliárd dolárov

Tak nahrubo - NATO dáva na armádu zhruba 10 krát toľko, čo "agresor" Putin.

12.07.2016 | Roman Kanala

NATO nedáva na armádu nič. NATO je obranná aliancia členských štátov. NATO nemá ani územie, ani armádu, len dobrovoľných členov, ktorí od NATO žiadajú ochranu proti Rusku.

Rusko je agresívna vierolomná imperialistická veľmoc, ktorá nerešpektuje medzinárodné právo ani dohody. Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii zbrojí odušu. Občas si tiež odkrojí z územia susedov. Dlhodobo nemá šancu prežiť, lebo Sibír bude pohltená Čínou a zbytok zakape kvôli nedostatočnej produktivite a zlej štruktúre ekonomiky zameranej na vývoz surovín, hlavne ropy a plynu ako arabské štáty.

12.07.2016 | milan11

To je jeden pohlad na vec.
Skus aj ten druhy:
Vydavky krajin na armadu z hladiska % vyjadrenia z celkoveho HDP:
1. Saudska Arabia.............10.4%
2. Izrael.................................5.2%
3. Rusko................................4.5%
4. USA................................... 3.5%
5. India.................................. 2.4%
6. Francuzsko....................... 2.2%
7. UK...................................... 2.2%
8. Turecko............................. 2.2%
9. Cina....................................2.1%
10. Australia..........................1.8%
11. Nemecko.........................1.2%
12. Kanada.............................1.0%

Ako teda vidis, bohate a vyspele krajiny Zapadu, s vynimkou USA, ktore maju zvysnych penazi rozhodne viac, ako chudobne a zaostale Rusko, davaju na armadu percentualne o zhruba polovicu az stvrtinu menej, ako Rusko.
Ktore este ani v roku 2016 nema vybudovanu ani zakladnu infrastrukturu, 40% ludi nema ani kanalizaciu a krajina sa topi v spine, chudobe a korupcii.

Co sa tyka USA, to robi ulohu svetoveho policajta a aj tak vydava na armadu menej, ako Rusko.

A za zmienku taktiez stoji, ze pred anexiou Krymu a ruskym vojenskym napadnutim Ukrajiny sa na Zapade otvorene hovorilo o ruseni nielen NATO, ale aj armady celkovo a najvacsi zastanca tejto myslienky - Nemecko, mal dokonca vypracovany plan, ako v priebehu najblizsieho desatrocia zrusi svoju armadu prakticky uplne.

Ruska agresia na Ukrajine vsak toto vsetko kompletne zmenila.

13.07.2016 | HlasNaHlas

demamgigicek pocitanie makuchovej a libertariana, si chory, myslis si , ze rusko je sam vojak v poli? prirataj k nemu braziliu , cile a cinu severnu koreu syriu mexiko uruguay panamu japonsko a vsetky byvale krajiny zssr na vychodu od ruska. a pomer bude hned iny
POROVNAVAT NATO A RUSKO je TOTALNA DEMAGOGIA od LIBERTARIANA, postosvietskeho sudruhua

12.07.2016 | PaloK

Izreal preto "rokuje" s Ruskom, pretože pochopil, že na Blízkom Východe v okolí Izraela bude rozhodovať o situácii v najbližšom období Rusko a nie USA. Izreal sa musí starať o to, aby mal silného spojenca na svojej strane. Okrem toho sa snaží použiť Rusko na "neutralizovanie" Iránu, keďže sa im to doteraz nepodarilo cez progam šírenia demokracie od Tuniska až po Afganistan.
S Izraelom rokuje aj Egypt o posilnení spolupráce proti Moslimskému Bratstvu.

Čuduj sa svete, so zlovestným Ruskom rokuje aj najväčší americký vazal a tromf z 2. sv. vojny, Japonsko. Na výstavbu energetického mosta cez Kerčský prieliv na Krym sa prišlo pozrieť vedenie niekoľkých japonských energofiriem a osobne s Putinom rokovali o vybudovaní rovnakého spojenia medzi severnými Japonskými ostrovmi a Ruskom. Napriek tomu, že Japonsko je podľa OSN ešte stále nepriateľská krajina, s ktorou sa Rusko nemazná kvôli Kurilským ostrovom.

12.07.2016 | Roman Kanala

Po 2. svetovej vojne si Rusi obsadili zopár kúskov zeme, ktoré sa im hodili. Kurilské ostrovy obsadili už po kapitulácii Japonska bez vojenského odporu. Podobne Podkarpatskú Rus, aby Československo nesusedilo s Rumunskom, ale aby Sovietsky zväz mal priamu hranicu so všetkými vazalmi. Samozrejme si ponechali celé Východné Poľsko, ktoré dostali od Hitlera v pakte Ribbetrop-Molotov. Tiež Besarábiu, Bukovinu a Moldavsko, pobaltské štáty a územné zisky od Fínska.

Kvôli Kurilským ostrovom dodnes nie je podpísaná mierová zmluva s Japonskom. Druhá svetová vojna skončí, až Rusko vráti okupované ostrovy, alebo až sa ich Japonsko vzdá a podpíše mierovú zmluvu.

12.07.2016 | PaloK

2. sv. vojna skončí vtedy, keď bude uzavretá mierová zmluva s Nemeckom, Japonskom a Talianskom, pretože tieto tri krajiny sú ešte stále nepriateľské krajiny podľa OSN. Mierovú zmluvu s Japonskom nepodpísali ani USA. Vieš prečo?

Vieš prečo vždy novovymenovaný nemecký kancelár absolvuje prvú štátnu návštevu vo Washingtone D.C ?

15.07.2016 | salamoon

Kanala, Kanala...zase kanaloviny...a vies preco vobec pakt Ribentrop-Molotov alias zmluva o neutoceni medzi ZSSR a Nemeckom vznikla ? ..pretoze Francuzi s Britmi sa nechceli so Stalinom dohodnut na spolocnom postupe proti Hitlerovi a tak Stalin inu moznost nemal...a preco sa zapadne mocnosti nechceli dohodnut ?..to su otazky, co ?...tazke pre teba

12.07.2016 | milan11

Takze autorka blogu sa tentokrat rozhodla prejst od boja proti bojovnikom proti korupcii, ku svojej druhej oblubenej teme - oslavovaniu a velebeniu Ruska a autorkinho milovaneho vodcu Putina.

Zopar poznamok k autorkinym nazorom:

1. Pre Izrael zostava suverenne najblizsim spojencom USA a po nom EU.
Fakt, ze Izrael podpise zopar zmluv a dohod s Ruskom, ktore vyriesia urcite problemy a nezrovnalosti medzi tymi krajinami, este celkom urcite neznamena zmenu Izraelskeho politickeho smerovania a jeho odklon od Zapadu.
Ruski a proruski zamerani ludia maju sice tendenciu veci znacne zvelicovat v prospech Ruska, na tomto mediu by sa vsak autorka mohla vyvarovat tymto emocialnym prejavom.

2. Zaujala ma autorkina veta:
,,Treba povedať, že Rusko je v princípe schopné spolupracovať s kýmkoľvek, kto chápe ich geopolitické záujmy, pretože ruský nacionalizmus nie je vyslovene namierený proti iným štátom, ale proti ideológii „dobrého západu a zlého Ruska“. "
Naozaj by ma zaujimalo, ake su tie ruske ,,geopoliticke zaujmy"?

Pretoze, ked sa pozrieme na rusku politiku v Europe a jeho okoli iba za poslednych 25 rokov, vtedy vidime:
- vojenske obsadenie Podnesterska
- 2 vojny s Cecenskom
- vojnu s Gruzinskom
- anexiu Krymu
- vojenske napadnutie Ukrajiny
A to vsetko je podciarknute:
- pravidelnym sa vyhrazanim Zapadu jadrovou vojnou
- kybernetickymi utokmi na institucie Poblatskych statov
- presunu a budovaniu armady a novych zakladni pri ich hraniciach
- unosmi obyvatelov Ukrajiny a Pobaltia z ich vlastnych krajin
- ekonomickou vojnou a sankciami najma voci Polsku a Pobaltiu

A ako to Rusi doma verejne vyhlasuju, oni sa citia ponizeni a nespravodlivo potrestani sucasnym rozdelenim sil vo svete a Europe a podla nich je Rusko stale supervelmoc, ktora si zasluzi mat svoju vlastnu sferu vplyvu a tym padom svoje vlastne vazalske staty, ako to bolo za doby Sovietskeho zvazu.

Ked, a autorku zrejme potesim, Rusko povazuje za svoju buducu sferu vplyvu a svoj buduci satelit aj Slovensko.

3. Na zaver este jedna autorkina poznamka:
,,Rozširovanie NATO tiež údajne nebolo namierené proti Rusku, no na druhej strane Ruské obavy mnohí bagatelizovali. Ako už predo mnou poznamenali viacerí, keby si niekto zobral do vojenského spolku Mexiko a Kanadu, Amerika by zrejme tiež nejasala."

Rozsirovanie NATO prebieha na zaklade dobrovolneho sa prihlasovania dalsich krajin do tejto obrannej organizacie, ktore v nej hladaju ochranu ich krajin a zabezpecenie ich hranic pred vonkajsim nepriatelom.
A zhodou okolnosti, ohrozene sa citia najma prakticky vsetky krajiny susediace s Ruskom a preto su to prave tieto, ktore sa najviac ponahlaju stat sa clenom NATO.

Logicky z toho vyplyva, ze za najvacsie rozsirovanie sa NATO a za najvacsie priblizovanie sa NATO k ruskej hranici, moze najviac Rusko samotne.
Pre svoje spravanie sa a pre svoju politiku voci susednym krajinam.
Ked, co je zaujimave, Rusko je jedina krajina na tomto svete, ktora povazuje obrannu organizaciu NATO za svojho nepriatela.

Preto aj argument, ze Rusko by mohlo uzavriet vojensky spolok s Mexikom a Kanadou, je uplne scestny.
Ani Mexiko, ani Kanada, sa ani nijako necitia ohrozene zo strany USA, ani pred touto krajinou nehladaju vojensku ochranu a ani celkom urcite nemaju nic spolocne s chudobnym a zaostalym Ruskom.

.
A nakoniec este raz na uplny zaver:
Porovnavat Rusko s USA a davat tieto dve krajiny na rovnaku uroven je uplny nezmysel.
USA je najbohatsia, najvyspelejsia a vojensky suverenne najsilnejsia krajina na tomto svete.
Zatial co Rusko patri medzi najzaostalejsie, najskorumpovanejsie a skor tie najchudobnejsie krajiny tretieho sveta.

12.07.2016 | PaloK

Obey to democracy, or democracy will bomb its way to you!

https://pbs.twimg.c...

12.07.2016 | milan11

Paranoja je liecitelna.
Staci ti vyhladat specialistu.

12.07.2016 | PaloK

Môžeš mi pán odborník povedať, prečo NATO vyslalo do Estónska (v rámci posilnenia východnej hranice) špeciálnu jednotku určenú na boj v horských oblastiach? Ak nevieš, v Estónsku nie sú žiadne hory.

12.07.2016 | milan11

Mozes uviest konkretny link na toto tvoje tvrdenie, ktory nema povod na konspiracnych weboch?

12.07.2016 | PaloK

Viem, ze pre teba je konspiraciou vsetko, co nedostanes v rannych instrukciach, ale skusim to:

http://www.hlavne.s...

12.07.2016 | milan11

Znova paranoja.
A od koho by som mal, podla teba, ja obkladac v Irsku dostavat spravy vo svojich rannych instrukciach?
Od nazi-banderovskeho-gay-zida v spicatom klobuku, ktoreho jedinym zmyslom zivota je sediet za pocitacom a ublizovat tebe a chudacikom Rusom, aby ste sa nestali najbohatsimi a najsilnejsimi ludmi na tomto svete?

Na tu serioznu notu:
Zmeskal som nejake obdobie, kedy nad Slovenskom preletelo lietadlo, zhadzujuce prasok, sposobujuci mentalnu demenciu u urcitej casti spolocnosti?

13.07.2016 | HlasNaHlas

+1

12.07.2016 | milan11

A mimochodom, okrem toho, ze ten tvoj link nic nezobrazuje, upozornil som ta, ze ja som cital konspiracne weby 10 rokov dozadu a odvtedy som z toho vyrastol.

13.07.2016 | HlasNaHlas

PaloK...t vysťahuj sa do ruska, tami bude najlepsie

12.07.2016 | PaloK

"Ruski a proruski zamerani ludia maju sice tendenciu veci znacne zvelicovat v prospech Ruska, na tomto mediu by sa vsak autorka mohla vyvarovat tymto emocialnym prejavom."

Tymto odporucanim autorke textu si jasne ukazal svoju "uroven".

13.07.2016 | HlasNaHlas

chod umyvat Putionovi guľky

12.07.2016 | PaloK

Ešte jedna drobná správa, ktorú tu váženým šíriteľom demokracie a našim mienkotvorným médiám unikla.

Čínsky prezident na oficiálnej návšteve Putina v Pekingu vyzval na vybudovanie spoločného obranného priestoru do 10 rokov. Takto otvorene, po lopate. Ale asi tomu nikto nerozumie.

12.07.2016 | milan11

Unikla, pretoze ide o vyjadrenie nejakeho Rusa na konspiracnych weboch a nevie o tom ani samotna Cina, ani Cinsky prezident.

12.07.2016 | LPB

Kým sa tu hádate, kto je zlý a kto dobrý, zbrojárske koncerny si chrochtajú blahom. A smejú sa. Všetci (Amíci, Rusi, Číňania, Nemci, Frantíci, Briti... nevraviac o Izraeli) významní hráči majú investované krížom-krážom po celom svete. Prečo a načo by niekde niečo bombardovali, keď si to môžu jednoducho kúpiť (aj za nakradnuté)? Ak občas narazia na neúplatného, odstránia relevantnú skupinku okolo neho a valec ide ďalej.

12.07.2016 | milan11

Zbrojarske koncerny su iba bezvyznamny trpaslici v porovnani s IT firmami, bankami, farmaceutickymi firmami, tazbou nerastnych surovin, hypermarketmi, automobilkami a dokonca aj potravinarskymi vyrobcami.

Je zbytocne chrobne zvelicovat ich ulohu pri svetovej politike a este zbytocnejsie sirit tieto konspiracne teorie.

13.07.2016 | LPB

O zbrojároch boli iba prvé dve vety. Mal som za nimi dať nový odsek, uznávam.

12.07.2016 | OliWer1

Úchvatný blog a ešte fascinujúcejšia diskusia. Netuším, odkiaľ sa medzi Slovákmi berie toľko rusofilstva, keď z Východu k nám ešte nič dobré neprišlo.

12.07.2016 | libertarian

OliWer :
Správne.
Napríklad v roku 1945 hnusní Sovieti prišli z východu a vyhnali z uzemia Slovenska bratské Hitlerove, nemecké vojská. A zničili našu drahú slovensku fašistickú vladu. Hnusní Sovieti (teda nie Rusi). Nebyť nich mohli sme byť dnes súčasťou Nemecka, najbohatšieho štátu EU.

12.07.2016 | Roman Kanala

Veru tak, bratské Hitlerove. Stalin a Hitler, dvaja bratia, čo si delili Východnú Európu.

13.07.2016 | HlasNaHlas

mali sme iba tu smolu, ze ich nvyhnali ameraicania, ti by fasistov znicili tiez, s rusmi k nam doslo nesatasite na 40 rokov a dalsich 40 tu este budu otravovat atmsferu ruski trollovania, lepsiepodvedane trulovia

13.07.2016 | HlasNaHlas

+1

12.07.2016 | Juraj Mašláni

V novom čísle TRENDU, ktorý bude v BA na stánkoch zajtra (v stredu), sa snažíme v článku na troch stranách analyzovať a pochopiť , čo – najmä vo vzťahu Turecka k EÚ a k USA – znamená rýchle a súčasné znovubratanie sa Putina s Erdoganom a Netanjahuom.
Ospravedlňujem sa, Alexandra, vo vytváraní názorov na to, čo významné sa na Slovensku či kdekoľvek na svete deje, nie sme takí pohotoví a rýchli ako Vy, navyše, veď chápete – týždenník.
Keby ste mali ďalšiu kritickú slinu, odporúčam – vážne a bez akejkoľvek irónie – tému posledné udalosti v južnom Sudáne a ich biedny, skoro žiadna, odraz v slovenských médiách (vrátane TRENDU).


12.07.2016 | PaloK

Pán Mašláni, ďakujem za upútavku na takéto číslo TRENDu. Prečítam si.

Ale aj tak si zarýpem... Som zvedavý, či v tom článku bude uvedený skutočný priebeh toho ako sa "Erdogan ospravedlnil Putinovi". Pretože oficiálne, Ankara vyjadrila ľútosť nad zostrelením ruského lietadla a straty ruského pilota. Potvrdil to aj Dmitrij Peskov. Lenže "kvalita" vo svetových agentúrach túto informáciu interpretovala, že Erdogan sa ospravedlnil, čo nie je pravda a je to veľký rozdiel od "vyjadril ľútosť". Potom sa ozvala agentúra Reuters, ktorá trvala na tom, že Erdogan sa ospravedlnil, a pod týmto mediálnym tlakom Ankara dokonca zmenila svoje oficiálne stanovisko na webe min. zahraničia.

Keby ste téme Rusko a Blízky Východ venovali všetky plné čísla aspoň na pol rok, tak tú tému nevyčerpáte, ale treba uznať, že aspoň trochu sa tomu povenujete.

12.07.2016 | Juraj Mašláni

Palo, asi vás sklamem. To, či sa Erdogan Putinovi ospravedlnil, alebo len vyjadril ľútosť (a komuže to vlastne?), je mimoriadne zaujímavá história a aj lingvistický rébus, ktorý sa možno dostane do učebníc adeptov diplomacie v kapitole "Diplomatický jazyk" (ako napísať rozhnevanému partnerovi to, po chce počuť, ale pritom tak, aby ste nestratili vlastnú tvár a dôstojnosť). Rozhodujúce však je, ako list prijal a pochopil (vrátane požiadavky kompenzácií rodine zastreleného pilota a Rusku za zostrelené lietadlo) Putin. Ten povedal ok, to mi stačí, to je to, čo som od Erdogana od začiatku konfliktu chcel. A potom v neobyčajne rýchlom slede nastali veci, ktoré sa snažíme v článku pochopiť a analyzovať...

13.07.2016 | PaloK

Vyjadriť ľútosť znamená vyjadriť ľútosť nad udalosťou. Bodka
Ospravedlniť sa znamená uznať svoju chybu...

To nie je žiadna diplomacia. Ide o to, že aj taký spupný psychopat ako Erdogan pod mediálnym tlakom zásadne zmenil "svoje" vyjadrenie. Bol ponížený.

13.07.2016 | HlasNaHlas

vyjadrenie lutosti je veľmi podobne ospravedlneniu, ale erogan tysm chcel povedat jednak, ze chce mat s ruskom normalny vztha a okrem toho vyjdruje aj poluzpodpovednost ruska, ktor si rtado zalieta aj poza hranice inych statov, napriklad takeho svedska ci finska

12.07.2016 | rarasok

Od citatelov Trendu by clovek ocakaval troche komplexnejsi pohlad na vec ako rusofilne a rusofobne prispevky.

Len nahodne vybrane:
Europa znizuje obchodny deficit s Ruskom - je to dane cenou surovin alebo naozaj odoberame menej... Lebo co si pamatam cisla tak dodavaju ako divi... Mimochodom konecne sme sa rozhodli diverzifikovat zdroje a nie zavisiet od jedneho zdroja ci uz je to Rusko, Saudska Arabia alebo USA. A Rusko sa rovnako ako my snazi diverzifikova = napriklad zvysit dodavky do Ciny (je okolo toho kopu problemov...).
Po Brexite sa uplne v pohode diskutovalo o osamostatneni Skotska, aby mohlo ostat sucastou EU. Ma Krym rovnake pravo alebo nie. Krymu sa nikto nepytal ci chce byt sucastou Ukrajiny, pokusali sa osamostatnit niekolkokrat a myslim, ze je celkom pochopitelne, ze tych vyse 90 percent Rusov naozaj odhlasovalo osamostatnie (co Putin vyuzil... rovnako ako "blbost" ukrajinskej vlady) Aj ked sa tam zopakuje referendum 5x Krym bude hlasovat za Rusko, tak fakt neviem co s tym chce kto co robit. Tych par percent Tatarov to nezmeni. Donbas budu historici rozoberat roky, ale Krym?

Nato sa prezentuje ako pomaly oblubena organizacia. Napr. vo Svajci (ale aj inde) zije celkom dost emigrantov, ktori usli pred Sadamom, pripadne usli este ich rodicia. Niektori maju slusne pozicie, kedze ako zvycajne utekala inteligencia. Kolko z nich je asi nadseni vojenskym zasahom v Iraku? Prakticky kazdy z nich pritom stratil niekoho z rodiny alebo blizkeho znameho a jeho rodna krajina je na dne a ano tito ludia ziju na zapade a myslia si svoje.

Mimochodom vyzera to tu akoby nikto nehovoril z Mexicanom, nebol v Juznej Amerike a pod. V tychto oblastiach sa napr. Rusko nikdy otvorene neangazovalo, ale Amerika ano. Mexicania otvorene vtipkuju, ze raz si zoberu vdaka imigracii a porodnosti spat oblasti o ktore ich vo vojne obrali Americania. Nic na tom nemeni fakt, ze davy Mexicanov utekaju za lepsim zivotom prave do USA. Kolektivna pamat akosi funguje.

Japonci su oproti juhoamericanov ovela uzavretejsi, takze tazko z nich nieco vypacit, v kazdom pripade maju na jednej strane Kurilske ostrovy (ktore boli tiez len obsade Japonskom, ktore vyhladilo povodne obyvatelstvo) a na druhej strane Okinawu a americku zakladnu, atomove bomby (osobne by som ich hodil tiez, vlastny vojaci su mi prednejsi). Netvrdim, ze su tam Rusi oblubeni, v Japonsku urcite nie.

A vztah Cina a Rusko a samozrejme roky omielana Sibir. Pre Cinu ma spolupraca s Ruskom na najblizsie desatrocia (minimalne 20-30 rokov) ovela vacsiu cenu ako Sibir. Cinska vlada sa roky chova pragmaticky a nevidim dovod to menit. Ocividne je v konflikte s niekolkymi krajinami kvoli ostrovom, morskym oblastiam, zapajaju sa doho coraz viac aj USA a Cina niekolkokrat dala najavo, ze si bude stat za svojim. Politika sa moze rychlo menit, ale pre Cinu je konkurent USA a nie slabsie Rusko, ktore asi tazko bude mat na Cinu dajake poziadavky, takze ako som pisal - dalsich 20-30 rokov su to spojenci - Putin je v Cine pomaly castejsie ako v Kremli (co moze byt pre nas celkom problem).

13.07.2016 | Roman Kanala

Osídľovanie Sibíri Číňanmi je zatiaľ výhodné pre obe strany. V Číne je toľko ľudí, že sa tam už nedá ani pohnúť. V Rusku je lacná pôda a ruská vláda ju dáva i zadarmo Rusom, ktorí sa na Ďalekom východe chcú usídliť. Chodia im tam Číňania, pôdu obrábajú, produkty nevozia 8 tisíc kilometrov do Moskvy, ale tisíc kilometrov do Číny. Táto dynamika môže chvíľu pokračovať takto, ale časom si Číňania začnú nárokovať viac. Politické práva, samosprávu, sebaurčenie. S Čečenmi také niečo nedopadlo dobre.

13.07.2016 | HlasNaHlas

"Napr. vo Svajci (ale aj inde) zije celkom dost emigrantov, ktori usli pred Sadamom, pripadne usli este ich rodicia. Niektori maju slusne pozicie, kedze ako zvycajne utekala inteligencia. Kolko z nich je asi nadseni vojenskym zasahom v Iraku?"

Nehraj na city. Urcite boli mnohi radi, ze padol ten, kto tyranizoval celu krajinu.

14.07.2016 | salamoon

no super, to si cital niekde na tyzden.sk alebo nahodou pozeral nejake stare video Rumsfelda s Cheneym na youtube ?..lebo takto sa normalny dospely clovek s IQ nad 70 podla mna dobrovolne samozhovadit nemoze... som sa aspon pobavil.. obzvlast ked sa na to pozries z dnesneho pohladu...

13.07.2016 | HlasNaHlas

demagogia starej rusko-národno-socialistickej struktury, neda sa to citat

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
  • Počet článkov: 66
  • Priemerná čítanosť: 12209
  • Priemerná diskutovanosť: 16
  • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."