Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Alexandra Macúchová

Bonapárty je diagnóza: Politický sivý zákal

11.08.2016 |

Prvý protest pred Bonaparte, na ktorom nevystúpil ani jeden aktívny politik, prilákal viac ľudí ako Danielova rozhalenka a Matovičov freestyle.

 • Tlačiť
 • 22

Po Bratislave sa rýchlo rozkríklo, že nasledujúci protest pred Bonaparte bude za účasti humoristov Milana Markoviča, Milana Kňažka a Rasťa Piška a za hudobného sprievodu Dvoch bratov. Milan Markovič v rozhovore pre SME povedal: „Fakt, že ľudia majú koalície plné zuby, ešte neznamená, že sa musia túliť k opozícii.“ Tým považoval všetky morálne dilemy za vyriešené. Trojica umelcov sa potom povzbudená Kňažkovým „je treba“ vydala na pódium bojovať za... Za čo vlastne? Občiansku spoločnosť? Nevadí, že organizátormi sú stále tí istí „čistí“ politici, ktorí platia aparatúru, pódium, zvukárov atď.?

Účasť umelcov na verejnom živote je po dlhých rokoch milým osviežením ovzdušia, teda bolo by, keby to skôr nepripomínalo hranie na mítingu nie za honorár, ale z presvedčenia.

Evidentne nikoho nepália Kaliňákové biznisy s Bašternákom natoľko, aby sa pustil do politicky nezávislých protestov. Prečo si Kňažko, Markovič a Piško nedonesú lavičky na Hviezdoslavovo námestie, kde by mohli satirou vysmiať celé politické spektrum, keď minimálne Markovič má v zuboch Sulíka? Prečo kaviarne nespoja svoje sily a neurobia s umelcami (ktorí majú čo povedať, lebo naozaj nie každý umelec má názor hodný zdieľania) posedenia? Prečo, keď sú umelci, ktorí sú teda schopní bez nároku na honorár vystupovať, neurobia hru alebo scénku, odzrkadľujúcu tú absolútnu absurdnosť súčasnej politickej koalície aj opozície a nezahrajú ju na uliciach a námestiach? Boja sa, že nebude potlesk?

Naozaj sa chceme tváriť, že keď sa podarí zosadiť Smer, Matovič, Lipšic, Sulík a Kollár budú dobrými správcami krajiny? Vy ste počuli od Matoviča jeden konštruktívny nápad, ktorým by prispel napríklad k dôchodkovej reforme?

Potrebujeme veľmi súrne niečo nové. Sieť bola chvíľu príťažlivá, lebo prišla s novými myšlienkami, osviežovala ľuďom pamäť v tom, že štát im má slúžiť, a nie naopak. No stroskotala a dobre jej tak, no ostáva tu obrovský prázdny priestor pre niekoho, kto povie, že rozumie obavám Slovákov a nebude im nadávať. Priestor pre niekoho, koho zaujíma to, že peňaženky mnohých sú prázdne. Áno, je ťažké sa presadiť. Ak nie ste kamoš napríklad s Vagovičom, ktorý tu diktuje dokonca porote Bielej vrany, či má kandidátov preverovať alebo nie (Kauza Suchánek).

Treba tu zrejme opäť zaviesť mítingy na štadiónoch, ak tu teda ostali aj také, čo nie sú zaviazané Ficovi za peniaze na rekonštrukciu, a nadchnúť ľudí v neposlednom rade aj rečníckym umením, lebo to je ďalšia vec, ktorá sa tu vytráca. Osobnosť, ktorá by vedela strhnúť davy svojou zapálenosťou, je nedostatkový tovar. Pozor, nie primitívnym štvaním a šírením nenávisti, ale zápalom pre vec a umením rečniť. Napríklad ako Churchill?

Na západe túto neschopnosť mužov využili ženy.                                 

Premiérka Veľkej Británie - Theresa Mayová, opozičných labouristov možno povedie Angela Eaglová.

Predsedníčka regionálnej škótskej vlády – Nicola Sturgeonová.

Premiérka Severného Írska – Arlene Fosterová.

Na čele Waleskej strany za nezávislosť – Leanne Woodová.

Spojené štáty majú prvýkrát šancu na ženskú prezidentku – Hillary Clintonová.

Tri zo šiestich najľudnatejších krajín EÚ vedú ženy. Okrem spomínanej Mayovej aj Angela Merkelová a Beata Szydlová.

No zrejme to nebude cesta Slovenska, ženy v slovenskej politike ťažko zaostávajú za západom. Mnohé nie len v rečníckych schopnostiach, no aj v rozhľadenosti, správaní a rozumových schopnostiach. Naozaj ma až fyzicky bolí, že ženy v parlamente reprezentuje Nicholsonová, Petrík, Cigániková či Laššáková s Vaľovou.

Menej bolia Csefalvayová (ktorá je však údajne tehotná s podnikateľom Baranom), Dubačová a paradoxne Šimkovičová. No ani to nie je žiadna výhra v porovnaní so západom.

Ostáva nám tu teda čakať, kým bude situácia až tak vyhrotená, že samotný ľud vyprodukuje niekoho s európskymi kvalitami, niekoho, kto nebude raňajkovať u Kočnera (Sulík) ani sa s Kočnerom stretávať vo Five Star Residence (Matovič a Pčolinský), obchodovať s Bašternákom (Kaliňák), kávičkovať s Kmotríkom (Fico) či fackať občanov (Osuský), diktovať ľuďom, čo majú robiť v spálni (Figeľ), vyzliekať sa na plagátoch (Cigániková), ukazovať poslancom, ako majú hlasovať (Laššáková), zneužívať právomoci (za všetkých Galko) atď.

Preto si nemôžem vážiť angažovanie sa Markoviča, Kňažka, Piška a Pánov bratov na mítingoch, ktoré organizujú rovnaké politické kreatúry, proti akým sa postavili na odpor. Nepomohli totiž ľuďom otvoriť oči, ale posilnili politický sivý zákal, ktorým túto krajinu bonapártisti nakazili.

 • Tlačiť
 • 22

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12213
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová
 • Počet článkov: 66
 • Priemerná čítanosť: 12213
 • Priemerná diskutovanosť: 16
 • RSS blogu

O blogu

 "It doesn´t get easier, you get stronger."

Kalendár sa načítava...