Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Adam Valček

Osem dôvodov, prečo SIS ešte nemôže odpočúvať váš Facebook, Skype alebo Viber

07.11.2014 | Adam Valček

Odpočúvať sa majú dáta len v sieťach štyroch operátorov, hoci na Slovensku sú ich stovky. Navyše chýba zákon, ktorý by riešil podrobnosti špicľovania chatu cez WhatsApp alebo Facebook

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Tajné služby

RTVS v stredu informovala, že „už o niekoľko mesiacov, začiatkom budúceho roka“ bude môcť Slovenská informačná služba alebo Vojenské spravodajstvo odpočúvať dáta, ktoré prenášame cez mobil alebo počítač. Vďaka tomu budú tajné služby môcť zachytiť (a teoreticky aj čítať) napríklad multimediálne správy (MMS) a tiež chat alebo hovor cez Facebook, WhatsApp, Viber alebo Skype.

Momentálne používaný odpočúvací systém nedokáže odchytávať dátovú prevádzku v telekomunikačných sieťach. Bol totiž kupovaný v roku 1995. Web v tom čase nebol hrozbou, v rozvinutých štátoch vtedy na sto obyvateľov pripadalo len asi jedenásť používateľov internetu, kým dnes je to už 77 používateľov na sto obyvateľov.

Keď chcú dnes naše tajné služby získať nepozorovane informácie z cudzieho počítača, mobilu alebo tabletu, musia ísť do terénu. Ostáva im totiž len možnosť nasadiť do zariadenia „odpočúvací“ malware cez podvrhnutú esemesku alebo e-mail, alebo pokus o fyzické získanie dát (krádež mobilu/počítača, nahratie sledovacej aplikácie pri vlámaní do kancelárie a podobne).

Vláda Ivety Radičovej aj preto rozbehla nákup nového odpočúvacieho systému, za ktorý sme zaplatili 15 miliónov eur. Je bezpečnejší (dokáže si zapamätať, kto z neho vyťahuje a kopíruje nahrávky, kto zapína a vypína odpočúvania a iné vychytávky) a modernejší (dokáže v reálnom čase „odchytávať“ dáta, ktoré sú cez siete operátorov prenášané). Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v stredu pre RTVS odhadol, že tento systém by mohol byť nahodený začiatkom budúceho roka.

Systém bude vedieť naďalej odpočúvať telefonické hovory, no s odpočúvaním dát a ich čítaním to nebude také ľahké, ako sa na prvé počutie zdá. Tu je osem dôvodov, prečo:

 • Odpočúvací systém potrebuje svojho sparring partnera, ktorý je inštalovaný priamo v telefónnej (dátovej) ústredni telekomunikačného operátora. Ide o „škatuľu“, ktorá (veľmi zjednodušene) z tisícov hovorov, esemesiek a megabajtov vyberá tie, ktoré chce tajná služba naozaj počúvať. Predžuje ich a pošle do odpočúvacieho systému v SIS. Škatuľu na odpočúvanie telefonických hovorov operátori majú, na zachytávanie dát nie.
 • Škatuľa na dáta nebola v cene odpočúvacieho systému (15 miliónov eur), pretože každý operátor potrebuje svoju škatuľu, prispôsobenú presne pre svoju ústredňu (niekto používa ústredne od Nokie, iný od Huawei a ďalší od Ericssonu). Takáto škatuľa stojí asi milión eur vrátane nákladov na inštaláciu, napríklad štátne Železničné telekomunikácie vyšla v roku 2008 na 1,2 milióna eur. Keby si inštalovalo škatuľu len päť operátorov, stálo by to teda ďalších päť až šesť miliónov eur.
 • O to, aké škatule operátorom treba, sa začal Útvar zvláštnych policajných činností zaujímať len 11. augusta 2014, teda pred tromi mesiacmi. Vtedy operátorom poslal list, v ktorom sa ich pýta na „technické detaily aktívnych sieťových prvkov zabezpečujúcich prenos hlasu a dát, ako aj údaje o ich umiestnení, potrebných na pripojenie a prevádzkovanie zariadenia na odpočúvanie a zaznamenávanie prevádzky v sieti.“
 • Technické podrobnosti si policajti a operátori vymenili, no dohodnúť sa nevedia na inej, oveľa podstatnejšej otázke: kto škatule zaplatí. Polícia a tajní by boli radi, keby ich zatiahli telekomunikačné podniky. Operátori to v šíku odmietajú, pretože ešte v roku 2010 Ústavný súd SR rozhodol, že náklady na vybudovanie a prevádzku odpočúvacieho systému musí znášať štát. Telekom a Orange sa odvtedy nedočkali preplatenia starých nákladov na dodnes používané škatule, preto je ich odpor pochopiteľný.
 • Keby aj ministerstvo vnútra ustúpilo a preplatilo operátorom nákup škatúľ, dôležité bude načasovanie. Keď budú tajné služby príliš tlačiť, Slovensko môže prísť o milióny eur. Mobilní operátori totiž budú za niekoľko mesiacov meniť ústredne za také, ktoré podporujú technológiu VoLTE (volanie cez LTE/4G sieť). Keby sa škatule na „odchyt“ dát nakúpili ešte predtým, museli by sa potom znovu nakupovať nové.
 • Na Slovensku je momentálne 1 200 telekomunikačných podnikov, z nich asi štyristo prenáša dáta a zhruba 980 poskytuje internetové služby. Niektorí ťahajú dáta od väčších operátorov, ale aj tak sú na Slovensku desiatky až stovky podnikov, ktorých dátovú sieť by bolo treba samostatne odpočúvať. Polícia oslovila ohľadne odpočúvania len štyroch (!) operátorov: Slovak Telekom (list), Orange (list), O2 (list) a SWAN (list). Keď si pozrieme traffic v Slovenskom peeringovom centre (SIX), tak nezanedbateľnú dátovú prevádzku na Slovensku robia aj GTS, Slovanet či košický Antik Telecom. Pokiaľ teda ministerstvo plánuje osadiť škatule na odpočúvanie dát len do ústrední Orangeu, Telekomu, O2 a SWAN-u, časť dátovej prevádzky tajné služby nebudú vedieť odpočúvať.
 • Odpočúvací systém umožňuje len „odchyt“ prenášaných dát, no takto získané dáta nemusia byť hneď čitateľné. Naša dátová komunikácia totiž býva nezriedka šifrovaná. Napríklad pri pripojení do internet bankingu sú dáta prenášané medzi vašim počítačom alebo smartfónom neustále šifrované a ten, kto ich odchytí by potreboval kľúče na rozšifrovanie, aby si ich prečítal. Tajná služba preto prišla s „geniálnym“ nápadom, v návrhu zákona o spravodajských službách píše, aby jej banky, sociálne siete či e-mailové servery povinne odovzdávali kľúče na rozšifrovanie prenášaných dát. Nakoniec tento nápad asi neprejde, potom bude závisieť len od šikovnosti analytikov v SIS a odolnosti toho-ktorého šifrovacieho mechanizmu, či tajné služby dokážu zužitkovať (prečítať) „odchytené“ dáta.
 • Nahrávanie telefonických rozhovor či priestorové špicľovanie (ploštica v byte) rieši samostatný zákon , podľa ktorého musí špehovanie odobriť súd. Zákon, ktorý by od tajnej služby vyžadoval súhlas na zachytávanie a čítanie dát, na Slovensku chýba, hoci podľa Európskeho súdu pre ľudské práva aj na to treba súhlas súdu. V návrhu zákona o spravodajských službách to chce SIS zmeniť, po novom by bolo treba súhlas súdu aj na „získavanie obsahu správ prenášaných prostredníctvom elektronických komunikačných sietí“. Návrh zákona je síce napísaný, no ešte nebol uvoľnený do legislatívneho procesu. Jeho schvaľovanie môže trvať tri mesiace. Aj dlhšie, pokiaľ sa cez pripomienky proti zákonu postaví verejnosť. Bez takéhoto zákona tajné služby a polícia dáta nemôžu odpočúvať, hoci by na to mali funkčnú techniku.
 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Tajné služby

Tagy odpočúvanie

Adam Valček

Adam Valček
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 13249
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Novinár.

Adam Valček

Adam Valček
 • Počet článkov: 2
 • Priemerná čítanosť: 13249
 • Priemerná diskutovanosť: 4
 • RSS blogu

O blogu

Novinár.

Kalendár sa načítava...

Moje rubriky