Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Miroslav Beblavý

Ako má vyzerať (ne)sociálnosť pravice?

19.09.2012 | Miroslav Beblavý

Prečo sa na Slovensku oplatí prečítať komentár amerického pravičiara

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 35

V Európe aj v Amerike sa dnes vedie intenzívna debata o povahe sociálneho štátu. Čo je správne a čo si ešte môžeme dovoliť – dnes a o 20 rokov, keď sa naplno prejaví starnutie obyvateľstva. Tento spor je často aj na Slovensku prezentovaný ako konflikt medzi rozdávajúcou etatistickou ľavicou a pravicou, ktorá buď hrdo stojí na pôvodných hodnotách individualizmu a malého štátu, alebo už zbabelo ustúpila populizmu (viď napríklad Peter Schutz). V skutočnosti je to komplikovanejšie a už dlho som nečítal lepšie napísaný text na túto tému ako komentár, ktorý v New York Times tento týždeň uverejnil republikánsky komentátor David Brooks o republikánskom kandidátovi na prezidenta Mittovi Romneym. Venuje sa Romneyho výrokom o tom, že Ameriku tvoria dve skupiny: tvorcovia a príživníci.

Rozhodol som sa preto zverejniť vybrané úryvky z tohto komentára v slovenčine, pretože slová tohto pravičiara o tom, čo je pravicové a čo len póza samoľúbých milionárov, sa mi zdajú veľmi použiteľné aj na Slovensku:

47% krajiny, podľa Romneyho, sú ľudia, „ktorí sú závislí na vláde, ktorí veria, že sú obete, ktorí veria, že vláda má zodpovednosť sa o nich postarať, ktorí veria, že majú nárok na zdravotnú starostlivosť, jedlo, bývanie, a čo si len spomeniete.“

Tento komentár naznačuje niekoľko vecí.

Po prvé, naznačuje to, že Romney v skutočnosti nevie veľa o krajine, v ktorej žije. Kto sú títo príživníci? Veterán Irackej vojny, ktorý dostáva dávky od vlády? Študent, ktorý dostane pôžičku garantovanú štátom? Dôchodca so starobným dôchodkom alebo štátnou zdravotnou starostlivosťou?

Tento citát naznačuje, že Romney nevie veľa o americkej kultúre. Áno, sociálne dávky vzrástli, ale Američania ostávajú jedným z najťažšie pracujúcich národov na Zemi. Američania pracujú viac hodín než skoro ktokoľvek iný. Američania veria v prácu viac než akýkoľvek iný národ. 92% Američanov tvrdí, že tvrdá práca je kľúčom k úspechu podľa ankety z roku 2009.

Naznačuje však tiež, že Romney nevie veľa o politickej kultúre. Američania sa nestali deťmi, ktoré sa modlia k silnému štátu. Práve naopak, dôvera voči vláde klesla. Počet ľudí, ktorí si myslia, že vládne výdavky zvyšujú sociálnu mobilitu, klesol.

Ľudia, ktorí dostávajú neprimeraný podiel vládnych výdavkov, nie sú obdivovatelia silného štátu. Sú to Republikáni. Sú to seniori. Sú to belosi so stredoškolským vzdelaním.

Romneyho komentáre tiež poukazujú na to, že stratil akýkoľvek zmysel pre sociálny kontrakt. V roku 1987 počas Reaganovho druhého obdobia, 62 percent Republikánov verilo, že vláda má zodpovednosť postarať sa o tých, čo si nevedia pomôcť sami. Dnes podľa Pew Research Center tomu verí len 40 percent Republikánov.

Republikánska strana, a vyzerá, že aj Mitt Romney, sa posunuli smerom k oveľa hyper-individualistickému a atomistickému sociálnemu pohľadu – od reaganovskeho spoločného občianstva k libertariánskemu pohľadu na tvorcov a príživníkov. Je ťažké očakávať, že krajina zverí republikánom reformu sociálneho štátu ak táto strana nerešpektuje základný záväzok poskytnúť záchrannú sieť pre tých, čo si za svoju situáciu nemôžu sami.

Poslednú vec, na ktorú tento citát poukazuje, je, že Romney nevie nič o ambíciách a motivácii. Jeho vzorec je nasledovný: ľudia, ktorí sa musia o seba postarať sa snažia, kým ľudia, čo dostávajú dávky sa nechajú viesť.

Ale, samozrejme, stredná vrstva sa voči svojim deťom podľa tohto nespráva. Rodičia zo strednej vrstvy sa nesnažia svojim deťom odoprieť pomoc, aby bojovali sami. Naopak, poskytujú svojim deťom čo najviac výhod, aby im poskytli čo najviac príležitostí – aby mohli cestovať, športovať, ísť na cesty do zahraničia a rozvíjať svoje zručnosti.

Ľudia sú motivovaní, keď sa cítia schopní. Sú motivovaní, keď majú viac príležitostí. Ambície sú podnietené možnosťami, nie chudobou a nedostatkom, ako môžeme vidieť keď sa pozrieme na najchudobnejšie regióny sveta.

Iste, sú niektoré vládne programy, ktoré kultivujú kultúru závislosti u istých ľudí. Do tejto kategórie by som zaradil federálne invalidné dôchodky alebo dávky v nezamestnanosti. Avšak ako opis dnešnej Ameriky, Romneyho citát je úplným výmyslom. Je to niečo, čo si samoľúbi milionári hovoria medzi sebou.

David Brooks: Thurston Howell Romney, New York Times, 18. 9. 2012.

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 35

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
 • Počet článkov: 85
 • Priemerná čítanosť: 5688
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý
 • Počet článkov: 85
 • Priemerná čítanosť: 5688
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Ekonóm a poslanec NR SR

Kalendár sa načítava...