Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Juraj Draxler

Singapur je pre liberálov dosť zvláštny vzor

17.06.2011 | Juraj Draxler

Slobodná ekonomika? Štát v Singapure kontroluje 60 % HDP.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 8

Írsko je na kolenách a aj pobaltské tigre sú dnes nejako chromé. Nové vzory ultraliberálnej politiky sa tak musia hľadať až v Ázii. Pre ministra hospodárstva je to Singapur.

Tradičným ázijským vzorom „protrhových“ ideológov býva Hongkong. Pravidelne ho chválil už Milton Friedman. Tento prístav sa naozaj vyvinul trochu inak, ako iné ekonomiky Ďalekého východu. Japonsko a Južná Kórea stavili na masívnu priemyselnú základňu, budovanie veľkých koncernov, všestranný výskum a vývoj a tesné prepojenia bánk s výrobnými podnikmi. Taiwan sú skôr mimoriadne flexibilné, stredne veľké aj veľké podniky zamerané na subdodávky maximálne s prísne aplikovaným výskumom.

Hongkong, okrem toho, že je to prístav, sa vyvinul ako ekonomika služieb (najmä finančných) a malých podnikov bez vážnejšieho výskumu (aj keď to sa v posledných rokoch mení). Dodávky drobnej elektroniky na hladný trh Spojených štátov, kde mal Hongkong bezproblémový prístup, často využívajúc mimoriadne lacnú pracovnú silu v susedných čínskych provinciách– to bola charakteristická črta miestnej ekonomiky v 70. až 90. rokoch.

Hongkong je veľmi špecifický svojím geografickým umiestnením a ťažko o ňom tvrdiť, že sa mu darí lepšie ako napríklad Japonsku s jeho legendárnou centralizáciou hospodárskej politiky cez všemocné MiTI. Trochu zvláštne je to aj s údajne chvályhodne nízkymi daňami. V Hongkongu je vlastníkom všetkej pôdy štát. Ten ju prenajíma úzkemu kartelu miestnych superpodnikateľov. 45 % vládnych príjmov pochádza z tohto prenájmu pôdy. Čo robí úzka klika podnikateľov, ktorá sa k pôde dostane? Prenajíma ju ďalej. Za horibilné sumy. Ako sa píše v nedávnom článku vo Financial Times: „Vrchná sadzba dane z príjmu je legendárne nízka, 17 %. Ale naozaj ide iba o legendu. Zdaňovanie prebieha skryto, cez nájmy.“

A Singapur? V tomto prípade je už úplne nepochopiteľné, ako si môžu túto prístavnú ekonomiku za vzor zvoliť ľudia, ktorých ústredným orientačným bodom v každodennom živote je klišé „štát je zlý vlastník“. Singapurskej ekonomike dominuje štátny prvok. Štát vlastní 85 % bytov. Priamo kontroluje približne 60 % HDP. Cez investičnú spoločnosť Temasek totiž vlastní väčšinové podiely v kľúčových podnikoch ako prístavný operátor PSA, Letisko Čangi, Singapurské aerolínie (ktoré si vláda navyše poistila zlatou akciou), mamutiu telekomunikačnú spoločnosť SingTel a väčšie či menšie podiely v ďalších a ďalších firmách doma aj v zahraničí. Ďalšie spoločnosti riadia dokonca priamo ministerstvá (napr. priemyselný developer JTC). Vláda po svete investuje stovky miliárd dolárov (GIC) a aj inak riadi export aj import kapitálu (Singapore Development Board a International Enterprise Singapore). Veľmi prísne kontroluje univerzity – poloautonómne formy vyššieho vzdelávania (Nanyang Uni a Singapore Management Uni) v minulosti vláda prebrala pod seba. Na akademickú autonómiu európskeho typu radšej zabudnúť.

Keby ministrovi Miškovovi niekto navrhol, aby takto vyzerala aj slovenská ekonomika, asi by mu od úľaku praskla zlatá retiazka na krku.

Vraj ide iba o to, že budeme mať podobný režim, čo sa týka zakladania firiem. To je pekné. Ak chce niečo málo zjednodušiť, nemusí to nálepkovať Singapur. Ak chce kompletne prebrať časti singapurského obchodného zákonníka a umožniť zakladanie firiem s minimálnou reguláciou, mal by sa zamyslieť nad kontextom. Singapur funguje úplne inak ako Slovensko. Nie nadarmo si tam prakticky nikto nedovolí podvádzať. Trestom je väzenie alebo bič. Úprimne povedané, pre singapurský hospodársky zázrak je asi oveľa dôležitejšie to, že tam NIE JE, napr na rozdiel od Slovenska, anarchia v obchodných vzťahoch ako to, že sa tam o pár hodín rýchlejšie dá založiť firma.

A možno aj to, že tam ekonomiku neriadia ľudia z reklamky.

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 8

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3612
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3612
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Kalendár sa načítava...